Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 5d. 16:04

Kelionė į Gardiną – kur susijungia istorija ir tautų likimai

Kelionė Gardine
N.Šulcienės nuotr. / Kelionė Gardine

Jau keleri metai Baltarusijos Respublikos tam tikruose Bresto ir Gardino apskričių regionuose galioja bevizis rėžimas. Tiesa, norint ten patekti reikia turėti dokumentą, suteikiantį teisę individualiai ar su grupe aplankyti minėtus regionus. Tame dokumente turi būti nurodyta kelionės programa, o tokius dokumentus tvarko mūsiškės arba Baltarusijos kelionių agentūros. Taigi, kas geresnio ne tik už Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos sienos, kaip gyvena mūsų kaimynai?

Be dviprasmiškų juokelių

Patekti į Baltarusiją iš Lietuvos vadinamuoju beviziu režimu galima per Raigardo–Privalkų pasienio postą, esantį 9 km už Druskininkų. Kiek laiko užtruksite pasienyje – laimės reikalas. Jeigu pusantros valandos – esate laimės kūdikiai. Taip nutikti gali, jeigu pasienyje nėra eilių ir pasieniečiai vikriai dirba. Juokauti ar bandyti užmegzti pokalbį su baltarusių pasieniečiais neverta – jie oficialiai žiūri į savo pareigas ir plepėti su atvykstančiais turistais nėra nusiteikę.

Vienas iš kartu keliavusių lietuvių sakė, kad galbūt visiems pasienio darbuotojams, prieš priimant į darbą, „išoperuoja“ humoro jausmą. Nors, kita vertus, darbas sudėtingas, todėl kažin ar po 12 val. poste beimtų noras šypsotis ir klausyti turistų kalbų. Mums papuolė draugiški, specialiai priekabių neieškantys pasieniečiai, o kadangi keliavome kelios dienos prieš Naujuosius, nuotaikos buvo geros – visiems linkėta gerų ateinančių metų.

Beje, pareigūnų atmintis tikrai gera ir profesionalumo jiems nestinga. Nors mūsų, lietuvių, buvo 50 žmonių grupė, baltarusių pasienietė, dalindama patikrintus pasus, keliems keliaujantiesiems sugebėjo tiksliai suformuluoti tik juos liečiančius klausimus, pasakyti pastebėtus kai kuriuos netikslumus kelionės dokumentuose.

Pasienyje galima pasikeisti eurus į baltarusiškus rublius. Jeigu tai darysite Lietuvos pusėje, nesvarbu, kokią sumą keisite, iš jūsų bus paimtas 1,5 euro mokestis. Baltarusiai jokio mokesčio neima, todėl verta pagalvoti, kur keistis pinigus. Kursas – 2,41 baltarusiško rublio už 1 eurą. Daug grynųjų keistis neverta, nes visur galima atsiskaityti kortele.

Pirmieji įspūdžiai

Perėjus visus pasienio patikrinimus, atsivėrus užtvarams, kelias iki Gardino netolimas – tik 35 km. Pats pasienio ruožas tvarkingas, kelias geras – matyti pastangas atvykstantiesiems sudaryti gerą įspūdį apie šalį. Nors Baltarusijos pusėje stovi kelių kilometrų krovininių automobilių eilė, pakelės švarios ir nė iš tolo neprimena Lietuvos–Lenkijos pasienio – Baltarusijos pakelėse kas puskilometrį pastatyti šiukšlių konteineriai.

Mums, prieš tris dešimtis metų ištrūkusiems iš socializmo, labai įdomu, kaip senojoje santvarkoje gyvena baltarusiai. Dažnai sakoma, kad ten žmonės vargsta, viskas apleista. Pravažiuojame kelias gyvenvietes, matome daug statomų gyvenamųjų namų, „pavargusių“, begriūvančių namų neteko pamatyti. Dirvonuojančių, krūmais apžėlusių laukų irgi nėra – kiekvienas plotelis tvarkingas įdirbtas.

Istorijos vingiais

Štai ir Gardinas, baltarusių vadinamas Grodnu. Mieste gyvena apie 350 tūkst. gyventojų. Mums, lietuviams, tai labai artimas miestas, nes beveik 600 metų turėjome bendrą istoriją. Dar vienas įdomus faktas – okupacijos metais buvo svarstoma, kurį miestą pasirinkti Lietuvos laikinąja sostine – Kauną ar tuomet Lietuvai priklausiusį Gardiną.

N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine
N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine

Likimo ironija, tačiau iki šiolei su Gardinu mums sieja kai kurie dalykai. Atvykę prie unikalios XIII a. statytos Šv. Boriso ir Glebo cerkvės, dar kitaip vadinamos Koložos, matome, kad viena jos pusė plytų su įterptais lauko akmenimis, o pietinė, nuo Nemuno pusės, medinė ir visai nesenai sutvarkyta.

Taip nutiko todėl, kad nuslinkus šlaitui į Nemuną, nugriuvo ir dalis cerkvės. O ši istorija labai primena mūsų Gedimino pilį, kur kalno šlaitai keleri metai grėsmingai slenka. Vietiniai Gardino gyventojai juokauja, kad dabar mokomės vieni iš kitų, kaip saugoti savo istoriją ir jos nepaaukoti yrantiems šlaitams.

N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine
N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine

Kitas sustojimas – prie Senosios ir Naujosios Gardino pilies. Senoji pilis pastatyta XII a. pradžioje ant kalvos, ties Gardinėlės žiotimi. Nemuno dešiniajame krante stovi Naujoji pilis. Ji dar vadinama Karališkąja pilimi. 1726 m. pastatytame atskirame pastate posėdžiaudavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Ponų Taryba, rinkdavosi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos seimai, veikė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Iždo komisija, Lietuvos Vyriausiasis Tribunolas.

Visai netoli pilių yra dar keli lankytini objektai – vienas jų Didžioji chorinė sinagoga. Ji veikianti, šiuo metu vyksta vidaus restauravimo darbai.

N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine
N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine

Išėjus iš sinagogos akį patraukia priešgaisrinis stebėjimo bokštas. Dar ir dabar ten įsikūrę gaisrininkai saugo miestą nuo gaisro. 1900 m. pastatytas bokštas daugiau nei pusę amžiaus išliko aukščiausiu miesto pastatu. Ant šio bokšto sienos gana įdomi freska – ne menine prasme. Ji tapyta jau sovietiniais laikais ir joje pavaizduota darbo liaudis: darbininkai, gydytojai ir mokytoja… Monos Lizos veidu. Šmaikštaus dailininko būta.

Pačiame miesto centre dar vienas dėmesio vertas objektas – Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčia, kuriai popiežius Jonas Paulius II suteikė mažosios bazilikos titulą. Viduje – nuostabiai gražus centrinis altorius, kurio aukštis net 24 metrai.

N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine
N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine

Norint viską apžiūrėti, vargu ar vienos dienos užtektų – vis neapleidžia jausmas, kad esame ne svetur, o namuose, nes paminklų, atminimo lentų, bylojančių lietuvių pėdsakus šioje žemėje, ne vienas. Einant centrine gatve ant buvusio berniukų gimnazijos pastato kabo lenta, liudijanti, kad čia 1912–1914 m. mūsų didysis kalbininkas Jonas Jablonskis dėstė lotynų ir graikų kalbas.

Pirkiniai ir kainos

Ne paslaptis, kad dauguma į Baltarusiją atvyksta ne tik pavaikščioti po lankytinus objektus, bet ir pigesnių prekių. Ar tikrai verta dėl to keliauti kelis šimtus kilometrų? Nežinia – kiekvienam savo. Pigios tik baltarusiškos prekės. Gandai apie pigius vaistus teisingi tik iš dalies. Tie vaistai, kurie gaminami Baltarusijoje, – pigūs, tačiau užsieninių kainos nedaug skiriasi nuo mūsų. Tas pats ir kosmetika, buities, maisto prekės.

N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine
N.Šulcienės nuotr./Kelionė Gardine

Piniginę glosto kavinių kainos. Geri pietūs kainuoja 5–6 eurus, kava – 0,78–1 euras. Didelę šašlykų porciją galima suvaldyti sumokėjus 2–3 eurus. Rūkaliams irgi rojus – pakelis cigarečių – nuo 68 euro centų.

Klajodami miesto gatvelėmis, belygindami kainas ir ieškodami sovietinio palikimo bei kalbindami vietinius gyventojus suprantame, kad dažnai problema yra ne santvarka, o žmonių mąstymas. Kai ką labai reikėtų prisiminti ir pritaikyti pas mus: ten veltėdžiavimas yra baudžiamas, pasirodei girtas arba geri viešoje vietoje – lauk baudos. Žodžiu, tinginystei vietos nėra – gal todėl miestas plečiasi, kyla daugiaaukščiai gyvenamieji namai ir jauni žmonės neskuba laimės ieškoti kitur. Bent jau Gardine, nors sakoma, kad norint pamatyti tikrąją Baltarusiją reikia važiuoti kitur.

„Gimtasis Rokiškis“
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prezidento rinkimų tvarka – galimybė pasirodyti marginalams ir politikos keistuoliams?

Aktualu

JK parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, balsuos dėl nepasitikėjimo vyriausybe

15min iš Dakaro Gazas

Aštuntasis etapas Dakare: Benediktas Vanagas neišvengė gedimų, virto ir sulaukė MAZ pagalbos

Gazas

Oficialu: KTM komandos pagalba Baliui Bardauskui buvo teisėta

N-18 Aktualu

Kelyje BMW išpuolį patyrusi moteris atskleidė šokiruojančią skyrybų dramą

24sek

Įspūdingos pergalės fone D.Sabonis atsilaikė prieš pirmąjį NBA šaukimą

Aktualu

Trečiadienio paryčiais Panevėžyje sudegė butas

Gazas

Lietuvos motociklininkai sėkmingai įveikė ištvermės pareikalavusį 8-ąjį etapą

Aktualu

Trys labiausiai tikėtini „Brexit“ proceso tolesnės raidos scenarijai

„Ginčas“ dėl „Žalgirio“ talento: iškils ar pradings?

Aktualu

A.Monkevičius: mokytojų klausimą galėtume spręsti labai oriai

24sek

Šviesią ateitį R.Jokubaičiui prognozuojantis Šaras: „Neleisime jam pasikeisti“

Aktualu

Tautiečio žmogžudyste įtariamas lietuvis stojo prieš Northamptono magistrato teismą

Verslas

15min pristato naują audioplatformą 15min Klausyk

Mokslas.IT

„Linkomanija“ nuo trečiadienio nebeveiks

Aktualu

Šauksmas iš vaikų namų: bijo būti įvaikintas per prievartą

Gyvenimas

Mes lygūs. Lietuvos žvaigždžių vizažistas Ąžuolas Misiukevičius: „O kodėl moterys dirba statybose?“

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Neišmindžiotais rašytojų takais, arba Kur sugauti senąją literatūros dvasią (I)

24sek

FIBA Čempionų lyga: tritaškiais nukalta „Neptūno“ pergalė ir netikėta trauma

Vardai

Vilija Pilibaitytė-Mia: „Daugiau niekada netekėsiu. Dabar yra mano aukso amžius“

Gyvenimas

Kodėl protingi žmonės niekada nelaiko nuoskaudų?

Vardai

Kylie Jenner „Instagram“ rekordą sutriuškinęs kiaušinis pateko ant žurnalo viršelio

24sek

Monstriška „Žalgirio“ pergalė – rekordas, naujoko šou ir R.Jokubaičio žybsnis

Aktualu

Prie vairo sučiuptas neblaivus prokuroras Eduardas Builisovas

24sek

Dainius Adomaitis prieš kovą su ALBA – apie Roką Giedraitį ir didžiausią pozityvą

Naujienos

Gazas

Benediktas Vanagas: kaip laimėti Dakaro ralį?

24sek

Paremkite R.Kaukėno paramos fondą, bet „Žalgiris“ pralaimėjo ne dėl teisėjų

Aktualu

Prancūzijoje į gatves vėl išėjo „geltonųjų liemenių“ demonstrantai

Sportas

O.G.Solskjaero vadovaujamas „Manchester United“ pasiekė penktą pergalę iš eilės

24sek

„Rockets“ vadovas: „J.Hardenas – ko gero geriausiai puolime žaidžiantis krepšininkas istorijoje“

Aktualu

Kai tavo įvaikių broliai gyvena Naujojoje Zelandijoje, o sesė Kaune: asmeniška Rasos istorija

Aktualu

E.Jovaiša: „rimtai atsigręšime“ į mokinių ugdymo programų turinį

24sek

Spurtu rungtynes pradėjusios „Pieno žvaigždės“ nesuteikė šansų „Nevėžiui“

Gyvenimas

A.Vilutytė: buvo etapas – ryžiai ir makaronai su skirtingais padažais

Gazas

Pasipylus avarijoms klausia: ar lietuviai moka vairuoti žiemą?

Vardai

„Eurovizijos“ dalyviai prisipažino, kurie konkurso atlikėjai yra jų visų laikų favoritai

Aktualu

Britanijos policija sulaikė vyrą, įtariamą nužudymu traukinyje

Aktualu

Vilniečio nesėkmė Panevėžyje: į avariją pateko vos įvažiavęs į miestą

Aktualu

V.P.Andriukaitis vasario vidury praneš, ar trečią kartą sieks prezidento posto

Gazas

R.Fetingis apie lietuvius Dakare: Benediktas pasiruošęs geriausiai, Vaidotas – greičiausias, o Antanas – stipriausias ant smėlio

Aktualu

D.Trumpas pasmerkė „gėdingą“ demokratų įstatymų leidėjos pažadą surengti jam apkaltą

Vardai

J.Lawrence – K.Meschino likimo draugė: nuogos aktorės nuotraukas platinę asmenys pasodinti už grotų

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jūrų ešerys portugališkai

Gazas

„Dakaro kariai“: Rekordinis lietuviams 2018-ųjų Dakaro ralis

Laisvalaikis

Tokijo naujame žuvų turguje tunas parduotas aukcione už rekordinius 2,7 mln. eurų

24sek

M.Grigonis įvertino K.Maksvyčio įdirbį: „Prieš sezoną atrodė, kad „Neptūnas“ bus silpnesnis“

Gyvenimas

Astrologė apie sausio 6-ąją įvyksiantį Saulės užtemimą: „Neskubėkite ir būsite pirmi“

Gazas

Dakaro legenda pripažintam Antanui Juknevičiui – organizatorių staigmena

Aktualu

Konstantinopolio patriarchas pasirašė tomosą dėl Ukrainos Bažnyčios autokefalijos

Pasaulis kišenėje

15min rekomenduoja: įdomiausios vietos 2019-ųjų atradimams Lietuvoje

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje