Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 27d. 08:00

Karantino suvaržymų ir koronaviruso akivaizdoje: kaip Kalėdoms ir Naujiesiems ruošiasi europiečiai?

Europa ruošiasi Kalėdoms
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Europa ruošiasi Kalėdoms

Jau ne vieną mėnesį dėl koronaviruso įvesti suvaržymai tiek Europoje, tiek ir visame pasaulyje milijonams žmonių diktuoja, kur jie gali keliauti ir su kuo susitikti.

Pamažu artėja ir didžiosios metų šventės, tad šalių vyriausybės turi apsispręsti – palengvinti ar kaip tik – dar labiau sugriežtinti karantino apribojimus Kalėdoms ir Naujiesiems metams.

BBC vardija, kurios Europos šalys jau yra paskelbusios, kokie apribojimai bus taikomi per šventes.

Italija: įspėjimai vengti kelionių

Daugelis italų per žiemos šventes ir atostogas vyksta slidinėti, tačiau šiemet Italijos premjeras perspėja šių tradicijų atsisakyti.

„Mes negalime sau to leisti“, – pareiškė premjeras.

Tai reiškia, kad populiarūs Alpių ir Dolomitų slidinėjimo kurortai šiemet gali prarasti milijardus eurų šventinių pajamų.

Italijos premjeras taip pat siekia bendro Europos sutarimo dėl slidinėjimo kurortų uždarymo ir kitose šalyse.

„Manau, kad tai ir Europos problema, – sakė G.Conte. – Jei Italija nuspręstų uždaryti visus slidinėjimo kurortus be jokios Prancūzijos, Austrijos ir kitų šalių paramos, tai Italijos turistai tuomet tiesiog rizikuotų išvykdami į užsienį parsivežti [virusą] namo.“

Prancūzijos slidinėjimo kurortai taip pat liks uždaryti, Vokietijos Bavarijos valstijos lyderis palaiko laikiną kurortų uždarymą, tačiau Austrijos turizmo pareigūnai mano, kad jie gali pasiūlyti saugias atostogas, kai kitą mėnesį bus sušvelninti apribojimai, o Šveicarijos kurortai jau dabar veikia.

Italijoje mirštamumas nuo koronaviruso yra vienas didžiausių Europoje, tad premjeras ragina žmones nusiteikti „blaivesnėms Kalėdoms, be jokių šeimos susirinkimų, apkabinimų ir bučinių“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Giuseppe Conte
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Giuseppe Conte

Daugelyje Italijos regionų šiuo metu įvesti daliniai uždarymai ir keliavimas tarp jų yra apribotas. Šie suvaržymai galios iki gruodžio 3 dienos, remiantis pranešimais, manoma, kad nutarties taisyklės gali būti sušvelnintos po šios datos.

Šiemet italai tikrai nesidžiaugs pamėgtais kalėdiniais turgeliais, jie jau uždrausti, tačiau premjeras nuramino vaikus, kad Kalėdų senelis Italijoje tikrai lankysis, „nes jam netaikomi pasauliniai kelionių apribojimai“.

Prancūzija: keliavimo apribojimai Kalėdoms bus atšaukti

Prancūzija jau ne vieną savaitę gyvena karantino režime, tačiau prezidentas Emmanuelis Macronas neseniai pareiškė, kad ribojimai bus pradėti švelninti jau nuo lapkričio 28 dienos. Vis dėlto dauguma apribojimų bus taikomi iki pat šventinių atostogų – gruodžio 15 dienos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Europa ruošiasi Kalėdoms
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Europa ruošiasi Kalėdoms

Parduotuvės, teatrai ir kino teatrai Kalėdų metu bus vėl atidaryti, šventiniu laikotarpiu žmonės taip pat galės aplankyti savo šeimas. „Mes galėsime keliauti be leidimo, taip pat ir tarp regionų“, – sakė E.Macronas.

Verta pažymėti, kad Prancūzija antrąjį nacionalinį karantiną paskelbė dar spalio pabaigoje. Tačiau nuo gruodžio 15 dienos vietoj karantino šalyje bus įvedama komendanto valanda, kuri galios nuo 21:00 val. iki 07:00 val. Komendanto valanda nebus taikoma Kalėdų išvakarėse ir Naujųjų metų išvakarėse.

Restoranai ir mokyklos nebus atidaryti dar mažiausiai iki sausio 20 d., ir tai priklausys nuo kasdienių atvejų skaičių. Barai, kavinės ir naktiniai klubai taip pat neribotam laikui liks uždaryti.

Religinės pamaldos galės būti rengiamos nuo lapkričio 28 dienos, tačiau jose galės būti ne daugiau kaip 30 žmonių.

Sprendimas uždaryti itin populiarius Prancūzijos slidinėjimo kurortus tapo didžiuliu nusivylimu. Tačiau E.Macronas teigė, kad jie gali būti atidaryti sausio mėnesį „esant palankioms sąlygoms“, ir pakartojo Italijos ministro pirmininko raginimą siekti Europos susitarimo.

Vokietija: mažiau socialinių susibūrimų

Vokietijai palyginti sėkmingai pavyko susitvarkyti su pirmąja koronaviruso banga, tačiau rudenį sergamumas COVID-19 drastiškai išaugo.

Siekiant pažaboti viruso plitimą, lapkričio 2 dieną šalyje vėl buvo įvestas karantinas. Buvo uždaryti restoranai, barai, sporto, kultūros ir pramogų įstaigos, tačiau leista toliau dirbti mokykloms, parduotuvėms ir kirpykloms.

Iš pradžių planuota, kad karantinas tęsis keturias savaites, tačiau kanclerė Angela Merkel ir 16 Vokietijos žemių premjerai trečiadienį vėlai vakare sutarė pratęsti jį iki gruodžio 20 dienos. Kad suvaržymai būtų sušvelninti, sergamumas visose žemėse turėtų būti mažesnis nei 50 naujų užsikrėtimo atvejų 100 tūkst. gyventojų per savaitę. Šiuo metu šis rodiklis siekia 140 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Nuo gruodžio 1-osios susitikti bus leidžiama tik dviejų šeimų nariams, jei jų skaičius neviršys penkių žmonių, vaikai iki 14-os metų neskaičiuojami.

Tačiau prieš Kalėdas apribojimai bus laikinai kiek sušvelninti – nuo gruodžio 23 iki sausio 1 d. susitikti bus leidžiama iki 10 žmonių grupei. Dviejų šeimų limitas taip pat veikiausiai bus padidintas.

„Scanpix“ nuotr./Europa ruošiasi Kalėdoms
„Scanpix“ nuotr./Europa ruošiasi Kalėdoms

Plane raginama diskutuoti „su religinėmis bendruomenėmis dėl priemonių, mažinančių kontaktus religinėse vietose“.

Dauguma didžiųjų kalėdinių turgų jau yra atšaukti, tačiau kai kurie vietiniai turgeliai dar ruošia planus, kaip galėtų prekiauti mažindami kontaktus.

Kalbant apie Naujuosius metus, fejerverkų demonstracijos yra atšauktos, o jų leidimas gatvėje greičiausiai bus nerekomenduojamas.

Ispanija: vakarėliai terasose ir ribojami susibūrimai

Ispanijos vyriausybė planuoja kiek kitokį šventinį periodą – vakarėliuose galės dalyvauti tik iki šešių žmonių. Yra nustatyta, kad artėjant Kalėdoms socialiniai susibūrimai turėtų būti rengiami restoranų terasose ar kitose lauko vietose.

Ispanijoje taip pat tradiciškai švenčiama ir Trijų karalių šventė – sausio 5 dienos vakare rengiamas spalvingas paradas, tačiau šiemet vyriausybė rekomenduos, kad šventė nevyktų.

Plane taip pat rekomenduojama vėdinti vidaus erdves ir, jei reikia, išlaikyti socialinį atstumą. Tačiau sveikatos apsaugos ministras Salvadoras Illa yra sakęs, kad „kol kas sprendimai dar negalutiniai“.

„Turime rasti sutarimą dėl apribojimų šventiniu laikotarpiu. Kai bus nuspręsta, mes apie juos paskelbsime“, – sakė jis.

Katalonijos vyriausybė per Kalėdas žada leisti susirinkti iki 10 žmonių. „Priimsime sprendimus patys“, – sakė regiono atstovė.

Tuo tarpu Madride, pareigūnai prašo vyriausybės prieš Kalėdas patvirtinti masinę testavimo programą vaistinėse, kad žmonės galėtų saugiai susitikti šventiniu laikotarpiu.

Austrija: planuojami masiniai testavimai visoje šalyje

Austrijoje antrasis nacionalinis karantinas turėtų trukti iki gruodžio 7 dienos, tikimasi, kad iki Kalėdų suvaržymai bus gerokai sumažinti.

„Kitos dvi savaitės bus kritinės. Nacionalinis uždarymas neturėtų būti pratęstas“, – sveikatos apsaugos ministras Rudolfas Anschoberas sakė lapkričio 23 dieną.

Austrijos vyriausybė užsakė mažiausiai septynis milijonus antikūnų testų, tikimasi, kad masinis testavimas Austrijai nuties kelią iš karantino.

Šimtai tūkstančių mokytojų ir policijos pareigūnų bus ištirti dar gruodžio pradžioje, kaip ir žmonės dirbantys vietose, kuriose yra didelis infekcijos užkrečiamumo lygis. Savaitę prieš Kalėdas savanoriški masiniai testavimai bus pradėti vykdyti visoje šalyje.

Tačiau Austrijos lyderis pabrėžė, kad suvaržymus per Kalėdas labiausiai diktuos užsikrėtimų skaičiai. „Ar bus Kalėdų ir Naujųjų metų išvakarių taisyklės... Dar pažiūrėsime“, – sakė jis.

Manoma, kad mokyklos ir parduotuvės bus atidarytos pirmiausia, kai baigsis uždarymas gruodžio 7 d., tačiau dar lieka klausimų, ar bus ribojami socialiniai susibūrimai. Kol kas neaišku, ar Austrija prieš šventes atnaujins slidinėjimo kurortų veiklą, tačiau turizmo atstovai vyriausybę smarkiai ragina juos atidaryti.

Didžioji Britanija: lengvinami suvaržymai

Jungtinėje Karalystėje šventiniu laikotarpiu susiburti bus leidžiama iki 10-ties žmonių grupei, iš ne daugiau kaip trijų šeimų.

Taip pat per didžiąsias šventes bus laikinai atšaukti kelionių suvaržymai. Bus galima laisvai keliauti po Angliją, Šiaurės Airiją, Velsą, Škotiją.

Šie suvaržymų palengvinimai galios tik nuo gruodžio 23 iki gruodžio 27 dienos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje