Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 12d. 20:00

Daugiau nei Talinas: ruduo Estijos pietuose

Žavusis Pernu
Saulės Paltanavičiūtės nuotr. / Žavusis Pernu

Dabartinis laikas keistas: mes labai daug žinome apie tolimesnes šalis, o štai Estija daugeliui apsiriboja Talinu bei Baltijos jūros salomis – Sarema ir Hyjuma. Be reikalo. Ankstyvas ruduo – puikus metas patyrinėti mažiau atrastas Estijos vietas. Šį kartą – centrinę ir pietrytinę jos dalis.

Peltsama – tiltai, parkai, rožės ir vynas

Peltsama (est. Põltsamaa) – nedidelis jaukus miestukas, kuriame pravažiuojant verta sustoti. Jis garsėja savo fabriku, kuris nuo 1920-ųjų kosmonautams gamino maistą tūbelėse (apie tai galima sužinoti Peltsamos maisto muziejuje), rožėmis (čia įsikūręs didžiausias rožių sodas Baltijos šalyse), vynu (vadinamas Estijos vyno sostine), profesionaliomis kartingų trasomis. Miestelis turi net 18 baltų tiltelių per čia tekančią Peltsamos upę, centre jų apsupta yra rožių sala.

Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Peltsamos dvaras
Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Peltsamos dvaras

Miesto įžymybė – Peltsamos pilis – XIII a. pastatyta gynybinė pilis, kuri buvo beveik sugriauta Antrojo pasaulinio karo metais. Šiuo metu atstatyta bažnyčia, o ir pačiai piliai kuriami atstatymo planai. Galima pasivaikščioti dideliu vidiniu kiemu, užeiti į čia įsikūrusias meno dirbinių krautuvėles ir dirbtuves, maisto muziejų ir vyno celes.

Pasidomėjus iš anksto, galima apsilankyti ir viename iš koncertų, rengiamų apleistame, bet pamažu restauruojamame Peltsamos dvare.

Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Peltsamos pilis
Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Peltsamos pilis

Peltsama palieka mažo, jaukaus ir itin žalio miestelio įspūdį. Tačiau ateityje Peltsamos miestelio veidas keisis: šiuo metu miestas rengiasi dideliems pokyčiams: bus statomas Kosmo pramogų parkas, skirtas visai šeimai, numatyta miesto rekonstrukcija.

Pernu – vasaros sostinė su istoriniu žavesiu

Nors Latvijos pajūris populiaresnis tarp lietuvių, Estija irgi turi kuo didžiuotis. Estijos vasaros sostine vadinamas Pernu (est. Pärnu) turi ypatingą viduramžių architektūros ir smėlėtų paplūdimių derinį.

Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Rüütli – centrinė Pernu gatvė
Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Rüütli – centrinė Pernu gatvė

Skirtingai nei mūsų pajūryje, čia pajūryje žvelgdamas į horizontą matai... Estiją! Pernu yra įsikūręs įlankoje, prieš kurią dar yra sala, taigi horizontas labiau primena marias. Pajūryje taip pat nėra daug kopų, bet pakrantė smėlėta ir plati. O šalia įsikūręs Pärnu rannaniidu gamtos rezervatas su pažintiniais takais, apžvalgos bokštais ir pajūrio pievose besiganančiomis karvėmis, kurios padeda neužaugti retai šlapių pajūrio pievų bendrijai.

Be to, Pernu išlikę daug medinių architektūros pavyzdžių, vasaros vilų, miestas paskendęs žalumoje dėl daugybės parkų ir skverelių.

Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Pernu paplūdimys
Saulės Paltanavičiūtės nuotr./Pernu paplūdimys

Senąja architektūra pasigrožėti galima pasivaikštant Rüütli – centrine miestelio gatve – ir Kuninga gatvėmis.

Taip pat malonu pasivaikščioti Pernu paplūdimio promenada bei Pärnu Vallikäär – promenada palei vandens kanalą – čia galima rasti aukščiausią Estijos fontaną, restauruotus Talino vartus bei „meilės lieptelį“, kuris visas nukabinėtas meilės spynų.

Šį gražų vaizdą stebi Olevo Siinmaa – žymaus iš Pernu kilusio Estijos architekto funkcionalizmo atstovo – skulptūra.

Didžiausiame Estijos kurorte puikiai dera seno miesto architektūra ir žavesys su moderniais vandens parkais ir SPA. Rudenį čia ramu, jau išsiskirsčiusios tūkstantinės minios vasaros poilsiautojų, o orai bobų vasaros metu lepina saule ir šiluma.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje