Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar žinote, jog brangiausia pasaulyje kava „praeina“ pro gyvūnų žarnyną ir yra „gaminama“ Indonezijoje ?

Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje
Šaltinis: 15min
0
A A

O ar įsivaizduojate, kiek tokia kava kainuoja? Pačia brangiausia kava pasaulyje vadinamos „Mėlynojo Jamaikos kalno“ ir „Kopi Luwak“ kavos pupelių rūšys. Jos, teigiama, turi ypatingų skonio savybių, kurios įgauna stiprių atspalvių, kai praeina pro palminių musango, nedidelio atogrąžų gyvūno, žarnyną. 1 kg tokios gyvūnėlių „suvirškintos“ kavos kainuoja apie 1400 litų. Iš šių pupelių pagamintas puodelis kavos – pats brangiausias pasaulyje.

Wikimedia.org nuotr./Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje
Wikimedia.org nuotr./Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje

Kodėl taip yra? Sakoma, jog savotiško skonio, stipraus ir sunkiai nusakomo bei gaivaus aromato kava susuka galvą net didžiausiems kavos gurmanams. Ši kavos rūšis kilusi iš Indonezijos. „Kopi“ indonezietiškai reiškia –„kavą“, o „luwak“ – mielo, panašaus į katę, gyvūnėlio – palminio musango pavadinimas. Pasirodo, nepakartojamo skonio turtuolių kava yra gaminama iš kavos pupelių, kurias prieš tai apdoroja šių mažųgyvūnėlių žarnynas. Taigi, nepakartojamo skonio turtuolių kava yra gaminama būtent iš palminio musangofekalijų..

Sunku įsivaizduoti, kokiu būdu, tačiau indoneziečiai, įsigudrino pastebėti, jog kavos gėrimas, pagamintas iš pupelių, kurias suėdė ir pašalino iš organizmo musangas, yra nepakartojamai skanus. Nuo tada Indonezijos gyventojai ieško palminio musango išmatų, jose rastas nesuvirškintas kavos pupeles kruopščiai nuplauna ir už pasakišką kainą pardavinėja pasaulio turtuoliams. 1 kg „Kopi Luwak“ kavos kainuoja nuo 100 iki 600 JAV dolerių už kilogramą (250-1500 Lt).

Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje
Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje

Puodelis tokios kavos skirtinguose planetos kampeliuose kainuoja skirtingai. Štai 2006 m. Taunsvilio miestelyje (Kvinslendas, Australija) esančioje „Herveys Range Heritage Tea Rooms“ puodelis „Kopi luwak“ kainavo 35 JAV dolerius (apie 90 Lt). O 2008 m. Londono Slouno aikštėje (Sloane Square) esančioje Peter Jones parduotuvėje pradėtas pardavinėti maltos kavos mišinys „Caffe Raro“ iš „Kopi luwak“ ir „Blue Mountain“. Puodelis tokios kavos kainavo 79 JAV dolerius (beveik 200 Lt). Milano (Italija) senamiestyje mažutėlis espresso puodelis su šia kava kainuoja 15 eurų (apie 50 Lt).

Šiais laikais visoje Indonezijoje yra įkurtos specialios šių žvėrelių auginimo fermos, tačiau bėda ta, kad gyvūnėliai gali suėsti tik labai ribotą kiekį pupelių – atitinkamai ribotas ir „produkcijos“ kiekis. Todėl per metus šios kavos pagaminama vos apie pusė tonos. Būtent dėl tokio nedidelio pagaminamos kavos kiekio jos kaina ir yra tokia aukšta. Gyvūnėliai labai išrankūs ir ėda tik geriausius kavos vaisius (jie mėgsta kavamedžio vaisių minkštimą, tačiau į virškinamąjį traktą patenka ir kavos pupelės).

Pupelės, keliaudamos gyvūnėlio virškinamuoju traktu ir apdorojamos fermentais, praranda kartų skonį bei įgyja aromatą, kuris įvardijamas kaip „nepakartojamas“. Vėl surinktos pupelės valomos, džiovinamos ir lengvai pakepinamos. Toliau pupelės apdirbamos įprastais būdais.

Įdomu tai, jog specialistų nuomone, sunku tikėtis, kad kada nors pavyks šią rinktinės rūšies kavą apdirbti pramoniniu būdu, gyvūno virškinamąjį traktą pakeičiant higieniškesniais technologiniais sprendimais.

Wikimedia.org nuotr./Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje
Wikimedia.org nuotr./Brangiausia pasaulyje kava gaminama Indonezijoje

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje