Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 30d. 13:53

11 patarimų, ko geriau nedaryti Kipre

Figos medžio paplūdimys Kipre
„Tez Tour“ nuotr. / Figos medžio paplūdimys Kipre

Nors globalizacija daugelį dalykų suvienodino, kiekviena šalis išsaugojo savo unikalumą ir yra šiek tiek kitokia nei likusios. Todėl keliaujant svetur verta žinoti, ko joje jokiu būdu nederėtų daryti ar sakyti, kad nebūtumėte palaikyti nemandagiais storžieviais ar neišmanėliais.

Kipras jau ne pirmus metus yra viena populiariausių kelionių krypčių tarp lietuvių. Nuvykti į šią šalį galima savarankiškai, taip pat ir įsigijus kelionę iš agentūrų ar kelionių organizatorių. Vieno tokių – bendrovės „Tez Tour“ Rezervacijų ir konsultacijų teikimo skyriaus vadybininkė Irma Baublytė – pateikia rekomendacijas, ko derėtų vengti Kipre. 

1. Neprašykite pomidorų padažo ar majonezo. Jei taip pasielgsite, kavinėje ar restorane pasirodysite esantis tikras gero skonio ir net tono neišmanėlis. Tiesa, savo priklausomybės nuo kečupo visiškai neslepia buvę salos kolonistai britai. 

Apskritai rasti ką nors kambario temperatūros Kipre – gana sudėtinga. Visi gėrimai laikomi šaldytuve, net taurės grūdamos į šaldiklius.

Vis dėlto kavinėje ar restorane būsite laukiamas labiau, jei valgysite taip, kaip tai daro vietiniai ir maistą gausiai apšlakstysite ketvirčiuotų citrinų sultimis. Jos saloje – populiariausias visų patiekalų pagardas.

2. Nevalgykite vasarą sriubos. Jei aplinkiniai ims jus užjausti dėl prastos sveikatos, greičiausiai būsite paprašę padavėjo arbatos arba sriubos. Kipriečiai šiuos skysčius vartoja tik susirgę arba žiemą. O sriubą – dar ir pagirioms.

Apskritai rasti ką nors kambario temperatūros Kipre – gana sudėtinga. Visi gėrimai laikomi šaldytuve ir net taurės namuose grūdamos į šaldiklius.

3. Neatsipalaiduokite gatvėje ar už vairo. Eismas Kipre vyksta kairiąja kelio puse, tad būkite budrūs.

Kaip ir Didžiojoje Britanijoje, kurios kolonija Kipras buvo nuo 1914-ųjų. Sąsajos su Anglija matyti ir iš automobilių prioritetų – keliuose ypač daug Didžiojoje Britanijoje gaminamų „Land Rover“, „Range Rover“, „Mini Cooper“. Kai kur galima išvysti legendinių britų automobilių „Vauxhall“, kuriuos perpirko ir dabar gamina „Opel“. Tačiau kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Kipre, tebenaudojamas senasis prekės ženklas.

Tačiau nuomotis automobilį beveik būtina – sala pritaikyta vairuojantiems turistams: čia daug nemokamų stovėjimo aikštelių, o ant kai kurių kelio ženklų yra užrašai anglų kalba.

Tez Tour nuotr./Kipriečiai
Tez Tour nuotr./Kipriečiai

4. Nedrumskite vyrų ramybės. Jei esate moteris, verčiau neikite į vyrų kavines – neišvarys, kava pavaišins, liks mandagūs, bet tikrai leis suprasti, kad jums ten nėra ką veikti.

Kipre tebėra išlikusi tradicija, kai vidurdienį tam tikrose kavinėse susirenka vien vyrai ir kalbasi apie politiką bei futbolą. Ne taip seniai šios kavinės buvo labai aiškiai pasiskirsčiusios pagal politines partijas, tad būdavo labai paprasta nustatyti konkretaus asmens politines pažiūras – tereikėdavo pamatyti, į kokią kavinę jis eina.

Tez Tour nuotr./Kipre daug kačių
Tez Tour nuotr./Kipre daug kačių

5. Neskriauskite kačių. Dėl švelnaus klimato jų saloje gana daug, tačiau šie gyvūnėliai prižiūrimi, maitinami net jei ir neturi aiškaus šeimininko. Katės ramios ir žmonėms gana abejingos.

Šiuos gyvūnus kipriečiai labai myli ir laiko ypatingais, nes pirmais mūsų eros šimtmečiais į salą atgabentos katės apvalė ją nuo tuomet pernelyg išplitusios nuodingų gyvačių populiacijos.

6. Nevadinkite Kipro Graikija. Kipras yra nepriklausoma respublika, o joje gyvenantys žmonės nori būti vadinami ne graikais, o kipriečiais. Tiesa, jų kalba – graikų kalbos dialektas. 

Tez Tour nuotr./Kipras
Tez Tour nuotr./Kipras

7. Neatsisakykite vaišių. Jei esate vaišinami ar kviečiami į svečius, būtinai užsukite. Istorijos apie kipriečių svetingumą nėra laužtos iš piršto. Viešnagė pas kipriečius gali užtrukti – pamatyti jus suplauks visas kaimas, o stalai bus nukrauti viskuo, ko tik vietiniai tuo metu turės ir spės paruošti. 

Kipriečiai bendrauja noriai, yra malonūs ir dėmesingi svečiams. Jie tiesūs, atviri, tačiau 100 proc. pozityvūs. Tad buvimas tokioje gerų žmonių prisotintoje erdvėje paveiks neblogiau nei saloje nuolat šviečianti saulė.  

8. Nesusipainiokite tarp teiginių ir neiginių. Kipriečių „taip“ skamba kaip lietuviškas „ne“ – ir fonetiškai, ir intonacija, ir net garsą lydinti kūno kalba labiau primena neigimą nei pritarimą. Tad jei bendraujate su kipriečiu ir išgirstate iš jo daugsyk pasikartojantį „ne“, žinokite – jis su jumis sutinka, o ne atvirkščiai.

Gerimanto Statinio nuotr./Linksmi jaunieji kipriečiai
Gerimanto Statinio nuotr./Linksmi jaunieji kipriečiai

9. Neprieštaraukite tėvams. Kipre itin gerbiamos šeimos tradicijos. Šeimos saloje gausios, tad praktiškai kas savaitgalį kipriečiai dalyvauja vestuvėse ar krikštynose. Nauda – galimybė bendrauti, trūkumas – asmeninio laiko stoka. Nieko keisto, kad jaunoji kipriečių karta su tuo taikosi vis sunkiau.

Vis dėlto pagarba tradicijoms, oypač – santuokai, net virto dar viena turizmo šaka – Kipre populiaru tuoktis. Beje, į tikras kiprietiškas vestuves susirenka iki kelių tūkstančių žmonių. Jie suneša nuotakai kraitį dovanomis ir pinigais. Dažniausiai jaunos poros iš šių pinigų apsirūpina ir nekilnojamuoju turtu.

10. Nenuvertinkite salos gyventojų. Negalvokite, kad atsidūrėte mažoje saloje su mažais miestukais ir labai paprastais jų gyventojais – net 75 proc. kipriečių turi aukštąjį išsilavinimą. 97,6 proc. gyventojų raštingi, o 76 proc. žmonių kalba angliškai. 

Tez Tour nuotr./Lauktuvės iš Kipro – mezginiai
Tez Tour nuotr./Lauktuvės iš Kipro gali būti ir  mezginiai

11. Neieškokite lauktuvių oro uoste. Jei nenorite nusivilti asortimentu ir kainomis, mielomis lauktuvėmis draugams ir artimiesiems apsirūpinkite iki įkelsite koją į oro uostą. Kipre verta pirkti sidabro dirbinius – galima rasti įdomesnių.

Geriausia pagalba sutrikusiam virškinimui – it nafta juodas saldžiosios ceratonijos (ang. Carob tree) sirupas, kuris taip pat gali būti puikia dovana iš Kipro. Jei mėgstate mezginius, jų taip pat rasite šioje saloje – darbščios kiprietės neria ir mezga. 

Dar vienas įdomus pirkinys – tradicinis ir kulinarinio paveldo statusą turintis halumi (halloumi) sūris iš ožkų ir avių pieno mišinio. Šį sūrį galima valgyti ir kepti. 

Savo istoriją turi tradicinis desertinis komandaria vynas, gaminamas tik iš Kipre augančių komandaria vynuogių. Sakoma, kad būtent dėl šios vynuogių rūšies ir iš jų gaminamo vyno garsusis Romos politikas ir karvedys Markas Antonijus Kiprą padovanojo savo mylimajai Kleopatrai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje