Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 15d. 15:07

Kokio maisto nebegalima iš JK atsivežti į Europos Sąjungą: pasienyje atimti net sumuštiniai

Jungtinės Karalystės išstojimas iš Europos Sąjungos gerokai sujaukė keliones. Prieinama iki, regis, absurdo. Pasirodo, pagal dabar galiojančias taisykles atvykstantieji į ES iš JK negali su savimi turėti net sumuštinio ar obuolio. Bet galima atsivežti kiek nori bananų ar šiek tiek ikrų.

Nyderlandų televizija šią savaitę parodė reportažą, kaip pareigūnai pasienyje konfiskuoja net ir sumuštinius iš vairuotojų, kurie į Europos Sąjungą atvyko iš Jungtinės Karalystės.

Naujosios tvarkos nustebintas vairuotojas žiūrėjo į savo folija suvyniotus sumuštinius ir klausė – gal galima konfiskuoti tik mėsą, o duoną leistų pasilikti? „Ne, viskas bus konfiskuota, – atsakė pareigūnas. – Štai jums ir „Brexit“, pone. Apgailestauju.“

Ar iš tiesų tokios taisyklės galioja ir mūsų šalyje? Ar atvykstant į Lietuvą iš JK galima savo bagaže turėti sumuštinių su mėsa ar obuolių?

„Negalima“, – 15min patvirtino Vilniaus teritorinės muitinės Vilniaus oro uosto posto viršininkė Vitaliją Vinčienė.

JK palikus bendriją, ši tapo eiline trečiąja šalimi, o tai reiškia, kad jai pradėjo galioti ir trečiosioms šalims taikomos taisyklės dėl mėsos, pieno ir kt. produktų įvežimo.

Tiesa, problemų dėl to šiemet dar nepasitaikė. Kaip sakė V.Vinčienė, kol kas atlikus keleivių bagažo muitinę kontrolę, Vilniaus oro uosto poste pažeidimų atvejų nenustatyta. Jos teigimu, tikėtina, kad tai lemia tam tikros aplinkybės, nes ir iki „Brexit“ maisto produktai buvo dažniau vežami iš Lietuvos į JK, o ne atvirkščiai (emigracijos kryptis, maisto produktų kainos, asortimentas ir pan.).

Ne, viskas bus konfiskuota, – atsakė pareigūnas. – Štai jums ir „Brexit“, pone. Apgailestauju.

Kaip dabar pasikeitė leidžiamų ir draudžiamų iš JK į Lietuvą įvežti maisto produktų taisyklės, 15min pakomentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Pasienio maisto ir veterinarinės kontrolės skyrius. Nauja tvarka negalioja tik atvykstantiems iš Šiaurės Airijos.

Ko nebegalima įsivežti?

Tam tikriems įvežamiems gyvūniniams produktams taikomos atitinkamos kontrolės procedūros ir pasienio veterinarinė kontrolė, nes baiminamasi ligų patekimo į ES pavojaus.

VMVT atsakyme 15min paaiškino, kad asmeniniame keleivio bagaže asmeniniam vartojimui iš trečiųjų šalių, taip pat ir iš Jungtinės Karalystės (išskyrus Šiaurės Airiją), draudžiama įvežti šiuos gyvūninės kilmės produktus:

  • mėsą ir jos produktus (lašinius, šviežią ar perdirbtą mėsą, įskaitant ir paukštieną, riebalus, dešras, mėsos konservus, tešlos gaminius, įdarytus mėsa, padažus ar sriubas su mėsa ir kt.);
  • pieną ir jo produktus (pieną, sutirštintą pieną, pieno miltelius, grietinę, varškę, kefyrą, sūrį, sviestą, jogurtą, pieniškus ledus ir kt.);
  • gyvūnų augintinių ėdalą, kurio sudėtyje yra mėsos ir / ar pieno produktų (šunų ir kačių ėdalą, konservus, skanėstus šunims ir kt.);
  • kitus gyvūninius produktus, netinkamus vartoti žmonių maistui (bitininkystėje naudojami gyvūniniai produktai (bičių vaškas, bičių pikis) ir kt.).
123rf.com nuotr./Sumuštinis
123rf.com nuotr./Sumuštinis

Atskiras draudimas yra ir vaisiams bei daržovėms, taip siekiant apsisaugoti nuo augalų kenkėjų. Iš trečiųjų šalių (taigi, ir iš JK) visus augalus galima įvežti tik turint fitosanitarinį sertifikatą – nesvarbu, net jei įsivežti norite tik savo reikmėms. Kaip pažymi Valstybinė augalininkystės tarnyba (VATŽUM), sertifikatas reikalingas norint įvežti visus augalus, augalinius produktus, augalų sėklas ir sodinukus, skintas gėles, šviežius vaisius, daržoves ir kt.

Tai ką galima įvežti?

Kalbant apie vaisius ir daržoves, LR Muitinė nurodo, kad bendra išimtis taikoma tik 5 rūšių vaisiams: ananasams, kokosams, durijams, bananams ir datulėms.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./

Vaisius ir daržoves taip galima įsivežti be sertifikato, jeigu jie gabenami termiškai ar kitaip apdoroti (pavyzdžiui, konservuoti, marinuoti ir pan.).

Kalbant apie mėsos ir pieno produktus, VMVT nurodo, kad taikomos išimtys ir leidžiama įvežti kūdikiams skirtų pieno miltelių, kūdikių maisto ar specialaus gydymo tikslams skirto maisto, jeigu tai yra ne daugiau nei 2 kg, jis nebuvo laikomi šaldytuve, yra originaliose pakuotėse (nebent produktas tuo metu vartojamas).

Leidžiama įvežti ir:

  • kitus gyvūninius produktus (išskyrus mėsos ir pieno produktus) iki 2 kg (medaus ir jo produktų, kiaušinių, gyvų austrių, gyvų midijų ir sraigių);
  • iki 20 kg žuvų produktų (šviežios žuvies (privalo būti išdarinėta), džiovintos, termiškai perdirbtos, sūdytos, rūkytos žuvies ar žuvų konservų; Kiautuotų vėžiagyvių, tokių kaip krevetės, omarai, negyvos midijos ir negyvos austrės);
  • iki 125 g eršketų rūšies ikrų.
123rf.com nuotr./Juodieji ikrai
123rf.com nuotr./Juodieji ikrai

Yra ir keistesnių išimčių. Pavyzdžiui, „alyvuogėms, įdarytoms žuvimi“.

Taip pat asmeniniame keleivio bagaže iš JK vienas asmuo gali vežti negyvūninės kilmės maisto papildų ar specialiojo maisto ne daugiau kaip 10 pirminių pakuočių, ar kitų negyvūninės kilmės maisto produktų, kurių bendras svoris neviršija 20 kg.

Jeigu visgi norima atsivežti mėsos ar pieno produktų asmeniniam vartojimui, tuomet reikėtų iš JK valstybinės veterinarijos tarnybos gauti būtinus dokumentus ir visas prekes deklaruoti pasienio veterinarijos poste.

Muitinė įspėja, kad jei keleivis nesilaikys nurodytų taisyklių, maisto produktai bus konfiskuoti ir sunaikinti. Jei keleivis nedeklaruos, kad vežasi tokių produktų, jam gali būti skirta bauda arba gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

V.Vinčienė taip pat atkreipė dėmesį, kad maisto produktų išgabenimui apribojimų nėra, tik vykstantiems į JK reikėtų žinoti, kokią tvarką taiko JK.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje