Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 rugsėjo 22d. 12:00

7 apleisti buvusios SSRS didybės stebuklai

Naftos miestas ant vandens Azerbaidžiane
weburbanist.com nuotr. / Naftos miestas ant vandens Azerbaidžane
Kadaise itin galinga komunistinė imperija negailėjo lėšų nei gynybos reikmėms, nei mokslui. Taip nuo Ramiojo vandenyno ir iki Europos vidurio į dangų stiebėsi į kosmosą nutaikytos didžiulės antenos, o miškų tankmėse slypėjo niekam nežinomi slaptieji kariniai bunkeriai. Griuvus Sovietų Sąjungai dauguma šių griozdiškų ir nelabai efektyvių statinių tapo per didele finansine našta šalims palikuonėms. O ir mokslu naujai sukurtos valstybės nebe taip domėjosi. Tuo metu valstybių išorinėmis sienomis ir jų gynyba labiausiai rūpinosi didesni ir galingesni kaimynai.

„Pasaulis kišenėje“ ir portalas Turist.rbc.ru pristato jums tik keletą iš tūstančių kalnuose, prarajose, miškuose, po žeme ir ant žemės paslėptų Sovietų Sąjungos didybės stebuklų, kurie rodo dabar jau sugriuvusios imperijos galybę. Be kita ko, pateikiami „7 stebuklai“ yra vieni mažiausiai vertingų, vertingiausiuosius pasidalijo buvusių „broliškų“ respublikų turtingieji.

1. Balaklava, Krymas, Ukraina

Slapta povandeninių laivų bazė nedideliame Krymo Balaklavos miestelyje – vienas didžiausių karinių objektų, apleistų po Sovietų Sąjungos griūties. Nuo 1961-ųjų Tavros kalno papėdėje įkurtas karinis kompleksas, kuriame saugoti ginklai ir jų atsargos (tarp jų ir branduoliniai). Be to, čia remontuoti povandeniniai laivai. Bazės dokuose vienu metu galėjo pasislėpti 14 įvairių klasių povandeninių laivų. Pati bazė galėjo atlaikyti tiesioginį branduolinės bombos, galingumu siekiančiai iki 100 kT, ataką.

123rf.com nuotr./Balaklava
123rf.com nuotr./Balaklava

1993-aisiais apleistas karinis objektas greitu metu buvo visiškai išgrobstytas. Vietiniai į metalo laužą pridavė viską, ką sugebėjo išnešti. Tik 2002-aisiais karinės bazės liekanose įkurtas muziejinis kompleksas.

2. Apleista raketinė šachta, Kekava, Latvija

Po imperijos griūties jaunoms respublikoms atiteko gana daug įvairaus palikimo – tarp viso kito ir karinės nuosavybės, pavyzdžiui, po miškus išmėtytos balistinių raketų paleidimo šachtos. Visai netoli nuo Latvijos sostinės galima apžiūrėti raketinio komplekso „Dvina“ liekanas.

wikipedia.org nuotr./Kekavos bazes
wikipedia.org nuotr./Kekavos bazes

1964-aisiais pastatytas objektas sudarytas iš 4 paleidimo šachtų ir požeminių bunkerių. Kiekvienos šachtos gylis siekia 35 m. Didžioji patalpų dalis dabar apsemta vandens, todėl raketų paleidimo vietos lankymas be patyrusio gido nerekomenduotinas. Pavojų kelia ir nuodingo raketinio kuro likučiai, esantys daugelyje šachtų vietų.

3. Gigantiški ekskavatoriai, Maskvos sritis, Rusija

Iki 1993-ųjų Lopatino fosforo klodai buvo sėkmingai veikiantis telkinys, kuriame buvo išgaunama svarbiausia sovietų žemės ūkiui iškasena. Tačiau komunizmą pakeitus kapitalizmu ir laisvosios rinkos ekonomika, karjerai su gigantiškais ekskavatoriais juose tapo apleisti. Dabar čia turistų pamėgta vieta. Jei jus tai sudomino, vertėtų paskubėti su vizitu, mat didžiulius mechaninius dinozaurus vietiniai jau baigia išrinkti metalo laužui. Tačiau net ir po metalinių technikos stebuklų demontažo Lopatino karjerai išliks dėmesio verta vieta – aplinkui čia pasakiško grožio kraštovaizdžiai, o pavaikštinėjus karjeruose tikrai galima atrasti nemažai senovinių jūrinių suakmenėjusių fosilijų.

wikipedia.org nuotr./milžiniaki ekskavatoriai
wikipedia.org nuotr./milžiniški ekskavatoriai

4. Užhorizontinė radiolokacinė stotis „Duga“, Pripetė, Ukraina

Titaninė konstrukcija, pastatyta 1985-aisiais, turėjusi padėti susekti tarpkontinentinių balistinių raketų paleidimą, galėtų sėkmingai funkcionuoti ir šiandien, tačiau tikrovėje veikė vos vienerius metus. Gigantiška 150 m aukščio ir 800 m ilgio antena naudojo tiek elektros energijos, jog buvo pastatyta prie pat Černobylio atominės jėgainės. Įvykus sprogimui atominėje jėgainėje, automatiškai nustojo veikusi ir Užhorizontinė antena.

Dabartiniu metu į Pripetę ir jos apylinkes, tame tarpe ir prie šios antenos, vežamos turistų ekskursijos. Tačiau įkopti į 150 m aukštį pasiryžta vienetai.

123rf.com nuotr./Pripetė tapo aplestu miestu po Černobilio atominės elektrinės sprogimo
123rf.com nuotr./Pripetė tapo aplestu miestu po Černobilio atominės elektrinės sprogimo

5. Jonosferos tyrinėjimų stotis, Zmijevas, Ukraina

Prieš pat sovietų Sąjungos griūtį prie Charkovo sovietų valdžios buvo pastatyta naujutėlė jonosferos tyrinėjimų stotis. Pastaroji, teigiama, buvo tiesioginis amerikiečių projekto HAARP Aliaskoje analogas, kuris, beja, sėkmingai veikia ir iki šios dienos. Stoties kompleksas Zmijeve buvo sudarytas iš keletos antenų laukų ir gigantiškos parabolinės antenos, kurios skersmuo siekė 25 m. Antena galėjo skleisti  apie 25 MVt galingumą. Tačiau jaunai Ukrainos valstybei tokia naujoviška ir gana brangi mokslinė aparatūra nebuvo itin reikalinga ir naudinga. Šiandien kadaise itin slapta stotimi domisi tik stalkeriai ir spalvotojų metalų medžiotojai. Ir, žinoma, turistai.

6. Apleistas elementarių dalelių greitintuvas, Maskvos sritis, Rusija

80-ųjų pabaigoje agonijos kratoma Sovietų Sąjunga sumąstė pastatyti didžiulį elementariųjų dalelių greitintuvą. 21 km ilgio žiedinis tunelis, glūdintis 60 m gilyje, ir dabar yra pasiekiamas šalia pamaskvės Protvino fizikų branduolininkų miestelio. Jis yra mažiau nei per 100 km nutolęs nuo Maskvos. Į jau pastatytą tunelį buvo pradėta įvežinėti specialią aparatūrą, kai šalyje prasidėjo politiniai perversmai ir sovietinis „adroninis kolaideris“ taip ir liko pūti po žeme.

7. Jūrinis miestas Naftos akmenys, Azerbaidžanas

Sąjungai reikėjo naftos. Todėl praėjusio šimtmečio 40-aisiais, Kaspijos jūroje, per 42 km į rytus nuo Apšero pusiasalio prasidėjo jos gavyba iš jūros. O aplink pirmųjų platformų ėmė augti miestas, kuris taip pat įsitaisė ant metalinių estakadų ir supiltų smėlio kalnų. Klestėjimo metu atviroje jūroje, 110 km nuo sostinės Baku, pastatytos elektors stotys, devynaukščiai bendrabučiai, ligoninės, kultūros namai, duonos kepykla ir net limonado cechas.

Turėjo naftininkai ir savo nedidelį parką su gyvais medžiais. Naftos akmenys – tai daugiau nei 200 stacionarių platformų, o gatvių ir skersgatvių ilgis šiame mieste siekia 350 km. Tačiau pigi Sibiro nafta  padarė jūrinę gavybą nepelninga ir net nuostolinga, todėl miestelis ėmė tuštėti. Šiandien čia gyvena vos apie 2000 žmonių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje