Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 12d. 16:07

Jeigu pamatysite tokias kvadratines bangas – nedelsiant lipkit iš vandens

Kvadratinės bangos
„Wikimedia Commons“ nuotr. / Kvadratinės bangos

Jūra, o ne ežeras tuo ir traukia, kad ja ritasi bangos. Smagu jose žaisti, ramina jų mūšos klausymas, adrenalino suteikia čiuožimas jomis banglente. Tačiau pakrantėje gali susidaryti fenomenas, kuris yra itin pavojingas žmonėms. Kartais – ir laivams.

Neįprastas reginys vadinamas kvadratinėmis arba persipinančiomis bangomis, kvadratine jūra (square waves, cross sea). Tokios bangos gali susiformuoti ir atvirame vandenyne, ir visai netoli kranto. Šis retas fenomenas kyla susidūrus dviem vėjams iš dviejų skirtingų orų sistemų. Dėl to bangos pradeda ristis į priešingas puses ir tame plote suformuoja tarsi tinklą iš bangų stačiakampių.

Matant tai nuo kranto, vaizdas gali atrodyti išties įspūdingai. Tačiau nors bangos paprastai neatrodo itin galingos, patekti į jas tikrai nesinorėtų.

Anot Europos kosmoso agentūros, persipinančios bangos, manoma, yra kaltos ir dėl laivų avarijų, o kartais jos gali siekti net 3 metrus. Jūrininkai teigia, kad kai į laivą pradeda ristis bangos iš kelių pusių, labai sunku išlaikyti bent minimalią laivo kontrolę. O jei bangos yra didesnės – jos gali jį apversti. Įsivaizduokit, kaip sunku būtų plaukti žmogui, kai į jį ritasi bangos iš skirtingų pusių.

Tokios persipinančios bangos sukuria ir galingas pakrantės sroves, iš kurių labai sunku ištrūkti.

Nors toks išskirtinis bangų derinys gali atsirasti kone bet kur, yra vietų, kur jos yra dažnesnės. Pavyzdžiui, prie Re salos vakarų Prancūzijoje krantų.

„Wikimedia Commons“ nuotr./Kvadratinės bangos
„Wikimedia Commons“ nuotr./Kvadratinės bangos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

28:46
00:57
02:07

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje