Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 19d. 09:37

10 dėmesio verčiausių pramogų Gruzijos sostinėje Tbilisyje

Gatvės turgus ir spalvingi jo prekeiviai
123rf.com / Tbilisio gatvės turgus ir spalvingi jo prekeiviai

Tbilisis – įdomus, senovinis, gražus ir išlaikytas miestas. Ir nors dauguma lankytinų jo vietų susispietė nedideliame slėnyje tarp kalnų, šiam miestui siūlome skirti bent kelias dienas. Tikrai nepasigailėsite, nes Tbilisis – tai gyvenimo būdas ir žmonių svetingumas, akimirkos ir skonis. Rekomenduojame dešimt pramogų, po kurių tikrai pamilsite šį miestą.

1. Pažvelgti į miestą nuo vienos iš kalvų

Gintarės Kašelionytės nuotr./Tbilisis
Gintarės Kašelionytės nuotr./Tbilisis

Gruzijos sostinė, išsidėsčiusi kalnų slėnyje ir ant jų abipus Kuros (Mtkvari) upės, dieną atskleidžia spalvingą istorinę architektūros įvairovę ir modernaus pasaulio simbolius. Čia pamatysite Azijos, Rytų ir Vakarų kultūros pėdsakų. Miestas pasikeitė pastaraisiais dešimtmečiais: pridygo postmodernistinių formų pastatų, buvo įrengtas lyno keltuvas. Be to, čia itin aktyviai vyksta statybos ir senų pastatų renovacija. Pažvelgti į Tbilisį nuo vieno iš jį supančių kalnų verta ir naktį, kai apšviesti tamsiose kalvose išryškėja Narikalos tvirtovės griuvėsiai, Motinos Gruzijos skulptūra, Baltuosius rūmus primenanti prezidentūra, televizijos bokštas pramogų parke Mtacminda, kurio papėdėje įrengtas Vilniaus skveras.

2. Išsimaudyti sieros pirtyse

123rf.com/Tbilisio viešosios pirtys
123rf.com/Tbilisio viešosios pirtys

Būtinai nusileiskite į istorinį Tbilisio rajoną Abanotubani, būtent čia stūkso patys seniausi miesto pastatai ir atsiskleidžia jo tarpkultūriškumas. Šiame rajone verta bent valandą praleisti islamiškojo stiliaus sieros pirtyse. Jos čia įsikūrusios nuo seno ir yra tapusios neatsiejama Tbilisio kultūros dalimi. Šioms pirtims – apie 700 metų, jose naudojamas natūralių šaltinių sieros prisotintas vanduo, kurio temperatūra siekia nuo 37 iki 60 laipsnių. Už atskirą patalpą su karšto ir šalto vandens baseinais, pirtele, dušais ir poilsio kambariu, skirtą šešiems–aštuoniems žmonėms, sumokėsite apie 20–30 eurų už valandą. Papildomai už 4 eurus galima užsisakyti kūno masažą ar kūno šveitimą.

3. Prisivalgyti chinkalių ir šašlykų

Shutterstock nuotr./Chinkaliai
Shutterstock nuotr./Chinkaliai

Vietos virtuvė – vienas didžiausių gruzinų pasididžiavimų. Ir kas nėra girdėjęs apie gruziniškus šašlykus ir arbūzus ar sūrio pyragą chačiapurį. Visi produktai natūralūs ir švieži. Todėl nenuostabu, kad būtent gruzinų patiekalai dažnai yra vienas iš kelionės į šią šalį tikslų. Pavalgyti Tbilisyje galima restoranuose ir kavinukėse. Net ir prašmatniame restorane chačiapuris gali kainuoti iki 4 eurų, ne daugiau. Chinkaliai visur kainuoja apie 20–30 euro centų už vienetą ir vargiai net brangiausiame restorane kainuos daugiau kaip 0,4 euro. Daugelyje didesnių Tbilisio tradicinių restoranų vakarais rengiami specialūs nemokami gruziniškų šokių ir dainų pasirodymai. Iš anksto staliukų užsisakyti tikrai nereikia. Restoranu vadinamos visos maitinimo įstaigos, didesnės už kavinę.

4. Paklaidžioti po senamiestį

123rf.com /Tbilisio senamiestis
123rf.com /Tbilisio senamiestis

Senuosiuose Tbilisio rajonuose laikas tarsi sustoja: daugelis namų, regis, kovoja su negailestingu laiku už būtį ir šią kovą pamažu pralaimi. Neskubėdami vaikštinėkite siauromis senamiesčio gatvelėmis, apžiūrėkite išlikusius autentiškus Tbilisio kvartalus, pastatus su unikaliais mediniais raižytais balkonais, taip pajusite tikrąją miesto dvasią. Prisėdus vynuogienojais apaugusių cerkvių kiemeliuose ar skveruose, kuriuose pavėsį meta didžiuliai medžiai, jauku ramiai stebėti pro šalį tekantį gyvenimą. Nebijokite nukrypti nuo turistinių maršrutų, palandžiokite po kiemelius, pažvelkite pro atvertus langus ar vartus į vietos žmonių kasdienybę.

5. Paklausti vietinio apie karą, pabėgėlius, Saakašvilį ar šiaip gyvenimą

123rf.com /Daržovių turgus
123rf.com /Daržovių turgus

Tbilisyje gyvena daugiau kaip 100 tautybių žmonių. Apie 80 proc. gyventojų sudaro gruzinai, gana gausios armėnų ir azerbaidžaniečių bendruomenės. Mažesnėmis grupėmis gyvena rusai, abchazai, osetinai, ukrainiečiai, graikai, žydai, estai, vokiečiai, kurdai ir kiti. Ilgaamžis gyvenimas kartu išmokė vietinius atvirumo ir nuoširdaus bendravimo. Todėl Tbilisio gyventojai visada noriai padiskutuoja su atvykėliais įvairiausiomis temomis. Kartais gali pasirodyti, kad emocijos liejasi per kraštus, bet nereikia išsigąsti. Jei žmogus Tbilisyje juokiasi, jis tikrai patenkintas, jei pyksta – pyksta iš tikrųjų, tačiau nepuls jūsų kumščiais. Bet kokiu atveju, po nuoširdaus pokalbio jūs turėsite naują draugą, o sėkmingiausi bus pagerbti „brolio“ vardu.

6. Išsimaudyti Botanikos sodo krioklyje

123rf.com /Tbilisio botanikos sodo krioklys
123rf.com /Tbilisio botanikos sodo krioklys

Gruzijos nacionalinis botanikos sodas, anksčiau vadintas Tbilisio botanikos sodu, įsikūręs pačiame miesto centre, pietinėje Sololaki rajono kalnų virtinės papėdėje. Nacionalinis botanikos sodas yra tikra atgaiva bet kuriuo metų laiku: galima maloniai pasivaikščioti tarp medžių, čia atkeliavusių iš Europos, Amerikos, Azijos ir Afrikos. Šiuo metu botanikos sodas užima 128 ha plotą, o papildomo žavesio jam suteikia čia tekanti Tsavkisistskali upė, virš jos iškilę trys vaizdingi tiltai. Po vienu šių tiltų čiurlena gaivus krioklys – vienas pagrindinių sodo traukos centrų. Krioklio apačioje tyvuliuoja mažas ir negilus vandens telkinys. Karštą vasaros dieną čia smagu pabraidyti ir nusimaudyti. O kitais metų laikais galima prisėsti ant vandens nugludintų akmenų prie krioklio ir kurį laiką stebėti krentančio vandens šokį. Centrinis botanikos sodo įėjimas yra visai šalia kito Tbilisio lankytino objekto – Narikalos tvirtovės.

7. Užsukti į turgų

123rf.com /Gatvės turgus ir spalvingi jo prekeiviai
123rf.com /Gatvės turgus ir spalvingi jo prekeiviai

Ieškoti lauktuvių patartina užsukus į miesto turgų, kur akys raibsta nuo įvairių prieskonių, daržovių ir vaisių. Tbilisyje yra keletas didelių turgų, juose vietos prekiautojai parduoda daržoves, vaisius, sūrius, drabužius, buities daiktus, naminį vyną ir stipresnį gėrimą čiačia, net gyvus paukščius ir kt. Turguje tikrai verta pirkti prieskonius – labai didelis pasirinkimas, be to, apie juos čia galima nemažai sužinoti ir jų paragauti. Tiesa, prekiautojai paragauti duoda ir kitų parduodamų produktų. Kartais malonu vien tik pabendrauti su pardavėjais. Gruzijos turguje įprasta derėtis, be to, reikia atidžiai skaičiuoti grąžą, nes prekybininkai nevengia pasukčiauti.

8. Išmokti keletą tostų

123rf.com /Jauno vyno šventė Tbilisio etnografijos muziejuje
123rf.com /Jauno vyno šventė Tbilisio etnografijos muziejuje

Supra – taip gruzinai vadina užstalę. Tačiau tai ne tik stalas, gėrimai ir valgiai – pagrindinis supros atributas – geras tamada (vadinamasis užstalės vadovas) ir galybė tostų. Tiesa, jei tamada nelabai iškalbus, užstalės pasisėdėjimai prailgsta ir pabosta, nes pagrindinių tostų, kuriuos būtina pasakyti kaskart atsisėdus prie stalo, yra 10–15. Už taiką, už šalį, už Dievą ir stačiatikių patriarchą Ilją II, už moterį, už motiną, už tėvus, už vaikus, už visus išėjusius anapilin, už meilę, už draugystę, už ištikimybę ir pasiaukojimą, už šią užstalę, už šeimininkus, už kitą užstalę... Sakoma, kad pagrindinių tostų yra 33. O apskritai gruzinai priskaičiuoja 333. Tiesa, griežto sąvado nėra. Tostai sklinda iš lūpų į lūpas, į juos įpinama savos išminties ir minčių. Grįžę namo tikrai sužavėsite svečius pasakę jiems bent keletą tikrų gruziniškų tostų.

9. Uždegti žvakutę vienoje cerkvių

123rf.com /Šv. Dovydo bažnyčia Tbilisyje
123rf.com /Šv. Dovydo bažnyčia Tbilisyje

Nepriklausomai nuo to, ar esate tikintis ar ne, užsukite bent į vieną Tbilisio cerkvę. Uždekite žvakutę ir šiek tiek pabūkite. Gruzinų apaštalinė stačiatikių bažnyčia yra viena seniausių krikščioniškų bažnyčių. I a. ją įkūrė apaštalas Andriejus Pirmasis, o pirmoje IV a. pusėje oficialiai buvo įvesta krikščionybė. Todėl dauguma Tbilisio cerkvių yra tikrai garbaus amžiaus. Jose visa aura persismelkusi tūkstančiais įvairiausių maldų. Tiesa, milžinišką Samebos katedrą, kurios viduje – net 12 cerkvių, gruzinų tauta pastatė vos prieš gerą dešimtmetį. Dabar ji yra svarbiausia šalies šventykla ir miesto simbolis. Taip pat verta aplankyti Šventosios Mergelės Metekhi bažnyčią, siejamą su Gruzijos valdovais. Nuo jos sienų atsiveria graži Tbilisio senamiesčio panorama. Dar nuo VI a. savo istoriją skaičiuoja ir Sioni šventykla, kuri ne kartą buvo sunaikinta ir vėl prikelta iš pelenų.

10. Nusipirkti papuošalą ar niekutį ant Sausojo tilto

123rf.com /Sausojo tilto turgus
123rf.com /Sausojo tilto turgus

Sausasis tiltas pastatytas 1851 m. į Mandatovo salą – anksčiau tai buvo tikra sala, priklausiusi generolui Mandatovui. Vienoje jos pusėje tekėjo Mtkvari upė, kitoje buvo sekli protaka. Sovietiniais laikais protaką užpylė, todėl akmeninis tiltas per ją dabar vadinamas Sausuoju. Visa sala šiandien yra didelis parkas, virtęs sendaikčių turgumi. Tilto apylinkėse buriuojasi suvenyrų ir antikvarinių daiktų prekiautojai. Čia galima nusipirkti tikrų senovinių daiktų (nors daugelis jų yra tik kopijos), pavyzdžiui, lygiavamzdę muškietą. Šiame turguje rasite visko: paveikslų, keramikos, skarelių, veltinukų, papuošalų, sidabro, indų, iškamšų ir t. t. Viskas rankų darbo, kiekvienam pagal poreikius, skonį ir kišenę. Nuo profesionalų iki studentų ar šiaip mėgėjų darbų. Be to, milžiniškame turguje rasite ir tarybinių rakandų, paveikslų ir kt. Netoliese yra ir gana didelis knygų turgus.

Informaciją parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ specialistai. Daugiau apie keliones sužinokite paspaudę čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje