Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 lapkričio 17d. 17:03

Gardiną aplankę lietuviai dalijasi patarimais: ką verta žinoti apie sienos kirtimą ir kainas Baltarusijoje

Kelionė į Gardiną
Asm.archyvo nuotr. / Kelionė į Gardiną

Vis dažniau girdimos kalbos apie galimybę patogiai ir pigiai aplankyti artimų sąsajų su Lietuvos istorija turintį prie Nemuno įsikūrusį miestą, pasiekė ir mūsų ausis, tad drauge su sužadėtine nusprendėme patikrinti, ar kalbos apie Gardiną nėra iš piršto laužtos. Argi jūsų neviliotų galimybė nuvykti į kol kas neaplankytą šalį ir vos už 35 kilometrų nuo Lietuvos sienos plytinį dar XII amžiaus pirmoje pusėje įkurtą miestą, pamatyti dėmesio vertus objektus, pigiau apsipirkti, o pakeliui į Lietuvą – užsipilti pilną baką degalų už lietuviui juokingą kainą? Absoliučiai „win-win“ situacija.

Susidomėjote? Tuomet kviečiu sužinoti daugiau apie vizito į Gardiną planavimo subtilumus, valstybių sienų kirtimo tvarką, dėmesio vertus lankytinus objektus, apgyvendinimo, maisto ir kitų produktų kainas bei vežamiems produktams taikomus apribojimus.

2019 metai Gardinui ypatingi: nuo 2016 m. sausio 1 d., kai Baltarusija daugiau nei 70 valstybių piliečiams supaprastino įvažiavimą į Gardino sritį, miestas pirmą kartą galėjo pasveikinti šimtatūkstantąjį lankytoją metuose. Baltarusijos statistikos komiteto skaičiavimais, dar 2017 metais Gardiną aplankė vos 39 tūkstančiai turistų, tad per du metus pasiektas įspūdingas turistų skaičiaus augimas, o šie metai jau dabar yra rekordiniai. Prie spartaus pokyčio žymiai prisideda ir susipažinti su miestu ar tiesiog apsipirkti keliaujantys lietuviai.

Be to, nuo 2019 m. lapkričio 10 d. įsigaliojo atnaujinta bevizio režimo tvarka: ankščiau kaip atskiros bevizio režimo zonos egzistavusios Bresto ir Gardino sritys sujungtos į vieną, Bresto–Gardino teritoriją, o viešnagės terminas pratęstas nuo 10 iki 15 dienų, tad nėra abejonių, kad šalis sulauks tik dar daugiau turistų.

Pasiruošimas kelionei: leidimai, pinigai ir kiti reikalingi dokumentai

Ruošiantis vykti į Bresto–Gardino teritoriją, pirmiausia būtina kreiptis į leidimus vykti į minėtą teritoriją išduodančius Baltarusijos kelionių organizatorius, kuriuos galite rasti bevizio režimo interneto svetainėje, arba teisę išduoti leidimus turinčias Lietuvos bendroves. Tai turėtumėte padaryti ne vėliau nei 72 valandos iki kelionės pradžios ir ne anksčiau nei 30 dienų iki kelionės pabaigos. Be to, leidimus galite užsakyti patys, užpildę registracijos formą.

Forminant leidimą per kelionių organizatorių ar tarpininką leidimas vienam asmeniui paprastai kainuoja apie 10-15 eurų, o jo parengimas gali užtrukti vos 1–3 valandas. Prieš tai turėsite pasirūpinti kelionių draudimo polisu, jį pateikti leidimą forminančiai bendrovei. Būtina draudimo sąlyga – 10 000 eurų medicininių išlaidų draudimo suma. Draudimą galima įsigyti tiesiogiai iš Lietuvos draudimo bendrovių, jeigu šios turi atstovą Baltarusijoje, apdrausti jus, kaip tarpininkė, gali pasiūlyti ir leidimą forminanti bendrovė.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Medicininių išlaidų draudimo kaina priklauso nuo draudimo bendrovės, besidraudžiančio asmens, draudimo trukmės ir kitų sąlygų. Mudu už draudimą trims dienoms sumokėjome apie 3,50 euro, tad kišenių šios sąlygos įgyvendinimas tikrai neištuštins. Forminant leidimus, jūsų taip pat paprašys pateikti paso kopiją arba nurodyti savo vardą ir pavardę taip, kaip parašyta pase, gimimo datą ir paso numerį, planuojamos kelionės datą ir apgyvendinimo įstaigos, kurioje užsisakėte nakvynę, adresą (jeigu keliaujate ne vienai dienai).

Pildydami registracijos formą internetu, turėsite suvesti iš esmės analogiškus duomenis, pasirinkti 20 000 eurų arba išplėstinį – 30 000 eurų – medicininių išlaidų draudimą, taip pat įsigyti vieną iš siūlomų turizmo paslaugų. Kaina priklausys nuo pasirinktų sąlygų, o ją apmokėję, gausite leidimus. Internetu dokumentus galima gauti greičiau, bet nebūtinai pigiau, be to, kreipdamiesi į kelionių organizatorių galite tikėtis ir tolesnės jo pagalbos ir patarimų prieš kelionę ar jos metu.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Be leidimų, keliaujant į Bresto–Gardino teritoriją yra reikalingas vadinamosios „žaliosios kortelės“ originalas, įrodantis, kad transporto priemonės valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartis galioja ir Baltarusijoje. Ją galite gauti nuvykę į savo draudimo bendrovės atstovybę.

Visus minėtus dokumentus – pasą, leidimą vykti į Bresto–Gardino teritoriją, draudimo polisą ir „žaliąją kortelę“ privaloma turėti su savimi kelionės metu. Taip pat nepamirškite automobilio registracijos liudijimo ir kitų reikalingų dokumentų.

Galiausiai, su savimi pagal taisykles turite turėti ir apie 23 eurus piniginių lėšų vienai viešnagės Baltarusijoje dienai. Tiesa, dar neteko girdėti, kad pasienio pareigūnai tikrintų, ar iš tiesų turite nurodytą pinigų sumą, pasieniečiai to neklausė ir mūsų. Grynuosius pinigus galite vežtis eurais, juos į Baltarusijos rublius (toliau tekste – rubliai) galima išsikeisti pačiame Gardine, jame už vieną eurą gausite šiek tiek daugiau rublių nei Lietuvoje. Gardine pavyko už eurą gauti 2,22–2,23 rublio, o Lietuvoje – apie 2,15 rublio, tad keisdami didesnę pinigų sumą Baltarusijoje – galite šiek tiek sutaupyti.

Leidimai, pasai, draudimo dokumentai ir pinigai kišenėje? Valio. Keliaujame į pasienį.

Procedūros pasienyje: „žaliasis“ ir „raudonasis“ koridoriai, kalbos barjeras ir laikas, kai prie sienos geriau nesiartinti

Į Bresto–Gardino teritoriją be vizų nuo šiol galima įvažiuoti ne tik per Raigardo–Privalkos, bet ir per Šalčininkų–Benekainių pasienio punktą, tačiau patogesnis vykstant į Gardiną, vis dėlto, yra pirmasis.

Artėjant prie pasienio kontrolės punktų rekomenduojame šalia turėti visus reikalingus dokumentus (automobilio registracijos dokumentus, visų automobilyje esančių žmonių pasus, „žaliąją kortelę“, leidimus, kelionių draudimą), privažiavus reikia laikytis „žaliojo koridoriaus“ (važiuoti žaliais ženklais ir užrašais „nėra deklaruojamų daiktų“ pažymėta kelio juosta). Lietuvių kontroliuojamą pasienio punktą tikriausiai pravažiuosite gana greitai: galbūt pareigūnai paprašys parodyti asmens dokumentus, paklaus kur ir kokiais tikslais keliaujate, paprašys atidaryti automobilio duris ar bagažinę, tačiau bent jau mudviems pakako parodyti asmens dokumentus.

Privažiavus Baltarusijos pareigūnų kontroliuojamus patikros punktus, reikia sekti „raudonuoju koridoriumi“ ir stoti prie užkardų pažymėtų raudonais ženklais. Kertant Raigardo–Privalkos punktą sustoti turėsite tris kartus. Pirmame punkte pareigūnei pateikėme pasus, jos prašymu atidarėme automobilio dureles ir bagažinę. Pareigūnė patikrino kelias daiktadėžes ir nukreipė važiuoti toliau: čia mus pasitiko trys eilės automobilių lietuviškais numeriais.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Antrame punkte visi automobiliu keliaujantys asmenys turi prieiti prie langelio su užrašu border control, pateikti pareigūnui kelionės dokumentus. Mes pateikėme visus, nes angliškai susikalbėti su baltarusiais pasieniečiais, deja, nepavyko. Pareigūnas atsirinko reikiamus dokumentus, užpildė reikalingus duomenis kompiuteryje ir nusiuntė mus atgal į automobilį. Kitas pareigūnas dar kartą jį apžiūrėjo, trečias – paprašė pateikti automobilio registracijos liudijimą ir du automobilio deklaracijos egzempliorius (juos turėsite užpildyti pasienyje), vieną pažymėjęs grąžino ir pakėlė užtvarą. Paskutiniame punkte pareigūnai, viso labo, patikrino ar automobilyje neatsirado daugiau žmonių (arba nepametėme kokio pakeleivio) ir palinkėjo sėkmės tolimesnėje kelionėje. Tikėtina, kad panašios procedūrų eigos galite tikėti ir jūs.

Taigi, nors į Gardiną vykome ilgojo savaitgalio pirmą dieną (penktadienį) prieš pietus, kai automobilių judėjimas pakankamai intensyvus, ir iš pirmo žvilgsnio pasirodė, kad pareigūnai dirba gana lėtai, „trūksta rankų“, už ne pilnos valandos jau judėjome nuo sienos Gardino link.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Beje, deklaracijos, kurioje nurodomi automobilio duomenys, jo kaina ir kt., pildymo pasienyje galite išvengti užpildę ją internetu (jeigu leidimą užsisakote ne internetu – automobilio deklaracijos pildymas tiesiogiai internete kainuos 3 eurus) arba paprašę juos parengti leidimus forminančios bendrovės. Būtina atsispausdinti dvi jos kopijas: pasieniečiai pasiliks, kitą atiduos jums. Su elektronine deklaracija galėsite laukti ir kitoje automobilių eilėje, kuri juda šiek tiek greičiau nei įprastos.

Kirtus Baltarusijos sieną belieka laikytis nustatytų taisyklių ir neišvykti iš Bresto–Gardino teritorijos, kurioje suteikiama teisė lankytis supaprastinta tvarka. Bevizio režimo teritorijos pakraščiuose nėra jokių tvorų ar patikros punktų, tačiau lankytojams griežtai draudžiama išvykti iš teritorijos. Už tai gresia įspėjimas, bauda arba deportavimas iš šalies.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Vykstant atgal, procedūros panašios. Baltarusijos pasienio patikros punktuose patikrins kiek žmonių važiuoja automobiliu, paprašys pateikti pasus, automobilio dokumentus, „žaliąją kortelę“, apžiūrės automobilį, paprašys atiduoti antrąjį automobilio deklaracijos egzempliorių, galiausiai – dar kartą patikrins kiek žmonių važiuoja automobiliu ir išlydės link Lietuvos pasienio kontrolės punkto. Lietuviai patikrins jūsų pasus ir automobilio registracijos liudijimą, muitinės ir pasienio pareigūnai kelis kartus paprašys atidaryti automobilio dureles ir bagažinę, pasiteiraus ar nevežate draudžiamų daiktų ir palinkės gero kelio.

Patarimas keliaujantiems – venkite sieną kirsti sekmadienių vakarais. Vykdami atgal į tėvynę, laukdami prie Baltarusijos pasienio punktų praleidome beveik 4 valandas. Automobilių eismą pasienyje apsunkina kilometrinės krovininių automobilių eilės, tiek pastarieji, tiek lengvieji automobiliai galiausiai dalinasi vienais įvažiavimo vartais, be to, į Lietuvą sekmadienio vakarais grįžta čia dirbantys baltarusiai, todėl keliaujantiems automobiliais pasienio punktuose teks praleisti gerokai ilgiau nei įprasta.

Informaciją apie pasienyje esančias eiles (Lietuvos pusėje) realiu laiku galima sekti transporto priemonių, laukiančių kirsti Lietuvos Respublikos valstybės sieną, eilių valdymo informacinėje sistemoje.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Ką aplankyti ir kur pavalgyti?

Aplankyti Gardine esančius dėmesio vertu istorinius objektus visiškai pakanka dviejų dienų. Tokios nuomonės laikėsi ir minėjo mums apartamentus išnuomojęs vietos gyventojas Olegas, kuris buvo vienintelis kelionės metu sutiktas žmogus, mokėjęs angliškai.

„Ilgiau nei dvi dienas čia nėra ką veikti, nebent visą dieną vaikščiosite po turgų“, – teigė baltarusis. Ir iš tiesų, visus populiariausius miesto objektus, plytinčius dešiniajame Nemuno krante, jeigu nesate iš tų, kurie mėgsta leisti laiką muziejuose (o mums lankymasis muziejuose tikrai nėra pats įdomiausias laiko leidimo būdas) galite aplankyti per vieną dieną, o antrąją galėsite skirti išlaidavimui turguose ar prekybos centruose.

Populiariausios lankytinos vietos (paprastai įtraukiamos ir į daugelio ekskursijų maršrutus): Nemuno pakrantėje stūksančios Naujoji ir Senoji (statyta Vytauto) pilys, Koložos cerkvė, Bernardinų vienuolynas su Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčia, Gardino Jėzuitų ansamblis, Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyčia, Didžioji Choralinė sinagoga. Taip pat verta pamatyti Gardino dramos ir lėlių teatrus, Pokrovos cerkvę, Šv. Brigitos vienuolyno bažnyčią, apžiūrėti prie Gardino pilių stovinį gaisrininkų bokštą, apsilankyti miesto zoologijos sode, Žilibero parke ar farmacijos muziejuje, prasieiti pagrindine senamiesčio gatve – Sovetskaya.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Norintiems pamatyti unikalių karinių objektų, rekomenduojame pamatyti toliau nuo miesto plytinčius objektus: I, II, IV, VI ir XIII fortų griuvėsius. Dėmesio verti ir šiauriau Gardino esantys Augustavo kanalo objektai – Volkušeko, Dambruvkos ir Nemuno šliuzai.

Mėgstantys apsipirkti laiką gali leisti didžiausiame mieste – pietiniame turguje, kurį praminėme Gardino Gariūnais. Čia galima nebrangiai įsigyti gaminių iš Vengrijos, Lenkijos, Turkijos, Kinijos ir Baltijos šalių. Vietinių teigimu, šis turgus yra pigiausias mieste. Įdomu, kad į šį turgų netgi organizuojamos ekskursijos. Kitos populiarios apsipirkimo vietos – prekybos centrai „Old City Mall“, „Euroopt“ ir „Korona“.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Energijos išteklius galima papildyti populiariausiose restoranuose: „Bolshoy Buffet“, „Pizzeria Forno“, „Nesterka Bar“, „Zamok Zevany“, „Kronon Restaurant“, „Gastrobar Houdini“ ir kt. Tradicinių patiekalų, kurių populiariausi paprastai neapsieina be bulvinių blynų, galima paragauti Sovetskaya gatvės gale įsikūrusiuose restoranuose „Bialystok“ ir „Karcma“. Pastarasis mus pasitiko su lietuviškomis iškabomis ant durų, o ragauti tradiciniai patiekalai buvo pakankamai nebrangūs, skanūs ir labai panašūs į lietuviškus.

Ką įsigyti: kainos ir jų skirtumai

Kainos Gardine – prieinamos tikrąja to žodžio prasme. Čia galima labai pigiai įsigyti nereceptinių vaistų. Turistai taip pat perka kepures, pirštines, odinius gaminius, kosmetiką. Taip pat pigiau kainuoja ir dalis maisto produktų, ypač šokoladas, saldainiai, pigesnis alkoholis, tabako produktai, buitinės prekės, tokios kaip dantų pasta ar skalbimo milteliai. Gerokai pigesni degalai.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Jeigu drabužių kainos dažnai priklauso nuo pačių drabužių savybių ir kainas palyginti gana sudėtinga, tai, pavyzdžiui, už pirštines, kurių prireikė atšalus orams, turguje mokėjome 3 ir 4 rublius, t. y. mažiau nei 1,5 ir 2 eurus, mažiau nei 3 eurus mokėjau už kepurę, kurios prireikė orams atvėsus labiau nei planavome. Baltarusiškų odinių batų galima įsigyti už 30 eurų, apatinių kaina turguje – nuo 75 euro centų.

Vaistų kainų skirtumai jau apsidairius vaistinėje – akivaizdūs ir siekiantys keletą ir net dešimtis kartų. Į vaistinę keliavome vedami smalsumo, tačiau išnaudojome progą ir įsigijome keletą buteliukų purškalo į nosį bei pastilių nuo gerklės skausmo. Už pirmuosius sumokėjome apie eurą, antruosius – apie 2 eurus. Lietuvoje panašus purškalas į nosį kainuotų bent dvigubai brangiau, o pastilės nuo gerklės skausmo – apie 3 eurus.

Taip pat Gardine beveik du kartus pigesni jodo preparatai, preparatas nuo alergijos kainuoja apie 25 euro centus (Lietuvoje – 3–4 eurus), vitamino C dražė apie 75 euro centus (Lietuvoje – apie eurą), 10 tablečių 500 mg aspirino – 17 euro centų (Lietuvoje – apie 1 eurą).

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Baltarusija – tikras rojus rūkaliams. Cigarečių kainos, lyginant su lietuviškomis, juokingos. Pavyzdžiui, „Minsk“ cigarečių pakelis Gardino prekybos centre kainuoja apie 50 euro centų, pakelis „Camel“ – apie 1 eurą, o „Kent“ pakelis atsieitų apie 1,5 euro.

Alkoholis Gardine taip pat gerokai pigesnis nei Lietuvoje, tiesa, vietinis. Importinis alkoholis gali būti net brangesnis. Pavyzdžiui, pusės litro vietinės degtinės ar užpiltinės butelį galima įsigyti už 2–3 eurus, o pusė litro „Stumbro“ degtinės kainuoja apie 4 eurus, kai Lietuvoje už tą patį kiekį gėrimo tektų sumokėti apie 7 eurus. Pusę litro ne pigiausio vietinio alaus galima įsigyti už 60 euro centų, o štai, pavyzdžiui, lietuviško alaus kainos – didesnės nei Lietuvoje. Gerokai pigiau galima įsigyti ir kitų alkoholinių gėrimų, pavyzdžiui viskio.

Maisto produktų kainos nepasirodė kažkuo išskirtinės: kai kurių produktų kainos tokios pačios kaip Lietuvoje, o kai kurių net ir didesnės. Tikrai nebrangiai galima įsigyti aukščiausios rūšies saldainių, sausainių, šokolado gaminių, dėmesį atkreipėme į šaldytų produktų kainų skirtumus: pavyzdžiui, pusės kilogramo pakelis koldūnų kainuoja vos daugiau nei pusė euro, kai Lietuvoje – apie 1,5–2 eurus.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Taip pat į akį krito maisto prekių parduotuvėje esančio „salotų baro“ kainos. Jeigu viename Lietuvos prekybos centrų už vietoje paties pasigamintų salotų kilogramą paklotumėte beveik 10 eurų, tai Gardine už tokį patį kiekį sumokėtumėte gerokai mažiau, apie 6,70 euro. Pieno kaina panaši kaip ir pigiausių Lietuvoje siūlomų produktų, mėsos kainos, kai kur, netgi didesnės, o štai, pavyzdžiui. 100 ml „Antonio Banderas“ kvepalų buteliukas prekybos centre kainavo daugiau nei 10 eurų brangiau nei populiarioje internetinėje parduotuvėje Lietuvoje.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Kalbant apie buities prekes – lietuviai dažnai Gardine perka skalbimo miltelius, dantų pastą, taip pat – sauskelnes. Pavyzdžiui, už 4 litrus skalbiamojo gelio „Persil“, akcijos metu, sumokėjome apie 10 eurų, kai Lietuvoje panašią sumą tektų sumokėti už dvigubai mažesnį kiekį analogiško produkto. Už kokybiškos dantų pastos tūtelę sumokėjome apie pusantro euro (Lietuvoje panašios kokybės dantų pastos tūtelę kainuotų apie 2–3 eurus). Vystyklų „Pampers“ pakuotę (104 vienetus) Gardine galima įsigyti už maždaug 15 eurų, kai Lietuvoje analogiška pakuotė kainuotų apie 30 eurų.

Tuo tarpu degalų kaina visoje Baltarusijoje yra kontroliuojama šalies vyriausybės ir visur yra tokia pati, tad ieškoti pigesnių degalų nėra prasmės, vis tiek nerasite. Litras benzino arba dyzelino 2019 m. lapkričio pradžioje kainavo 1,68 rublio, t. y. apie 74 euro centus (priklausomai nuo valiutos kurso), tad parsivežti pilną kuro baką į Lietuvą verta. Taip sutaupysite apie 40-50 euro centų už Baltarusijoje užpiltą vieną litrą degalų.

L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine
L.Žižio nuotr./Apsilankymas Gardine

Ribojimai į Lietuvą įvežamoms prekėms

Keliaujant į Gardiną reikia žinoti apie ribojimus, taikomus keleiviams, į Europos Sąjungą atvykstantiems ne oro transportu ir asmenims, dirbantiems ir (arba) gyvenantiems pasienio su trečiąja šalimi zonoje, galima rasti Lietuvos Respublikos muitinės interneto svetainėje.

Svarbu nepamiršti, kad iš trečiųjų šalių draudžiama įvežti mėsos ir pieno produktus bei gyvūnų augintinių ėdalą, kuriame yra mėsos ar pieno produktų, taip pat galima įsivežti ne daugiau nei 5 kg vaisių ir daržovių.

Nepamirškite, jog tai, kad Baltarusija taiko mažesnius apribojimus iš jos išvežamoms prekėms, pavyzdžiui, leidžiama išsivežti 200 vnt. cigarečių, nereiškia, kad šį kiekį galėsite įvežti į Lietuvos teritoriją. Todėl būtina atsižvelgti ne tik į Baltarusijos, bet ir į Lietuvos muitinės taikomus apribojimus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje