Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 16d. 20:33

Suomiškų saunų ekspertas: „Jei žmogui patinka pirtis, jam patinka ir kiti žmonės“

123rf.com nuotr. / sauna
123rf.com nuotr. / sauna

Suomija yra šalis, turinti 5 milijonus gyventojų ir daugiau kaip 3 milijonus saunų. Suomiams ji nėra prabangos detalė, o greičiau būtinybė. Pirčių istorija šioje šalyje siekia mažiausiai 4000 metų, o šiandien yra neatsiejama identiteto dalis. Tad norint pažinti suomių kultūrą, atvykus į Suomiją būtina bent kartą apsilankyti saunoje.

Asmeninio archyvo nuotr. / Risto Elomaa
Asmeninio archyvo nuotr. / Risto Elomaa

Apie tai, ką reikia žinoti Suomijoje einant į pirtį, kokią reikšmę jos turi suomių gyvenime ir kur rasti pačias geriausias, 15min kalbasi su tarptautinės pirčių asociacijos prezidentu Risto Elomaa.

Saunoje galioja etiketo taisyklės

Sauna yra laikoma itin neformalia erdve, tačiau ir čia galioja tam tikros taisyklės. Pirmiausia, suomiai į sauną visada eina nuogi, net ir su nepažįstamaisiais, tad to nereikėtų gėdytis. Žinoma, jei norėsite likti su rankšluosčiu, niekas jo iš jūsų neatims, tačiau turbūt atrodysite keistokai. Tiesa, Suomijoje tradiciškai pirtys būna atskiros vyrams ir moterims arba į tą pačią pirtį vyrai ir moterys eina skirtingu metu.

​​Saunoje reiktų elgtis taip, kaip elgtumėtės bažnyčioje.

„Saunoje reiktų elgtis taip, kaip elgtumėtės bažnyčioje“, – sako R.Elomaa. – tai reiškia, kad nereiktų per daug plepėti, o ypač – apie politiką ir verslo reikalus. Neretai saunoje vyrauja absoliuti tyla“.

Risto Elomaa nuotr. / Sauna automobilyje „Škoda“
Risto Elomaa nuotr. / Sauna automobilyje „Škoda“

Kitas svarbus dalykas – atsiklausti žmonių, ar jie norėtų papildomo vandens pliūpsnio ant akmenų. Žinoma, jei pirtyje esate vienas, temperatūra ir drėgmė yra jūsų reikalas, tačiau kitu atveju neatsiklausti būtų labai nemandagu.

Niekad ir jokiomis aplinkybėmis negalima bandyti varžytis kas ilgiau išsėdės ar užpils daugiau vandens – tai yra pavojinga. Pirtyje reiktų būti tik tol, kol jautiesi gerai, jokių kitų taisyklių šiuo atveju nėra. Kai kuriems užtenka penkių minučių, kitiems bus mažai ir pusvalandžio. Viskas priklauso nuo jūsų pačių“, – patarė pirčių asociacijos prezidentas.

Risto Elomaa nuotr. / Sauna Gondola
Risto Elomaa nuotr. / Sauna Gondola

Po pirties rekomenduotina paplaukioti ar nusiprausti po šaltu dušu, priklausomai nuo galimybių. Mažų mažiausiai, sako R.Elomaa, reiktų bent jau prisėsti lauke, nes temperatūrų skirtumas labai svarbus atsipalaidavimui.

Kultūrinė ir politinė reikšmė

Sauna Suomijoje neretai naudojama ir diplomatiniais tikslais. Visiems suomiams žinoma istorija, kaip Urho Kekkonenas, Suomijos prezidentu išbuvęs 26-erius metus, kartą pasikvietė tuometinį Sovietų Sąjungos lyderį Nikitą Chruščiovą į pirtį aptarti dvišalių reikalų. Pasakojama, kad jiems kalbantis, Kekkonenas taip prišildė pirtį, jog Chruščiovui neliko nieko kita, kaip sutikti su viskuo, kas siūloma, nes šis nebegalėjo ištverti karščio.

Risto Elomaa nuotr. / Sauna Suomijos ambasadoje Buenos Airėse
Risto Elomaa nuotr. / Sauna Suomijos ambasadoje Buenos Airėse

Galbūt ši istorija tėra anekdotas, tačiau tradiciškai visi aukšto rango šalies svečiai yra kviečiami į sauną, ir tai labai padeda sustiprinti diplomatinius ryšius. Pasak R.Elomaa, svarbu atsiminti, jog už saunos durų visi šie žmonės yra aukšti valstybių pareigūnai, tačiau viduje visa tai tampa nesvarbu, ir visi kreipiasi vienas į kitą vardais.

Pačiam asociacijos prezidentui teko garbė būti saunoje kartu su Kinijos bei Jungtinių Valstijų ambasadoriais jų vizito Suomijoje metu. „Turbūt galite įsivaizduoti, kad santykiai tarp šių šalių diplomatų neretai būna įtempti, tačiau po pirties visiškai atsipalaidavę kalbėjome gal keturias valandas. Išvykdami jie pripažino, kad tai buvo viena geriausių jų diskusijų“, – pasakojo R.Elomaa.

Nesvarbu kur esi – Pietų Afrikoje, Kinijoje, Suomijoje ar Lietuvoje, – jei žmogui patinka pirtis, jam patinka ir kiti žmonės.

„Keliaudamas po pasaulį ir lankydamasis įvairiose pirtyse pastebėjau vieną įdomų dalyką – paprastai žmonės, kuriems patinka pirtys, yra labai malonūs. Su jais labai lengva susibendrauti ir metams bėgant radau daug draugų. Nesvarbu kur esi – Pietų Afrikoje, Kinijoje, Suomijoje ar Lietuvoje, – jei žmogui patinka pirtis, jam patinka ir kiti žmonės“, – kalbėjo pirčių asociacijos prezidentas R.Elomaa.

Sauna saunai nelygu

Natūralu, kad ne visos iš 3 milijonų suomiškų saunų bus iš tikrųjų geros. Pasak pirčių asociacijos prezidento, infraraudonaisiais spinduliais šildomos pirtys net nepatenka į šią kategoriją ir joms neverta gaišti laiko.

Risto Elomaa nuotr. / Dūminė sauna
Risto Elomaa nuotr. / Dūminė sauna

Ieškantiems tikrai autentiškos suomiško pirtinimosi patirties, R.Elomaa siūlo išbandyti dūminę sauną: „Dūminė sauna yra tradicinė suomiška pirtis. Tai buvo nykstanti rūšis, tačiau dabar po truputį grįžta į madą, ir šiandien Suomijoje yra apie 40–45 tūkst. tokių pirčių. Joje labai tolygiai pasiskirsto temperatūra ir tvyro labai lengvas dūmų kvapas – išties puikus jausmas“.

Nesant galimybės išbandyti dūminės, reiktų rinktis bent jau tokią, kuri kūrenama medžiu.

Asmeninės R.Elomaa pirčių rekomendacijos viešintiems Helsinkyje:

Löyly

Šis modernus ant jūros kranto įrengtas kompleksas yra visiškai šalia miesto centro, pagarsėjęs ne kokybiškomis pirtimis, bet ir kaip architektūrinis objektas. Čia įrengtos trys medžiu kūrenamos saunos: nuolat kūrenama, pakūrenama kartą per dieną ir dūminė – itin retas reiškinys mieste.

Risto Elomaa nuotr. / Löyly sauna
Risto Elomaa nuotr. / Löyly sauna

Kotiharjun sauna

Ši sauna yra tradicinė, galima sakyti net senoviška. Čia dažnai prie įėjimo pamatysite vyrų, prisidengusių tik rankšluosčiais, gurkšnojančių alų ir diskutuojančių rimtomis temomis.

Kaip ir priklauso pagal tradicijas – vyrų ir moterų saunos čia yra atskiros. Puikiai tinka ieškantiems autentiškų patirčių.

Kulttuurisauna

Jūros pakrantėje esanti sauna su atskiru kiemu atsipalaidavimui beržų paunksmėje. Ši sauna yra netoli nuo miesto centro, tačiau ramioje vietoje, tad patiks tiems, kurie labiau nori atsipalaiduoti nei pabendrauti. Itin daug jaukumo sukuria natūrali pirties šviesa.

visithelsinki.fi nuotr. / Kulttuurisauna
visithelsinki.fi nuotr. / Kulttuurisauna

Yrjönkadun uimahalli ja sauna

Šis didelis kompleksas turi visų rūšių saunas: kūrenama medžiu, dūminė, garų, elektrinė, privati ir t.t. Pačiame centre esantis dviejų aukštų pastatas turi ne tik pirtis, bet ir didelį baseiną. Tai yra tikra tradicinė viešoji pirtis, kurioje įprasta vaikščioti nuogiems.

hel.fi nuotr. / Yrjönkadun uimahalli
hel.fi nuotr. / Yrjönkadun uimahalli

Kuusijärvi sauna

Šalia Kuusijärvi ežero ir didžiulio miško esantis poilsio centras veikia ištisus metus. Čia veikia elektrinės ir dūminė pirtis, iš kurios išėjus galima lipti tiesiai į ežerą. Pirtys čia yra tiek atskiros, tiek bendros.

cafekuusijarvi.fi nuotr. / Kuusijärvi sauna
cafekuusijarvi.fi nuotr. / Kuusijärvi sauna

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje