Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 31d. 19:05

Frankfurtas – Europos pinigų direktorius, draudžiantis mažiau nei Lietuva

Frankfurto senamiestyje
V.Mikaičio nuotr. / Frankfurto senamiestyje

Praėjusiuose tekstuose apie Vokietijos miestus dalinausi savo abejonėmis, ar ši šalis verta būti įtraukta į mano penkių šalių, į kurias noriu grįžti, sąrašą, ar vis tik teks kol kas apsiriboti ketvertuku, penktos šalies laukiant ateityje. Kelnas ir Diuseldorfas savo egzaminus išlaikė neblogai, tačiau jų surinkta bendra balų suma absoliučios meilės lygio nepasiekė, todėl trečiąjį egzaminą daviau laikyti Frankfurtui – penktam pagal dydį Vokietijos miestui.

Daugelis turbūt žino, kad Frankfurtas dažnai pavadinamas Europos Sąjungos finansų sostine, nes jame yra įsikūręs Europos centrinis bankas. Dėl šio pavadinimo gali pagrįstai purkštauti kitas finansų centras – Londonas, bet žinant, kad nepraėjus nei pusmečiui jis bus pašalintas iš smėlio dėžės, kai paliks Europos Sąjungą, jo purkštavimai dabar yra panašūs nebent į spyglius numetusio ežiuko pukšėjimą. Pamirškime Londoną, jis pats to pageidavo. ES finansų sostinė yra Frankfurtas. Jis dar vadinamas euro lopšiu ar panašiais vardais, susijusiais su euro užgimimu ir jo funkcionavimu.

Ankstesniame pasakojime apie Diuseldorfą šaipiausi, kad už 80 kilometrų nuo miesto esantis oro uostas vis tiek vadinamas Diuseldorfo vardu. Manau, šios nesąmonės iniciatorių dabar gali tekti atsiprašyti, nes, pasirodo, būna dar baisiau. Frankfurto Hano oro uostas, į kurį iš Lietuvos skraidina pigių skrydžių avialinijos, nuo Frankfurto miesto nutolęs apie 125 kilometrus, irgi turi Frankfurto vardą. Visiškas absurdas.

V.Mikaičio nuotr./Frankfurto vaizdas nuo "Main Tower"
V.Mikaičio nuotr./Frankfurto vaizdas nuo "Main Tower"

Būtų kažkas panašaus, jei buvusį Kėdainių aerodromą pavadintum Vilniaus vardu ir skrisdamas į Kėdainius visiems girtumeis, kad skrendi į Vilnių. Dar sakyčiau, tai būtų milijoninis megapolis, turintis keturis oro uostus, o čia viso labo tik kiek didesnis už Vilnių miestas. Ko tik nepadaro biudžetiniai skraidintojai, kad pritrauktų klientus.

Taigi, skrisdami į Frankfurto Hano oro uostą per daug nesipūskite ir žinokite, kad kelionė nuo jo iki miesto užtruks tiek pat, kiek ir jūsų skrydis, o kainuos irgi ne ką mažiau. Aš lėktuvo bilietus iš Vilniaus į Frankfurtą įsigijau už 27 eurus į abi puses, o autobuso bilietas iš oro uosto į miestą ir atgal kainavo 38 eurus. Štai jums ir prašom.

Žinia, Frankfurtas turi ir savo tikrą – Frankfurto oro uostą, vieną didžiausių Europoje. Pasaulyje yra vienetai valstybių, kurių negalėtum pasiekti skrendant iš Frankfurto oro uosto. Ten šeimininkauja „Lufthansa“, o pigios oro linijos yra retas svečias. Norėdami nuskristi į tikrą Frankfurtą, bilietų po 30 eurų greičiausiai nerasite.

V.Mikaičio nuotr./Vakarėjantis Frankfurtas
V.Mikaičio nuotr./Vakarėjantis Frankfurtas

Dėl savo dangoraižių Frankfurtas ilgą laiką buvo laikomas Europos mini Manhatanu. Ši sentencija buvo labiau aktuali gal prieš dvidešimt metų, nes dabar dangoraižių prisistatė visi, kas netingėjo. Net Dnipras Ukrainoje – ir tas pasistatė du. Taigi, šiuo klausimu Frankfurtas jau nebėra toks įspūdingas, kokiu buvo praėjusio amžiaus pabaigoje. Nors Frankfurte dar vis yra dangoraižių, pagal atskirus kriterijus laikomų aukščiausiais Europoje. Dangoraižių rajone yra įsikūrusios ir Europos finansinės institucijos. Centrinį Europos banko pastatą išduoda didžiulė euro skulptūra prie pat įėjimo

Tačiau vakar dienos provincija, apsistačiusi dangoraižiais, miestu dėl to netampa. Tam reikia suaugti ir subręsti. Man Frankfurtas pasirodė bene miestiškiausias miestas iš visų Vokietijos miestų, kuriuose esu buvęs. Nedaug nusileidžiantis Berlynui ir žinantis savo vertę. Galbūt jam papildomą savo vertės pajautimą teikia ir finansų sostinės statusas. Tenesupyksta anksčiau lankyti Diuseldorfas ir Kelnas, bet prieš Frankfurtą jie abu atrodo provincijos. Diuseldorfas gal kiek mažiau, o didesnis Kelnas net labiau.

V.Mikaičio nuotr./Vaikštant po senamiestį
V.Mikaičio nuotr./Vaikštant po senamiestį

Frankfurte galima nuveikti daug ką, tačiau išskirčiau du epizodus, kurie man įsiminė labiausiai. Bene geriausias jų buvo užkilimas ant „Main tower“ dangoraižio stogo, esančio 200 metrų aukštyje. Mano silpnybė yra apžvelgti miestus iš aukštai, todėl šia atrakcija labai mėgavausi. Pramogos kaina – 8 eurai.

Kitas širdį paglostęs Frankfurto niuansas – miestiečių santykis su upe. Štai čia ir pasimato, kodėl prie Frankfurto miesto pavadinimo pridedamas patikslinimas – Frankfurtas prie Maino. Žinau, kad ne vien todėl, bet kitos priežastys yra tik formalios. Frankfurtas ne tik savo pavadinimu yra prie Maino. Jis yra išties veidu atsisukęs į savo upę, kuri yra neatsiejama miesto gyventojų kasdienio gyvenimo dalis ir dominuoja miesto paveiksle.

V.Mikaičio nuotr./Geležinis Tiltas
V.Mikaičio nuotr./Geležinis Tiltas

Šiltuoju metų sezonu po darbų miestiečiai traukia prie upės, dažniausiai prie Geležinio tilto. Čia jie deginasi, valgo, žaidžia futbolą ar tiesiog ilsisi. Neslėpkime – kartais ir išgėrinėja, nes Vokietijoje gerti alkoholį viešosiose vietose nėra uždrausta. Kurį laiką, kol nepripratau, gerdamas alų iš įpratimo baikščiai dairiausi, ar neateina Karbauskis su Širinskiene.

Upe reguliariai kursuoja pramoginiai garlaiviai, kuriuose vakarais skamba muzika ir vyksta šokiai. Sutemus, miestas nušvinta ir dangoraižių šviesos nuo upės kranto atrodo puikiai. Šis vaizdas puikus ir kažkiek net prilygsta įspūdžiui gautam ant „Main Tower“ stogo.

Gyventojų sudėtimi Frankfurtas yra labai margas. Skaičiuojama, kad net ketvirtadalis miestiečių neturi Vokietijos pilietybės, o penktadalis yra natūralizuoti vokiečiai. Atrodo, jog daugelis išsilaipinusių Frankfurte emigrantų čia ir nusėda, nebebandydami laimės ieškoti kitur. Ir kur dar ieškoti, kai ir taip esi Europos finansų centre.

Keliauti mieste yra ir gerai, ir nelabai. Gerai, nes dauguma atstumų miesto centre yra įveikiami pėsčiomis. O nelabai gerai, jei prireikia kur toliau, nes vienkartinis metro bilietas kainuoja 2,75 euro. Prie viso to, savas automobilis mieste yra blogis. Blogis todėl, kad rasti parkavimo vietą centre dažniausiai prilygsta galimybei perbėgti ežerą vandens paviršiumi. Galima naudotis brangiais požeminiais garažais arba tiesiog palikti automobilį miesto pakraštyje, į centrą vykti viešuoju transportu ir tapti vaikščiojimo pėsčiomis mėgėjais.

Norint pajusti kaizerinės Vokietijos dvasią, siūlau aplankyti kitoje Maino pusėje esantį Sachsenhausen rajoną, žinomą savo muziejais ir senovinėmis aludėmis. Jame galima bohemiškai išgerti ir pasijusti nusikėlus šimtmečiu atgal.

V.Mikaičio nuotr./Römerberg aikštė
V.Mikaičio nuotr./Römerberg aikštė

Senoji miesto dalis yra vadinama Riomebergu. Tai yra aikštė apsupta viduramžių pastatų. Joje yra miesto rotušė, senoji Nikolajaus bažnyčia bei miesto katedra.

Nuo Römerberg aikštės leidžiantis link upės stovi žymiausias miesto tiltas – Eiserner Steg (Geležinis Tiltas). Tai XIX a. iš geležies suręstas pėsčiųjų tiltas per Maino upę. Vaikštant juo atsiveria Frankfurto dangoraižių panorama, todėl čia nuolat šurmuliuoja liaudis su fotoaparatais.

Hauptwache yra dar viena mėgiama vieta tarp miestiečių. Tai pilna jaunimo, gražiai įrengta pėsčiųjų zona. Joje nedaug žalumos, tačiau daug blizgesio. Vakarais veiksmas iš senutėlės Römerberg aikštės persikelia į ryškiai apšviestą modernią Hauptwache. Čia skamba muzika, vyksta gatvės pasirodymai, žmonės gurkšnoja gėrimus, ilsisi, bendrauja, pramogauja. Šalia yra ir žymi mieste Šv. Katarinos bažnyčia.

V.Mikaičio nuotr./Prekybos centras Hauptwache
V.Mikaičio nuotr./Prekybos centras Hauptwache


Kaip sakė toks Jurgis Bendžiūnas – Voras Keistuolių teatro filme „Tamangai“ – jei linksmintis, tai iki galo. Pamatykime dar didžiausią Vokietijos miestą ir jos amžinąją sostinę Berlyną, ir rašysime šiai šaliai galutinį įvertinimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Luko stebuklas: tėvai buvo pasiruošę parduoti viską, kad sugrąžintų sūnui prarastą klausą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Sportas

Kauno sporto apdovanojimai: „Žalgirio“ bei R.Meilutytę aplenkusios ieties metikės triumfas

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

Vardai

Vaida Skaisgirė su sūnumi Atu namuose įkūrė dirbtuves: eglutei žaisliukus gamino iš makaronų

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Ar dar nepritrūkome oro?

Gazas

Autonominiai automobiliai vis dar kelia nemažai klausimų – ar dėl jų kils mokesčiai?

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Maistas

Šventiniai kokosiniai sausainiai su džiovintomos vyšniomis

Aktualu

Šiaulių meras nušalino administracijos direktoriaus pavaduotoją

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

Nusikalstamas atkaklumas: 62-ejų klaipėdietis nepraranda vilties išmokti gabenti kontrabandą

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

Naujienos

Sportas

Edinburgo derbyje V.Slivkos klubas liko dešimtuke, bet atsilaikė

Sportas

Anglijos lygos taurė: „Chelsea“ palaužė F.Lampardo treniruojamą komandą

Mokslas.IT

Siūloma blokuoti prieigą prie nesaugių produktų interneto parduotuvėse

Kultūra

Devintojo Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio uždaryme nominuoti geriausi kūrėjai

Sportas

„Serie A“: per pridėtą laiką laimėjęs „MIlan“ kyla į ketvirtą vietą

Aktualu

Suplanuoto finansavimo neužteks ugniagesių tarnybinės aprangos atnaujinimui

24sek

„Lietkabelis“ pralaimėjo paskutinių sekundžių dramą Bamberge

Verslas

Vyriausybė sukonkretino, kaip bus siekiama sumažinti kainas

Gyvenimas

Sutrikusi organų veikla – kalio trūkumas: padės keli maisto produktai

Vardai

Linas ir Irma Adomaičiai pirmagimei išrinko lietuvišką vardą: „Buvo ženklas, kad tokio nori ji pati“

Verslas

Lietuviai triumfavo Londone: jų kurtas interjeras pateko tarp geriausių pasaulio darbų

24sek

„Žalgiris“ gynėją nusprendė paskolinti vokiečiams

Gyvenimas

Po sūnaus žūties Regina jo organus išdalino donorystei, nors kaimynai ją apkalbėjo

Aktualu

„Lion Air“ katastrofa Indonezijoje: lėktuve problemų kilo naktį prieš nelaimę, oro linijų saugumas – abejotinas

Verslas

Vilniaus Savičiaus gatvėje toliau bus prekiaujama alkoholiu ir po 22 valandos

24sek

FIBA Čempionų lyga: „Neptūnas“ namuose paguldė ant menčių prancūzus

Aktualu

Meksikos sostinėje milijonai gyventojų kelioms dienoms liks be vandens

Laisvalaikis

Airijos ugniagesiai užsidegus drabužiams pataria naudoti „Neymaro metodą“

Aktualu

Šveicarija nesutiko atšaukti suvaržymų parduoti ginkluotę konfliktų apimtoms šalims

Aktualu

Vilniuje vienoje kapo duobėje palaidotos 62 urnos su palaikais

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje