Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 21d. 20:19

Iš arti: kartą per dvejus metus gyvu kilimu pasipuošiantis Briuselis šiemet sunaudojo 700 tūkstančių gėlių žiedų

Gėlių kilimas visa savo didybe
Rimanto Vaitkevičiaus nuotr. / Gėlių kilimas visa savo didybe

Daugumai keliautojų Belgija asocijuojasi su alumi, šokoladu ir vafliais. Kitiems su Brabanto gotika, moderniuoju art nouveau stiliumi, komiksais, turtinga muziejų ekspozicija ir europine biurokratija. Šį kartą mano pagrindinis kelionės tikslas buvo kitas, nors liko laiko ir istorinėms Briuselio įžymybėms apžiūrėti, ir muziejams aplankyti. Nuvažiuoti į mielą miestelį – Briugę, su unikaliu senamiesčiu ir aukščiausia varpine, pasivaikščioti Gento kanalų krantinėmis, Šv. Bavo katedroje pasigrožėti Jano Van Eycko tapytu altoriumi. Bet tai jau buvo po įspūdingos gėlių šventės.

Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Gėlės dedamos ant specialios plėvelės
Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Gėlės dedamos ant specialios plėvelės

Kelionė į Belgiją buvo planuota dar žiemą ir būtent rugpjūčio 14 dieną, kai prasideda vienas labiausiai laukiamų kultūrinių Briuselio renginių – tradicinis gėlių kilimo festivalis su fejerverkais, džiazo muzikos koncertu ir kitomis belgų liaudies pramogomis. Penkias paras miesto širdyje Didžiojoje aikštėje (Grand-Palace) jau aštuonioliktą kartą karaliavo šimtai tūkstančių nuostabių begonijų. 

Oficialiai pirmasis gėlių kilimas ant aikštės grindinio atsirado dar 1971 metais. Jį sukūrė belgų kraštovaizdžio architektas E.Stautemansas su pagalbininkais. Tai buvo senos daugelyje Belgijos miestų kurtų mažesnių gėlių kilimų tradicijos apibendrinimas ir savotiška kulminacija.

Kiekvienoje šventėje įprasminamos vis kitos temos

Gento sodininkystės koledžo absolventas daug eksperimentavo su begonijomis, išgaudamas vis naujas gėlių spalvas ir atspalvius. Per daugelio metų praktiką, kurdamas vis sudėtingesnius gėlių kilimų modelius, E.Stautemansas geriausiai perprato begonijų auginimo, veisimo bei selekcijos galimybes, todėl ir tapo sudėtingų spalvų ir dizaino floristinių kilimų kūrimo specialistu. O savo idėją, sukurti didžiulį gėlių kilimą, įgyvendino Briuselio Grand-Palas aikštėje, didžiausioje ir įspūdingiausioje pasaulio miestų aikštėje. Čia uždaroje erdvėje, tarp aukštų ir tamsiai pilkų XVII a. flamandiškojo renesanso stiliaus pastatų, kurių sienas puošia tikras auksas, gėlių spalvos ir fantastinis žiedų dizainas tampa ypač ryškus.

Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Baigtas vienas kilimo kampas
Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Baigtas vienas kilimo kampas

Nuo 1986 metų reguliariai, kas dveji metai, didžiausioje Belgijos sostinės aikštėje atsiranda milžiniškas gėlių kilimas tik iš įvairiaspalvių begonijų. Originalios ir neprilygstamos gėlių kompozicijos kiekvienoje šventėje įprasmindavo vis kitokias organizatorių sugalvotas temas ir idėjas. Visos ankstesnės gėlių kompozicijos buvo skiriamos žymiems Belgijos ir Europos istoriniams bei dabarties įvykiams pažymėti.

1990 metais gėlių kilimas simbolizavo W.A.Mozartą ir jo kūrybą, 2000 metais gausūs miesto svečiai matė stalą, uždengtą senovės Flandrijos nėrinių staltiese su Briuselio simboliu arkangelu šv. Mykolu centre. Šventės organizatoriai 2004 m. gėlių kilimą paskyrė savitam naujosios dailės (art nouveau) stiliui, taip pagerbdami šio stiliaus pradininką Belgijoje V.Hortą, o Prancūzijos gobelenų ornamentai, išausti iš begonijų, džiugino akis 2008 metais. Paskutinysis – 2010 m. gėlių kilimas buvo skirtas Europai.

Vos tik šventės organizatoriai patvirtina naują projektą ir jo temą, prasideda ilgas kantrybės ir pasiruošimo festivaliui periodas. Pagal projekto autorių sumanymą kruopščiai derinamos bendros dizaino detalės, apgalvojami galimi spalvų deriniai. O Gento šiltnamiuose, apskaičiavus, kiek jų reiks, pradedamos auginti reikalingų spalvų begonijos.

Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Klojamas gėlių kilimas
Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Klojamas gėlių kilimas

Kilimas paklojamas per 4 valandas

Oficialiai šventė prasideda rugpjūčio 15 d., o diena prieš skiriama žiniasklaidos atstovams. Vyksta įvairūs susitikimai, spaudos konferencijos, šimtai žurnalistų ruošia ir transliuoja reportažus tiesiai iš aikštės. Kalbinami savanoriai, dėliojantys gėlių kilimą, šventės organizatoriai, miesto tarybos nariai. Žodžiu, spaudos brolijos gausa tik patvirtina šio neeilinio įvykio svarbą. Žurnalistai turi galimybę matyti kūrybinį procesą tiek pačioje aikštėje, tiek stebėti iš Rotušės balkono, kuris jau dekoruotas įvairiaspalvėmis anturijomis (anthurium).

Vakare žurnalistai su gausia aparatūra persikrausto į Karaliaus namo balkoną, iš kur geriausiai matoma koncertinė scena ir fejerverko salvės.

Rugpjūčio 14 dieną iš ryto į aikštę važiuoja dešimtis autofurgonų, su gėlių žiedų ir velėnos dėžėmis. Tuo metu klojama drenažinė drėkinimo sistema ir speciali plėvelė, ant kurios išdėstomos kilimo projekto išklotinės. Atsakingiausias darbų etapas prasideda 16 valandą, kai vadovaujami patyrusių kraštovaizdžio architektų, kvalifikuoti gėlininkai ir 120 savanorių pradeda dėlioti gėlių žiedus. Tai sunkus ir įtemptas darbas, nes per 4 valandas reikia sudėlioti šimtus tūkstančių žiedų.

Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Išryškėjęs kilimo raštas
Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Išryškėjęs kilimo raštas

Maža to, į vieną kvadratinį metrą reikia sutalpinti ne mažiau kaip 300 žiedų, juos standžiai „supresuoti“. Nes taip gėlės pačios susikuria nuolatinį drėgmės mikroklimatą, o ir nebaugu, kad vėjas sudarkys tą stebuklą. Labai įdomu buvo stebėti, kaip gėlės palaipsniui užpildo tuščią aikštės erdvę, palaipsniui pradeda ryškėti temos raštas ir ornamentai, atsiranda milžiniškas kilimas.

Šių metų šventė organizatoriams tapo tikru iššūkiu dėl kelių svarbių momentų.

Pirma – rimtas pavojus šventei prasidėjo dar pavasarį, kai Gento sodininkystės bendrovės šiltnamiuose užsiveisė neaiškus parazitinis grybelis, kuris sunaikino daugybę begonijų daigų. Tad paprasčiausiai pritrūko tam tikrų spalvų begonijų ir teko naudoti jurginų žiedus. Dėl to gėlių kilimo (77 x 24 m) grožis tikrai netapo prastesnis.

Antra – šių metų gėlių kilimas iš 700 tūkst. begonijų ir jurginų žiedų buvo skirtas Afrikos tautoms. Tai jau buvo lengvas šokas publikai.

Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Gėlių kilimas visa savo didybe
Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Gėlių kilimas visa savo didybe

„Kodėl Afrika, kodėl sulaužytos ilgametės temų tradicijos?“ – pasidomėjau šventės spaudos centre. Pasirodo, tai savotiška duoklė buvusioms Belgijos kolonijoms: Kongui, Ruandai ir Burundžiui.

Organizacinio komiteto nuomone, šis žemynas išsiskiria nepaprastu kraštovaizdžiu, savita kultūros ir spalvų įvairove. Nepasiginčysi! Dar projektuojant gėlių kilimo ornamentiką, buvo noras pabrėžti praeities ir dabarties aidus, nuolatinį kontrastą tarp senosios Europos ir jaunosios Afrikos...

Naktį pakeista apie 50 tūkstančių žiedų

Antra vertus, matant tą nuostabų grožį, nebesvarbu, ką norėta pasakyti, kokios idėjos austos į gėlių kilimą – tiesiog grožiesi! Ypač įdomu buvo pavaikščioti gėlių kilimo viduje, kol jis dar buvo formuojamas. Negali nesižavėti, kaip senas ir jaunas petys į petį kruopščiai ir atsakingai dėlioja gėlių žiedus. Viskas puikiai organizuota, kiekvienas žino savo darbo barą, jokio triukšmo ir blaškymosi. Nepakartojama patirti gausybės žiedų kvapus ir spalvas, kurios keičiasi nuo vaiskiai ryškių iki pastelinių atspalvių, pamatyti neeilinio dizaino reljefą iš arti. Pasirodo, kad gėlių viršūnių aukštis nėra vienoje plokštumoje, priklausomai nuo ornamento rašto jis kinta.

Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Šios gėlės guls į milžinišką kilimą
Rimanto Vaitkevičiaus nuotr./Šios gėlės guls į milžinišką kilimą

Nepakartojama tų grožybių panorama atsiveria tik iš miesto Rotušės balkono. Žvelgiant į 1 tūkst. 800 kvadratinių metrų stebuklą iš gėlių, atrodo, kad tikrai esame paslaptingajame žemyne – Afrikoje. Tokie ryškiai raudoni, žali, geltoni net akinamai balti, geometriškai sudėtingi Kongo, Ruandos, Etiopijos, Nigerijos, Kamerūno ir kitų Afrikos genčių ornamentai bei figūros. Tiesiog nerealus gėlių gobelenas.

Vakare surengtas garso, šviesos, fejerverkų šou buvo toks pat įspūdingas, kaip ir kilimas. Tūkstančius žiūrovų džiazo kompozicijomis ir tradiciniais Kongo polifoniniais ritmais šiemet iki vidurnakčio linksmino dvylikos muzikantų iš Afrikos ir Belgijos grupė „Mixtuur“.

Na, ir svarbiausia staigmena, kad tolimosios Afrikos alsavimas visos šventės metu kankino vietinius ir miesto svečius. Giedras dangus ir alinantis 30–33 laipsnių karštis dienos metu. Naktį keliais laipsniais mažiau. Daug gėlių žiedų paprasčiausiai nuvyto ir šventės organizatoriams pirmą kartą per švenčių istoriją reikėjo keisti gėlių kilimo žiedus. Rugpjūčio 16-os ir 18-os naktimis savanoriai vėl klūpojo prie gėlių kilimo ir pakeitė apie 50 tūkst. žiedų.

Iš esmės šis titaniškas vienerių metų didžiulio kolektyvo darbas skirtas grožiui įprasminti. Kad tūkstančiai Belgijos gyventojų ir turistų iš kitų kraštų penkias dienas ir naktis galėtų džiaugtis ir grožėtis nuostabia ir kaskart netikėta gėlių puošmena. Štai ką reiškia senos tradicijos...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Švietimo pagalbos specialistams kitąmet trūks 20 mln. eurų

Aktualu

Grupė Šiaulių tarybos narių inicijuoja mero A.Visocko atleidimą

Kultūra

15min skaitytojai ir literatūros ekspertai rinks geriausias šių metų knygas

15min iš Maskvos 24sek

Trauma, išbraukusi P.Jankūną iš keleivių į Maskvą sąrašo: kas nutiko kapitonui?

Gyvenimas

Jūsų artimas žmogus išgyvena emocinę krizę? Leiskite jam kalbėti

„Eurolygos diena“: CSKA prieš „Žalgirį“ traukia naują V.Putino palaimintą ginklą (3/4)

Aktualu

N.Puteikis pirmasis registravosi pretendentu į kandidatus prezidento rinkimuose

Verslas

Prabangos verslo įkūrėjui – įpareigojimas sumokėti trečdalį milijono eurų

Verslas

Andrius Kubilius liudija: gyvenome laisvo kritimo be parašiuto sąlygomis

Gazas

Kaip filmuose: jei atlekia traukinys, ar įmanoma išgyventi atsigulus tarp bėgių?

Aktualu

Rusas nepraslydo: Interpolo vadovu išrinktas Pietų Korėjos atstovas

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Aktualu

Elžbieta Banytė: Kaip mūsų vaikus padaro neraštingais – žvilgsnis iš vidaus

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

Gyvenimas

Manikiūras: madingiausios šio sezono spalvos, raštai ir nagų formos

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

24sek

Didžiausia NBA mįslė – perspektyvus žaidėjas praleis sezoną dėl sezamo?

Verslas

Singapūro „Grinvest PTE“ su partneriais įsigijo „Snoro“ centrinę būstinę Vilniuje

Kultūra

Pamatykite pirmieji: J.Basanavičiaus paminklas jau pastatytas aikštėje

Aktualu

S.Jakeliūnas norėtų išgirsti D.Grybauskaitės poziciją dėl skolinimosi per krizę

Naujienos

Aktualu

Švietimo pagalbos specialistams kitąmet trūks 20 mln. eurų

Aktualu

Grupė Šiaulių tarybos narių inicijuoja mero A.Visocko atleidimą

Kultūra

15min skaitytojai ir literatūros ekspertai rinks geriausias šių metų knygas

15min iš Maskvos 24sek

Trauma, išbraukusi P.Jankūną iš keleivių į Maskvą sąrašo: kas nutiko kapitonui?

Gyvenimas

Jūsų artimas žmogus išgyvena emocinę krizę? Leiskite jam kalbėti

„Eurolygos diena“: CSKA prieš „Žalgirį“ traukia naują V.Putino palaimintą ginklą (3/4)

Aktualu

N.Puteikis pirmasis registravosi pretendentu į kandidatus prezidento rinkimuose

Verslas

Prabangos verslo įkūrėjui – įpareigojimas sumokėti trečdalį milijono eurų

Verslas

Andrius Kubilius liudija: gyvenome laisvo kritimo be parašiuto sąlygomis

Gazas

Kaip filmuose: jei atlekia traukinys, ar įmanoma išgyventi atsigulus tarp bėgių?

Aktualu

Rusas nepraslydo: Interpolo vadovu išrinktas Pietų Korėjos atstovas

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Aktualu

Elžbieta Banytė: Kaip mūsų vaikus padaro neraštingais – žvilgsnis iš vidaus

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

Gyvenimas

Manikiūras: madingiausios šio sezono spalvos, raštai ir nagų formos

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

24sek

Didžiausia NBA mįslė – perspektyvus žaidėjas praleis sezoną dėl sezamo?

Verslas

Singapūro „Grinvest PTE“ su partneriais įsigijo „Snoro“ centrinę būstinę Vilniuje

Kultūra

Pamatykite pirmieji: J.Basanavičiaus paminklas jau pastatytas aikštėje

Aktualu

S.Jakeliūnas norėtų išgirsti D.Grybauskaitės poziciją dėl skolinimosi per krizę

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje