Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką per vieną dieną pamatyti „bitliškajame“ Liverpulyje?

„Rožiniais penktadieniais“ bus renkamos lėšos kovai su klastinga liga
„Scanpix“ nuotr. / „Rožiniais penktadieniais“ bus renkamos lėšos kovai su klastinga liga
Šaltinis: 15min
0
A A

Stereotipinis turistas, susiruošęs aplankyti Liverpulį, paprastai apie šį miestą bus girdėjęs bent vieną iš dviejų dalykų: jog čia gimė žymusis ketvertas „The Beatles“ bei šlovės kelią prasiskynė čempionų futbolo klubas „Liverpool“. Tačiau šis Šiaurės Anglijos miestas slepia žymiai daugiau garsių istorijų.

Nedaug kas žino, jog Liverpulio, kaip menų, kultūros ir muzikos miesto, vardas tolimai aidėjo dar net neišgarsėjus grupei „The Beatles“. Šiame mieste daug kartų lankėsi spalvinga biografija pasižymėjęs anglų rašytojas Charlesas Dickensas. Čia stovinti Liverpulio Anglikonų katedra, pastatyta 1904 metais, yra didžiausia anglikonų katedra visoje Didžiojoje Britanijoje bei penkta didžiausia visame pasaulyje, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Liverpulis įtrauktas ir į Guinnesso rekordų knygą, kaip pop kultūros sostinė. Joks kitas miestas neturi tiek daug artistų, kurių dainos būtų muzikos sąrašų pirmosiose vietose.

Su gausia Liverpulio istorija susipažinti nesudėtinga, nes šis miestas nėra didelis, todėl įžymiausius objektus galima apeiti pėsčiomis per vieną dieną. Jei esate pavargę nuo didelių Anglijos miestų, tokių kaip Londonas, kuriame masė skubančių žmonių, tuomet ištrūkite savaitgaliui į Liverpulį.

Wikimedia.org nuotr./Alberto prieplauka Liverpulyje
Wikimedia.org nuotr./Alberto prieplauka Liverpulyje

Daugelis čia atvykstančių turistų nustemba, mat Liverpulyje, priešingai nei kituose dideliuose Anglijos miestuose, mažai imigrantų.

„Titaniko“ laivo lobis ir 4D pramogos

Vaikštant po miestą matyti, jog kadaise vienu svarbiausių Didžiosios Britanijos uostų buvusio Liverpulio prekybos ryšiai suformavo pramoninį miesto peizažą. Ilgą laiką miestas sietas su pramonės simboliais: prieplauka, geležinkeliais ir sandėliais. Bet vėlesniais metais Liverpulio sandėlius užkariavo menai. Ištuštėję prieplaukos angarai tapo itin populiariomis meno galerijomis. 

Viena tokių – garsioji „Tate Liverpool“ galerija, įsikūrusi 1988 m. viename iš prieplaukos sandėlių.

Wikimedia.org nuotr./Liverpulis
Wikimedia.org nuotr./Liverpulis

Į Didžiausių Jungtinės Karalystės miestų dešimtuką patenkantis Liverpulis, kuriame kasdien sukasi apie pusė milijono gyventojų, gali pasigirti gausybe muziejų, kuriuose sukaupti vieni vertingiausių objektų visoje Europoje. Nacionaliniuose Liverpulio muziejuose puikuojasi labiausiai vertinamų impresionizmo paveikslų kolekcijos, egzotinių žuvų akvariumai, galima išvysti ir surinktas „Titaniko“ laivo gelbėjimosi liemenes, kadangi būtent Liverpulio uoste buvo registruota laivininkystės bendrovė „White Star“, kuriai priklausė garsusis laineris „Titanikas“.

Wikimedia.org nuotr./Žymusis ketvirtukas
Wikimedia.org nuotr./Žymusis ketvirtukas

Tiesa, verta nepamiršti ir įžymiojo „The Beatles“ istorijos (angl. „The Beatles Story“) muziejaus, į kurį nuolatos driekiasi ilgos eilės, o viduje – žmonių kamščiai. Tačiau jį pamatyti verta – muziejuje išvysite ne tik visą grupės istoriją nuo pirmojo Johno Lennono ir Paulo McCartney susitikimo iki grupės išsiskyrimo, tačiau taip pat galėsite pamatyti 4D filmą su specialiaisiais efektais. Tiesa, norintiems išvengti eilių prie įėjimo į šį muziejų, vertėtų bilietus įsigyti iš anksto internetu.

Wikimedia.org nuotr./Miesto rotušė
Wikimedia.org nuotr./Miesto rotušė

Po Liverpulį smagu pasivaikščioti – čia gausu architektūros palikimų: Šv. Džordžo rotušė, miesto rotušė, sinagoga, centrinė biblioteka, įspūdingas vadinamojo karalienės Onos stiliaus „Blue Coat“ pastatas, medinis Tiudorų epochos dvaras „Speke Hall“ ar įžymus istorijos palikimas „Croxteth Hall“, esantis Country parke.

Tiesa, Liverpulis gali didžiuotis kultūrinės veiklos įvairove ne tik dienos metu. Iš praeityje vilną ir anglis vežiojusių garlaivių sutemus girdisi sklindanti muzika. Jūreiviški triumai yra tapę madingais muzikos klubais.

Turistų dūzgės bitlų klube

Pačiu populiariausiu muzikos klubu Liverpulyje be jokių konkurentų galima vadinti „The Cavern Club“. Tai garsiojoje Mathew gatvėje įsikūręs gyvos muzikos klubas, kuriame pirmąjį savo koncertą surengė grupė „The Beatles“. Kurį laiką klubas buvo uždarytas, tačiau vėliau atstatytas: pastato atkūrimui panaudotos net tos pačios plytos. Dabar čia netyla gyva muzika, o vieta sausakimša turistų. Klube siaučia energinga atmosfera, tarsi iš tų pašėlusių „The Beatles“ laikų.

Wikimedia.org nuotr./Mathew gatvė Liverpulyje
Wikimedia.org nuotr./Mathew gatvė Liverpulyje

„Bitlų“ turizmas – vienas pagrindinių Liverpulio miesto pajamų šaltinių. Dešimtys įmonių siūlo miesto svečiams ekskursijas po legendinio ketvertuko šlovės vietas. Pavyzdžiui, galima aplankyti Nacionaliniam fondui priklausančius gimtuosius Paulo McCartney namus, o tuo tarpu buvusiame George Harrisono name įsikūrę vietiniai gyventojai. Tiesa, kasdien garsiųjų dainininkų buvusius namus apsupa šimtai grupės gerbėjų, todėl patys liverpuliečiai ne visuomet patenkinti kasdien „užgriūnančia“ smalsuolių gausa.

Nepaisant to, jog Liverpulio miesto praeitis, kurią mena ne tik baruose, bet ir parduotuvėse girdimi populiariausi „The Beatles“ hitai, vis dar gyva, tačiau šis miestas gyvena ne vien rokenrolo muzikos prisiminimais. 2008 metais Liverpulis buvo tapęs Europos kultūros sostine – metus laiko liverpuliečiai ir miesto svečiai šventė miesto kultūros, sporto bei muzikos pasiekimus. Šia proga visas miestas apstatytas naujomis „Superlambananas“ skulptūromis, kurių iš viso – net 125. 

„Superlambanana“ – tai ryškiaspalvė 5 metrų aukščio skulptūra, vaizduojanti ėriuko ir banano mišrūną. Dabar vaikštant po Liverpulio miestą sunku nepastebėti šio kūrinio – „Superlambananų“ gausu visur – menininkų išmargintos skulptūros šviečia iš tolo net kinų kvartale.

Pasisotinti – į bažnyčią

Besidomintiems tradicinėmis virtuvėmis, būtina paragauti garsiausio liverpulietiško patiekalo –  avienos ir daržovių troškinio (angl. scouse). Šis valgis buvo itin populiarus prieš 1900-uosius, kai daugelis miesto gyventojų gyveno vargingai. Būtent nuo angliško žodžio „scouse“ vėliau imta pačius liverpuliečius vadinti „scousers“.

Liverpulyje taip pat galima užsukti į restoraną, kuris įsikūręs kiek neįprastoje aplinkoje – bažnyčioje. Buvusioje Šv. Petro bažnyčioje (angl. St. Peter's Roman Catholic Church) įsikūrusiame restorane, pavadintame „Alma de Cuba“ (angl. „The Soul of Cuba“), galima išgirsti gyvai atliekamą kubietišką muziką bei paragauti Kubos tradicinių patiekalų ir gėrimų. „Alma de Cuba“ 2008 ir 2009 metais sulaukė pripažinimo kaip „Geriausias baras“, „Geriausias restoranas“ ir „Jungtinės Karalystės geriausia laisvalaikio vieta“.

Wikimedia.org nuotr./Liverpulio anglikonų katedra
Wikimedia.org nuotr./Liverpulio anglikonų katedra

Jei susigundėte dienos ar savaitgalio kelione į Liverpulį, planuodami ir svarstydami, kurią transporto priemonę pasirinkti, nepagailėkite pinigų traukinio bilietams. Mat traukiniai itin glaudžiai siejasi su šio Šiaurės Anglijos miesto istorija. Nedaug kas žino, jog pirmoji pasaulyje geležinkelio linija, kuria sėkmingai gabenti keleiviai, buvo nutiesta būtent iš Liverpulio į Mančesterį. Negana to, iš Liverpulio miesto į Anglijos sostinę taip pat nusidriekė pirmoji elektrinių traukinių geležinkelio linija.

Wikimedia.org nuotr./Johno Lennono oro uostas
Wikimedia.org nuotr./Johno Lennono oro uostas

Tiesa, Liverpulyje įsikūręs oro uostas taip pat turi savo istoriją. Johno Lenono vardu pavadintas oro uostas yra pirmasis oro uostas Jungtinėje Karalystėje, kuris pavadintas žmogaus vardu. O ant šio oro uosto logo puikuojasi legendinio atlikėjo dainos „Imagine“ eilutė: „above us only sky“ (liet. „virš mūsų tik dangus“). Tačiau visai nesvarbu, kurį kelionės būdą pasirinksite – nusiteikite išvysti įkvepiančios kultūros miestą, kuris užkrės nostalgija 60-iesiems.

Daugiau skaitykite naujame internetiniame portale „Anglija Today“.

Anglija.today logo/Untitled
 

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje