Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 11d. 21:08

Gidų iš Kretingos šeimos azartas – prakalbinti miestus ir žmones

Diana ir Antanas Jonaičiai
Diana ir Antanas Jonaičiai

„Lietuva yra nuostabi. Savo kraštu reikia domėtis, nes tada atsiveria visokios įdomybės ir supranti, kad kitąsyk nereikia nei Turkijos, nei Egipto, galima ir čia daug visko patirti“, – įsitikinę Kretingoje gyvenantys gidai Diana ir Antanas Jonaičiai.

Savo kraštą mylinti gidų pora rengia įvairias ekskursijas, kuriose kviečia atrasti Vakarų Lietuvos grožį, pažinti turtingą krašto istoriją ir pajusti šio regiono išskirtinumą.

Diana – kretingiškė, nors viena močiutė kilusi iš Dzūkijos, o Antano kraujagyslės, kaip pats juokauja, aukštaitiškos, bet kraujas – žemaitiškas: mama kilusi iš Pasvalio, tėtis – iš Skuodo.

„Kaip aukštaitis daug kalbu – kai pradėjau šnekėti vaikystėje, taip ir neužsičiaupiu. Bet kaip žemaitis esu užsispyręs ir sunkiai tramdomas“, – žodžius bėrė Antanas.

„Mes ne Romeo su Džuljeta, o Ontė i Dijan.“
„Mes ne Romeo su Džuljeta, o Ontė i Dijan.“

Gido profesiją abu jie atrado ne iškart. Diana baigė žurnalistikos studijas ir netrumpai dirbo šį darbą.

„Išvažiavau į Vilnių, baigiau studijas, bet vis tiek mano širdis cypė, tai grįžau į Kretingą, įsidarbinau laikraštyje „Pajūrio naujienos“. Man visada buvo įdomu, ką žmonės pasakoja, kokios čia senovinės vietos, kas kur buvo. Net nenumanydama visą tą informaciją kaupiau“, – prisiminė Diana.

Po septynerių metų žurnalistinio darbo Diana paliko laikraštį ir pradėjo dirbti administracinį darbą įmonėje, kuri priima kruizinius laivus. Kartą prieš keletą metų, kai pritrūko gidų, jos kolegė paprašė per savaitę paruošti ekskursiją turistams apie savo gimtąjį miestą – Kretingą.

„Nuo to vieno karto susirgau gidavimo liga. Dvi vasaras dirbau tik su kruizinių laivų ekskursijomis.

Visada galvodavau, kaip būtų gera, jei ne man reikėtų kažkur su turistais važiuoti, o turistai atvažiuotų pas mane. Taip natūraliai gimė mintis pabandyti pasakoti apie savo gimtąjį miestą“, – šypsojosi D.Jomantaitė-Jonaitienė.

Išskirtinėmis progomis Diana pasipuošia tautiniu kostiumu. Žemaitės kostiumas dar turi liemenę, o ištekėjusios moterys rišasi skarutę
Išskirtinėmis progomis Diana pasipuošia tautiniu kostiumu. Žemaitės kostiumas dar turi liemenę, o ištekėjusios moterys rišasi skarutę

Kai Dianos gyvenime atsirado Antanas, ji pasiūlė gidu būti ir jam. „Sakau, klausyk, tu daug šneki, viskuo domiesi, visai tiktų. Jis baigė gidų kursus Klaipėdoje ir pradėjome kartu vesti ekskursijas“, – juokėsi Diana.

Gido darbas Dianai yra pagrindinė veikla, o Antanas dar dirba ir su Kretingos jaunimu. Jis yra baigęs psichologijos studijas, tačiau pamėginęs vesti ekskursijas suprato, kad ši veikla jam labai patinka ir sekasi. Gido darbe praverčia ir psichologijos mokslo žinios, ir ilgametė aktoriaus patirtis.

„Kiekviena ekskursija yra mažas monospektaklis, mažas pasirodymas. O savo žiūrovus, klausytojus reikia gerbti, duoti jiems viską, ką gali. Kartais turiu jiems tiek daug papasakoti, kad net pasibaigus ekskursijos laikui sakau – nepabėkit, dar nebaigiau“, – šypsojosi A.Jonaitis.

Suvedė teatras

Beje, poros pažinties istorija yra labai domi.

„Mes visur gyvenime prasilenkėme. Mindėme to paties miesto gatves, vaikščiojome po tą patį parką. Kai aš baigiau dainuoti chore, ji pradėjo į jį eiti, kai aš nebevaidinau teatre, ji pradėjo vaidinti.

Mūsų keliai daug kur susitiko netiesiogiai, pavyzdžiui, kai Diana dirbo žurnaliste, rašė straipsnį apie mano mamą dar nežinodama, kad tai jos būsima anyta.

Viskas buvo kaip seriale, kol galų gale susitikome teatre ir pradėjome būti toje pačioje scenoje.

Porą suvedė vaidinimas Egidijaus Radžiaus mėgėjų teatre
Porą suvedė vaidinimas Egidijaus Radžiaus mėgėjų teatre

Romeo ir Džuljetos dar nevaidinom, bet mūsų viena ekskursija jiems dedikuota. Tik mes ne Romeo su Džuljeta, o Ontė i Dijan“, – nuotaikingai pasakojo Antanas.

Beje, teatras Dianą ne tik suvedė su būsimu vyru, bet ir privertė išmokti kalbėti žemaitiškai.

Dianos šeimoje kalbama Kretingos šnekta, kuri nei tikra žemaitiška, nei tikra bendrinė, o mokykloje ir universitete žemaičių tarmei vietos tarsi nebuvo. Nors Diana suprasdavo, ką kalba žemaičiai, pati tarmiškai nekalbėdavo. Tačiau išmokti žemaitiškai teko, kai noras vaidinti nuvedė į Egidijaus Radžiaus mėgėjų teatrą, o pjesė, kurioje vaidmenį gavo Diana, buvo parašyta būtent žemaitiškai.

Šeimos tandemas

Pirmosios gidų ekskursijos vyko vienuolyne ir bažnyčioje, vėliau pradėti pasakojimai apie pamirštas dvaro istorijas, žydų gyvenimą ir palikimą Kretingoje, dingusią Kretingą ir kitos. Šiuo metu Diana Kretingoje veda 5-6 skirtingas ekskursijas, kurios yra populiarios, vietos į jas gana greitai užsipildo.

„Rengti ekskursijas pradėjau net nežinodama, ar yra toks poreikis, tačiau ta idėja labai tikėjau ir stengiausi viską daryti kokybiškai. Matyt, įdėtas darbas atsipirko, nes žmonės pradėjo klausti, kokių dar ekskursijų turiu. Žmonės išmoko jose švęsti gimtadienius, užsako ekskursijas vestuvininkams, kol jaunieji fotografuojasi.

Kai kurie žmonės nori bet kokią progą įprasminti, kad nebūtų vien sėdėjimo prie stalo.

Pavyzdžiui, vedu ekskursijas klasės susitikimų, įmonių švenčių, kolektyvų suvažiavimų, konferencijų dalyviams, net krikštynoms...“ – pasakojo Diana.

Dviese Diana ir Antanas veda ekskursiją „Romeo ir Džuljeta“, kuri labiau pritaikyta Kretingai, ir „Klaipėdos meilužis“. Antanas šmaikštavo, kad pastarojoje ekskursijoje atsispindi ir jo jaunystės nuotykiai uostamiestyje.

Labiausiai įsiminusi - povestuvinė kelionė į JAV, kur tris savaites pora keliavo po įspūdingiausius nacionalinius parkus, sostinę ir Didįjį kanjoną
Labiausiai įsiminusi - povestuvinė kelionė į JAV, kur tris savaites pora keliavo po įspūdingiausius nacionalinius parkus, sostinę ir Didįjį kanjoną

„Humoristiškai, su dainomis pateikiu jauno žmogaus gyvenimo Klaipėdoje perspektyvą, pikantiškų detalių iš savo jaunystės iki žmonos. Bet kai ateina žmona, viską sugadina. Pavyzdžiui, pirmoji ekskursija buvo su mergvakario dalyvėmis, tai kai pasirodė žmona ir toliau ekskursiją vedėme dviese, visos merginos labai nuliūdo“, – juokėsi Antanas.

Apie Kretingą – su meile

„Iš vienos pusės smagu, iš kitos – šiek tiek liūdna, kad į ekskursijas daugiau atvyksta žmonių ne iš Kretingos – iš Klaipėdos, Šilutės, Telšių, Palangos... Kretingiškiai ne visada randa laiko, bet palengva ir jų ekskursijose daugėja, pradeda ir jie savo miestą įvertinti. Smagu matyti, kad į ekskursijas į kažkokią Kretingą atvažiuoja žmonės ir iš toliau, iš visos Žemaitijos“, – sako Diana.

Jai antrinęs Antanas sakė, kad iššūkiu tampa įdomiai pristatyti kraštą tiems, kurie jame gyvena: Klaipėdą – klaipėdiečiams, Kretingą – kretingiškiams. Vis dėlto jų pasakojimuose „kažkokia Kretinga“ yra labai graži, paslaptinga, įdomi, intriguojanti ir priverčianti žavėtis, praeityje buvusi kone Lietuvos centru.

„Kretinga turi turtingą istoriją, bet sakom: „Kas ta Kretinga?“ Per pusvalandį ją gali pereiti, yra bažnyčia ir Žiemos sodas. Viskas. Aš ir pati turėjau tokį požiūrį, bet pradėjus domėtis apima azartas ir supranti, kad ta Kretinga buvo istoriškai svarbus miestas, kuriame Chodkevičius, atsiviliojęs pranciškonus, siekė stabdyti protestantizmą, tai buvo prekybinis miestas, žydiškas miestas. Kretinga buvo svarbi ir kultūriškai, nes čia gyveno ir rašė Jurgis Pabrėža. Kretingą reikia lupti kaip kokį kopūstą ir belupdamas randi vis įdomesnį, gražesnį, skanesnį lapą.

Ignoto Kuprio / 15min nuotr./Kretingos bažnyčia ir pranciškonų vienuolynas
Ignoto Kuprio / 15min nuotr./Kretingos bažnyčia ir pranciškonų vienuolynas

Kretinga yra daugiasluoksnė ir istoriškai, ir kultūriškai, o išvažiavus į rajoną yra dar įdomesnių vietų.

Planuoju rengti išvykų ciklą, kad būtų galimybė pažinti Darbėnus, Karteną, Salantus, nes jie irgi labai įdomūs“, – sakė Diana.

Ruoštis ekskursijoms gidams padeda istorikų Juliaus Kanarsko, Jolantos Klietkutės surinkta istorinė medžiaga. Vienas netikėčiausių faktų, kuriuos pavyko atkapstyti – kad Kretingoje buvo vykdomos mirties bausmės.

„Mane labai nustebino faktas, kad Kretingoje, Rotušės aikštėje, buvo vykdomos mirties bausmės. Pavyzdžiui, XVIII amžiuje buvo nuteistas vyriškis, kuris buvo ne tik vagis, bet ir padegėjas. Padegimas buvo didžiulis nusikaltimas, kadangi nuo vieno padegto namo galėjo sudegti visas miestas. Kadangi nusikaltimas buvo rimtas, jį nuteisė sudeginti gyvą. Bet tas vyras pripažino kaltę ir labai gailėjosi, tai jo irgi pasigailėjo – jam pirmiau nukirto galvą ir tik tada sudegino. Kai šitą skaičiau, nežinojau, ar tuo tikėti, ar ne. Pasirodo, viduramžiški dalykai, kuriuos žinome iš filmų, vykdavo ir mūsų mieste“, – pasakojo Diana.

Vienas netikėčiausių faktų, kuriuos pavyko atkapstyti – kad Kretingoje buvo vykdomos mirties bausmės.

Prakalbina ir miestą, ir turistus

Gidai prakalbina ne tik miestus, bet ir apie juos pasakojimų besiklausančius žmones, kurie pasidalija savo žinomais faktais, vaikystės, jaunystės istorijomis, susijusiomis su objektais, apie kuriuos kalba gidai.

Pavyzdžiui, viena amerikietė turistė, lankydamasi Kretingos bažnyčioje, pasakojo, kad ji ir jos brolis vaikystėje kelis kartus matė regėjimus su mergele Marija. Kita moteris pasakojo, kad pametė savo mėgstamą švarkelį ir ėjo melstis šventam Antanui, kuris globoja ir ieškančiuosius pamestų daiktų. Kai kurie žmonės pasakoja, kaip meldė žmonos ar vyro.

„Įstrigo vienos moters pasakojimas, kaip ji devynis mėnesius praleido Kretingos bažnyčioje prie Marijos altoriaus. Pasirodo, ji visą laiką galvodavo, kad pavydi bažnyčiose dirbantiems žmonėms, kurie ten ką nors remontuoja, tapo ir panašiai. Ta moteris giliai turėjo svajonę kada nors dirbti bažnyčiai. Atsitikus nelaimei, kai mirė šitos moters vyras ir viskas pasidarė gyvenime nebemiela, ji sulaukė skambučio su pasiūlymu prisidėti prie restauratorių komandos. Taip ji devynis mėnesius su skalpeliu gremžė senus dažus, bet per tą laiką išsipildė jos svajonė ir ji išsigydė savo širdį. Tokios istorijos paliečia širdį„, – sakė Diana.

Ignoto Kuprio / 15min nuotr./Kretingos bažnyčia ir pranciškonų vienuolynas
Ignoto Kuprio / 15min nuotr./Kretingos bažnyčia ir pranciškonų vienuolynas

Gidė kaskart susigraudina ir pasakodama istoriją apie mažą berniuką, kuris stebuklingai pasveiko nuo sunkios ligos. Nors tėvams jau buvo pasakyta ruoštis laidotuvėms, po artimųjų maldos šventam Antanui berniukas ėmė sveikti. Dabar jam jau per septyniasdešimt.

Nuo konservų iki kelionių

Nuo darbo Diana atitrūksta konservuodama maistą, skaitydama knygas, megzdama kojines, Antanas mėgsta groti gitara, abiem patinka žiūrėti filmus, serialus, pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiais gamtoje, ragauti naujus valgius. Naujas pomėgis – sodas.

Gidų porai patinka kelionės. Tačiau vasaros būna parduotos, nėra laisvų savaitgalių, tad keliones savo malonumui gali planuoti tik vėlų rudenį. Labiausiai įsiminusi – povestuvinė kelionė į JAV, kur tris savaites pora keliavo po įspūdingiausius nacionalinius parkus, sostinę ir Didįjį kanjoną.

Praėjusiais metais išsipildė Dianos svajonė pamatyti ir pajusti Ispaniją. Beje, prieš pat kelionę į Ispaniją šeimą papildė keturkojė Braškė. Į kelionę šuniuko pora nesivežė, tad kiekvieną vakarą skambindavo namiškiams ir prašydavo parodyti, kaip laikosi Braškė.

Šiemet Diana ir Antanas ketina išmaišyti tuos Lietuvos kampelius, kuriuose dar neteko lankytis. Kartu keliaus ir Braškė.

Savarankiškai planuojantiems vasaros keliones gidai pataria iš anksto skaityti turistams skirtą informaciją, kitų turistų atsiliepimus ir patarimus, o nuvykus į vietą būtinai apsilankyti turizmo informacijos centre, nebijoti klausti patarimų.

Rekomenduojama nepagailėti pinigų bent vienai tikrai lankomo krašto vakarienei ar pietums, būtinai užkalbinti bent vieną vietinį gyventoją, jei leidžia biudžetas – pasisamdyti gidą. Esant galimybei rekomenduoja apsilankyti vietos renginiuose, pajausti tos vietovės dvasią.

Rekomendacijos

Vietos, kurias gidai Diana ir Antanas rekomenduoja aplankyti šią vasarą:

  • Kretingos miestas ir objektai rajone (Baltų mitologijos parkas, Japoniškas sodas, pažintiniai takai, piliakalniai),
  • Panemunės pilys,
  • Anykščių kraštas (gamta, siaurukas, Baranausko Anykščių šilelis ir kt.),
  • Kuršių nerija,
  • Aukštumalos pažintinis takas, aukštapelkė Šilutės rajone,
  • Kaunas (muziejai, tarpukario dvasia alsuojantys pastatai),
  • Kulalių riedulynas Skuodo rajone,
  • Vilnius (senamiestis),
  • Rokiškio kraštas,
  • Plateliai.

Vakarų ekspresas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje