Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos turtuolių oazė Italijoje – sankcijos nesustabdė rusų pomėgio taškytis pinigais

Forte dei Marmi kurortas
https://www.google.lt/search?q=forte+dei+marmi&safe=active&biw=1366&bih=600&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=otwOVILCOKvnygOmgYG4Bw&ved=0CAYQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=DDzmhqgHXHsfxM%253A%3BxxW9Wqncg71RLM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.fortedeimarmivillas.com%25 / Forte dei Marmi kurortas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Italijos pajūrio kurorto miestelyje Forte dei Marmi yra itališkasis Rusijos Rivjeros atitikmuo, kur rugpjūtį parduotuvių vitrinose iškabinti kailiai, paplūdimio klubuose – atšaldyti degtinės buteliai, o restoranus ir viešbučius jau kovą užplūsta lankytojai. Įprastai telefonai netyla nuo rusų, rezervuojančių kambarius, vilas, o kartais ir sraigtasparnius, skambučių. Bet netikėtai telefonai nutyla.

Kaip teigia dienraštis „The New York Times“, tai buvo kurtinanti sankcijų tyla. Kai Jungtinės Valstijos ir Europa paskelbė pirmąjį sankcijų turą šių metų pradžioje kaip atsaką į Rusijos agresiją Ukrainos atžvilgiu, buvo ketinama nubausti pavienius asmenis ir institucijas, artimas prezidentui Vladimirui Putinui.

Tačiau Rusijos pinigai yra labai svarbūs šiam Toskanos pakrantės ruožui. Galimybė, kad jie gali baigtis, privertė sunerimti ir didžiausius miesto verslo lyderius.

Tačiau nėra ko jaudintis.

„Kelias dienas buvo pauzė ir, atrodo, verslas buvo sulėtėjęs, – teigia Paolo Corchia, vieno prabangiausių viešbučio „Hotel President“ savininkas ir regiono viešbučių asociacijos prezidentas. – Tačiau vėliau verslas normalizavosi.“

Forte dei Marmi išlaidauja ir Rusijos turtuoliai, ir kitos garsenybės
„Scanpix“ nuotr./Forte dei Marmi išlaidauja ir Rusijos turtuoliai, ir kitos garsenybės

Rusijos pinigų galia yra tokia stipri, kad net Europos lyderiai, ryžtingai besielgiantys su V.Putinu, nesiryžta pažeisti platesnių ekonominių ryšių priemonėmis, viršijančiomis nustatytas sankcijas.

Tikrai taip, jeigu normalu yra violetinės spalvos krokodilo odos mokasinai už 1690 eurų ar maždaug 2200 dolerių (apie 5847 litus). 

Arba paprastos paplūdimio pavėsinės, nuomojamos dienai už 250 eurų (apie 865 litus), kad pagulėtumėte dešimties kvadratinių pėdų smėlyje. Taip pat jei normalu, kad aviacijos bendrovės rusus apsipirkinėti visai dienai į Monte Karlo skraidina už 4500 eurų (apie 15570 litų).

JAV ir ES po NATO susitikimo praėjusią savaitę Rusijai grasina dar griežtesnėmis sankcijomis, nes ligšiolinės sankcijos nebuvo reikšmingos ir nesustabdė Rusijos investicijų ir įtakos plėtros. Rusijos įtaka toliau plečiasi, nes šios šalies turtuoliai tokias vietas kaip Londonas, Prancūzijos Rivjera ir  Forte dei Marmi pavertė savo žaidimų aikštelėmis.

Rusijos pinigų galia yra tokia stipri, kad net Europos lyderiai, ryžtingai besielgiantys su Vladimiru Putinu, nesiryžta pakirsti platesnių ekonominių ryšių griežtesnėmis sankcijomis.

Kitaip nei tais laikais, kai Rusija buvo atskirta geležinės uždangos, šiandien ji taip patogiai įsikūrusi Europoje, tad griežtesni žingsniai galėtų padaryti didelės žalos ne tik Maskvai, bet vis dar silpnai Europos ekonomikai.

Ir tai būdinga ne tik Italijai. Kaip ir Vokietija, Italija yra pagrindinė Rusijos gamtinių dujų vartotoja, bet šalys susijusios ne tik dujomis. Kadaise buvusi mėgstamiausia Italijos pramonininkų vasaros vieta, Forte dei Marmi patiria ekonominius pokyčius nuo 2008-ųjų beveik vien dėl Rusijos pinigų.

Kitaip nei laikais, kai Rusija buvo atskirta geležinės uždangos, šiandien ji taip patogiai įsikūrusi Europoje, kad griežtesni žingsniai galėtų padaryti didelės žalos ne tik Maskvai, bet vis dar silpnai Europos ekonomikai.

Rusijos turizmas Italijoje sparčiai klesti ir paaugo 25 proc. vien pernai. Italijoje 2013-aisiais apsilankė 747 000 rusų, kai vos 52 000 italų aplankė Rusiją.

Rusų ir japonų turistus vienija didžiausias išlaidavimas, svyruojantis nuo 150 iki 175 eurų dienai.

Prieš Rusų agresiją Ukrainoje dvi šalys paskelbė 2014-uosius Rusijos – Italijos abipusio turizmo metais, kampanijos, kuriai laikas, geriausiu atveju, buvo nepatogus.

Italijos turizmo agentūros dalyvavo parodos atidaryme Maskvoje tuo metu, kai Rusija aneksavo Krymą. Nauji tiesioginiai skrydžiai iš Italijos Adrijos pakrantės į skirtingus Rusijos miestus buvo skirti pritraukti vidurinės klasės turistus, nors Forte dei Marmi ir toliau traukė Rusijos turtuolius į Viduržemio jūros pakrantę.

„Ši vieta graži, saugi, švari, jauki, pilna valčių ir jachtų nuomos punktų bei elegantiškų žmonių“, – paaiškino Irina Krasiuk, vieno privataus paplūdimio klubo savininkė, gimusi Maskvoje ir 23-ejus metus gyvenanti Italijoje.

Rugpjūtį ponia Krasiuk surengė mados šou rusų klientams su „Mis Italija“ dalyvėmis, šmižinėjančiomis podiumu su kailiais. Svečiai taip pat galėjo apžiūrėti „Ferrari“, „Maserati“ automobilius, juvelyrikos dirbinius bei daug kitų prabangių itališkų prekių.

Forte dei Marmi kurortas
Forte dei Marmi kurortas

„Dabar, kai Rusija nutraukinėja santykius su Europa, aš įsivaizduoju, kaip sunku Rusijoje rasti itališkos produkcijos, – teigia ponia Krasiuk. – Jei produkcija atkeliauja čia, mano klientai sužino, kur jos rasti.“

Rūbams jie čia palieka po 150 ar 200 tūkstančių eurų.

Rusai keliauja į Forte dei Marmi jau du dešimtmečius ir buvusį ramų bei elegantišką Italijos elito kaimelį performavo pagal savo skonį. 

Vietiniai tokį pasiutimą dėl turto, prasidėjusį prieš dešimtmetį, prilygina katės maiše pirkimui – rusai įsigyja namus dar prieš juos apžiūrėdami, o tada sulygina su žemėmis ir stato didesnes vilas.

Miestelio centre kadaise klestėjusias nuostabias vietines parduotuvėles pakeitė prabangių firmų – „Prada“ ir „Gucci“ – bei kailių ir dizainierių parduotuvės.

Rusijos turtuoliai jau seniai buvo nuolatiniai Viduržemio jūros pakrantės lankytojai, labiausiai pamėgę Prancūzijos Rivjerą. O štai Italijos Forte dei Marmi juos vilioja dar platesniais paplūdimiais, patogiomis galimybėmis keliauti (sraigstasparnių paslaugos), puikią paplūdimio paslaugų infrastruktūrą (bevielis internetas, paplūdimio kėdės ir kiti patogumai), ir, žinoma, prabangų išskirtinumą.

Pasak kai kurių parduotuvių savininkų, rusų klientams nėra neįprasta atvykti prieš pat užsidarymą ir reikalauti, kad parduotuvės pratęstų darbo valandas vien dėl jų.

„Drabužiams jie čia palieka po 150 ar 200 tūkstančių eurų“, – paaiškina Enrico Salvadori, žurnalistas, apžvelgęs 25-erius regiono metus žurnalui „La Nazione“. „Rusai čia gyvybiškai svarbūs, ypač nuo 2008-ųjų, kai po ekonominės krizės smuko Italijos lankytojų skaičius.“

Vis dėlto daugelis kurorto gyventojų rusų nelaiko gelbėtojais. „Cunamį gali sukelti ne tik vandenyno, bet ir pinigų jėga, – sako Fabio Genovedi, knygos „Marmi mirtis“ autorius. – Ši vieta toli gražu nebuvo pasiruošusi tokiam Rusijos pinigų antplūdžiui.“

„Jau šaukštai po pietų, – sako ponas Genovesi. – Ekonomika priklausoma nuo jų ir kelio atgal nebėra.“

Ponas Genovesi ir daug kitų pasakoja istorijas apie legendiniu tapusį rusų išlaidavimą: apie 400 eurų arbatpinigių sodininkams bei 1000 eurų padavėjams; apie rusų vairuotoją, kuris, kelyje atsitrenkęs į motociklininką, sumokėjo šiam 4000 eurų ir nuvažiavo; apie ankstyvais rytais dangų nušviečiančius tūkstančius eurų kainuojančius fejerverkus virš privačių rezidencijų ir juoką keliančias kelių šimtų eurų policijos skiriamas baudas.

„Jau šaukštai po pietų, – sako ponas Genovesi. – Ekonomika priklausoma nuo jų ir kelio atgal nebėra.“

Griežtesnių sankcijų perspektyva kelia nerimą, kad vietos ekonomika bus suvaržyta. Rusų lankytojų skaičius sumažėjo 12 proc. Rimini provincijoje, orientuotoje į vidurinės klasės klientus. Forte dei Marmi turizmas nuo praėjusių metų taip pat smunka, tačiau dauguma žmonių kaltina lietingą liepos mėnesį ir mažėjantį italų skaičių.

Restoranui ir klubui „Lobster Russian Corner“ karas Ukrainoje sukėlė nepatogumų, mat lankytojai, gyvenantys Maskvoje, nebegali skraidyti Ukrainos oro erdve ir privalo rinktis ilgesnius maršrutus. Kai kurie klientai nusprendė nebesilankyti išvis, tačiau išliko didžioji dauguma turtingiausių rusų verslininkų.

Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius, gyvenantis Londone, apsistoja miestelyje savo jachtoje rugpjūtį. Pasak vietinių gyventojų, ten pat lankėsi ir buvęs Maskvos srities gubernatorius Borisas Gromovas.

„Dėl karo Ukrainoje turtuolių elgesys čia nepasikeitė, – teigia Indrekas Albergas, Estijoje užaugęs vieno iš klubų savininkas.  – Aš esu įsitikinęs, kad tai tik politiniai žaidimai. Iš esmės čia viskas tas pats.“

O gal Forte dei Marmi tik tikisi, kad taip bus?

„Mes, kaip Krymas, irgi greitai prašysimės tapti Rusijos dalimi, – sako ponas Corchia, tačiau nusijuokęs priduria. – Tai tik pokštas.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje