Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 vasario 13d. 09:57

Apleista urano kasykla Kletno mieste Lenkijoje: ko ten ieško lietuviai?

Lenkijos Sudetų kalnuose esanti Kletno urano kasykla buvo eksplotuojama 1948 – 1953 metais. Šiuo metu dalis šios kasyklos yra pritaikyta saugiam turizmui, o likę tuneliai apleisti.

Bendras visų tunelių ilgis siekia 37 km. Sakoma, kad dalis jų čia yra nuo viduramžių. Vis dėlto dauguma iškasti gerokai vėliau.

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Apleista urano kasykla Lenkijoje
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Apleista urano kasykla Lenkijoje

Istorija byloja, kad nustačius, jog šioje vietoje gausu naudingųjų iškasenų, nuspręsta plėtoti verslą. Tuneliai iškasti rankiniu būdu. Tuomet jų centre buvo nutiesti bėgiai, kuriais judėjo maži karučiai, prikrauti išvežamų uolienų.

Karučių čia seniai nebėra, kaip ir kasyklos darbuotojų. Tačiau landžiojant po tunelius dar galima pamatyti tai, dėl ko į šią vietą negailėdami savo ir skolintų pinigų investavo praėjusių amžių verslininkai, – mineralų: fluorito, ametistų, kvarco ir kitų.  

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Apleista urano kasykla Lenkijoje
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Mineralai apleistoje urano kasykloje Lenkijoje

Vasario pradžioje čia apsilankė grupė lietuvių, tarp kurių buvo ir 15min fotožurnalistas Vidmantas Balkūnas. 

„Mes buvome vienoje iš apleistų kasyklos dalių. Jos ilgis – keli šimtai metrų. Iš esmės ši vieta – tai susikertančių tunelių sistema, į kurią galima laisvai patekti.

Nors įėjimas šioje dalyje nėra ribojamas, tačiau reikia būti atsargiems – turėti bent du šviesos šaltinius, dėvėti šalmą ir tam pritaikytus drabužius“, – sakė ne kartą urvuose ir panašiose vietose lankęsis žurnalistas.

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Apleista urano kasykla Lenkijoje
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Apleista urano kasykla Lenkijoje

Jis neslėpė, jog tai nebuvo lengvas pasivaikščiojimas: „Kasyklos lubas ir sienų uolienas prilaikantys mediniai karkasai daugelyje vietų yra supuvę, todėl vaikštant šiais tuneliais reikia būti ypatingais atsargiems“. 

Be to, toje atkarpoje, kuria ėjo lietuviai, pasitaikė vietų, kur buvo galima nuklysti į šoną arba įgriūti į plyšį.

„Visi penki mūsų grupės nariai buvo patyrę. Tačiau apskritai tokiais atvejais reikia žinoti, kad į apleistus kasyklų tunelius rekomenduojama eiti tik turint patirties ir gerai įvertinus savo bei bendrakeleivius galimybes. Kitu atveju patartinta rinktis turistinę trasą su gidu ir įrengta ekspozicija“, – kalbėjo V.Balkūnas.

Susidomėjusieji šia vieta daugiau informacijos ras čia. O kol kas kviečiame pasidairyti po buvusią kasyklą virtualiai – video ir nuotraukų galerijoje. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

00:47
00:49
00:46

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje