Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 25d. 18:53

Gyvenimas svetur: klajoklių gidas tiems, kurie norėtų leistis į gyvenimo kelionę

Ant Bromo vulkano krašto, žvelgiant į burbuliuojantį pragarą
Evelinos ir Karolio nuotr. / Ant Bromo vulkano krašto, žvelgiant į burbuliuojantį pragarą

Amerikiečių keliautoja ir rašytoja Ellen Barone ir jos vyras prieš kelis metus susipakavo savo daiktus į kuprines ir pajudėjo link Lotynų Amerikos. Antrą jaunystę išgyventi keliauninkė pasakoja ir pataria, kaip ištrūkti iš rutinos gniaužtų ir leistis pažinti pasaulio, kaip iš turisto tapti keliauninku, kaip kelionėje mėgautis buvimu kitoje vietoje, tarp kitokių žmonių, o ne skubėti sudėti pliusiukų į sąrašą. „Kaip pasijusti savu, suprasti kita kultūrą ir pritapti kitoje vietoje, nesvarbu, kur begyventume?“ – klausia E.Barone.

Daugiau keliautojos patarimų angliškai rasite čia.

Dalis manęs tiesiog reikalauja jaukių, patogių namų: patiekalų ruošimo pažįstamoje virtuvėje, laiko praleisto sode, drabužinės su rūbais ir batais, net gi rutinos ir svarbiausiai – paprasto susisiekimo su draugais ir šeima. 

 nuotr./Autorė prie savo namų
nuotr./Autorė prie savo namų

Kita dalis manęs siekia iššūkių ir tyrinėjimo suteikiamo malonumo: naujų vietų atradimo, naujų draugų, neįprasto maisto ragavimo, naujų kalbų ir papročių mokymosi ar tiesiog virš naujo horizonto bekylančio mėnulio. 

Gyventi be namų užsienyje tikrai įmanoma – tik reikia žinoti, kaip tai daryti.

Iki dabar aš vis dar maniau, kad viską galima suderinti balansuojant tarp buvimo svetur ir grįžimo namo. Tačiau po trijų metų nenutrūkstančių kelionių, be nuolatinės gyvenamos vietos, aš supratau, kad buvimo namuose laimė yra vidinė ir ją galima pasiimti su savimi į kelionę. 

2011 metais pavasarį, kai abu su vyru atsidūrėme asmeninėse ir profesinėse kryžkelėse, nusprendėme kartu išsiruošti į gyvenimo kelionę. Supakavome, saugiai padėjome užgyventus daiktus ir pasiėmę tik kelionėms reikalingas kuprines išsiruošėme į kelių metų kelionę su pirminiu planu – laikinai apsistoti Lotynų Amerikoje. 

Nuo to laiko mes klajojame: ilgiau apsitojome Meksikoje, Nikaragvoje, Ekvadore ir Peru. Keliajame taip, kad jaučiamės turtingi, darantys kažką svarbaus, bet tuo pačiu ir laisvi.

Svajojate pagyventi užsienyje? Čia pateikiu aštuonis kelionėse patikrintus patarimus, kaip tai pradėti ir įgyvendinti. 

Tiesiog padarykite tai. Esu sutikusi žmonių, kurie tokiai kelionei ruošiasi dešimtmečius. Jie viską žino apie mokesčių sistemas, sveikatos apsaugą, klimatą, pragyvenimo lygį ir vizų išdavimą kitose šalyse. Jie net lankė seminarus, kūrė kelionės skaičiuokles ar teikė prašymus vizoms gauti, tačiau galiausiai jie vis dar sėdi namie ir laukia tinkamesnės progos. 

Ž.Lukšytės nuotr./Žydrė ant banglentės
Ž.Lukšytės nuotr./Žydrė ant banglentės

Kiti pirmą žingsnį žengė, tačiau išsigando supratę, kad realybė visiškai neatitinką jų turėtų lūkesčių. Mano patarimas? Vis tiek keliaukite. Pasilikite kitoje vietoje savaitei, mėnesiui, metams. Dirbkite arba meskite darbą, parduokite arba išnuomokite būstą pajamoms gauti. Tai ne tiek svarbu, kiek pats faktas, kad jūs tai pagaliau padarysite.

Prieš keliaudami... Kiekviena šalis turi savų reikalavimų keliautojams. Kai kur galite tiesiog pasirodyti ir apsistoti ilgam laikui, kitur tenka atnaujinti vizas ar išvykti praėjus nustatytam laikui. Pasidomėkite vizomis, pasžiūrėkite, kur saugu, kur – ne. Geriausiai tam tinka Britų užsienio kelionių patarimai, kurie daug realesni nei surašyti amerikiečių.

Ž.Lukšytės nuotr./Kolumbija. Kartagena - vakarėjantis miestas
Ž.Lukšytės nuotr./Kolumbija. Kartagena - vakarėjantis miestas

Skambinkite namo, bet darykite tai išmintingai. Manęs dažnai klausia patarimų kaip skambinti namo ir kuo pigiau. Trumpoms atostogoms tikriausiai užteks ir jūsų mobilio ryšio operatoriaus pasiūlytų paslaugų ir įkainių. Tačiau jei užsienyje gyvenate ilgesnį laiką, iškeiskite SIM kortelę į Skype, Google Voice ar Vonage išmaniųjų telefonų programėles. Taip pat galite nusipirkti vietinį telefono ryšį. 

Evelinos ir Karolio nuotr. /Skype šnekant su tėvais
Evelinos ir Karolio nuotr. /Skype šnekant su tėvais

Piniginiai reikalai. Pasiekti savo pinigus už jūrų marių gali būti lygiai taip pat paprasta kaip laikyti juos namuose banko sąskaitoje. Bet dažniausiai mes vis tiek prarandame dalį jų keisdami į kitą valiutą ar mokėdami mokesčius už pervedimus, pasinaudojimus bankomatais. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Baigėsi pinigai? Užsidirbk kelionėje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Baigėsi pinigai? Užsidirbk kelionėje

Kaip bebūtų, tikrai verta pasižvalgyti bankų, kurie turi plačiausią skyrių tinklą pasaulyje, taip tikrai sutaupysite pinigų visoms piniginėms operacijoms. Taip pat verta pasinaudoti kitų šalių mokesčių specialistų konsultacijomis ir sužinoti, kokios naudos galite gauti iš savo buvimo kitoje šalyje ir nepermokėti mokesčių savo gimtojoje šalyje.

Susiraskite tinkamą vietą gyventi. Mūsų nakvynės vietų paieška dažniausiai prasideda tokiuose portaluose kaip Home-Away, VRBO ir Airbnb. Mes taip pat žvalgomės po nuomos portalus ir youtube.com svetainę. Dažniausiai mes su vyru iš anksto užsisakome skrydžius ir gyvenamas vietas trumpam laikui, kad pagyventume toje vietoje ir nusprestume ar norime pasilikti ilgesniam laikui, ar norime sugrįžti. Šis požiūris dar niekada mūsų nenuvylė. Tai apsaugojo mus nuo sprendimų, kurie internete atrodo labai patrauklūs, o realybėje yra visai kitokie. 

greitgrisim.lt/Kambarys, kuriame gyvenom
greitgrisim.lt/Kambarys, kuriame gyvenom

Prisitaikykite prie gyvenimo be automobilio. Tai ne tik sutaupė mums daugybę draudimo, išlaikymo ir degalų išlaidų, tačiau ir pagerino sveikatą bei įsitraukimą į vietos bendruomenę. Kasdienėms maisto paieškoms ir reikalų tvarkymui mums visada padėdavo kaimynai, neseniai sutikti pažįstami, taksi vairuotojai ir autobusų konduktoriai. Mes numetėm svorio, įgavom jėgų ir atradom ieškojimų ir netikėtų susitikimų malonumą. 

 Besimėgaujant vėjeliu.
Besimėgaujant vėjeliu.

Suplanuokite iš anksto tradicinio pašto paslaugas. Daugelis užsienyje gyvenančių žmonių dažnai gauna pašto siuntas su linkėjimais, mielais niekučiais iš namų ar net didesnius siuntinius. Šios paslaugos kainuoja visiems, tad verta pasidomėti pašto paslaugų operatoriais, siuntų pristatytojais. Augant užsienyje gyvenančių žmonių skaičiui, vis dažniau atsiranda įvairių nuolaidų ir pigesnių paslaugų tokiems siuntiniams. 

Išmeskite iš galvos turisto mąstyseną. Pirmas impulsas kelionėje – kuo greičiau įgyvendinti „turiu pamatyti“ sąrašą. Tačiau atminkite, jog tokia kelionė – ne atostogos. Tai jūsų gyvenimas. Kas man palieka didžiausią įspūdį, tai laimė ir pilnatvės jausmas atkeliaujantis iš kasdienių naujų vietų ir naujos aplinkos lankymo. 

Be sienų nuotr./Asmeninė fotosesija su baltuoju
Be sienų nuotr./Asmeninė fotosesija su baltuoju

Mūsų su vyru diena pasidaro žaisminga ir pilna nuotykių vien dėl to, kad mes sekame paskui savo smalsumą, atrandame naujas kavines ir restoranus, klausomės naujų kalbų, vaikštome, rašome, numiegame pokaičio miego ir susipažįstame su naujais draugais. 

Raskite drąsos kalbėti nauja kalba. Niekada nebuvau tas žmogus, kuris labai gerai išmoktų kalbą dar prieš kelionę. Man kalba tikrai nesutrukdo keliauti į vieną ar kitą vietą. Aš tiesiog mokausi ispanų kalbos taip pat kaip kažkada vaikystėje mokiausi anglų: klausausi, gestikuliuoju, kalbu nesąmones tol, kol vietiniai pradeda mano lemenimą girti. Ir tikrai niekam nesvarbu, kaip jūs kalbate, nėra ko bijoti. Žmonės automatiškai pasidaro malonesni, kai pamato, jog jūs stengiatės išmokti jų kalbą. 

123rf.com nuotr. /Kolumbijos žmonės
123rf.com nuotr. /Kolumbijos žmonės

Man reikėjo trijų metų, kad pradėčiau laisvai kabėti ispaniškai apie dalykus, kurie man rūpi. Ir nors buvo daug baimių bei streso, tačiau nauja kalba buvo pats didžiausias atpildas ir pasitenkinimo šaltinis. Mano pasaulis praplatėjo kelis kartus. Ir aš džiaugiuosi, kad gyvenimas man suteikė šią galimybę. 

Susitaikykite su nežinomybe. Pradžioje tai tikrai gali sukelti galvos svaigimą. Nuo pat vaiksytės buvau mokoma vertinti ateitį, solidžiai leisti kiekvieną dieną ir veikti kažką pastovaus bei saugaus. Tačiau kažkuriuo gyvenimo momentu supratau, kad lygiai taip pat ar net geriau ramybę galima užsitarnauti keliaujant per nežinomybę. 

B.Tilmantaitės nuotr./16
B.Tilmantaitės nuotr./16

O tiesa ta, kad aplankius tiek daug šalių ir išsipildžius tiek daug dalykų, kuriais tikėjau, supratau, jog galiu prisitaikyti daugelyje situacijų ir pasitikėti nežinomybe. Nes vis tiek viskas bus gerai. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

20:27
01:03
01:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje