Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 20d. 14:24

Kipras saloje gyvenančios lietuvės akimis: kaip per atostogas neprašauti pro šalį?

Kipras saloje gyvenančios lietuvės akimis: kaip per atostogas neprašauti pro šalį?
Kipras saloje gyvenančios lietuvės akimis: kaip per atostogas neprašauti pro šalį?

Kad ir kur bebūtų suplanuota kelionė, tobuloms atostogoms tereikia vienintelio dalyko: jos turi atitikti konkretaus poilsiautojo poreikius. Nepasiklysti ir geriau susiorientuoti lietuviams dar mažiau ištyrinėtame Kipre padės saloje jau 25-erius metus gyvenanti DALIA STAPONKUTĖ, neseniai išleidusi antrą knygą „Iš dviejų renkuosi trečią. Mano mažoji odisėja“. Dažnai svečių iš Lietuvos sulaukianti rašytoja pastebi, jog labiausiai tautiečiams patinka ilsėtis Protaro kurorte.

Kur poilsiauja kipriečiai?

Jei jūsų pasirinktame paplūdimyje ant gultų tyso ir vietos gyventojai, vadinasi, pasirinkote išties tai, kas apylinkėse geriausia. Kipre tarp vietinių populiariausias Protaro kurortas, garsėjantis geriausiais paplūdimiais. „Ten – balto smėlio kopos. Nepaprastai gražūs krantai, – sakė ir pati Protarui pirmenybę teikianti D. Staponkutė. – Kipre lietuviams įspūdį daro vanduo – jūra. Tai yra daugiausia komforto suteikti galinti vandens temperatūra, kokią man kada nors yra tekę patirti besimaudant kitų šalių jūrose, vandenynuose ir ežeruose. Čia visus metus vandens temperatūra yra optimali, o vanduo suteikia tikrą poilsį – kad ir kaip pavargęs būtum, nuvažiuoji prie jūros, išsimaudai ir atsigauni“.

D. Staponkutė
D. Staponkutė

Salai nebūdingas masinis turizmas

Vienas populiariausių Protaro paplūdimių – „Fig Tree“, daugeliui įsimenamas dėl nedidelės prie pat kranto plūduriuojančios salos. „Jūra tarp kranto ir salos sekli, vanduo skaidrus, dugnas – šviesus, tad paplūdimį mielai renkasi ir šeimos su vaikais“, – sakė Dovilė Valaitė, tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ produkto vadybininkė.

Viso Kipre yra per 80 mėlyna vėliava besipuikuojančių paplūdimių ir „Fig Tree“ – vienas jų. 2011 m. „Trip Advisor“ šį paplūdimį paskelbė trečiu geriausiu Europoje.

„Nepaisant paplūdimio populiarumo ir jo pripažinimo tarptautiniu mastu, net lyginant su lietuvišku pajūriu „Fig Tree“ yra mažas ir jaukus. Jo ilgis – vos 500 metrų, – pasakojo ir pati Kipre viešėjusi ir salai abejinga nelikusi D. Valaitė. – Praktiškai visi Kipro paplūdimiai tokie: nedideli ir jaukūs“.

Paplūdimiai saloje nemokami. Keletos eurų galite būti paprašyti tik už gultus ar skėčius, bet tikrai niekam neužkliūsite tiesiog ant smėlio pasitiesę rankšluosčius.

Kipras saloje gyvenančios lietuvės akimis: kaip per atostogas neprašauti pro šalį?
Kipras saloje gyvenančios lietuvės akimis: kaip per atostogas neprašauti pro šalį?

Naktinėtojai renkasi Aja Napoje

Lietuviams patinkančio balto smėlio paplūdimiais garsėja ir Aja Napos (gr. Agia Napa)

kurortas, nuo Protaro tenutolęs apie 10 km. Jame daugiau barų, naktinių klubų, tad jei Protaras labiau rekomenduojamas poilsiui su šeima ir vaikais, tai Aja Napoje, ypač – per patį vasaros karštymetį, kunkuliuoja naktinis gyvenimas.

Tiriantiems jūros dugną įdomus Pafosas ir Larnaka

„Kipras yra tarp Afrikos, Artimųjų Rytų ir Europos, tad nuo seniausių laikų pro salą ėjo jūros keliai. Dėl skaidraus ir puikiai „konservuojančio“ Viduržemio jūros vandens apie salą yra puikiai išsilaikiusių laivų-skenduolių ir pabirusio jų turto: skulptūrų, amforų..., tad užsiimantiems giluminiu nardymu Kipre tikrai bus labai įdomu“, – sakė D. Staponkutė. Ketinantiems nardyti ji rekomendavo vykti į Pafoso ir Larnakos apylinkes.

Archeologiniai radiniai laukia Pafose

Saloje galima pamatyti net keletą istorijos, architektūros klodų – čia persipina antika ir viduramžiai, jaučiama stipri italų (venecijiečių) įtaka, savo įspaudą paliko ir 500 metų salą valdžiusi Osmanų imperija. Pafose yra lankymui atviros kasinėjimų aikštelės, ištisi atidengtų antikinių mozaikų paviljonai. Tai – didikų vilų mozaikinės grindys, sukurtos III–V a., jose galima atpažinti populiariausių graikų mitologijos siužetus. 1962 m. Pafoso mozaikos atrastos atsitiktinai, vienam ūkininkui beariant laukus.

Kipras saloje gyvenančios lietuvės akimis: kaip per atostogas neprašauti pro šalį?
Kipras saloje gyvenančios lietuvės akimis: kaip per atostogas neprašauti pro šalį?

„Pafose yra kur pasivaikščioti pėsčiomis, galima eiti žygin su kuprinėmis, populiarinamos kelionės dviračiais, tad vietovė tiks ieškantiems aktyvesnių pramogų“, – rekomendavo D. Staponkutė.

Nikosija turistams nepataikauja 

Nikosijoje gyvenanti D. Staponkutė Kipro sostinės turistiniu miestu nevadina: „Gyventi Nikosijoje –  tai iš tikrųjų žinoti, kas yra Kipras“. Viešintiems sostinėje Dalia rekomenduoja būtinai apsilankyti archeologijos muziejuje, kuriame galima išvysti istorinius Kipro klodus. „Sala tapo gyvenama prieš 11 tūkstantmečių, Kipro civilizacijai – septyni tūkstančių metų. Dar gerokai prieš Kristų ši civilizacija garsėjo stebėtinai aukštu amatų lygiu, pavyzdžiui, iš stiklo jau buvo liejamos ploniausios miniatiūros – net arbatiniai šaukšteliai. Nikosijos archeologijos muziejus visa tai parodo vizualiai ir labai iškalbingai, – pasakojo D. Staponkutė. – Beje, Kipre praktiškai neįmanomi jokie kasinėjimai ar rimtesnės statybos, nes saloje – namas po namu, keli klodai, miestas po miestu – tarsi istorija turėtų lentynas. Neseniai Nikosijoje buvo pradėta statyti nauja rotušė, bet vos pradėjus kasti atrastas senovinis miestas ir statybas teko stabdyti“. 

Savaip žavios ir pusiau restauruotos, pusiau apleistos Nikosijos gatvės – vienur galima pamatyti pilnas kipriečių vyrų lauko kavines, kitur knibždėte knibžda jaunimas, mėginima gaivinti tradicinę prekybą ir amatus, visur matyti gėlių vazonais nustatytos siaurutės gatvelės ir jaukūs uždari kiemeliai. 

Kipras pagal pilietybę?

D. Staponkutė pastebi, jog kiekviena Kipro dalis – labai savita ir jas galima suskirstyti net pagal besilankančius atvykėlius. „Pavyzdžiui, Aja Napos paplūdimius ypač mėgsta švedai. Dieną jie lepinasi saulėje, o vakarais puotauja“, – sakė rašytoja. Pafosą renkasi vokiečiai, kurie yra aktyviai keliaujantys ir žingeidūs turistai, mėgstantys tyrinėti kalnus, landšaftus, istorines vietas.

„Lietuviai, kaip ir vokiečiai, taip pat dažniausiai renkasi Pafosą ir, kiek teko girdėti, dažniausiai lieka patenkinti. Pafosas lietuviams labiausiai tinka dar ir dėl to, kad lietuviai nemėgsta sėdėti vienoje vietoje, jie smalsūs ir mėgautis baru su vaizdu į jūrą atostogų metu dažniausiai neįdomu. Tad mes esame panašesni į vokiečius-tyrinėtojus. Tuo tarpu, pavyzdžiui, Limasolis poilsiautojus iš Lietuvos kiek erzina savo masiškumu. Lietuviai mėgsta atokesnes vietoves“, – pastebėjo Dalia.

Ji taip pat pasakojo, jog gyventi saulėtame klimate – didelė dovana, sveikata ir džiaugsmas. Vis dėlto pastebėjo, jog kalendorinė vasara Kipre jai – pernelyg karšta, tad jei tik yra galimybė, vasaroti rašytoja stengiasi Lietuvoje“. O štai ankstyvą pavasarį ir rudenį gyventi ir ilsėtis Kipre – labai malonu.

D. Staponkutė pastebi, jog žmonės Kipre – geranoriški ir svetingi, seniai įpratę ir išmokę priimti svečius iš užsienio, todėl ir turistus pasitinka gana nuoširdžiai. O tai, be abejo, suteikia atostogoms papildomos vertės.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje