Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žudymas „su meile“: išprievartautos karių vėliau nužudomos tėvų

Libijos moterys
„Scanpix“ nuotr. / Libijos moterys
Šaltinis: 15min
0
A A

Mergaites ir moteris Libijoje, pastojusias po to, kai buvo išprievartautos, jų šeimos nariai nužudo „dėl garbės“, BBC sakė šalyje dirbantys nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Išprievartavimas visame pasaulyje yra itin jautri tema. Tačiau Libijoje ji bemaž prilygsta tabu. „Kai šioje šalyje kas nors yra išprievartaujamas, atrodo, tarsi išniekintas buvo visas kaimas ar miestas“, – BBC sakė Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) atstovas Arafatas Jamalas.

Pasak Libijoje veikiančių labdaros organizacijų, šalies vakaruose, kurie yra ypatingai konservatyvūs, pulkininkui Muamarui Kadhafi ištikimi kariai prievartavo moteris ir mergaites jų tėvų ir brolių akivaizdoje.

„Apsinuoginti prieš svetimus ar būti išniekintai, Libijoje yra blogiau nei mirti, – sakė Hana Elgadi. – Tai regionas, kur moterys iš namų neišeina visiškai nepaslėpusios savo veido po šydu.“

H.Elgadi priklauso Libijos savanorių, teikiančių medicininę pagalbą ir atliekančių ŽIV testus, organizacijai. Pastaroji taip pat siūlo per karą išprievartautoms moterims apmokėti už abortų atlikimą.

Scanpix nuotr./Libijos moterys
„Scanpix“ nuotr./Libijos moterys

„Žudymas su meile“

„Laikas ne mūsų naudai, – sakė organizacijos „Pasaulis Libijai“ atstovas Naderas Elhamessi. – Šiuo metu nėštumus galima paslėpti, tačiau tai daryti bus galima nebe ilgai. Daugelis tėvų nužudys savo pačių dukteris, jei sužinos, kad jos buvo išprievartautos. “

„Tai nužudymas su meile, – sakė H.Elgadi. – Jie tiki, kad nužudydami išgelbsti mergaitę. Štai kodėl mes siūlome apmokėti abortus moterims, kurios nori juos pasidaryti.“ Ji taip pat pridūrė, kad jau buvo paskelbta fatva – oficialus islamo muftijaus sprendimas – kad abortui tam tikromis aplinkybėmis, kaip antai išprievartavimo atveju, yra pritariama.

Labdaros organizacija „Pasaulis Libijai“ paragino netoli šalies sienos su Tunisu gyvenančius imamus aiškinti žmonėms, kad išprievartavimas nėra aukos kaltė.

Skaičiuojama, kad iš vakarinės Libijos dalies į Tunisą pabėgo apie 130 tūkst. žmonių. Nevyriausybinės Libijos organizacijos tvirtina tikinčios, kad daugybė iš jų yra prievartavimų aukos,  kurioms pernelyg gėda pačioms kreiptis pagalbos. Minėta organizacija bando susisiekti su grupe paauglių mergaičių, vis dar esančių Libijoje, kurių mokyklą užpuolė pulkininko M.Kadhafi kariai.

„Ginkluoti vyrai atskyrė mergaites ir išprievartavo tas, kurios jiems atrodė patrauklesnės, – pasakojo N.Elahmessi. – Viena iš mergaičių persipjovė riešus ir nusižudė, nenorėdama patirti tokios gėdos.  Apie išprievartavimus prakalbo tik tos mergaitės, kurios nebuvo paliestos.“

Vienai, su H.Elgadi susisiekusi, šeimai prireikė vaistų nuo ŽIV. „Motina, tėvas ir sūnus – visi jie buvo išprievartauti M.Kadhafi ištikimų karių. Į mus šeimos motina kreipėsi po to, kai sužinojo, kad po išprievartavimo visa šeima užsikrėtė ŽIV/Aids.“

Scanpix nuotr./Libijos moterys
„Scanpix“ nuotr./Libijos moterys

Dalino „Viagrą“

H.Elgadi taip pat pasakojo, kad šeimos tėvas sugrįžo į Tripolį ir nelaukė pagalbos: „Šeimos mama labai nori gauti antivirusinių vaistų sau ir savo sūnui, tačiau bijo eiti į ligoninę Tunise, kad ten ją pamatę kiti Libijos pabėgėliai nesuprastų, jog ji buvo išprievartauta.“

Pasak Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) , pulkininko M.Kadhafi kariai galimai naudoja prievartavimą kaip karo ginklą. TBT teigimu, yra pagrindo manyti, kad kariai gavo nurodymą prievartauti ir kad jiems buvo išdalinti potenciją skatinantys vaistai „Viagra“.

Dezertyravęs Libijos kariuomenės majoras BBC pasakojo, kad apie „Viagros“ siuntinius visi žinojo, tačiau nei jis, nei jo kolegos šių siuntinių nematė. „Įprastinei kariuomenei nurodymas prievartauti duotas nebuvo, – pasakojo majoras, nenorėjęs, kad būtų atskleista jo tapatybė, baimindamasis dėl Tripolyje likusios šeimos saugumo. – Pulkininkas M.Kadhafi žinojo, kad mes tam niekada nepritarsime. Šis nurodymas buvo duotas tik samdiniams.“

Savo ruožtu A.Jamalas teigė, kad iki šiol nebuvo įrodyta, kad prievartavimas buvo naudojamas kaip karo ginklas, nors jis pats teigė susidūręs su pavienių išprievartavimo atvejų įrodymais visoje šalyje.

„Mes taip pat radome įrodymų, kad prievartavimai buvo vykdomi iš abiejų pusių, tačiau negalime pasakyti, kokiu mastu“, – pridūrė jis.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje