Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo kelionių magija: kelionėse tautos išrinktieji per kadenciją išbuvo 5374 dienas

Šaltinis: Savaitraštis „15min“
0
A A

Penkiolika metų – tiek po pasaulį blaškytųsi vienas žmogus, jei dalyvautų visose pastarojo Seimo kadencijos parlamentarų komandiruotėse ir kelionėse. 141 Seimo narys užsienyje per ketverius metus praleido 5374 dienas.

Tai daug ar mažai, kokios šalys labiausiai traukia mūsų parlamentarus, kam teko pabūti egzotiškiausiuose kraštuose?

Tyrimą atlikome iš oficialiai pateiktų Seimo narių ketverių metų komandiruočių ir kelionių ataskaitų, taip pat Seimo valdybos nutarimų. Anot Seimo kanclerio pavaduotojo Gedimino Aleksonio, Seimo nariai vyksta arba į komandiruotę, arba į kelionę. Viena nuo kitos šios išvykos skiriasi tik tuo, kad už kelionę parlamentaras susimoka pats, o komandiruotei skiriamas finansavimas iš biudžeto. Bet kuriuo atveju, kiekvienai išvykai turi pritarti Seimo valdyba.

Daugiausia dienų išvykose praleidę Seimo nariai

1. Emanuelis Zingeris – 421
2. Egidijus Vareikis – 287
3. Petras Auštrevičius – 211
4. Mantas Adomėnas – 159
5. Arminas Lydeka – 153
6. Vilija Aleknaitė Abramikienė – 121
7. Andrius Mazuronis – 119
8-10. Juozas Olekas – 93
8-10. Vytenis Andriukaitis – 93
8-10. Paulius Saudargas – 93
11-12. Česlovas Stankevičius – 87
11-12 Irena Degutienė – 87
13. Irena Šiaulienė – 86
14. Egidijus Klumbys – 84
15. Dangutė Mikutienė – 79
16. Dainius Budrys – 74
17. Kęstutis Masiulis – 73
18. Algis Kašėta – 68
19. Arūnė Stirblytė – 66
20-21 Kęstutis Glaveckas – 63
20-21 Laimontas Dinius – 63

Užsienyje išbuvo 14 mėnesių

Konservatorius Emanuelis Zingeris nepralenkiamas pastarosios kadencijos Seimo keliautojas. Kaip ir priklauso Užsienio reikalų komiteto pirmininkui, išvykų skaičiumi jis gerokai aplenkė kitus Seimo narius. Per ketverius metus E.Zingeris užsienyje praleido daugiau nei ketvirtadalį kadencijos laiko – maždaug metus ir 2 mėnesius. 

Scanpix nuotr./Emanuelis Zingeris
„Scanpix“ nuotr./Emanuelis Zingeris

E.Zingerio sąraše: 29 kelionės į Prancūziją (daugiausiai Strasbūrą), 12 – į Belgiją (daugiausia Briuselį), 8 kelionės į JAV, 5 – į Izraelį ir Lenkiją. Dar E.Zingeris lankėsi  Vokietijoje, Ukrainoje, Azerbaidžane, Gruzijoje, Kanadoje, Čekijoje, Vengrijoje, Ispanijoje. Bent jau Europoje lengviau suskaičiuoti, kur E.Zingeris per ketverius metus nebuvo.

Antras po E.Zingerio didžiausių keliauninkų sąraše – konservatorius Egidijus Vareikis. Šis Seimo narys išsiskiria ir kelionių skaičiumi į Moldovą – sudėjus komandiruotes ir keliones E.Vareikis šioje šalyje apsilankė 8 kartus.

Penketuke taip pat yra liberalas Petras Auštrevičius – per ketverius metus daugiau mažiau apkeliavęs kaimyninius ir Vakarų kraštus, konservatorius Mantas Adomėnas – be visų išvykų dar ir 6 kartus apsilankęs Gruzijoje bei vykęs į Taivaną, ir liberalas Arminas Lydeka, daug laiko praleidęs Strasbūre bei Briuselyje.

Egzotiškos kelionės

1. Etiopija (komandiruotė) – Dalia Teišerskytė
2. Senegalas (kelionė) – Birutė Vėsaitė
3. Meksika (komandiruotė) – Vytautas Grubliauskas
4. Indonezija (komandiruotė) – Stasys Šedbaras
5. Japonija (komandiruotė/kelionė) – 5 išvykos
6. Indija (komandiruotė/kelionė) – 4 išvykos
7. Mongolija (kelionė) – Emanuelis Zingeris
8. Taivanas (Kinija) (komandiruotė/kelionė) – 22 išvykos
9. Pietų Korėja (komandiruotė/kelionė) – 4 išvykos
10. Kanada (komandiruotė/kelionė) – 6 išvykos
11. Centrinė Azija (Kazachstanas, Afganistanas, Uzbekistanas, Azerbaidžianas, Kirgizija) – 48 išvykos

Egzotika kainavo kėdę

Vis dėlto net labiau už daugiausia keliavusius politikus domina egzotiškų kraštų lankytojai. Sudarytame egzotiškiausių išvykų dešimtuke – kraštai nuo Lotynų Amerikos iki Japonijos.

Labiausiai vaizduotę žadina liberalės Dalios Teišerskytės skrydis į Rytų Afrikoje esančios Etiopijos sostinę Adis Abebą, todėl būtent šiai parlamentarei skyrėme pirmąją vietą.

Fotolia nuotr./Adis Abeba (Etiopija)
Fotolia nuotr./Adis Abeba (Etiopija)

Tačiau Seimo kanclerio pavaduotojas iš karto išsklaido intrigą: „Tai buvo Tarpparlamentinės Sąjungos asamblėja, rengiama kas pusę metų. Rudenį ji vyksta konferencijų centre Šveicarijoje, o pavasarį – kurioje nors šalyje narėje. Paprastai į šias asamblėjas siunčiame parlamentarų grupę, bet dėl brangios kelionės į Etiopiją išleidome tik vieną politiką“, – kelionės kontekstą atskleidė G.Aleksonis.

Už savo pinigus vykti į Vakarų Afrikos valstybę Senegalą leidimą iš Seimo valdybos gavo socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Ji dalyvavo Globalaus bendradarbiavimo fondo forume. Dabartinis Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas dar būdamas Seimo nariu keliavo į Meksikoje vykusią Tarptautinę telekomunikacijų sąjungos konferenciją.

Į Indoneziją patirtimi ir teisiniais patarimais dalytis keliavo Seimo narys konservatorius Stasys Šedbaras. Kaip ir visiems egzotiškesnių kraštų keliautojams Seime, S.Šedbarui nepavyko išvengti kritikos dėl didelių kelionės kaštų ir abejotinų išvykos tikslų.

AFP/Scanpix nuotr./Gyvenimas Džakartoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gyvenimas Džakartoje

Toliau rikiuojasi darbiniai vizitai į Japoniją su Seimo pirmininkės Irenos Degutienės vadovaujama delegacija, išvykos į Indiją, buvo ir apsilankymų Pietų Korėjoje vykusioje pasaulinėje parodoje „Expo 2012“, o E.Zingeris Mongolijoje dalyvavo Demokratijų bendrijos moterų lyderių aukščiausiojo lygio susitikime ir Demokratijų bendrijos valdančiosios tarybos posėdyje.

Liūdniausiai egzotiškos kelionės baigėsi buvusiam Seimo nariui Linui Karaliui. 2009 metų pradžioje keliaudamas po Indiją jis savaitę gydėsi ligoninėje, nes apsinuodijo iš gatvės prekeivio pirktu maistu. 

Gretos Skaraitienės nuotr./Linas Karalius
Gretos Skaraitienės nuotr./Linas Karalius


2009-ųjų pabaigoje L.Karalius vėl užsimanė egzotikos ir per Seimo sesiją niekam nieko nepranešęs su drauge išvyko pakeliauti į Tailandą, Singapūrą, Vietnamą, Kambodžą, Indoneziją ir Malaiziją. 2010 metų pradžioje grįžęs L.Karalius melavo, kad per Seimo posėdžius buvo ne užsienyje, o Klaipėdoje slaugė sergantį tėvą. Konstitucinis Teismas nustatė, kad L.Karalius šiurkščiai sulaužė priesaiką, o Seimas iš jo apkaltos būdu atėmė parlamentaro mandatą.

Taivano trauka ir nauda

Geriausiai iš egzotiškų kraštų Seimo nariai susipažino su Taivanu. Plati ir didelė Tarpparlamentinių ryšių su Taivanu grupė kiekvienai metais skiria kelis kolegas išvykai į Kinijos valstybės sudėtyje esančią demokratinę respubliką.

„Visos kelionės į Taivaną apmokėtos jų šalies sąskaita ir Lietuvos biudžetui tai nieko nekainuoja. Šios išvykos – sena tradicija, besitęsianti ne vienerius metus ne tik Lietuvoje, bet ir aplinkinėse šalyse“, – pokalbį pradeda ryšių su Taivanu grupės pirmininkas liberalas Algis Kašėta.

`arūno Mažeikos/BFL nuotr./Algis Kaaėta
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Algis Kašėta


Anot pašnekovo, Taivanas – viena stipriausių pasaulio ekonomikų, išplėtojusi demokratiją, bet niekaip negalinti išsivaduoti iš didžiosios Kinijos šešėlio: „Taivanas iki šiol neturi statuso tarptautinėje bendruomenėje, todėl, manau, ir kviečiasi kitų šalių parlamentarus, visuomenininkus ir mokslininkus, kad greičiau įgautų visišką nepriklausomybę ir pripažinimą pasaulio bendruomenėje.“

AFP/Scanpix nuotr./Taipėjus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Taipėjus

Paklaustas apie abipusę naudą, A.Kašėta užsiminė apie Taivano lėšomis Lietuvos mokykloms nupirktus kompiuterius. „Vis dėlto parlamentaro darbas nėra taip konkrečiai apčiuopiamas, kaip vykdomosios valdžios – Vyriausybės. Todėl išmatuoti ekonominę naudą po tokių kelionių daug sunkiau“, – pridūrė kadenciją baigiantis ir į naująjį Seimą išrinktas liberalas.

A.Kašėta į Taivaną keliavo vedamas istorinio smalsumo ir noro pamatyti, kaip vystosi ne komunistinė Kinijos dalis, stipri ekonomika ir demokratija. Anot parlamentaro, tai jam buvusi vertinga patirtis.

Politikai susiranda rėmėjų

Pliki skaičiai statistikos grafoje ne daug ką sako, ypač kai kalbame apie išvykas į Rusiją. Tai gali būti Seimo narių išvyka į Kaliningradą ar Sankt Peterburgą, tačiau po Rusijos pavadinimu slepiasi ir tokios kelionės, kaip parlamentarų ekspedicija į Sibirą, prie Baikalo ežero.

Ekspedicijos „Karslagas'12 Prezidento A.Stulginskio tremčiai atminti“ vadovas Gerimantas Statinis daugiau papasakojo apie keliones su Seimo nariais: „Didesnėms ekspedicijoms visada ieškome rėmėjų, tačiau pinigai tokiu atveju skiriami kūrybinei grupei, rašančiai, įamžinančiai kelionę. Seimo nariai dažniausiai keliauja savo lėšomis arba suranda rėmėjų patys – jiems tai gerai sekasi.“

L.Matutienės ir P. Saudargo nuotr. /Stoby
L.Matutienės ir P. Saudargo nuotr. /Stoby

Kelionėje į prezidento A.Stulginskio tremties vietas dalyvavo Seimo nariai konservatoriai Jonas Šimėnas, Paulius Saudargas ir Justinas Urbanavičius. Šis žygis buvo iš dalies finansuojamas JAV krikščionių demokratų fondo ir sumanytas organizacijos „Už pilietinę visuomenę“, o jo dalyviams buvo apmokėti kelionės bilietai, tačiau visas kitas išlaidas padengė patys keliautojai.

L.Matutienės ir A. Barzdenio nuotr./Žygio pradžia
L.Matutienės ir A. Barzdenio nuotr./Žygio pradžia

„Seimo nariai tokie patys žmonės, kaip ir visi kiti. Be to, rusai, pamatę ir sužinoję, jog trys Lietuvos parlamentarai be sraigtasparnių ir automobilių Sibire pėsčiomis, be niekieno pagalbos tempia savo kuprines, negalėjo nuslėpti nuostabos. Kaip čia taip?“ – pasakojo ekspedicijos vadovas.

Populiariausios Seimo narių šalys

1.Belgija (daugiausiai Briuselis) - 190
2.Prancūzija (daugiausiai Strasbūras) - 139
3.Latvija - 117
4.Lenkija – 105
5.Estija - 84
6.Rusija - 75
7.Baltarusija - 52
8.Vokietija - 51
9.Gruzija - 35
10. JAV - 32
11. Didžioji Britanija - 31
12. Ukraina - 28

Kitos dažnai lankytos šalys: Danija, Švedija, Austrija, Suomija, Kinija, Italija, Ispanija, Čekija, Vengrija, Moldova, Izraelis, Armėnija, Azerbaidžanas, Liuksemburgas, Norvegija, Nyderlandai, Rumunija, Bulgarija, Šveicarija.

Seime mažiau turistų

Seimo valdyboje pirmininku dalį kadencijos dirbęs ir komandiruotes bei keliones tvirtinęs A.Kašėta įsitikinęs, kad per šiuos ketverius metus bereikalingai, tuščiai ar vien tik atostogų tikslais keliaujančių parlamentarų labai sumažėjo: „Finansavimas krizės metu išvykoms buvo peržiūrėtas ir nuo 3 mln. Lt sumažėjo iki milijono. O ir Seimo valdyba pradėjo daug griežčiau vertinti keliauninkus. Buvo norinčių ir į Pietų Ameriką keliauti, ir į Aziją būtų daugiau iškeliavę, tačiau neįrodė išvykos reikalingumo ir neišvyko.“

Milžinišką per kadencija praleistų kelionėse dienų skaičių – 5374 – padalinkime iš 141 Seimo nario, tada dar padalinkime iš ketverių metų ir gausime 9 su puse dienos, kurias per metus vidutiniškai užsienyje praleidžia vienas Seimo narys. Iš tų pačių 9 dienų, kaip rodo statistika, daugiausia Seimo nariai praleidžia derindami teisės aktus Briuselyje ir Strasbūre ar dalyvaudami renginiuose bei konferencijose kaimyninėse valstybėse – Latvijoje, Lenkijoje ir Estijoje.

Štai ir visa Seimo kelionių skaičių magija.

Savaitraštis „15min“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje