Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rugsėjo 11-oji: kuo patikėjome, kuo ne

Rugsėjo 11-osios teroristiniai išpuoliai paliko daug iki šiol neatsakytų klausimų
Scanpix/Reuters nuotr., 15min.lt montažas / Rugsėjo 11-osios teroristiniai išpuoliai paliko daug iki šiol neatsakytų klausimų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lygiai prieš dešimtį metų išaušo rytas, atėmęs iš pasaulio nekaltybę. Jungtines Valstijas sudrebinę teroristiniai išpuoliai sukrėtė ir suvienijo amerikiečius. Tačiau jau netrukus skausmas, pyktis ir daugybė neatsakytų klausimų šią vienybę sudaužė į šipulius.

Tragedija netruko apkerpėti įvairiomis sąmokslo teorijomis. Oficialus paaiškinimas apie tai, kas įvyko rugsėjo 11-osios rytą, šių teorijų šalininkų išjuoktas kaip bevertis ir skirtas žmonių akims dumti. Konspiracijos teorijų rezgėjai įsitikinę: apie tai, kas įvyko rugsėjo 11-ąją, pasaulis žino toli gražu ne viską.

Skeptikų neįtikina nei įvykių liudininkų parodymai, nei mokslininkų argumentai. Specialistai ne sykį argumentuotai bandė paneigti įvairias sąmokslo teorijų prielaidas, tačiau šių teorijų populiarumas per dešimtmetį nenuslūgo.

Neseniai Didžiosios Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC užsakymu atliktos gyventojų apklausos atskleidė, kad 14 proc. britų ir 15 proc. amerikiečių netiki oficialiu paaiškinimu, esą už minėtus išpuolius atsakingas teroristinis tinklas „al Qaeda“. Jie įsitikinę, kad Rugsėjo 11-oji – tai JAV valdžios sąmokslas. 16–24 metų amžiaus grupėje šis įsitikinimas dar stipresnis – taip mano vienas iš keturių asmenų. Ne mažiau nustebino gyventojų apklausos, atliktos kitose 15-oje šalių: dauguma žmonių čia taip pat teigė netikintys, kad išpuolius organizavo „al Qaeda“.

Pagrindu sąmokslo teorijoms tapo tai, kad daugeliui buvo sunku patikėti, jog 19 jaunų vyrų, ginkluotų tik peiliais ir kartono pjaustikliais, be sunkumų perėjo oro uosto apsaugą, užgrobė keturis komercinius lėktuvus ir per 77 minutes sugriovė tris Jungtinių Valstijų galios simbolius, kai tuo tarpu galingiausia ir technologiškai pažangiausia pasaulio kariuomenė visa tai bejėgiškai stebėjo. Pradėta klausti: kaip Amerikos valdžią ir saugumo pajėgas, kurios taip dažnai piešiamos kaip nenugalimos, galėjo sutriuškinti nedidelė grupelė menkai ginkluotų vyrų?

Reuters/Scanpix nuotr./Rugsėjo 11-oji
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rugsėjo 11-oji

Žmonės nori suprasti

Žmonės nemėgsta nežinios. Jie nori turėti stabilų pasaulio vaizdą, nori žinoti, kas vyksta, ir suprasti, kodėl tai vyksta. Šį jų poreikį dažnai patenkina sąmokslo teorijos, 15min.lt aiškino psichoterapeutas Olegas Lapinas. „Dauguma žmonių mėgsta gyventi logiškai, o ne chaotiškai, nežinant, kas bus rytoj ar kas buvo vakar ir kodėl taip buvo. Taip saugiau, – aiškino specialistas. – Tačiau asmuo, logiką iškeliantis virš kitų psichinių funkcijų, anksčiau ar vėliau nueina į sąmokslo teorijas.“

Kai logikai itin svarbų dėmesį skiriantys asmenys tampa valstybių lyderiais, sąmokslo teorijos tampa valstybių politika. „Pavyzdžiui, Stalino idėja, kad yra ištisos tautos ir klasės, tik ir mąstančios, kaip jį nuversti, vertė milijoną žmonių tremti į Sibirą, šaudyti, marinti badu“, – kalbėjo O.Lapinas.

Sąmokslo teorijos būdingos visiems dogmatikams. Sukūrę savo teoriją, jie į ją įsikimba ir jos nepaleidžia, o jų argumentai darosi vis įtikinamesni. „Pati baisiausia situacija tokiam žmogui – kai gyvenimas ir faktai paneigia jo logiką. Tai jam prilygsta visiškam krachui, – sakė psichoterapeutas. – Subyra viskas, ant ko jisai stovi. Todėl šie žmonės stengiasi kuo labiau pagrįsti savo pirminę idėją, net ignoruodami, kad tikrovė gali būti kitokia. Jų argumentai darosi labai įtikinami, filmai emocingai įtaigūs.“

Įtikinti sąmokslo teorijas kurpiančius asmenis, kad jų idėjos neteisingos – neįmanoma. Jie vis labiau įtiki savo teorijos teisumu ir tampa vis didesniais paranojikais.

Išeitis – pliuralizmas

Tuo tarpu kiti žmonės sąmokslo teorijų įtaigai pasiduoda tuomet, kai jiems trūksta informacijos ir kai jie ieško paaiškinimų. Suradę įtikinamą filmą ar straipsnį, jie šia informacija įtiki, nes ji tarsi atsako į jų klausimus.

Reuters/Scanpix nuotr./Rugsėjo 11-oji
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rugsėjo 11-oji

„Geras pavyzdys – Aleksandro Nevzorovo filmas „Naši“ (liet. – mūsiškiai) apie sovietų kariuomenės smogikus, kuriame siekta įtikinti publiką, kad Sausio 13-ąją Vilniuje lietuvių nacionalistai šaudė į rusų kareivius. Šia teorija rusus pavyko įtikinti, didžioji dalis jų iki šiol mano, kad tai buvo nacionalistinis perversmas, per kurį vargšus rusų kareivius apšaudė lietuviai. Menas turi didelę galią“, – sakė O.Lapinas.

Įtikinti, kad tam tikra teorija klaidinga, neįmanoma ne tik jų kūrėjų, bet ir kitų žmonių, įtikėjusių šiomis teorijomis. „Šiems žmonėms tai prilygtų savižudybei. Jei faktai įrodo, kad teorija klaidinga, tuo blogiau faktams. Jie taip ir miršta įsitikinę, kad buvo tiesūs, o visi, kurie manė kitaip, buvo jų priešai“, – sakė psichologas.

Pasak jo, išeitis yra pliuralizmas – galimybė visuomenėje dėstyti įvairias nuomones ir diskutuoti.

Populiariausios sąmokslo teorijos

1. Už Rugsėjo 11-osios išpuolius atsakingas ne teroristinis tinklas „al Qaeda“, bet JAV vyriausybė, leidusi šiems išpuoliams įvykti, arba pati juos surengusi. Anot vienų, amerikiečių valdžia iš anksto buvo įspėta apie planuojamus išpuolius, tačiau nesiėmė pakankamai efektyvių veiksmų, kad tragedijos būtų išvengta.

Yra ir įsitikinusių, kad tuometis Jungtinių Valstijų prezidentas George'as W.Bushas tiksliai žinojo apie planuojamus išpuolius, tačiau sąmoningai nesiėmė jokių priemonių, tikėdamasis, kad šie įvykiai taps legitimiu pretekstu JAV karui Artimuosiuose Rytuose pradėti.

Tuo tarpu nešališka Rugsėjo 11-osios išpuolių tyrimų komisija, atidžiai išnagrinėjusi visus turimus duomenis, vienbalsiai paskelbė: dėl teroristinių išpuolių kalta „al Qaeda“. Negana to, 2004-aisiais atsakomybę už išpuolius prisiėmė minėto teroristinio tinklo lyderis Osama bin Ladenas, pareiškęs, kad atakos buvo kerštas už JAV politiką Artimuosiuose Rytuose.

2. Amerikos žydai žinojo apie planuojamus išpuolius. Netrukus po išpuolių arabų palydovinė televizija tikino, esą Rugsėjo 11-ąją į darbą neatėjo 4 tūkst. žydų, dirbusių Pasaulio prekybos centre. Be to, vieni iš pirmųjų išpuolius vaizdo kameromis, esą, taip pat užfiksavo žydai.

VIDEO: CNN on Jews Did 9/11

3. Lėktuvai negalėjo sugriauti bokštų dvynių taip, kaip jie nugriuvo. Vienas iš pirmųjų žmonėms visame pasaulyje kilusių klausimų – kaip į didžiulius pastatus atsitrenkę lėktuvai ir po to kilę gaisrai galėjo iki pamatų sugriauti milžiniškus dangoraižius, netrukus po išpuolio įspūdingai smigusius žemėn?

Tikėti sąmokslo teorijomis skatino ir ne vienas liudininkas, tarp kurių – nelaimės metu pastatuose buvę žmonės, ugniagesiai ir policininkai, tvirtinę girdėję sprogimus žemutiniuose pastatų aukštuose bei rūsio patalpose dar prieš lėktuvams rėžiantis į bokštus dvynius. Daug įtarimų sukėlė ir tai, kad žemėn smigo ir kitas didelis, netoli Niujorko bokštų dvynių stovėjęs pastatas, nors į jį lėktuvas nesirėžė.

VIDEO: 9/11 CLEAR bomb going off in WTC BEFORE first plane EVER hit

Žibalo į ugnį įpylė ir kai kurie architektai bei mokslininkai, tvirtinę, kad vien iš lėktuvuose buvusių degalų po orlaivių įsirėžimo į dangoraižius negalėjo susidaryti pakankamas karštis, dėl kurio būtų išsilydžiusios plieninės bokštų dvynių konstrukcijos. Be to, atkreiptas dėmesys, kad komercinių lėktuvų rėmai gaminami iš labai lengvo aliuminio, siekiant, kad orlaiviams būtų lengviau skristi. Todėl, anot skeptikų, neįmanoma, kad lėktuvai galėjo padaryti tokią žalą bokštams dvyniams.

Tačiau su ne vienu oficialiu ir neoficialiu Pasaulio prekybos centro griūties tyrimu susipažinę ekspertai ir pareigūnai vienbalsiais tvirtina: milžiniški pastatai griuvo dėl to, kad pastatų struktūros neatlaikė smūgio.

VIDEO: 4409 -- (Unseen Footage) Tower 7 blasted into rubble from NEW angle!

4. Lėktuvus užgrobę asmenys yra gyvi. Kaip jų pasai nebuvo sunaikinti per sprogimą? Po išpuolių atsirado tikinusių, esą juos rengę asmenys yra gyvi ir slapstosi kitose šalyse. Nors šie teiginiai įtikinami pasirodė nedaugeliui, jie atkreipė dėmesį į kitą įdomų faktą. Po tragedijos buvo rasti išpuolį įvykdžiusių asmenų pasai ir asmens tapatybės kortelės, kurie tapo įrodymu, esą būtent šie asmenys surengė atakas. Skeptikai pradėjo garsiai stebėtis: kaip iš popieriaus pagaminti dokumentai nebuvo sunaikinti per išpuolį, iki pamatų sugriovusį milžiniškus pastatus?  

VIDEO: 9/11 Hijackers ALIVE!

5. Telefono skambučiai iš lėktuvų buvo suklastoti. Užgrobtuose lėktuvuose buvę žmonės savo mobiliaisiais telefonais skambino artimiesiems. Kai kurie iš šių garso įrašų vėliau buvo transliuojami per radijo stotis. Tačiau anot kai kurių mokslininkų ir skeptikų, mobilieji telefonai neveikia tame aukštyje, kuriame įprastai skrenda lėktuvai. Kitiems abejonių sukėlė keistas sūnaus skambutis motinai, kuriame jis pristato savo vardą ir pavardę.

VIDEO: 911 Cell Phone Calls

6. 93-io skrydžio katastrofa buvo surežisuota. Ketvirtasis užgrobtas lėktuvas sudužo Šanksvilyje, Pensilvanijos valstijoje. Manoma, kad lėktuvo keleiviai pasipriešino teroristams ir todėl šis, taip ir nepasiekęs savo taikinio, sudužo tuščiame lauke. Tačiau šia oficialia versija netikintys asmenys turi savo paaiškinimą. Anot jų, 93-io skrydžio lėktuvas nusileido saugiai, o jo keleiviai buvo nužudyti ir niekada nebus surasti. Esą rastos sudužusio lėktuvo liekanos buvo visai kito lėktuvo.

Anot kitos teorijos, šį lėktuvą ore pašovė patys amerikiečiai.

VIDEO: 9/11 CONSPIRACY: THE LEGEND OF FLIGHT 93

7. O.bin Ladeno vaizdo įrašai buvo netikri. Iš pradžių „al Qaeda“ lyderis O. bin Ladenas neigė net mažiausią savo organizacijos sąsają su atakomis. Tačiau netrukus pasirodė ne vienas vaizdo įrašas, kuriame jis tvirtino, kad išpuolius iš tiesų suplanavo jis kartu su „al Qaeda“. Ne vienas skeptikas įsitikinęs, kad O. bin Ladenas tiesiog tapo JAV atpirkimo ožiu.

Netrukus po O.bin Ladeno žūties 2011 m. gegužę dar sykį pradėta kalbėti, kad iš tiesų jis žuvo prieš dešimtmetį. Esą netrukus po rugsėjo 11-osios tragedijos jį nužudė amerikiečių pajėgos.

VIDEO: 9/11 CONSPIRACY: THE BIN LADEN TAPE IS A FAKE!

8. Prie Pentagono rastų lėktuvo nuolaužų buvo per mažai, kad būtų įrodyta, jog į pastatą įsirėžė lėktuvas. Oficialiais pareigūnų aiškinimais netikintys asmenys netruko atkreipti dėmesį: ne tik nuolaužų per mažai, bet ir padaryta žala pastatui daug mažesnė, nei ji būtų buvusi, jei į jį išties būtų trenkęsis lėktuvas. Ramybės neduoda ir kitas klausimas: kodėl lėktuvas nebuvo pašautas prieš tai, kai rėžėsi į Pentagoną? Kreivą šypseną skeptikų veiduose sukelia sutapimas, kad lėktuvas tariamai rėžėsi į pastato dalį, kuri, dėl tuo metu ten vykdytų remonto darbų, buvo visiškai tuščia.

VIDEO: The pentagon was not hit by a airliner. See for yourself

9. Neatskleista juodųjų dėžių informacija. Daug vilčių sieta su juodosiomis dėžėmis. Jos buvo vienintelis įrodymas to, kas prieš pat tragediją vyko lėktuvų pilotų kabinose. Buvo surastos trys iš keturių juodųjų dėžių, tačiau tik viena iš jų buvo pakankamai geros būklės. Visgi garso įrašas nebuvo paviešintas. Juo buvo pasidalyta tik su Rugsėjo 11-osios aukų šeimomis 2002 metais. Skeptikams šis valdžios sprendimas tapo pretekstu tvirtinti, esą garso įrašai nebuvo paviešinti siekant užkirsti kelią tiesos paaiškėjimui.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje