Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2011 rugpjūčio 9d. 19:08

Lietuva-Makedonija-Olandija autostopu per mėnesį. 2. Penkotojo tramvajaus kontrolieriai ir prabangios Varšuvos skurdas

Varšuva naktį nusidažo oranžine spalva
123rf.com nuotr. / Varšuva naktį nusidažo oranžine spalva

Kaip išsisukti nuo bilietų kontrolės? Štai kad it toks pavyzdys: pavargęs pilietis su didele kuprine važiuoja susitikti su draugu Varšuvos viešuoju transportu, penktuoju tramvajumi. Vos trys stotelės, antradienio pavakarys, rodos, kas čia begali nutikti blogo... Ir – oplia – įšoka dvi salotinės liemenės, lydimos trijų mėlynų policininkų uniformų. Ką daryti? Pirmiausiai reikia nepanikuoti ir apsimesti, kad gyvenime nesi girdėjęs ne tik vietinės, bet ir bet kokios jai giminingos kalbos žodžio. Apsimetu, kad visiškai nesuprantu ne tik lenkų, bet ir jokios slavų kalbos.

„Bilietas?“ „Neturiu“. Šiandien man sekasi – kontrolieriai angliškai moka tik kertinius žodžius. „Sto tčydesenč zuotych,“ rodo skaičiukus ant protokolo.

Antras žingsnis: jei tik įmanoma, kuo dažniau kartokite stebuklingąjį žodį. „Keš, keš?..“ burkuoja kontrolieriai.

„Neturiu.“

Kontrolieriai susimąsto. Manoji širdis – kupina dėkingumo Lietuvos valstybei, kuri sugalvojo į tapatybės korteles nerašyti registracijos adreso. Iš esmės, jei ir sugalvos man surašyti protokolą, galiu teigti gyvenantis Nuosmaukų prospekte arba Kontrolieriusgaidys gatvėje. Ar turiu dokumentą su adresu?

„Neturiu.“

„Kredit kard?“

„Ne.“

„Keš?“,- kontrolieriaus balse ima skambėti nevilties gaidelė.

„Kad ne.“

„Kolega? Frend, frend!“

„A-a.“

Kai pajuntate situaciją krypstant į palankią pusę, kai šis salotinis ešerys jau beviltiškai spurda ant kabliuko, pats metas jį užkirsti trečiuoju žingsniu: imti suokti bet kokia interesantui nesuprantama kalba.

„Supraskit – atvažiavau aš į Varšuvą, ir man reikia tik susirasti kur pernakvoti ant suoliuko, o rytoj ryte aš jau ištranzuosiu į Krokuvą, ir manęs čia nei kvapo neliks...“

Ešerys nuleidžia dyglius ir nustoja spurdėti – grąžina man tapatybės kortelę ir, palaiminęs lenkiškuoju „kurwa“, paleidžia į visas keturias puses.

Oranžinis Varšuvos skurdas.

Jei geriau įsižiūrėsite, Varšuva tikrai yra oranžinė, tokios spalvos, kokia vakarais šviečia gatvės žibintai. Jei dar geriau įsižiūrėsite, Varšuva netgi gali pasirodyti graži, bet tai – tik apžavai. Varšuva iš tikrųjų yra labai prabangi, o kad prabanga ir grožis nebūtinai turi ką nors bendro, žino kiekvienas keliautojas. Iš tikrųjų ši prabanga – savotiško turtuolių skurdo požymis. Tikrasis Rytų-Centrinės Europos metropolis yra pilnas ant suoliukų miegančių benamių, tapkių įdėklus pardavinėjančių studentų ir nuoširdžių odekolono mėgėjų. Bet tai – ne skurdas, tai gyvenimo būdas arba tiesiog nelaimė. Pats oranžinis skurdas spindi akyse tų, kurie čia atvažiavo „ieškoti geresnio gyvenimo“, apsigyveno nuošaliame rajone, ir dabar pluša nematydami ne tik šviesios dienos, bet ir normalaus miesto vien tam, kad galėtų penktadienio vakarą praleisti labai prabangiame restoranėlyje visai netoli oranžinių Stalinistinio Meno ir Mokslo rūmų.

Prisėdęs šalia „Sala Kongresowa“, stebiu praeivius – nėra malonesnio užsiėmimo ilgos kelioninės dienos pabaigai. Prabangūs europiečiai vienodėja, ir kuo jaunesni – tuo labiau. „Nepisami veidai“, vadinu aš juos – panašu, kad šio jaunimėlio interesai prasideda ir baigiasi jų sportbačių spalva, ir kad jų iš tikrųjų šiame gyvenime nepisa beveik niekas – nei tikrąja, nei perkeltine šio žodžio prasme. Ir jų pilnas ne tik Varšuvos centras – esu tikras, kad nuo Amsterdamo iki Minsko keičiasi tik jų koncentracija ir batraiščiai.

Ar sakau tai su pagieža? Ne, kur tau – kokia dar pagieža, kai matau link manęs atlinguojančią kvailą, bet tokią mielą Andrzejaus šypsenėlę. Dar nuo gyvenimo Makedonijoje laikų vienas kitą draugiškai vadiname „gruby“ (lenk. „storas“, - aš) ir „glupy“ (lenk. „kvailas“, - jis). Andrzejaus gyvenime didelės permainos. Andrzejus - tai barzdotas žemaūgis ispaniškos išvaizdos bičiukas dryžuotais megztiniais ir šukuosena, kurią jis pats vadina „česky metal“ – barzda, ūsai, priekyje – trumpi kirpčiukai, gale – palikta plaukų banga. Žodžiu, tokia šukuosena, kokią turi jūsų tėvas šliūbinėje nuotraukoje. Andrzejus baigė sociologiją, todėl dabar dirba rinkos tyrimų bendrovėje (?). Gyvenimas jam šiek tiek panašus į „Super Mario“ – lygis po lygio, ir jam jau 27-eri, pasirinkimų nebe tiek daug: mirti, gerti arba vesti. Draugai iš gimtųjų Gorlicų – miestelio prie Slovakijos sienos – dažniausiai renkasi antrą variantą. Štai Andrzejaus draugui, bendraamžiui, talentingam gitaristui ir kompanijos sielai Buko gydytojai jau išrašė ne tik depresiją, bet ir alkoholizmą. Oficialus alkoholizmas – tik pamanykite! Privilegijų, tiesa, šis statusas nesuteikia – nei bilietėlio puse kainos, nei kokių nors prabangių vaistų... Andrzejaus draugai – narkomanai ir alkoholikai. Andrzejaus tėvas – tiesiog alkoholikas.

Andrzejų myli ir gelbsti Halszka, draugė nuo pat vaikystės, kurią kitąmet – atspėjote – Andrzejus ves. Andrzejus ir Halszka gyvena tame neturtingame Pragos rajone, name, ant kurio sienos likę dvi komunistinės Lenkijos laikų reklamos: viena įtikinėja pirkti čekiškus laikrodžius, kita – vokiškus fotoaparatus.

Halszka labai daug dirba vietinėje kino kompanijoje, grįžta naktimis, perfekcionistiškai nepriima jokių pralaimėjimų ir pyksta, kai Andrzejus geria, rūko arba vartoja net ir lengvus narkotikus. Andrzejus kiekvieną rytą eina į „Biedronką“, perka ten apelsinų, margarino, dar ko nors ir su meile ruošia pusryčius. Dar Andrzejus skundžiasi Pragos rajono pokyčiais: anksčiau jame buvo daug vietnamiečių, o dabar juos išstumia armėnai. „Vietnamiečiai jautėsi taip, lyg lenkai būtų jų karaliai – iki pat žemės lenkėsi, „dzien dobrzy“ sakydami. Armėnai jaučiasi taip, lyg būtų lenkų karaliai. Vietnamiečiai pigiau pardavinėjo kontrabandines cigaretes, o armėnai užkėlė kainas, be to, myža ant visų kampų, suka savo mafijos bizniukus...“.

Ech, Andrzejau, mąstau sau, oranžinėje Varšuvoje karaliai visi ir drauge niekas. Pats tu čia imigrantas ne ką mažiau, nei nuolankusis vietnamietis ar aukso grandinėmis nusikarstęs armėnas. Skurdo mieste karaliauja tik pati Varšuva. O tu jau, matyt, pritaikai sau „suaugusio žmogaus“ požiūrį ir tuoj imsi piktintis apmyžtomis Pragos laiptinėmis, ant kurių dar prieš kelerius metus taip smagiai būtum šlapinęsis pats. „O ką man daryti,“,- tėviškai šypsosi racionalusis Andrzejus. „Mano pasirinkimai šiam gyvenimo etape man visiškai aiškūs – ir atgal į Gorlicus grįžti aš neketinu.“

O dabar jiedu su Halszka skuba į Mozūriją – ilgasis Dievo Kūno savaitgalis, ir jei nespės, UAB „Lenkijos keliai“ jau bus perkrovos stadijoje. Ir duok Dieve šiems jauniems kūnams sveikatos, kaip ir visoms jaunoms Varšuvos imigrantų šeimoms, sakau sau dardėdamas tramvajumi link trasos Varšuva-Krokuva pradžios.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Atgimusi Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną idėja: vietos valdininkams pakaktų

Interviu Aktualu

Kultūros geografas Laimonas Briedis apie Vilniaus tapatybę: „Tai emigrantų ir imigrantų miestas“

Aktualu

Liustracijos komisija: S.Sondeckis ir D.Banionis su KGB nebendradarbiavo

Aktualu

Kauno bei Vilniaus savivaldybes apmulkinęs ir „tiesos serumą“ naudojęs „STT agentas“ kalėjimo išvengė

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Mokslas.IT

Modernizuojamas dūmų juodumu pagarsėjęs Rusijos lėktuvnešis „Admiral Kuznecov“: ką keis?

15min iš Belgrado 24sek

Europą sužavėjęs „Žalgiris“: kodėl ši pergalė didesnė nei trečioji vieta Eurolygoje

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Aktualu

Iš frakcijos pašalintas P.Gražulis: rėmiau ir remsiu „valstiečių“ reformas

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Pasaulis kišenėje

Kas naujo šiemet laukia Klaipėdos paplūdimiuose?

Verslas

Vilkiko draudimo kaina viršija verslininko pelną: dabar prasidės kova už išgyvenimą ir „maklės“

Įspūdingas ledo urvas Sibire

Aktualu

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys: „Žadu imtis drąsių veiksmų“

Gazas

Karališkų vestuvių proga sukūrė unikalų „Mini“: kėbulas dažytas rankomis, o posūkiai – su širdelėmis

Vardai

Serialo „Pasmerkti IV“ nepavykusiuose kadruose – aktorių juokas: išrinkite mylimiausią personažą

Pasaulis kišenėje

Ką verta aplankyti, jei savaitgalį pasuksite Panevėžio kryptimi?

Laikas griliui

Maiste mes vengiame visų E, o štai sėkmingiems santykiams kurti kaip tik turėtume paisyti tų E: Empatijos, Emocinio intelekto ir sveiko Egoizmo. Ne tokio, kuris partnerį verčia gūžtis kamputyje, o tokio, kad jis norėtų drauge augti, kurti ir puoselėti santykius.

Gyvenimas

15min studijoje viešėjusi G.Petronienė – apie vyrų ir moterų santykius: kai investuojate į save, tai neinvestuojate į porą

Naujienos

Verslas

Atgimusi Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną idėja: vietos valdininkams pakaktų

Tiesiogiai 24sek

Kaunas griausmingai sutinka savo didvyrius: „Žalgiris“ grįžta namo

Interviu Aktualu

Kultūros geografas Laimonas Briedis apie Vilniaus tapatybę: „Tai emigrantų ir imigrantų miestas“

Aktualu

Liustracijos komisija: S.Sondeckis ir D.Banionis su KGB nebendradarbiavo

Verslas

Prekybos tinkluose – lietuviškos braškės su Ispanijos ir Albanijos kilmės įrašais

Aktualu

Molenbeko merė paduos britę žurnalistę į teismą: šį Briuselio rajoną išvadino „Europos džihadistų sostine“

Aktualu

Kauno bei Vilniaus savivaldybes apmulkinęs ir „tiesos serumą“ naudojęs „STT agentas“ kalėjimo išvengė

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Mokslas.IT

Modernizuojamas dūmų juodumu pagarsėjęs Rusijos lėktuvnešis „Admiral Kuznecov“: ką keis?

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

15min iš Belgrado 24sek

Europą sužavėjęs „Žalgiris“: kodėl ši pergalė didesnė nei trečioji vieta Eurolygoje

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Įspūdingas ledo urvas Sibire

Pasaulis kišenėje

Kas naujo šiemet laukia Klaipėdos paplūdimiuose?

Aktualu

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys: „Žadu imtis drąsių veiksmų“

Vardai

Serialo „Pasmerkti IV“ nepavykusiuose kadruose – aktorių juokas: išrinkite mylimiausią personažą

Gazas

Sukūrė unikalų „Mini“: kėbulas dažytas rankomis, o posūkiai – su širdelėmis

Gyvenimas

Avižos padeda nuo skrandžio ligų ir nemigos. O kodėl jų reikia sportuojantiems?

Vardai

Oksana Pikul viešina vyro žinutes: necenzūriniai žodžiai ir raginimas dingti iš namo

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje