Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gdanskas: penki dalykai, dėl kurių verta važiuoti į šį Lenkijos miestą

Gdanskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Gdanskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lenkiškasis pajūris – Sopotas, Gdynė ir Gdanskas – daugumai lietuvių jau žinomas. Vis dėlto dažniausiai važiuoti ten nutariame vasarą, kai galima pasimėgauti paplūdimio malonumais. Tačiau Gdanskas – ideali kryptis ir rudenį. Štai 5 priežastys, kodėl verta apsilankyti Gdanske jau šiemet.

1. Ekskursijos upe

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas

Per visą Lenkiją tekanti Vyslos upė itin svarbi ir Gdanskui. Nors paprastai šis miestas įsivaizduojamas kaip kurortas prie Baltijos jūros, pastaraisiais metais vis daugiau pramogų turistams siūloma būtent Vysloje. Viena jų – ekskursijos upe laivais (organizuojami ir privatūs plaukimai, ir grupiniai, pavyzdžiui, su didžiuliu filmo „Karibų jūrų piratai“ laivą primenančiu burlaiviu). Tokių ekskursijų metu galima išvysti visai kitokį miestą – senąjį ir naująjį, taip pat nuo kranto beveik nematomą (ir dėl to turistų mažai žinomą) uosto rajoną. Jis ypač patiks industrinio turizmo gerbėjams.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas

Vysla galima praplaukti ne tik keleiviniais laivais, vandens dviračiais, bet ir kajakais.

Ekskursijų Vysla maršrutai labai įvairūs. Vieni jų suteikia progą nuplaukti iki upės žiočių, t.y. vartų į jūrą, kiti – trumpesni. Yra galimybė nuplaukti iki aplink esančių pilių, pavyzdžiui, Malborko.

2. Gyvenimas laive

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas

Ne tik Nyderlanduose, bet ir Lenkijoje jau galima apsigyventi įdomesnėse vietose nei viešbučiai ar svečių namai. Pastarųjų metų „topas“ – „house boat“, t.y. nakvynė laivuose. Įdomu tai, jog išsinuomavus tokį laivą turi teisę juo plaukti. Žinoma, netoli, vietoje, tačiau pramoga – garantuota. Tiesa, tokios nuomos kaina – didelė. Sutaupyti galima užsisakant laivą ilgesniam laikui – bent savaitei.

TAIP PAT SKAITYKITE: Šiaurės Lenkija: vokiškas Gdanskas ir lietuviškas Malborkas

3. Po Lenkijos pajūrį – dviračiu

Dviračių turizmas populiarus ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje. Šalies pajūryje pradėtas įgyvendinti projektas „City Bike“, kurio vizija – sujungti tris pajūrio miestus (Gdanską, Sopotą ir Gdynę) kokybišku dviračių taku. Planuojama, kad ateityje turistai bet kuriame iš šių miestų galės išsinuomoti vieną iš 3000 dviračių ir jais važinėti tarp Gdansko, Sopoto ir Gdynės. Keletas dviračių maršrutų čia yra jau dabar – per šiuos miestus eina ir „Baltic Sea Cicle Route“ maršrutas. Palei Vyslą eina ir „Veloroute Nr. 9“ dviračių maršrutas.

4. Gastroturizmas

Lenkiški patiekalai – sotūs ir riebūs. Kaip ir lietuviški! Tad, jei mėgstate valgyti, kaip pas mamą, ten tikrai rasite ir tokių vietelių. Vis dėlto čia netrūksta ir gurmaniškus patiekalus siūlančių restoranų. Išsirinkti padės namų darbai, atlikti prieš kelionę, užsukus į šį interneto puslapį.

Na, o ieškantys autentikos būtinai užsukite į vietinę turgavietę „Hala Targowa“, esančią Dominikanski 1, kurioje turgaus gyvenimas verda nuo XII-XIII amžiaus!

5. Muziejai

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas

Skirtingai nei lietuviški pajūrio miestai, Gdanskas – tikras kultūros lopšys. Jame per pastaruosius keletą metų įkurti net keletas naujų ir itin modernių muziejų. Ruduo, kai paplūdimiuose nebėra ką veikti be trumpo pasivaikščiojimo ir audrų išplauto gintaro paieškų, yra idealus metas užsukti į muziejus. Mūsų rekomendacijos keletui jų:

  • Europos Solidarumo Centras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdansko Europos solidarumo centras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdansko Europos solidarumo centras

2014 m. atidarytas muziejus labai svarbus patiems lenkams, kadangi pasakoja visą nepriklausomybės nuo sovietų kovų „Solidarumo“ istoriją. Apie tai liudija didžiulė muziejaus ekspozicija, išdėstyta per keletą aukštų. Joje naudojantis šiuolaikiškomis interaktyviomis priemonėmis derinamos autentiškos nuotraukos, garso, vaizdo įrašai, asmeniniai to meto didvyrių daiktai. Čia pat yra ir didžiulė biblioteka, įsikūręs buvusio Lenkijos prezidento ir „Solidarumo“ lyderio Lecho Walęsos biuras. Patys lenkai sako, jog aplankyti šį muziejų – kiekvieno garbės reikalas. Juk būtent Gdanske (ir būtent toje vietoje, kur įkurtas muziejus) prasidėjo Lenkijos nepriklausomybės kelias.

  • Antrojo pasaulinio karo muziejus

Tik 2017 m. kovą atidarytame muziejuje jau apsilankė virš 100 tūkst. žmonių – lenkų ir kitų tautybių lankytojų. Toks muziejaus populiarumas nestebina, kai pats jame apsilankai. Po apsilankymo nekyla abejonių ir dėl to, kur buvo išleisti 110 mln. eurų, kuriuos muziejaus įkūrimui skyrė Lenkijos vyriausybė.

Muziejuje gausybė autentiškų daiktų – visus juos sunešė lenkai ir kitų tautų atstovai, atsiliepę į muziejaus įkūrėjų prašymą pasidalinti savo asmenine istorija. Ne vienas jų įkvėpė originalias ekspozicijas. Iš viso muziejuje netradiciškai pasakojama visa karo istorija, nors, žinoma, didžiausias dėmesys skiriamas Antrajam pasauliniam karui, tačiau žvelgiant į jį ne vien iš lenkų tautos pozicijos, bet žydų, Baltijos šalių tautų atstovų.

Muziejuje verta praleisti ne vieną valandą. Jam apžiūrėti paskirkite bent pusdienį. Tiesa, svarbu žinoti, jog į jį nėra įleidžiami vaikai, jaunesni nei 7 metų. Tačiau didesniems tikrai verta paskirti laiko ir jame apsilankyti.

VIDEO: Antrojo Pasaulinio karo muziejus Gdanske
  • Hewelianum centras

Vienu populiariausių muziejų Lenkijoje laikomas Varšuvoje esantis Mikolajaus Koperniko mokslo centras. Tačiau įsitikinti, kad mokslas gali būti ir įdomus, ir linksmas, galima ir Gdanske. Tereikia užsukti į Hewelianum centrą. Daugybė interaktyvių žaidimų, nuolatinės ir laikinos ekspozicijos (populiariausios – „Istorijos linksmybės“, „Eismo galerija“, „Per pasaulį“), leidžia nenuobodžiauti domintis Gdansko istorija, taip pat įvairiausiais mokslo reiškiniais. Pavyzdžiui, centre galima sužinoti, kaip dirbo Laisvojo Europos radijo žurnalistai arba išbandyti Laiko mašiną, galinčią nukelti ir į XVI a. Gdanską.

5. Senamiestis

Devyni iš dešimties turistų, apsilankiusių Gdanske, šį miestą tikrai pavadintų labai gražiu. Ir neabejotinai visi išskirtų ypatingą jo aurą senamiestyje. Jame netrūksta ypatingų vietelių. Bet viena jų – Mariacka gatvelė – verta atskiro paminėjimo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gdanskas

Įdomu tai, kad Ulica Mariacka buvo atkurta iš dokumentų, nuotraukų ir piešinių. Kone kiekvienas ornamentas, kiekvienas durų apvadas prikeltas iš griuvėsių. Todėl dabar vaikščiodami po ją atkreipkite dėmesį į detales: patricijų namų terasos, laipteliais nusileidžiančios ant grindinio, lietaus vandenį spjaudančios gargolos kuria jaukią XVII amžiaus miesto atmosferą.

Išskirtinė gatvelė mėgstama ne tik turistų, bet ir filmų kūrėjų. Joje daug galerijų, juvelyrų dirbtuvių ir jų parduotuvėlių, gatvės muzikantų.

VIDEO: Lenkijos uostamiestyje Gdanske šurmulys ir netylančios gatvės muzikantų melodijos
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Lenkija Gdanskas
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje