Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 12d. 19:51

Kaip Everestas gavo savo vardą – G.Everestas to nenorėjo ir kalno nė akyse nebuvo matęs

Everestas
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr. / Everestas

George'as Everestas – žinomas britų topografas, tyrinėtojas ir geografas. 1830-1843 metais jis tyrinėjo ir žemėlapiuose fiksavo Indijos žemes. Nors jo darbai moksline prasme yra labai vertingi, šiandien Everestas yra žinomas dėl jo vardu pavadinto aukščiausio pasaulio kalno. Tiesa, jis pats to nenorėjo.

George'as Everestas Vyriausiojo Indijos topografo pareigas paliko 1843 metais. Jo rekomendacija šis darbas atiteko Andrew Scottui Waughui. Jam teko labai sunki užduotis – ištyrinėti kalnuotą vietovę nuo Sonakodos iki Dehraduno. Tais laikais, kuomet nebuvo kompiuterių, visus skaičiavimus atlikdavo žmonės. Tai reiškia, kad didelė matematikų komanda atlikdavo daugybę trigonometrinių skaičiavimų, kad būtų galima tiksliai nubraižyti kiekvienos vietovės planą.

1852 metais šios komandos lyderis Radhanathas Sikdaras Waughui pristatė įdomius duomenis. Viršūnė, kuri anksčiau buvo vadinama „Viršukalne B“, o vėliau „Viršukalne XV“, pasirodė esanti 8839,2 metrų aukščio. Tai reiškia, kad tai – aukščiausias kalnas regione ir visame pasaulyje. Waughas nurodė patvirtinti šiuos duomenis, nes labai bijojo apsikvailinti dėl matematinės klaidos, tačiau viskas buvo tikslu. 1856 metais rezultatai buvo publikuoti viešai.

„Wikimedia Commons“ nuotr./George'as Everestas
„Wikimedia Commons“ nuotr./George'as Everestas

1856 metais Waughas laiške Karališkajai geografijos draugijai pasiūlė kalną pavadinti savo pirmtako Everesto vardu. Pats Everestas kalnus įprastai vadindavo vietiniais indiškais vardais. Waughas tvirtino, kad indai neturi vardo šiam kalnui. Tai, beje, galimai buvo tiesa, tačiau nepaliečiai ir tibetiečiai Everesto viršukalnę vadino net keliais skirtingais vardais. Pats Everestas prieštaravo savo vardo naudojimui. Ir taip 1865 metais Karališkoji geografijos draugija patvirtino naująjį kalno vardą – Everestas.

Pats George'as Everestas mirė jau kitais metais. Kai kurie mokslininkai bandė kalną vadinti kitaip – Deva-dhunga ar Gaurisankar. Problema, kurią buvo nurodęs ir pats Everestas, buvo ta, kad vietiniams naujasis kalno pavadinimas netiko – jie negalėjo jo gerai ištarti ar užrašyti. Tačiau naujasis vardas prilipo ir vargu ar kada nors bus pakeistas.

Taigi, aukščiausias mūsų planetos kalnas yra vadinamas jo niekada nemačiusio žmogaus vardu. Dar daugiau – tas žmogus prieštaravo savo vardo naudojimui. Kartais istorija yra juokingesnė ir už kino filmus.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

08:17
00:52
08:29

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje