Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Molio dangoraižių miestas Jemene – dykumų Manhatanas

Vaikai priešais miestą žaidžia futbolą
123rf.com nuotr. / Vaikai priešais miestą žaidžia futbolą
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Turistai, atvykę pirmą kartą į Šibamą, gali pamanyti, jog tai miražas. Iškilęs dykumoje Pietų Arabijos pusiasalyje šis senovinis miestas tikrai pritraukia akį. Šimtmetis iki pasirodant pirmiesiems dangoraižiams Čikagoje ir Niujorke Artimieji Rytai turėjo savo aukštų pastatų miestą. Dabar jis laikomas seniausiu pasaulyje dangoraižių miestų. Šibamas – nerealus miestas Jemene, įkurtas dar II amžiuje.

Pastatyti iš purvo ir molio plytų, Šibamo pastatai siekia nuo 5 iki 11 aukštų. Iš viso mieste 500 tokių pastatų. Tai aukščiausi molio ir purvo pastatai pasaulyje, kai kurių iš jų aukštis siekia apie 30 metrų. Kaip ir daugelis fortų, šis miestas buvo statomas taip, kad kuo geriau apsaugotų jo gyventojus nuo puolančių beduinų genčių.

wikimedia.org nuotr/Šibamas
wikimedia.org nuotr/Šibamas

Miesto planavimas pirmiausiai pasižymi tuo, jog gatvės čia per siauros bet kokiam eismui. Tiesa, tai visiškai nejaudina 7000 šio miesto gyventojų, kurie džiaugiasi mažesniu užterštumu ir tyla. Suspaustas pastatų masyvas iš toli atrodo, kaip vienas monolitas – tai anksčiau labai padėdavo iš tolo atgrasyti užpuolikus.

wikimedia.org nuotr/Miesto gatvelės
wikimedia.org nuotr/Miesto gatvelės

Nors Šibamas egzistuoja jau 2000 metų, tačiau tyrinėtojai teigia, kad toks miestas, kurį dabar matome, pradėjo kurtis XVI a. Žinoma, kaip ir daugelis kitų miestų, šis per amžius keitėsi kaip gyvas organizmas. Pastatai buvo perstatinėjami, renovuojami, užstatomi naujomis struktūromis. 

Miestui didelę įtaką daro ir lietus bei vėjas. Iš molio „nulipdytus“ pastatus nuolat reikia atnaujinti. Tai nemenkas iššūkis vietiniams gyventojams. Miestelėnams nuolat tenka dirbti prie pastatų fasadų. 

wikimedia.org nuotr/Šibamo vartai
wikimedia.org nuotr/Šibamo vartai

Prieš 20 metų Šibamui grėsė pavirsti vaiduoklių miestu, nes visi gyventojai buvo pasiryžę kraustytis į derlingesnes žemes, ieškoti geresnio gyvenimo. Vis dėlto miestas buvo išsaugotas pritaikius įvairias renovavimo ir miestų plėtros programas. 

Ir net tai nepalengvino Šibamo gyvenimo – 2008 metais dideli potvyniai paplovė miesto pamatus. Dėl to buvo iškilusi nemaža grėsmė šiam žmonių šedevrui iš viso sugriūti. Kita didele ir nenumatyta grėsme tapo terorizmas. 2009 metais Al-Qaeda savižudžiai sprogdintojai užmušė keturis Pietų Korėjos turistus, kitus aplinkui stipriai sužeidė. 

Nepaisant visų negandų ir gamtos šėlsmo UNESCO saugomas Šibamas išlieka seniausiu ir geriausiai išsilaikiusiu vertikalaus miestų planavimo pavyzdžių pasaulyje. Tai geriausia, ką galima pastatyti iš molio ir purvo plytų. 

Komentarai
Temos Jemenas, UNESCO
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje