Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 13d. 18:30

Niekad nemiegantis Niujorkas: išgyvenimo gidas pirmą kartą vykstantiems

Goda Vancevičiūtė Niujorke
Goda Vancevičiūtė Niujorke

Niujorkas niekada nebuvo sąraše miestų, kuriuos norėčiau aplankyti, tačiau dabar yra sąraše tų, į kuriuos norėčiau sugrįžti dar ne vieną kartą. Jei galvojate, kad miesto šurmulys ir greitas gyvenimo ritmas (kaip galvojau aš) – ne jums, reikėtų mesti šias mintis į šalį, nes Niujorkas moka užburti taip, jog net praėjus metams po kelionės, negali nustoti galvoti tik apie jį.

Niekam nėra paslaptis, kad šis JAV miestas yra vienas iš brangiausių, todėl prieš keliaujant reikia gerai apgalvoti visas detales, iš anksto susirasti nakvynę bei susiplanuoti maršrutą tam, kad viskas vyktų sklandžiai ir nepareikalautų papildomų išlaidų, kurių ir taip bus per akis.

Lėktuvo bilietus įsigijau likus pusei metų iki kelionės. Skrydį pasirinkau SAS oro linijomis, kurios siūlydamos itin padorią kainą man padėjo nuvykti už Atlanto ir grįžti atgal: maršrutu Vilnius–Kopenhaga–Niujorkas–Stokholmas–Vilnius – vos už 340 eurų.

Norint neskubant pamatyti pagrindinius objektus užtenka savaitės, tačiau niekas nedraudžia būti ir ilgiau. Apskritai Jungtinėse Amerikos Valstijose galima klajoti nors ir tris mėnesius, nes būtent tiek galioja štampas pase, kurį gauni vos atvykęs į šalį. Mano viešnagė JAV truko 13 dienų, tačiau pabrėžiu, jog ne visos iš jų buvo praleistos Niujorke, nes aš nebūčiau aš, jei neįkiščiau nosies ir kitur. Tiesa, dabar ne apie tai.

Eikime prie pagrindinių dalykų ir pagaliau išsiaiškinkime:

Ko reikia keliaujant į JAV?

 • ESTA – dokumentas, kuris patvirtina, jog asmuo turi teisę vykti į šalį be vizos. Jį galima gauti užpildžius anketą čia. Šį dokumentą turėti yra privaloma, nes jo yra prašoma pasų kontrolės punkte, oro uoste. ESTA paruošimo kaina – 14 JAV dolerių, ją gaunate elektroniniu paštu;
 • Paso, kuris galiotų dar pusę metų po kelionės;
 • Kelionės draudimo, kuris galioja Jungtinėse Amerikos Valstijose;
 • Lėktuvo bilieto atgal namo…, kad ir kaip liūdnai skambėtų, tačiau asmenų, kurie neturi bilieto, patvirtinančio, kada asmuo išvyks iš šalies, pasienio darbuotojai pasilieka teisę į Jungtines Amerikos Valstijas tiesiog neįleisti.

Kur gyventi?

Peržiūrėjus pasiūlymus internete ir perskaičius įvairiausius patarimus nusprendžiau, kad neturint pažįstamų ar draugų Niujorke, kurie galėtų priglausti, tikrai neblogas variantas yra pasirinkti Airbnb. Nors ir negyvenau pačioj Manhatano širdy kaip Blair iš Aukštutinio Istsaido, bet tikrai nebuvo prasčiau nei Danui Humphrey Bruklino lofte (kas žiūrėjo „Liežuvautoją“ – supras). Tikrai ne vienas ir ne du žmonės sakė, jog tai ne pats geriausias pasirinkimas, bet man jis patiko ir nieko blogo tame neįžvelgiau. Harleme žmonės kitokie, kitoks ir jų gyvenimo būdas, nes ten kvepia tikrąja Amerika. Drąsiai rekomenduoju nesivadovauti vien tik išgirstais atsiliepimais, nes kainos ir atstumo atžvilgiu iki centro – tai daugiau nei superinis pasiūlymas. Trise trylikai naktų trijų kambarių bute su atskira virtuve ir svetaine sumokėjome 1200 JAV dolerių – 30 JAV dolerių kainavo viena naktis vienam asmeniui. Džiaugsiuosi, jei randate ir pigiau!

Kaip keliauti mieste?

Nieko kito nepasirinksi, kaip tik metro. Jis ne tik greitas, tačiau pats patogiausias ir greičiausias susisiekimas nuo taško A iki taško B keliaujant mieste. Nors nėra pigu (vienas įėjimas į metro stotį kainuoja 3 JAV dolerius ir galioja tol, kol iš jos išeini), patariu rinktis daugkartinę kortelę, kurią galima nuolat pasipildyti, taip taupant laiką ir kaskart neperkant naujos. Ir aišku, jei tik leidžia galimybės, kuo mažiau važinėkit ir kuo daugiau vaikščiokit, nes, kaip mėgstu sakyti, įlįsdami į metro mes tiek daug visko praleidžiame pro akis ir tiek mažai pamatome…

Ką rekomenduoju pamatyti:

Norėčiau informuoti, jog tai yra mano asmeniškos rekomendacijos ir vietos Niujorke, palikusios didžiausią įspūdį, bei netikėti atradimai, kurie galbūt pravers ir jums. Jei ko nors pamatyti ir nespėjau, kada nors būtinai sugrįšiu ir užsuksiu. O dabar pasidarykite arbatos, nes sąrašas didžiulis!

 • „Top of the rock“ apžvalgos aikštelė – gražiausiai miesto panorama pamatyti, rekomenduoju būtent šią, Rockefellerio centre esančią apžvalgos aikštelę. Pakilus į 70-tąjį šio pastato aukštą atsiveria neapsakomas vaizdas: vienoje pusėje centrinis parkas, kitoje – Niujorko dangoraižiai su Empire State Building prieš akis. Kaina 36 JAV doleriai. Bilietus galite įsigyti internetu arba atvykus, vietoje.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/

Muziejai, kuriuos būtinai rekomenduoju aplankyti būnant Niujorke:

 • Amerikos gamtos istorijos muziejus (angl. American Natural Museum of History) – vienas didžiausių ir žymiausių muziejų pasaulyje. Muziejaus kolekciją sudaro milijonai kūrinių: žmogaus ir gyvūnų evoliucija, vandenynų gyvenimas, fosilijos ir dar daugiau įdomių dalykų. Beje, būtent čia buvo filmuojamos abi filmo Naktis Muziejuje dalys. Hey dum dum, gimme gum gum! Apsilankymo šiame muziejuje kaina priklauso nuo jūsų pačių – moki tiek, kiek nori, menui išlaikyti.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • Eliso salos migracijos muziejus ir Laisvės statula (angl. Ellis Island Immigration Musiem/Statue of Liberty) – šią vietą atradau visiškai netikėtai, keliaujant Laisvės statulos link. Tokia galimybė laukia ir jūsų, renkantis kelionę keltu, su sustojimu šioje saloje. Būtent ši sala ankščiau buvo vadinama migracijos į JAV depu. Čia kiekvienas atvykėlis sužinodavo savo likimą – bus leista gyventi svajonių šalyje ar ne. Įspūdingo dydžio pastate iki šiol yra išlikę įvairūs dokumentai, daiktai, tų žmonių, kurie bandė patekti į Jungtines Amerikos Valstijas, informacija, kaip jiems sekėsi, bei galimybė išsiaiškinti, ar tuo metu būtų pasisekę ir tau. Šiam vizitui galioja tas pats bilietas, Laisvės statulai pamatyti, todėl atskiro pirkti nereikia. Tačiau pastaroji manęs per daug nesužavėjo – įsivaizdavau ją žymiai didesnę, aišku, aplankyti tikrai verta.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • Pasaulio prekybos centro memorialas ir muziejus (angl. World Trade Center Memorial musiem) – 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolius menantis memorialas. Tiesa, vienas bokštas šiuo metu yra atstatytas, jame įrengti biurai, o vietoje kito įrengtas muziejus. Nors buvau maža ir gerai nepamenu šio didžiausio išpuolio per visą JAV istoriją, tačiau visą laiką pravaikščiojau su gumulu gerklėje ir besikaupiančiomis ašaromis. Muziejuje tokia aplinka, kurią išties sunku apibūdinti. Nors viduje fotografuoti buvo galima, tačiau nekilo ranka įamžinti nė vienos ekspozicijos. Gaisrinės automobiliai, lėktuvo nuolaužos, dangoraižio fragmentai, laiptai, kuriais bėgo žmonės, tam, kad galbūt suspėtų išsigelbėti, pokalbių įrašai bei asmeniniai daiktai ir dar daugiau yra išsaugota šiame muziejuje aukoms atminti. Bilieto kaina 26 JAV doleriai, tiesa, dalis pinigų keliauja aukų šeimoms paremti. Išpuolio vietoje, lauke yra iškaltas paminklas, ant kurio galima išvysti visų žuvusiųjų pavardes, viduje paminklo – milžiniško dydžio fontanas. Šeimos nariai neretai čia atneša gėlių, taip pagerbdami per teroro aktą žuvusius artimuosius.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • Volstrytas (angl. Wallstreet) – ar žinojote, jog šioje gatvėje po Federaliniu rezervo banku yra saugoma 25 proc. pasaulio aukso luitų? Volstrytas dar kitaip yra vadinamas Niujorko finansų centru. Šioje gatvėje savo būstines turi didžiausi pasaulio bankai, vertybinių popierių birža, o buliais yra vadinami investuotojai, kurie tiki, kad akcijos ateityje brangs. Būtent, todėl šioje gatvėje stovi paminklas – puolantis bulius, kaip pagrindinis finansų rajono simbolis, kurio tam tikrą vietelę labai mėgsta pačiupinėti turistai, bet ne be reikalo – tikima, jog tai atneša finansinę sėkmę.
 • Bruklino ir Manhatano tiltai (angl. Brooklyn Bridge/Manhattan Bridge) – milžiniško dydžio tiltai, jungiantys Manhatano ir Bruklino rajonus, kuriuos galima pasiekti pėsčiomis. Aš rekomenduoju rinktis būtent Bruklino tiltą! Pasivaikščiojimui rinkausi vėlyvą pavakarę tam, kad spėčiau pasidaryti įspūdingų nuotraukų, o perėjus tiltą, temstant stebėčiau nuostabiai šviečiančius ir blizgančius Manhatano dangoraižius. Žinoma, būdami Brukline, nepamirškite užsukti į Vašingtono gatvę, kur prieš jus atsivers paveikslėlio vertas – Manhatano tilto vaizdas.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • Konio sala (angl. Coney Island) – Lietuvos Palanga, arba niujorkiečių Majamis. Beveik valanda kelio metro nuo Manhatano centro ir štai – jūsų kojas skalauja Atlanto vandenynas! Kadangi buvau čia žiemos sezonu, natūralu, kad niekas nedirbo, knibždėjo labai mažai žmonių, į vandenį lįsti taip pat nesinorėjo, tačiau šiltuoju metų laiku čia veikia didžiulis atrakcionų parkas, o miesto gyventojai turi puikų paplūdimį, kur gali išsimaudyti ar pasimėgauti saulės spinduliais. Beje, būtent čia buvo nufilmuotas filmas „Užburtas ratas“, su ne kuo kitu, o pačiu Justinu Timberlake'u.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • „Dylan’s Candy Bar“ (liet. Dylan’s saldainių baras) – ar kada nors teko matyti penkis kilogramus sveriantį guminuką? Dėmesio, smaližiai! Ką jūs norit, tą sakykit, bet oficialiai skelbiu mano atrastą saldainių rojų, kuriame yra pats didžiausias saldumynų pasirinkimas pasaulyje. Nuo alaus skonio guminukų iki šoninės skonio šokoladinių batonėlių. Rekomenduoju užsukti, jei ne specialiai dėl baro, tai bent jau einant pro šalį, nes čia galite rasti labai šaunių idėjų lauktuvėms parvežti bei prisiskanauti gardėsių iki soties.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • NBA rungtynės – nei čia lankytinas objektas, nei čia ką, bet nuodėmė būnant JAV neužsukti į krepšinio rungtynes ir nepajusti aplinkos bei nepamatyti šou, kurį sukuria amerikiečiai. Galiu pripažinti, jog būtent taip išpildžiau vieną iš savo svajonių. Tiesa, lankiausi ir dešrainius su alumi kimšau „Barclays center“ arenoje Brukline, kur žaidė vietos „Nets“ prieš Čikagos „Bulls“. Nors širdy esu amžina Los Andželo „Lakers“ aistruolė, tąkart palaikiau Brukliną.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/

Žinau, kad pasigedote ir kitų (pačių žymiausių) Niujorko lankytinų vietų, tačiau jas galima pamatyti per daug ir neieškant:

Centrinis parkas (angl. Central Park) – ko jau ko, bet šio parko net ir norėdamas pro akis nepraleisi, nes jis užima didžiąją dalį Manhatano rajono. Parke tiek niujorkiečiai, tiek turistai dažniausiai atranda save. Vieni skaito knygas, kiti bėgioja, užsiiminėja joga, medituoja ar tiesiog geria rytinę kavą. Čia taip pat veikia žymioji ledo čiuožykla, tiesa, ją išbandyti galima tik šaltuoju sezonu, atsižvelgiant į temperatūrą lauke, todėl tikslių datų nėra. P.S. pirmąkart gyvenime pamačiau tiek daug voveryčių vienoje vietoje, o šis parkas – jų namai.

Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • Taimso aikštė (angl. Times Square) – nežinau kodėl, bet šios aikštės vaizdas man atsiveria prieš akis, vos tik išgirdus žodį Niujorkas. Būtent čia nuolatos šurmuliuoja gausybė žmonių. Didžiulė erdvė, kurioje pilna įvairiausių parduotuvių, kavinių ir kitų pramogų. O kaipgi neįsiamžinus ant garsiųjų laiptų bei neparagavus amerikietiškų dešrainių? Žinoma, taip ir padariau. Aikštė atrodo įspūdingai tiek naktį, tiek dieną.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • Žinoma siūlau į savo lankomų vietų sąrašą įtraukti ir tokias vietas, kaip Centrinė stotis, Metropoliteno, Gugenheimo muziejai, Šv. Patriko katedra, Ruzvelto sala ar Vašingtono skveras.

Ką rekomenduoju paragauti:

Galiu pripažinti, jog niekada neatsisakyčiau greito maisto, o JAV karaliauja būtent jis. Norėčiau pasidalyti dviem atrastomis vietomis, į kurias svečiuojantis Niujorke rekomenduoju užsukti ir jums.

 • „Black Tap Craft Burgers & Beer“ – patys didžiausi mano matyti pieno kokteiliai Manhatano širdy. Galiu pripažinti, jog viso kokteilio neįveikiau ir paėmiau išsinešti. Čia taip pat galite rasti mėsainių, keptos vištienos, bulvyčių, svogūnų žiedų ir kitokio amerikiečių tradicinio maisto. Skoniu nesuabejoti leidžia ir tai, jog patekti į šį restoraną ir gauti stalelį užtrunka mažiausiai valandą, laukiant eilėje.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/
 • „Daddy’s pancakes“ – amerikietiškų blynelių sostinė. Nors to, ką atneša lėkštėje užsisakius, blyneliais nepavadinsi. Porcijos tokios didelės, kad po pusryčių nebereiks ir pietų. Nors aš, viešėdama Niujorke, niekaip nepasimokiau, kad amerikietiškas porcijų dydis tiesiog ne man. Rekomenduoju vien dėl šios blyninės jaukumo bei aptarnavimo – 10 balų.
Asmeninio archyvo nuotrauka/
Asmeninio archyvo nuotrauka/

Įspūdžių daug… Kadangi smulkiai aprašant visą kelionę išeitų ne tinklaraščio postas, o knyga, nusprendžiau tik supažindinti su vietomis, kurios man labiausiai patiko lankantis Niujorke, bei užvesti ant kelio ruošiantis kelionei į šį didžiulį miestą.

Todėl jei turite klausimų apie transportą, kainas, ieškote pagalbos rinkdamiesi lėktuvo bilietus, norite gauti šiek tiek daugiau patarimų ir informacijos, susisiekite su manimi asmeniškai, ir aš maloniai jums padėsiu planuoti kelionę.

Svarbiausia – keliaukit! O aš su nekantrumu laukiu, kada galėsiu sugrįžti į šį niekada nemieganti miestą… Kaip ir prasitariau anksčiau, vien tik Niujorku mano viešnagė Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigė. Tolimesni įspūdžiai ir nuotykiai jūsų laukia jau netrukus!

Daugiau rasite:

Tinklaraštis: https://vanceviciute.wordpress.com/
Facebook: https://www.facebook.com/goda.vanceviciute
Instagram: https://www.instagram.com/gosiukas/

vanceviciute.wordpress.com

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:36
24:16
02:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje