Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 10, 21:06

10 įdomybių apie Aliaską

Aliaska – tokia tolima, atšiauri ir apipinta legendomis bei, atrodo, neįtikėtinais faktais. Ar tikrai Aliaskos gyventojai iš savo namų gali matyti Rusiją? Kodėl du šunys laikomi didvyriais, išgelbėjusiais miestą, o pagal jų beprotišką istoriją statomi filmai? Iš kur kilo oficialus draudimas briedžiams būti ant šaligatvių ir gerti alų? Ir kur dingo šalčiausias pasaulyje – Makinlio – kalnas?
1920-1940 m. lėktuvai ir šunys buvo pagrindinės transporto priemonės Aliaskoje, kur geležinkelių tinklas nebuvo išvystytas Tik prenumeratoriams
1920-1940 m. lėktuvai ir šunys buvo pagrindinės transporto priemonės Aliaskoje, kur geležinkelių tinklas nebuvo išvystytas / Mary Evans Picture Library 2013/Scanpix nuotr.

1. Ferbankse – neįprasti meteorologiniai reiškiniai

Šis apie 30 tūkst. gyventojų turintis miestas laikomas šalčiausiu JAV miestu. Žiemos čia ilgos ir šaltos (sausio vidurkis −22.2 °C, bet temperatūra nukrenta ir iki −40 °C), o vasaros – trumpos ir tik vos šiltos (liepos vidurkis 16.9 °C, nors retsykiais pasiekia ir iki 27 °C).

Dėl miesto geografinės padėties čia galima susidurti su įvairiais neįprastais meteorologiniais reiškiniais. Pavyzdžiui, čia kyla činukas – iš pietų pučiantis labai drėgnas vėjas, kuris atneša staigią šilumą, ir net ir žiemos mėnesiais temperatūra gali pakilti iki 10°C.

Žiemomis čia susiduriama ir su „ledo rūku“. Jis susiformuoja tada, kai oras yra tiesiog per šaltas sugerti drėgmę. Ledo lašeliai tuomet virsta mikroskopiniais kristalais, kurie kybo ore ir suformuoja rūką.

Pati gražiausia Ferbankso klimato keistenybė – itin dažnos Šiaurės pašvaistės. Skaičiuojama, kad jos čia regimos daugiau nei 200 dienų per metus. Jos nematomos vasaros mėnesiais dėl poliarinės dienos – saulė tuomet šviečia 24 valandas per parą.

2. Briedžiams skirta šūsnis specialių įstatymų

Aliaskoje yra apie 150-200 tūkst. briedžių. Jie sutinkami taip dažnai, kad nei gyvūnai bijo žmonių, nei žmonės baidosi šių keturkojų. Bet gyvenimas vieniems šalia kitų gali tapti ir rimtu išbandymu, tad reikia kažkaip tą kasdienybę sureguliuoti.

123rf.com nuotr./Briedis Aliaskoje
123rf.com nuotr./Briedis Aliaskoje

Suprantama, Aliaskoje yra nemažai įstatymų, kurie reguliuoja briedžių medžioklę – kada, kokio amžiaus gyvūnus galima medžioti. Bet stebina ir šūsnis labai specifinių draudimų, kurie iškart kiša mintį, kad Aliaskoje tarp žmonių ir briedžių buvo absurdiškų atsitikimų.

Pavyzdžiui, briedžiams yra draudžiama būti ant šaligatvių. Šį draudimą dažnai rasite „absurdiškiausių JAV įstatymų“ sąrašuose. Bet iš kur jis kilo? Viskas per vieną asmenį – ir vieną briedį. Šią istoriją Dermotas Cole'as aprašo knygoje „Fairbanks: A Gold Rush Town that Beat the Odds“.

Nusikelkime į 1913 m. Ferbanksą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje