Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 30d. 20:45

Lietuvių pora karantino metu leidosi į pasakiško grožio iššūkį: 100 dienų – 100 žygių

Tado ir Kristinos žygiai Norvegijoje
Tado ir Kristinos žygiai Norvegijoje

Jau šešerius metus Norvegijoje gyvenantį lietuvį Tadą Pakalniškį su drauge Kristina karantinas pastūmėjo imtis įspūdingo iššūkio. Įspūdingo tiek kalbant apie užmojus, tiek apie kasdien matomus vaizdus. Pora užsibrėžė 100 dienų kasdien leistis į žygius šioje Skandinavijos šalyje. Įveikę jau daugiau nei pusiaukelę tikslo link, jie 15min papasakojo apie įkvėpimą, gražiausias aplankytas vietas ir tai, kaip Norvegija dabar atrodo be įprastų turistų srautų. Pasirodo, tuo džiaugiasi ne visi.

Keliuose Norvegijos miestuose gyvenę lietuviai dabar įsikūrę netoli Trondheimo. Čia nors ir šalčiau, bet mažiau lietaus nei Bergene, o žmonės – malonesni nei Osle. „Be to, Trondheimas atrodo žalesnis bei ne toks judrus miestas“, – miestą gyrė Tadas.

Keliauti visada mėgusi pora Norvegijoje visiškai atsidavė savo aistrai. Savaitgaliais ar tiesiog po darbo jie vis keliaudavo į gamtą, o šią vasarą pasiryžo tą daryti net 100 dienų iš eilės. „Nusprendėme ištyrinėti šalį, kurioje dabar gyvename. Tai nuostabi galimybė, nes per atostogas visada leisdavomės į kitas šalis“, – 15min pasakojo Tadas ir Kristina, pasidaliję ir kvapą gniaužiančia foto bei video medžiaga.

– Kaip pasikeitė Jūsų gyvenimas dėl COVID-19? Ar labai pandemija sugriovė kasdienybę, planus?

– Iš pradžių, kai prasidėjo suvaržymai dėl koronaviruso, viskas atrodė keistokai. Reikėjo įprasti prie kitokio bendravimo su žmonėmis, prie mąstymo, žiūrėti, ką lieti ir kaip elgiesi viešose vietose. Nors pati kasdienybė nelabai pasikeitė, o dabar Norvegijoje suvaržymai yra palengvinti – toliau dirbame ir keliaujame po šalį.

O planus, žinoma, sugriovė, nes turėjome minčių aplankyti kokią naują šalį. Be to, norėjome grįžti ir į gimtinę. Bet tai padaryti vis dar komplikuota, mat norvegai dažnai koreguoja sąrašą šalių, iš kurių grįžus atsidursi karantine.

VIDEO: DAY 50 - NORWAY - SENJA - SEGLA. 100 DAYS OF HIKING.

– Nemažai keliaujat į egzotiškas kryptis – Kuko salas, Vietnamą, Naująją Zelandiją... Ar sunku dabar išsėdėti vienoje šalyje?

– Taip, mėgstame nuvykti į tokias šalis, kur galima gauti kultūrinį šoką. Tai padeda atitrūkti nuo kasdienybės, pažinti ir suvokti pasaulį. Pasikeitusi situacija privertė ieškoti naujų būdų keliauti, tad nusprendėme ištyrinėti šalį, kurioje dabar gyvename. Tai nuostabi galimybė, nes per atostogas visada leisdavomės į kitas šalis.

– Kaip gimė mintis imtis tokio iššūkio – 100 dienų kasdien leistis į žygius?

– Pati idėja gimė gyvenant Norvegijoje ir stebint vietinius gyventojus. Pas juos žygiai į kalnus yra labai svarbūs jų kultūrai ir kasdieniniam gyvenimui. Visi kalnai ir miškai yra išraižyti takelių, jais galima pereiti skersai ir išilgai visą šalį. Be to, tie takeliai dažnai veda iki tokių vietų, kurių mašina nepasieksi. Važiuojant automobiliu, tikrai galima pamatyti Norvegijos, bet tik mažytę dalelytę jos.

Kasmet kiekviename miestelyje yra sudaromas žygių dešimtukas ir paskelbiamas internete. Žmonės konkuruoja, kas nueis daugiau kilometrų, tad būna tokių, kurie visus metus kasdien įveikia po žygį.

Iš pradžių reikėjo priprasti prie ėjimo į kalną, nes mes, lietuviai, įpratę tik lygiu paviršium eiti. Bet pamažu pamėgome ir mes pasivaikščiojimus.

VIDEO: DAY 49 - NORWAY - ANDØYA - MÅTINDEN. 100 DAYS OF HIKING.

Norvegijos žiemos gana niūrios ir tamsios, todėl dažnai laiką leidžiame namuose ar uždarose patalpose. Dėl to nusprendėme vasaros metu atsiimti už visus metus – praleisti lauke tiek, kiek tik įmanoma. Tai taip gimė idėja, o sprendimą paskatino karantinas. Teko namie prabūti dar ilgiau, tad norėjosi įkvėpti to gryno oro.

– Kaip renkatės žygius? Pagal kokius kriterijus nusprendžiate, kur tądien vyksite?

– Tikriausiai svarbiausias kriterijus yra oras. Stebime, kur geriausi orai, ir tik tada renkamės žygius. O pasirinkimas čia labai didelis, bet kokiam regione galima rasti puikių vietų. Kaip bebūtų, iš tos gausybės turų išsirenkame vaizdingiausius, turinčius kažkokį išskirtinumą – vaizdingą panoramą, neįprastos formos kalną ar balto smėlio paplūdimį.

– Norvegija daugeliui iškart asocijuojasi su kalnais. Ar visi jūsų žygiai yra tik į kalnus?

– Daugiausiai stengiamės keliauti po kalnus, bent jau kad būtų šioks toks pakilimas. Bet buvo ir lygesnių vietų, pvz., pakrantėse ar slėniuose. Daug lygiau yra šalia mūsų gyvenamos vietos, ir kadangi darbo dienomis negalime toliau nuvykti, tenka rinktis iš to, kas yra netoliese. O savaitgaliai jau būna aktyvesni – statesni keliukai ir gražesni vaizdai.

VIDEO: DAY 44-45 - NORWAY - LOFOTEN - KVALVIKA BEACH - RYTEN. 100 DAYS OF HIKING

– Jau įveikėte daugiau nei pusę savo plano – kasdien žygiuojate daugiau nei 50 dienų. Ar nenusibodo? Nekilo noras kurią dieną tiesiog praleisti ant sofos su serialais ar knyga?

– Nesumeluosiu, tikrai būna tokių minčių, tačiau nesigailime, kad užsibrėžėme tokį tikslą, nes išėjus iš namų greitai dingsta tas noras patinginiauti. Be to, grįžus po šiokio tokio fizinio aktyvumo, prigulti su knyga būna dar didesnis malonumas.

– O kaip jaučiatės fizikai? Kojų neskauda? Galbūt skaičiavote, kiek kilometrų jau įveikta?

– Žinoma, būna visko. Po sunkesnių žygių kojos gali būti kaip medinės kitą dieną, bet lengvas vaikščiojimas padeda labai gerai. O jei fiziškai esame pavargę, stengiamės lėtinti tempą, daryti daugiau pertraukėlių žygių metu. Galima prisėsti ir atsigerti arbatos ar pasigrožėti vaizdu.

– Ir prieš šį iššūkį daug keliavote po Norvegiją – ar dar atrandate naujų vietų, naujų takų?

– Prieš tai keliaudavome tikrai daug, aplankėme labiausiai žinomas vietas. Tačiau jos dar nesibaigia, vis atrandame naujų perliukų, ypač – šalia savo gyvenamos vietos. Geriausias būdas yra tyrinėti aplinką, o dar geriau yra pasiklausti vietinių. Jie tikrai žino vietelių, kurių reklaminiuose žurnaluose dar nėra, ir kuriose turistų daug nebūna.

Tadas gražiausių Norvegijos vietų sąrašu yra pasidalijęs su 15min skaitytojais: Lietuvio gidas, kaip pažinti Norvegiją: kurie žygiai žada įspūdingiausius vaizdus?

VIDEO: DAY 31 - NORWAY - MØRE OG ROMSDAL - SUNNDAL - INNERDALSTÅRNET. 100 DAYS OF HIKING.

– Galbūt pasitaikė kuriozinių situacijų?

– Kalnuose dažnai gali pasitaikyti kuriozinių ir net ne visai linksmų situacijų, ypač – jei neseki kelio. Tada gali atsidurti kitoje kalno pusėje ar nuklysti ir pasiklysti. Keliukų būna daug pravaikščiotų, tad pamesti kelią nėra sudėtinga. Dėl to naudojame GPS ir pasitikriname karts nuo karto, kur esame. Esame buvę nuklydę, bet laiku susivokdavome, kad kažkas čia ne taip.

Tokių incidentų kaip akmenų lavina ar užėjęs tirštas rūkas dar nepasitaikė ir, tikiuosi, nebus. Stengiamės nerizikuoti, pasiklausiame vietinių, ar saugu, jei nesame tikri.

Buvo toks kuriozas, kai briedis užblokavo mums takelį, teko apeiti jį ratu per tankų mišką. Grįžtant nuo kalno pastebėjome, kad briedis dar niekur nepasitraukęs, jis tiesiog buvo apsigyvenęs ant tako. Antrą kartą bandėme praeiti šalia jo, bet raguotasis parodė savo nepasitenkinimą ir teko mums vėl eiti per kemsynus.

Buvo toks kuriozas, kai briedis užblokavo mums takelį, teko apeiti jį ratu per tankų mišką.

Sutikti lietuviai mums taip pat yra smagios situacijos. Džiugu, kad nemažai lietuvių taip pat mėgsta kalnus. Visada smagu su jais pasikalbėti tokioje aplinkoje.

– Ilgesnį laiką keliaujant kažkiek atbunka dėmesys, žavėjimasis naujais vaizdais ir potyriais... Ar Norvegija jus vis dar žavi taip pat, kaip pirmaisiais gyvenimo čia metais?

– Dažnas atvykęs į Norvegiją pirmomis dienomis aikčioja nuo gražių vaizdų, bet prie jų greitai priprantama. Tuo pačiu nuo jų greitai ir atprantama. Mes gyvename tokiame regione, kuris nepasižymi labai įspūdinga gamta, tad kas kartą nuvykus kitur, vėl stebimės, kaip čia gražu.

VIDEO: DAY 41 - NORWAY - SVARTISEN - ENGABREEN - NORDLAND - HOLANDSFJORDEN - MELØY. 100 DAYS OF HIKING.

– Dabar daug žmonių visame pasaulyje skundžiasi prastėjančia emocine sveikata, didėjančiu nerimu – ir net medikai siūlo, kad nuo to gali gelbėti tiesiog buvimas gamtoje. Ką jums patiems davė šie žygiai?

– Mes jau vien vasarą emociškai kitaip jaučiamės Norvegijoje. Tas pats pastebima ir tarp vietinių. Žiemą pas mus būna labai trumpos dienos, emociškai būna labai sunku, dėl to stengdavomės žiemą išvykti atostogų į saulėtus kraštus.

Atėjus vasarai, viskas apsiverčia aukštyn kojomis, man asmeniškai vasarą nesinori iš čia važiuoti, nes būna emocinis pakilimas, o ir orai būna švelnesni – nei per karšta, nei per šalta.

Kasdieninis fizinis aktyvumas gryname sustiprina ir sveikatą. Nesergame, nors ne kartą jau atrodė, kad sušalome ir kitą dieną jau sloguosime. Bet nieko panašaus. Kol kas ir emociškai, ir fiziškai jaučiamės puikiai.

Dabar pačios populiariausios vietos yra sausakimšos, stengiamės vengti jų.

– Kaip Norvegija šią vasarą atrodo be užsienio turistų? Ar labai tuštoka?

– Kasmet Norvegiją aplankydavo daugybė turistų iš Vokietijos ir kitų pasaulio šalių. Nors turėtų būti visur tuščia, bet taip nėra. Vasaros metu apie 2,5 milijono norvegų atostogaudavo užsienyje, bet dėl koronaviruso buvo nerekomenduojama vykti į užsienį iki pat birželio 15 d., dėl to dauguma vietinių susiplanavo atostogas Norvegijoje. Toks įspūdis, kad vyriausybė tyčia tempė laiką, kad kuo daugiau vietinių atostogautų šalyje.

Dėl to dabar pačios populiariausios vietos yra sausakimšos, stengiamės vengti jų. Neseniai sienos buvo atidarytos ir kai kurioms kitoms šalims, tad pasipylė turistų gausa kitur. Neseniai grįžome iš šiaurinės Norvegijos. Ten kas antras sutiktas žmogus ant kalno buvo suomis.

VIDEO: DAY 24 - NORWAY - VEGA - VEGATRAPPA - NORDLAND - HELGELAND. 100 DAYS OF HIKING.

– Metai po metų populiariausios Norvegijos vietos skųsdavosi dėl turistų pertekliaus. Ką šiemet kalba vietiniai apie užsienio turistų nebuvimą? Ramiau be jų? O gal jau pasigendama jų atsivežamų pinigų?

– Tiesą pasakius, šiek tiek pasigendama, nes patys norvegai atostogauja kitaip nei atvažiavę turtingi amerikiečiai. Vietiniai žino, į kokius žygius eiti, jiems gidų nereikia. Jie gali palapinėje ar hamake išmiegoti. O dažniausiai jie miega nameliuose ant ratų, kemperių verslas šią vasarą tiesiog klesti.

Tuo tarpu prabangos turizmas kenčia. Norvegai, atrodytų, turi pinigų, bet jie labai taupūs.

Tiesą sakant, šiek tiek pasigendama užsieniečių, nes patys norvegai atostogauja kitaip nei atvažiavę turtingi amerikiečiai.

– Gal išskirtumėte TOP5 vietas, kurios per šiuos žygius Norvegijoje jus sužavėjo labiausiai?

– Sunku būtų išskirti, nes visos vietos yra skirtingos. Be to, dar neįveikėme savo plano ir neaplankėme pietinės Norvegijos. Visgi išskirtumėme tokias vietas:

  • Segla,
  • Måtinden,
  • Innerdalstårnet,
  • Vegatrappa
  • Lofotenų salas.

O kodėl šios vietom mums patiko, pamatysite mūsų sukurtuose video filmukuose.

VIDEO: DAY 2 - NORWAY - ÅNDALSNES - RAMPESTREKEN/ROMSDALSTRAPPA. 100 DAYS OF HIKING.
VIDEO: DAY 17 - NORWAY - STRYN - OLDEVATNET - KLOVANE. 100 DAYS OF HIKING.
VIDEO: DAY 10 - NORWAY - DE SYV SØSTRE - HELGELANDSKYSTEN. 100 DAYS OF HIKING.
VIDEO: DAY 23 - NORWAY - TORGHATTEN - BRØNNØY - NORDLAND - HELGELANDSKYSTEN. 100 DAYS OF HIKING.
VIDEO: DAY 4 - NORWAY - OTRØYA - MIDSUNDTRAPPENE - RØRSETHORNET. 100 DAYS OF HIKING.
VIDEO: DAY 18 - NORWAY - BILLINGEN - STEINBRUA. 100 DAYS OF HIKING.
VIDEO: DAY 52 - NORWAY - KJERNA - NARVIKFJELLAN. 100 DAYS OF HIKING.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje