Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Populiariausi pasaulyje sukčiavimo būdai gatvėje: kaip keliautojai praranda savo pinigus

Sukčių pinklės turistų laukia daug kur pasaulyje
Wikimedia.org nuotr. / Sukčių pinklės turistų laukia daug kur pasaulyje
Šaltinis: 15min
0
A A

Keliaudami kiekvienas žinome, jog reikia saugoti savo pinigus, nepasiduoti gatvės prekeivių įtikinėjimams, o geriausia pinigus laikyti banko kortelėje. Vis dėlto, labai dažnai sukčiai ir pinigų kaulytojai vis tiek randa būdų, kaip mus apmauti ir nusausinti mūsų kišenes. Businessinsider.com surašė daugelį populiariausių sukčiavimo būdų, su kuriais susiduriame keliaudami. Pirmoje dalyje – sukčiavimas gatvėje.

Draugystės apyrankė (Paryžius, Barselona, Roma, Kairas ir kiti turistiniai miestai)

Nepažįstamasis prisistatys gatvėje ir pasiūlys draugystės apyrankę. Kad ir kaip atsisakinėtumėte, jis vis tiek stengsis užmauti jums papuošalą ant rankos ir galiausiai paprašys atlygio. Ši apgaulė gali būti naudojama ir nukreipti jūsų dėmesį, kol kitas „draugo gatvėje“ kompanionas švarins jūsų kišenes (kuprinės, rankinės ar kelnių).

vikingu laiku apyranke
 

Redaktoriaus komentaras. Su panašia situacija teko susidurti Ganos sostinėje Akroje savo klajonių po Vakarų Afriką metu. Šalia turistų turgaus prisėdus atsikvėpti ir atsigerti kokosų pieno, šalia prisistatė draugiškas „rastamanas“ su apyrankėmis. Bandė įtikinti, jog pasimatuočiau sidabrinius ir auksinius papuošalus nemokamai. 

Atsisakinėjau ilgai, kol prekeivis paklausė, iš kur esu. Kai atsakiau, jog iš Lietuvos, jis staiga paslėpė apyrankes ir nusišypsojęs papasakojo, jog žaidė futbolą Lenkijos komandoje, todėl puikiai žino ir Lietuvą. Nuo tada – jokių kalbų apie apyrankes, tik nuoširdi buvusio futbolininko pagalba randant autobusų stotį. 

Daugelis tokių įkyrių „draugiškų“ apyrankių siūlytojų nėra pikti žmonės, bet susidūrę su jais neerzinkite – nekalbėkite iš viso arba ieškokite kitų temų (nei apyrankė) pokalbiui. 

Rožė tavo merginai (Paryžius, Roma, Barselona, kiti Europos miestai, tarp jų ir Vilnius)

Fotolia nuotr./Moteris
Fotolia nuotr./Moteris

Vyras įteiks gatvėje rožę jūsų merginai. Kai ji „susilydys“ iš malonumo, prekeivis paprašys sumokėti už gėlę trigubai didesnę kainą. Blogiausia – jis privers jus pasijusti blogu vyru savo damai, jei atsisakysite!

Redaktoriaus komentaras. Europietės dievina gėles ir dėl to dažnai Azijos, Lotynų Amerikos ar Afrikos imigrantai Europos turistiniuose miestuose taip bando išnaudoti šią silpnybę. Vilniuje taip pat labai dažnai galima pamatyti gėles gatvėje ir kavinėse porelėms siūlančius vaikus. Taip atkreipiamas dėmesys ne tik į romantišką dovaną, bet ir silpną, pažeidžiamą pardavėją, kuriam negaila sumokėti daugiau ar tiesiog nupirkti gėlę.

Rastas žiedas (Paryžius)

123rf.com nuotr./Meilės siena
123rf.com nuotr./Meilės siena

Moteris (dažniausiai) gatvėje jums nematant numes žiedą po kojomis. Kai jį pakelsite, ji pasiteiraus, ar tai ne jūsų papuošalas. Jei susigundysite pasimatuoti, žinokite, kad tikrai turėsite jį nusipirkti. O kaina bus irgi atitinkama – juk jis „auksinis“, „originalus“ ir „puikiai jums tinka“.

Pamestas vaikas (Roma)

Tai vienas nemalonesnių sukčiavimo atvejų. Moteris gatvėje jums gali įbrukti į rankas kūdikį. O kol jūs ištiktas šoko nežinosite, ką daryti, atsikalbinėsite ir bandysite atiduoti vaiką „mamai“, jos kompanionai mikliai iškraustys jūsų kišenes.

Tad susidūrę su tokia situacija pirmiausiai apsižvalgykite atidžiai, ar nieko nėra jums už nugaros, o po to šaukitės ir pagalbos. Dažniausiai tokie kūdikiai net neturi tėvų ir naudojami kaip daiktai turistams graudinti bei apmauti. Pakvietę policiją galbūt net išgelbėsite tokiam vaikui gyvybę.

Gatvės žaidimai (Paryžius, Londonas, Budapeštas)

Gedimino Savickio/BFL nuotr./Lošimas
Gedimino Savickio/BFL nuotr./Lošimas

Daugelis matėte gatvės lošėjus, kurie su trimis puodukais ir kauliuku bando praeivių atidumą arba rodo magiškus triukus su kortomis. Labai dažnai šalia jų yra ir būrys žioplių (dažniausiai savi kompanionai, atrodantys kaip susidomėję praeiviai). Tai jus patraukia prie grupės, norite pasižiūrėti, kaip viskas vyksta iš tiesų. Kol esatę praradę budrumą, aplinkiniai greitai jus apšvarins, o jei pasiryšite sužaisti su „profesionalu“ – irgi nieko gero nesitikėkite. 

Redaktoriaus komentaras. Tokį lošėją (kuris turėjo kompanioną) su draugais užtikome Vengrijos sostinėje Budapešte. Nusileisdami nuo kalno Budos pusėje ant tako pamatėme vyrą su trimis puodeliais ant stalo. Nors vengrai bičiuliai atkalbinėjo, visgi smalsumas nugalėjo ir mes nusprendėme pabandyti atspėti, kur yra kauliukas. Žinojome, kad paliksime litą kitą, bet dėl išskirtinės patirties nebuvo gaila. 

Ir jūs iš tiesų galite du ar tris kartus atspėti, tačiau „makliavotojas“ tikrai neleis jums atsikvėpti, nepaleis jūsų, kol neatsiloš. Po kelių raundų koncentracija susilpnėja ir vis tiek pralošiate. Dar blogiau, kad kuo labiau žiūrite į maišomus puodelius, tuo mažiau matote aplinką, kurioje jūsų piniginė jau keliauja toli toli!!!

Mums viskas baigėsi gerai, nes buvome nemaža grupė žmonių, galinčių vieni kitus pasaugoti. Palikome tik arbatpinigių gatvės lošėjui. Bet jei esate vieni – elkitės atidžiai ir venkite tokių vietų. 

Numesta piniginė (Roma, Barselona, Ukraina. Kišenvagiai Azijoje, Pietų Amerikoje ir Afrikoje)

Wikimedia.org nuotr./La Rambla – pagrindinė miesto gatvė
Wikimedia.org nuotr./La Rambla – pagrindinė miesto gatvė

Vagišiai sugalvoja vis naujų būdų, kaip išsiaiškinti, kur mes slepiame savo pinigus. Vienas toks – numesta piniginė. Ji atrodo tarsi apvogto žmogaus palikta gatvėje pinignė. Jūs, tokią pamatę, instinktyviai pasitikrinsite savąją. Iš toliau stebintis vagišius įsidėmės, kur ją laikote, ir iš trauks kažkur toliau kelyje.

Redaktoriaus komentaras. Pasaulyje kišenvagio „profesiją“ turi milijonai žmonių. Tai vienas iš pagrindinių nemalonumų ir grėsmių turistinėse vietose. Kenijoje pinigus mano kolegoms ir man iš kišenių per pusmetį gyvenimo Rytų Afrikoje bandė (sėkmingai ir nelabai) traukti dešimtis kartų. Svarbiausiai pinigus laikyti priekyje savęs (net ir kuprinę nešti ant krūtinės žmonių pilnose vietose), kišenės turi būti užsegamos, o pinigai išskirstyti per kelias vietas. Svarbiausiai žinoti ir nepamiršti, kad turistas, ypač skurdesnėse šalyse, stebimas kaip švytintis pinigų maišas.

Apipilti drabužiai (Buenos Airės, Rio de Žaneiras ir kiti Pietų Amerikos miestai)

Sauliaus Jurgelėno nuotr./„La Boca“ rajonas Buenos Airėse
Sauliaus Jurgelėno nuotr./„La Boca“ rajonas Buenos Airėse

Kažkas tarsi netyčia apipila jus gėrimu, užtėškia ledų ar apdrebia purvu. Kol jums bando padėti, labai dažnai gali tekti nusirengti, palikti trumpam kuprines, iškraustyti daiktus, kad išdžiūtų ir t.t. Tuo metu jūs labai pažeidžiami – susinervinę dėl dėmės, nebekreipiate dėmesio į aplinką ir esate puikus grobis vagių gaujai. 

Redaktoriaus komentaras. Tiesiog identišką situaciją lietuviai patyrė Ekvadoro sostinėje Kite. Visą istoriją galite skaityti čia. 

Batų blizgintojas (Stambulas ir visos šalys, kurios išlaikiusios batų blizgintojų tradicijas)

Jums einant gavte batų blizgintojas tarsi netyčia numes šepetį po kojomis. Kai jį paduosite, jus maloniai pakvies nusiblizginti batus. Jei manysite, jog tai paslauga už paslaugą – labai suklysite. Kai jau ruošitės padėkoję eiti toliau, tada prasidės didysis ginčas dėl pinigų, kurie dar gali būti ir didesni nei įprastai už tokią paslaugą. 

Redaktoriaus komentaras. Kenijoje labai įprasta visiems valstybės tarnautojams ir klerkams kiekvieną rytą nusiblizginti gatvėje batus. Tiesa, blizgintojų tiek daug, kad dažnai jaunesni vaikinukai tenori atkreipti turisto dėmesį. Vienas net siūlė juodai nublizginti  mano sportinius medžiaginius baltai mėlynus batus. Kai atsisakiau – tik nusišypsojo. Bet kokiu atveju, jei kada gyvenime blizginsitės kelionėje batus, visada pirmiausiai susiderėkite dėl kainos.

Senyva moteris, pardavinėjanti rozmarinus (Madridas, Naujasis Delis ir dalis Azijos)

AFP/„Scanpix“ nuotr./Čigonė Vilerbano mieste
AFP/„Scanpix“ nuotr./Čigonė Vilerbano mieste

Gali atsitikti taip, jog gatvėje prie jūsų prieis senyva moteriškė, pardavinėjanti rozmarinų puokštelę – draugystės simbolį. Tada ji griebs jūsų ranką ir pradės skaityti jūsų ateitį. Galiausiai, kaip jau nuspėjote, ji paprašys jūsų atlygio. Jei nemokėsite, ji prakeiks jus ir visą jūsų giminę. O tai atostogų metu gali būti ypač nemalonu.

Fotografas (Europa)

AFP/„Scanpix“ nuotr./Turistai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Turistai

Kai norite nusifotografuoti (ypač dviese su savo mergina), draugiškai atrodantis ir gražiai apsirengęs vietinis gyventojas pasisiūlys padėti. Viskas gali baigtis gerai kaip ir daugelį kartų prieš tai, bet neretai įvyksta ir vagystės. Geriausiu atveju „fotografas“ kaulys pinigų, blogiausiu – pabėgs su jūsų telefonu ar fotoaparatu.

Gatvės muzikantas (Niujorkas)

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Muzikantas savo kūrinius atlieka gyvai.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Muzikantas savo kūrinius atlieka gyvai.

Muzikos mieste Niujorke tai ypač aktualu. Labai dažnai nežinomas, bet malonus muzikantas gali prieiti prie jūsų ir paprašyti paklausyti jo muzikos. Jei ji jums patiks, jis duos jums CD, kad vežtumėtės į savo šalį ir skleistumėte jo muziką. Aišku, jei paimsite įrašą, jis būtinai paprašys pingų. Jei atsisakysite, jis ir jo draugai jus įtikins, kad susimokėti būtina. Tad geriau klausykitės nežinomų atlikėjų youtube.com svetainėje, o remkite tik tuos gatvės muzikantus, kurie nieko nesiūlo. 

Narkotikų siūlytojai (Tailandas bei kitos turistinių vakarėlių vietos)

 Lucas Cwierz nuotr./ Pilnaties vakarėlis Koh Phangan saloje
Lucas Cwierz nuotr./ Pilnaties vakarėlis Koh Phangan saloje

Taksi ir tuk-tukų vairuotojai, paplūdimio prekiautojai ir kiti turistams „malonūs“ nepažįstamieji gali dažnai pasisiūlyti jums parduoti „žolės“ ar kitų narkotikų. Ypač jei mato, kad keliaujate į vakarėlį. Susigundę suktine, galite stipriai nukentėti, nes už poros žingsnių gali prisistatyti persirengęs policininkas arba tikras korumpuotas pareigūnas, kuris paprašys jūsų susimokėti labai nemenką sumelę, kad „nesėstumėte į areštinę“. O sėdėti Tailando kalėjime per savo atostogas tikrai ne daug kas nori...

Redaktoriaus komentaras. Keliaudamas vos ne kiekviename turistų pilname paplūdimyje sutikau vietos vaikinukų, siūlančių kažką parūkyti. Vieni rodė gestais, kiti klausė, ar nenorėčiau pasilinksminti, treti siūlė „Bob Marlio“ ar „Mad Dogo“. Atsisakykite, net jei esate vieni paplūdimyje ir galvojate, jog šioje Dievo užmirštoje žemėje niekas jūsų netikrins ir nesodins į kalėjimą. Už vieno paplūdimio vaikinuko gali slėptis visa turistų pinigų melžimo žmonių grupė. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje