Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 1d. 16:57

Katmandu – dievybių ir gyvūnų valdos, virš kurių raitosi mirties dūmai

Baudanato teritorija - tarsi atskiras miestelis
G.Juocevičiūtės nuotr. / Baudanato teritorija - tarsi atskiras miestelis

Katmandu – apgaulinga sostinė: ji purvina, nepatogi, neišvaizdi, tačiau tik paviršėlyje. Jaunas taksi vairuotojas veža mane dulkėtomis gatvėmis, kurias be jokios vieningos tvarkos ir simetrijos užgulę nuvargę, nuobodūs namai, o šaligatvių nėra arba jie niekingai siauri.

Jau tą patį vakarą po liūties šis Himalajų papėdės miestas taip pažliugs ir paplūs, kad teks per šiukšlinas ir purvinas vandens sroves bristi basomis, o mašinos vos irsis ir stenės, stumiamos permirkusių vyrų. Bet kol kas – šviesus ir kaitrus birželio vidurdienis, kai didžiausia bėda – tik spūstis kelyje.

Ketinau Baudanate praleisti gerą pusvalandį, bet įėjusi akimirksniu šį planą atsiimu – užtruksiu ten laiko neskaičiuodama, iki pat lietingo vakaro.

Arčiau budų

Į ant žalvarinės kupolo viršūnės išpaišytas išminties akis ir kelią į nirvaną simbolizuojančią nosį žvelgiu su metafizine nuostaba. Jei Nepale žmogų pakeri šventyklos, tai ne tik dėl stilingos architektūros, nebūtinai dėl istorinių faktų ar apimčių (pavyzdžiui, Baudanatas – viena didžiausių pasaulyje stupų, bet milžiniška ji atrodo tik palyginus su kitomis). Svarbiausia – dėl archainės atmosferos.

Šventą senosios Baudanato stupos ratą – korą, kurį žymi budistų maldininkų nuolat sukami maldos būgnai, juosia suvenyrų krautuvės, tibetiečių medicinos kabinetai, permokėti linkusiems vakariečiams skirti meditacijų „centrai“, restoranai. Tarp jų įsiterpęs gompa, kurio vienuoliai – labai komunikabilūs ir tokie svetingi, kad patys kviečia į pudžą, o paskui su užklydusiomis žavingomis keliautojomis darosi asmenukes.

G.Juocevičiūtės nuotr./Baudanato stupa - viena įspūdingiausių budistinių šventovių Pietų Azijoje
G.Juocevičiūtės nuotr./Baudanato stupa - viena įspūdingiausių budistinių šventovių Pietų Azijoje

Reikėtų susierzinti dėl išlaižytos komercijos, bet nepavyksta. Dera ji čia, ypač – kai gurkšnoji makiato ar lasį atviroje kavinės terasoje arba verandoje, atsisukusioje į gyvenimą, plaukiantį aplink galingą stupą, virš kurios draikosi maldų vėliavų juostos.

Turgūs, prekyvietės, užkandinės visada gyvavo greta stambesnių ar strategiškai įsikūrusių vienuolynų. O Baudanatas stūkso Katmandu slėnyje – buvusioje svarbioje prekybos karavanų kelio tarp Indijos ir Tibeto dalyje: senesniais amžiais per ją traukdavo druskos gabentojai, budistų piligrimai, perėjūnai.

Dar viena žvilgi piligrimų vietovė sostinėje – tai Svajambunatas, arba Beždžionių kalva. Jos papėdėje šunys snaudžia, beždžionės apšokinėja Budos statulas, o viršūnėje keturkojai budi ir beždžionės laksto aplink bene seniausią budistinę stupą Nepale ir prie hindų šventyklų plačiai atsivėrusios miesto panoramos fone.

G.Juocevičiūtės nuotr./Svajambunato papėdė
G.Juocevičiūtės nuotr./Svajambunato papėdė

Užtat garsiausios Katmandu šventyklos man atrodo kaip vaizdinga Nepalo miniatiūra, atspindinti šio buvusio karalysčių lipdinio padėtį ir istoriją. Nepalas – tai ir valdovų, ir pirklių, ir dievybių koridorius. Galutinai įsitikinu, jog Katmandu dėl dievų sostinės titulo gali drąsiai rungtis su Tibeto Lhasa ar jų įvairove net pastarąją pralenkti. Mat Nepale, kur gyvena daugybė tautų su savo dar nemirusiais papročiais, tvirčiausiai prigijusios dvi religijos – budizmas ir didesne persvara – hinduizmas.

Kai kelionių organizatoriui „Grūda“ padėjau aprašyti kelionės po Tibetą, Nepalą ir Butaną maršrutą, jame irgi labiausiai išryškinau tų Azijos aukštikalnių kraštų religines tradicijas ir mistiką, nes tai ir yra šio regiono esmė.

Pas Pašupatį – mirties kvapas

Nepalo globėju laikomas Šivos inkarnacija – jaučiagalvis Pašupatis, gyvūnų dievas. Jo įtaką tarsi paliudija parkuose, šventyklose, aikštėse, kiemuose šlitinėjantys sulysę, bet atsipūtę sutvėrimai: beždžionės, katės, šunys (tik karvių pastaruoju metu miesto teritorijoje mažėja).

G.Juocevičiūtės nuotr./Pašupatinato gyventojai
G.Juocevičiūtės nuotr./Pašupatinato gyventojai

Nepalo valdžia miestus nuo sergančių keturkojų kai kada mėgina apvalyti žiauriais būdais, tačiau gyventojai nusiteikę labiau globėjiškai: gatvinukams atneša pietus, duoda vandens, sugydo žaizdas ar tiesiog su šiais prasilenkia nebambėdami, be piktų palinkėjimų. Ten, kur žmonės iki galo neatitrūkę nuo dievybių, jie neatitrūkę ir nuo atjautos.

Taigi, pagrindinė Pašupačio buveinė sudaro tik mažą viso grandiozinio Pašupatinato šventyklų komplekso dalį. Į jį hindai ateina ne tik nusilenkti jaučiagalviui. Vietiniai ten renkasi ir atsisveikinti su mirusiaisiais. Ant Bagmatės kranto vyksta hinduistinės kremacijos ceremonijos: į audeklą suvyniotas velionio kūnas pleška ant iš lentų, šakų ar šieno sukrauto stovo, o pelenai nuo ghato paleidžiami į upę – tikima, kad šventi jos vandenys nuneša blogą karmą.

Svetimi mirties smalsuoliai, nedrįstantys prisiartinti prie pat ugnies, ir prabangių laidotuvių, kurioms išpirktas didesnis krantinių plotas, svečiai žmogaus išlydėtuves iš šio – bet, atsižvelgiant į reinkarnacijos teoriją, ne paskutinio – gyvenimo, gali stebėti iš kito kranto. Mirties dūmai ir giesmės vis tiek pasklinda abipus upės ir tokiu būdu subtiliai primena, kad nuo jos nė vienas, net ir besistengiantis laikytis atokiai, anksčiau ar vėliau neišsisuks.

G.Juocevičiūtės nuotr./Kremacijos ceremonijos kitame Bagmatės krante
G.Juocevičiūtės nuotr./Kremacijos ceremonijos kitame Bagmatės krante

Ne tik Ganešos teritorija

Miesto centre šmėžuoja jau kita hindų dievybė: prie kuklių šventyklų, pakampėse ir net mažiausiose nišose įkurdintas Ganeša. Šis iš hinduizmo mitologijos kilęs drambliagalvis veikėjas, dar vadinamas Heramba Ganapačiu ar Vinajaka, laikomas menų, mokslų ir pirklių globėju, tikima, jog pritraukia išmintį. Taip pat Ganeša yra pradžių dievybė, todėl didžios ceremonijos ir šventės dažnai pradedamos jo garbinimu. Kai kurios budizmo tradicijos irgi perėmė šį drambliagalvį, tik nebūtinai tokiu pačiu amplua.

Pačioje masiškiausioje prekybos ir kuprinėtojų viešbutpalaikių srityje – Tamelyje Ganeša – tarsi slapukas, iš žemumų stebintis gatvės aukštumas, kurias vainikuoja elektros laidų koltūnai, ir matantis purviną grindinį, ant kurio nepaliaujamai grūdasi ir iki vėlumos neišsisklaido suslėgtos, persipynusios pėsčiųjų minios bei tarp jų įsimakaluojantys tuktukai, karučiai ir motociklai.

G.Juocevičiūtės nuotr./Tamelis - masiškiausia prekybos ir kuprinėtojų vieta Katmandu
G.Juocevičiūtės nuotr./Tamelis - masiškiausia prekybos ir kuprinėtojų vieta Katmandu

Taip tiršta, kad savają ranką ar koją lengva supainioti su svetima, ir net musei sunku rasti laisvą plyšį apsisukti. Palaiminta kiekviena būtybė, kuri gyvena atokiau nuo triukšmingos ir lipnios Tamelio raizgalynės!

Kaip jau įsitikinau, iki transcendentinio grožio Katmandu reikia gebėti prisiirti ir prasibrauti. Tamelio chaosas veda į Durbaro aikštę, apstatytą dešimtimis hindų šventyklų, – tai dar vienas magiškos šio miesto realybės įrodymas. Bet net ir jos neaplenkia žemiškos problemos, o į vidaus tvarką ir žmonių gyvenimą kišasi ne tik dievai.

Po 2015 m. balandį Nepalą supurčiusio žemės drebėjimo, – anot vietinių, tai Šivos rūstybė – šaliai pagalbos ranką ypač operatyviai ištiesė kaimynė Indija, o Durbarą atstatyti padeda Kinijos Liaudies Respublika (KLR). Demografines bėdas išgyvenanti, milžiniškų migracijos ir prekybos užmojų turinti KLR su dideliu politiniu apetitu milijonus investuoja ir į okupuotą Tibetą ir Nepalą jungiančius vadinamuosius draugystės plentus bei geležinkelio linijas. Šis raudonas kaimyninis drakonas visada alsuoja Nepalui į nugarą. O anksčiau pilietinį karą Nepale kursė maoistai – kiniškojo komunizmo palikuonys.

G.Juocevičiūtės nuotr./Poilsis tarp Durbaro šventyklų
G.Juocevičiūtės nuotr./Poilsis tarp Durbaro šventyklų

Atsitraukus nuo istorinių ir politinių serpantintų, Katmandu žėri kaip jauki Rytų kultūrų makalynė. Tiesiausias ir lengviausias kelias į ją – per maistą. Palyginti su kaimyne Indija, Nepalas apdovanoja žymiai didesne skonių įvairove. Atsvara vienodam indiškam aitrumui – tibetietiškas sunkumas, nevariškas paprastumas, yra ir kiniško švelnumo bei minkštumo. Vištienos grilis su salotomis, kebabas, normali kava ir net morkų pyragas desertui – Katmandu įmanoma viskas, čia – daug skirtingų stilių užkandinių bei kavinių.

Bet pažintis su Nepalu ties sostine baigtis negali, čia ji tik prasideda ar įsibėgėja. Horizonte sidabruojančios Himalajų viršūnės, senieji miestai, Sidhartos Gautamos gimtinė. Pratęsimui dėčiau daugtaškį. Nepalas pernelyg didelis, pilnas ir aukštas, kad būtų tik atsitiktinis arba tranzitinis kelionės taškas.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

M.Starkevičiūtė kaltina D.Grybauskaitę ir I.Šimonytę – prašo ištirti, ar nepasipelnė iš krizės

Aktualu

Antanas Guoga galvoja Vilniaus mero posto siekti su „valstiečių“ vėliava

Verslas

Dėl krizės pasiaiškinti iškviestas G.Kirkilas: tada didinti pensijas ir algas buvo geras sprendimas

Aktualu

D.Trumpo kalba JT Generalinėje Asamblėjoje išryškino takoskyrą tarp jo ir likusio pasaulio

Aktualu

Valdantieji nepasiduoda: siūlo Seimo vicepirmininkų skaičių didinti iki septynių

Mokslas.IT

Amerikiečiai kuria bombą, kurios sprogimo galią galima būtų pasirinkti

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Pasiduodu, apėmė „negatyvas“

Gazas

15min studijoje pristatytas projektas „Kito kailyje“: kaip gatvėje sutaria pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai

Aktualu

Seimo narė Agnė Bilotaitė sieks tapti Klaipėdos mere

Aktualu

Tauragiškis policininką pakratė atimtu tazeriu, jo bendras lazda praskėlė pareigūnui galvą

Aktualu

Edwardas Lucasas: Pinigai kaip ginklas

Gyvenimas

Ginekologė apie mitybą nėštumo metu: kodėl reikėtų vengti pelėsinio sūrio ir mėtų arbatos?

Vardai

„Mis Ukraina“ nugalėtoja neteko karūnos: paaiškėjo, kad ji buvo ištekėjusi ir turi vaiką

Mokslas.IT

LRT tyrimas: Lietuvos bankas, policija ir kitos institucijos toliau merkia pinigus į rusiškas IT sistemas

Gazas

Darnus judumas – išsigelbėjimas nuo kamščių, taršos ir ydingo nejudrumo

Vardai

Shia LaBeoufas dėl buvusios Roberto Pattinsono sužadėtinės išsiskyrė su žmona

Pasaulis kišenėje

9 dažnos turistų klaidos Islandijoje, kurių geriau nedaryti

Šių laikų šnipinėjimas

Aktualu

Moon Jae-inas įsitikinęs, kad Pchenjanas įgyvendins denuklearizacijos įsipareigojimus

Naujienos

Sportas

Eilinę „Liverpool“ pergalę apkartino vaikiška 75 mln. eurų kainavusio vartininko klaida

24sek

Kontrolinių rungtynių ciklą „Juventus“ pradėjo triuškinančia pergale

Pasaulis kišenėje

Neatrastos Vezuvijaus apylinkės: juodo smėlio paplūdimiai, skonio iššūkis ir pavojai turistams

Aktualu

Tyrimas: pirmąjį sovietinės okupacijos dešimtmetį Lietuva buvo piniginė SSRS donorė

15min iš Berlyno Mokslas.IT

Metų naujiena iš „Huawei“: kuo ateinančius metus bus kapojami konkurentai?

Sportas

„Chelsea“ toliau žygiuoja be kluptelėjimų – įveikta „AFC Bournemouth“ vienuolikė

24sek

K.Pangosas – apie iššūkius ir savo vaidmenį Barselonoje: „Nebus labai sunku“

Verslas

Pačiame Vilniaus centre iškils biurų pastatas – automobilius nuleis liftu

Gyvenimas

Laukiamas proveržis plaučių vėžio gydyme: tikimasi, kad jis taps lėtine liga

Aktualu

Iš pradžių stebinęs mokyklos direktorės R.Mikienės elgesys tapo geros dienos pradžios ritualu

Aktualu

Rusijos grasinimas: separatistų lyderio nužudymas gali sužlugdyti Minsko susitarimus

Vardai

Po triumfo Kalnų parke SEL nusprendė pasirodyti dar kartą, šįkart – nemokamai

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: žąsis su obuoliais slyvose

Kultūra

Būties nuskaidrėjimai

Aktualu

Dauguma lietuvių mano, kad dūmų detektorių turėti svarbu, bet juos turi tik trečdalis

Aktualu

Per „Boko Haram“ reidą žuvo 30 Nigerijos karių

Vardai

Prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma mini 67-ąsias vestuvių metines

Aktualu

Suabejoję pareigūnų sąžine du šiauliečiai užsimanė emigruoti: „Gal jie už baudas premijas gauna?“

Aktualu

Plastiko, popieriaus ir stiklo atliekas siūloma tvarkyti geriau

Gazas

Kada lietuviai autobusuose įpras segtis saugos diržus

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

01:22
01:12
09:06

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje