Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Viena diena Milano „Expo 2015“ – įspūdžiai ir patarimai tiems, kas ruošiasi keliauti

Šiuo metu Milane vykstanti pasaulinė paroda „Expo 2015“ – vienas tokių renginių, į kuriuos pasitaikius progai nuvykti norėtų didžioji dalis lietuvių. Vilnietis Karolis Žukauskas taip ir padarė ir dalijasi įspūdžiais bei patarimais, kodėl ten verta važiuoti.
Metalinis Jungtinės Karalystės paviljonas – bičių spiečius
Metalinis Jungtinės Karalystės paviljonas – bičių spiečius / K.Žukausko nuotr.

„Į Milaną galima nuskristi labai pigiai. Be to, kitos dvi EXPO parodos vyks ne Europoje (2017 m. paroda numatyta Kazachstane, 2020 m. – Dubajuje). Tad tokia gera proga praktiškai panosėje pamatyti šalių prisistatymus gali nebepasitaikyti per artimiausią dešimtmetį“, – sako K.Žukauskas.  Milane tarptautinė paroda „Expo 2015“ vyks iki spalio 31 d.

Pateikiame jo fotoreportažą, kurį K.Žukauskas publikavo interneto tinklaraštyje ir socialiniame tinkle „Facebook“.

K.Žukausko nuotr./Tokios eilės yra atvykus į EXPO su traukiniu
K.Žukausko nuotr./Tokios eilės yra atvykus į EXPO su traukiniu.

Parodai skirkite bent dvi dienas

„Mes parodoje buvome vieną dieną, nuo pat atidarymo iki beveik pabaigos – 22 val. (dirba nuo 10 iki 23 val., bet dauguma paviljonų užsidaro apie 21 val.). Bendras įspūdis – labai geras. Vienoje vietoje krūva skirtingų kultūrų ir prisistatymų.

K.Žukausko nuotr./Kinija. Didžiulis ir įspūdingas paviljonas. Viduje, tiesa, šiek tiek per daug visko
K.Žukausko nuotr./Kinija. Didžiulis ir įspūdingas paviljonas.
Viduje, tiesa, šiek tiek per daug visko

Šių metų EXPO tema siejosi su maistu, bet buvo visko: nuo maisto, vietoje auginamų įvairių augalų iki moderniausių ateities technologijų. Tai tikrai didelio masto renginys, pritraukiantis milžiniškas mases žmonių. Pabuvęs ten suprantu, kad ne veltui – pažiūrėti yra į ką.

Italijoje, beje, su EXPO organizavimu viskas vyko panašiai kaip su „Vilnius – 2009 m. Europos kultūros sostinės“ projektu: daug skandalų, protestų, korupcijos, bet ten nuvykus matosi tik gražūs vaisiai.

Viena diena parodai yra mažoka. Be to, buvome su dviem vaikais. Viena vertus, tai padėjo išvengti eilių (vežimas visagalis, atveria eiles visur, naudokitės tuo!). Kita vertus, mažieji lėtino tempą, tad tikrai nespėjome pusės ar trečdalio paviljonų apžiūrėti iš vidaus. Patarčiau parodai skirti dvi dienas – tiek būtų pats tas. 

Labiausiai patikęs ketvertukas

Detaliai neaprašinėsiu visų paviljonų. Tačiau mano „Top 4“ būtų toks: 

K.Žukausko nuotr./Pietų Korėjos paviljone.
K.Žukausko nuotr./Pietų Korėjos paviljone.

1. Pietų Korėja – nes sukūrė savotišką šiuolaikinio meno centrą su moderniausiomis technologijomis. 2. Nyderlandai – nes tobulai perteikė laisvą šalies atmosferą. 3. Junginė Karalystė – nes nežaidė su turizmo skatinimu, o pasirinko vieną temą – bites – ir per tai įdomiai perteikė šalies pristatymą.

4. Šveicarija – vizualiai nieko įdomaus, tačiau sukūrė visai įdomų atsakomybės žaidimą visiems lankytojams. Jo idėja tokia – 4 aukštų bokštas, kurio kiekviename aukšte yra po vieną dalyką, simbolizuojantį tam tikrą Šveicarijos aspektą.

Pavyzdžiui, obuolys, druska ir t.t. Imti galima, kiek nori, tačiau jų kiekis nepapildomas. Taip subtiliai užsimenama, kad turi pagalvoti ir apie kitus, kurie eis po tavęs. Mums lankantis kavos buvo į valias, obuolių nelikę nė vieno, druskos – gal koks trečdalis, vandens – apie 80 proc. Įdomu, ar dar kas bus likę spalio 31 d.

K.Žukausko nuotr./Šveicarijos paviljono idėja tokia – 4 aukštų bokštas, kurio kiekviename aukšte yra po vieną dalyką, simbolizuojantį tam tikrą Šveicarijos aspektą. Pavyzdžiui, obuolys, druska ir t.t.
K.Žukausko nuotr./Šveicarijos paviljone. 

Paroda atskleidė, kad labai daug šalių, atrodo, nesugeba pasižiūrėti į savo pristatymus iš lankytojų pusės. Kad ir tokie grandai, kaip Prancūzija ar Kinija. Pasistato nerealius paviljonus, tačiau viduje padaro šiokį tokį jovalą, sudeda viską, ką turi – nuo istorijos iki maisto.

Nemanau, kad lankytojai EXPO parodai skiria daugiau nei 2-3 dienas, o dauguma turbūt tik dienai užsuka, todėl kiekvienam paviljonui apžiūrėti tenka tik minutės ar pusvalandžiai. Labai svarbus pirmas įspūdis ir kokią žinutę šalis tau nori perduoti – jei patenki į daiktų ir informacijos kratinį, po paviljono apsilankymo galvoje nieko ir nelieka.

Todėl iš pamatytų paviljonų ir išskyriau keturis, kurie paliko stiprias, aiškias žinutes apie jų šalis.

K.Žukausko nuotr./Lietuvos informacijos pateikimas EXPO parodoje
K.Žukausko nuotr./Lietuvos informacijos pateikimas EXPO parodoje

Beje, Lietuva balansuoja kažkur per vidurį – įspūdis geras, informacija gal kiek per daug susmulkinta, norint ją suvokti, tektų paskirti nemažai laiko. Tik žinutės nenuskaičiau, ką mes bandome pasauliui su savo paviljonu pasakyti – šiek tiek to, šiek tiek ano. Mano manymu, reikėtų pasirinkti vieną, kad ir siaurą sritį – tikrai būtų galima išsiskirti.

Šovė į galvą kol kas tik viena mintis – miškai, parodant Lietuvą – kaip miškų valstybę. Vizualiai būtų galima labai įdomiai pateikti. 

Galvojau, kas tai galėtų būti, šovė į galvą kol kas tik viena mintis – miškai, parodant Lietuvą – kaip miškų valstybę.

Vizualiai būtų galima labai įdomiai pateikti. Nes tokioje parodoje reikia ne turizmo skatinimo, o gero įspūdžio, kad lankytojų galvoje liktų „wow“.

Dar vienas variantas (jei norime modernumo) – lazeriai. Paprasta, bet įspūdį galima sukurti.

Šių metų parodoje labai kartojosi augalų tema – nes bendra parodos tema su tuo siejasi. Galbūt todėl daug paviljonų pas save kažką augino – nuo bulvių (Prancūzija) ir daržovių (Vokietija, Belgija ir kt.) iki mini parko (Lenkija).

Daugelis šalių apie save rodo trumpus filmus – į daugumą jų nėjome, nes ne taip įdomu.

Be šalių paviljonų buvo galima pamatyti jungtinius kelių šalių klasterius pagal vieną temą. Pavyzdžiui, buvo kavos, ryžių, kakavos, vaisių, prieskonių klasteriai (užsukome tik į ryžių). Šis būdas (klasteriai) – galimybė  skurdesnėms šalims dalyvauti EXPO parodoje. Tiesa, nežinau kodėl, bet nė vienų skandinavų nematėme – nedalyvauja. Latvijos šiemet irgi nėra.

Į ką nespėjome, nors norėjome – ateities prekybos centras, kuriame dirba robotai. Perspėju – nepasilikite nakčiai, bus uždarytas.

Praktiniai patarimai tiems, kas vyksite į EXPO Milane:

– Iš Milano į EXPO galima nuvykti traukiniu arba metro, geriau vykti metro – pro tą įėjimą eilės vizualiai atrodo mažesnės.

– Atvažiuokite bent 20 min. iki atidarymo, eilėje palauksite 15-20 min. ir turėsite visą dieną prieš akis.

– Tiek pati paroda, tiek daug šalių turi atskirus „appsus“ – galite pasinaudoti informacijos rinkimui.

K.Žukausko nuotr./Vaikų žaidimų erdvė – verta užeiti, jei esate su vaiku.
K.Žukausko nuotr./Vaikų žaidimų erdvė
– verta užeiti, jei esate su vaiku.

– Į EXPO verta vykti su vaikais – jiems ten irgi bus įdomu, nors nelengva (ypač jei bus karštis, kaip mums buvo). Skirtingų šalių paviljonuose yra įdomių dalykų vaikams, be to, labai įdomus specialiai vaikams sukurtas edukacinis parkas.

– Parodos rėmėjas „Chicco“ visiems norintiems leidžia naudotis vežimėliais – reikia tik iš anksto užsiregistruoti, atvykus palikti 50 eurų užstatą ir galite naudotis vaikišku vežimėliu. 

– Bilietas dienai kainuoja apie 30-34 eurus, priklausomai, kokius perkate. Vaikams iki 4 metų nemokamai. Nebrangu, kaip už tokį kiekį vaizdų.

– Nakvynė Milane nėra pigi, bet per Airbnb.com galima rasti neblogų variantų ir visai šalia jums reikalingos metro linijos M1.

– Spėju, kad liepą ir rugpjūtį nebus pats geriausias laikas lankyti EXPO: ir dėl oro, ir dėl to, kad visa Europa tuo metu atostogauja. Tad paskubėkite.

– Maistas parodoje nėra pigus: tiek paviljonuose, tiek maisto zonoje „Eataly“. Bet vanduo – nemokamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius