-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Neatrastas Niujorkas – airiškasis „Didysis obuolys“

Planuoji aplankyti Niujorką, bet nenori stumdytis su tūkstančiais turistų „Times Square“ aikštėje arba laukti po kelias valandas eilėse į visame pasaulyje žinomus muziejus? Didžiuoju obuoliu vadinamas žymiausias JAV miestas turi daugybę kultūrinių sluoksnių ir istorijų. Tad gal žymiai įdomiau susipažinti su žmonėmis, kurie padarė Niujorką tokiu, koks jis yra dabar? Pradedame nuo vienos esminių Niujorko tautinių grupių – airių.
„McSorley’s Old Ale House“
„McSorley’s Old Ale House“ / Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr.

Airiško Niujorko pradžia

Airiai į Niujorką pradėjo emigruoti praktiškai nuo JAV įkūrimo. Ypatingai emigracija iš Airijos į JAV suaktyvėjo XIX a. viduryje, kai žmonės tiesiog buvo priversti emigruoti dėl skurdo ir bado.

Bėgant laikui, tendencijos nesikeitė – airiai masiškai emigravo (ir iki šiol emigruoja) į Ameriką ir dažnu atveju savo namais pasirinkdavo Niujorką ir kitus JAV Rytų pakrantės miestus. Be abejo, su žmonėmis „emigruodavo“ ir jų kultūra, gyvenimo būdas ir net specifinis anglų kalbos akcentas.

Barai

Taigi, nuo ko pradėti pažintį su airiškuoju Niujorku? Be abejo, nuo kertinių airiškos kultūros akmenų – barų. Būtent jie buvo ir yra vieni esminių bendruomenės gyvenimo centrų.

Prieš šimtą metų airiškuose baruose būdavo aptarinėjamas ypatingai sunkus darbas Niujorko dokuose arba kasamuose metro tuneliuose. Dabar čia žmonės renkasi tiesiog susitikti, pabendrauti, pažiūrėti sporto varžybų ir, be abejo, aptarti šalies politinės situacijos.

Čia užsuka net Niujorko merai

Jei jau lankotės žemutiniame Manhatane, nepatingėkite paeiti arba pavažiuoti pora metro stotelių iki „Lower East Side“ rajono. Ši Manhatano dalis nusipelno atskiro straipsnio, ypač jos kvartalas „East Village“. Būtent jame yra įsikūrė daugybė menininkų, muzikantų, čia veikė legendiniai roko muzikos barai. Bet grįžtame prie airių – be meniškų vietų, šioje miesto dalyje rasime ir seniausią airišką užeigą įmantriu pavadinimu „McSorley’s Old Ale House“.

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„McSorley’s Old Ale House“
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„McSorley’s Old Ale House“

Įžengus į šį 1854-aisiais atidarytą barą, iš karto padvelkia senove – seni, sukrypę baldai, ant sienų kabo iškarpos iš šimto metų senumo laikraščių, ant grindų pribarstyta pjuvenų. Užsakymus priima žvalus pagyvenęs padavėjas raudona nosimi. Jis gali pasiūlyti tik du gėrimus – šviesų elį arba tamsų elį. Tokia tvarka čia yra nuo neatmenamų laikų.

Taip pat šiame bare nėra televizoriaus, negroja muzika. Čia žmonės susirenka pasikalbėti arba švęsti. Be eilinių baro lankytojų čia užsuka net Niujorko merai, kiti žymūs politikai ir muzikantai.

„McSorley’s Old Ale House“ baras buvo pagarsėjęs tuo, kad neįsileisdavo moterų. Tai pasikeitė tik 70-aisiais, kai buvo sugriežtinti lygių teisių įstatymai.

Čia filmuojami Holivudo filmai

Kitame miesto gale – Brukline, Sunset Park rajone iki šiol gyvena nemažai airių. Tad nenuostabu, kad tarp kinietiškų ar meksikietiškų užeigų galima aptikti tikrų airiškų perliukų. Viena iš tokių vietų – baras „Irish Haven“. Palyginus su aukščiau aprašytu baru, jis yra ganėtinai jaunas – atidarytas viso labo „tik“ 1964 metais. Tačiau ši vieta turi kultinį statusą. Tokį kultinį, kad net žymusis režisierius Martinas Scorsese čia filmavo savo filmo apie airių mafiją „Infiltruoti“ („The Departed“) scenas su Leonardo Di Caprio ir Jacku Nicholsonu.

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Irish Haven“
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Irish Haven“

Priešingai nei minėtame „McSorley’s Old Ale House“ bare, šioje airių susirinkimo vietoje beveik nėra turistų. Tačiau dėl to pergyventi nereikia – ir baro lankytojai, ir barmenai yra labai draugiški ir tikrai padės jaustis kaip namie. Šių eilučių autoriui „Irish Haven“ yra idealus amerikietiškas airių baras. Už klasikinio ilgo baro, prie kurio visi susėda, labai lengvai mezgasi įdomūs pokalbiai, groja 70-ųjų ir 80-ųjų muzika, ir savo pergales audringai šeštadieniais švenčia vietinių merginų regbio komanda. Po kelių apsilankymų šiame „pube“ jau turėsite gerų draugų ir norėsite čia grįžti. Beje, čia lankosi ir dirba ne tik kažkada atvykusių airių palikuonys, bet ir pirmos kartos, neseniai iš Airijos išvykę emigrantai.

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Irish Haven“
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Irish Haven“

Dar viena vieta iš filmų

„Peter McManus Cafe“ – Manhatano centre esantis dar vienas legendinis airiškas baras. Ši vieta atsidarė 1936-aisiais ir iki šiol priklauso tai pačiai šeimai. Viduje stipriai pagyvenęs barmenas draugiškai šnekučiuojasi su ilgamečiais baro lankytojais ir pakelia taurelę už „senus gerus“ laikus.

Kaip jie patys sako, Niujorkas keičiasi, o „Peter McManus Cafe“ – ne. Na, gal tik kainos didėja. Jos, beje, čia ne tokios ir mažos, palyginus su tolėliau nuo centro esančiais airiškai barais.

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Peter McManus Cafe“
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Peter McManus Cafe“

Per daugybę savo veiklos metų šis baras tapo neatsiejama centrinio Manhatano dalimi. Vėl gi, baro patalpose filmuota daugybė kultinių filmų ir serialų – „Kalnietis“, „Kiti vaikinai“, „Seinfeldas“, „Įstatymas ir tvarka“.

Airių ir skandinavų sala kinų jūroje

Bruklinas yra labai marga Niujorko dalis – čia rasi ir meksikiečių, ir žydų ir kiniečių rajonus. Būtent Bruklino „China Town’e“, tarp daugybės kinietiškų parduotuvėlių yra įsispraudęs baras paprastu pavadinimu „Soccer Tavern“. Barą nesunkiai atpažinsite iš dviejų kabančių vėliavų – Airijos ir Norvegijos. Kodėl Norvegijos vėliava? Šiame rajone ir kaimynystėje esančiame Bay Ridge rajone nuo seno gyvena ne tik airiai, bet ir išeiviai iš Skandinavijos.

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Soccer Tavern“
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Soccer Tavern“

Šios vietos savininkas – 80-aisiais iš Airijos emigravęs Brendanas. Jis stengiasi sukurti kiek įmanoma draugiškesnę atmosferą lankytojams. Gal todėl čia per kelis televizorius vienu metu transliuojamos kelių rūšių sporto varžybos. Be abejo, vienas televizorius visada rodo europietišką futbolą.

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Soccer Tavern“
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Soccer Tavern“

Airiškas Niujorko pajūris

Šaunu, kad žymiausias JAV miestas yra visai šalia vandenyno ir į pliažą galima nuvažiuoti vietiniu transportu. Jei nesinori grūstis Bruklino „Brighton Beach“ paplūdimyje su turistais ir čia gausiai gyvenančiais išeiviais iš Rusijos, galima pavažiuoti į tolėliau esantį Rockaway pusiasalį.

Šioje ganėtinai atokioje Niujorko dalyje, Belle Harbor kvartale, yra įsikūrusi didelė airių bendruomenė. Todėl nenuostabu, kad beveik ant kas antro namo, šalia JAV vėliavos, plėvėsuoja ir Airijos spalvų vėliava.

O kaip gi airiškas rajonas be vietinio „pub'o“? Į „Jameson’s“ barą galima užsukti pasivaikščiojus basomis po baltą paplūdimio smėlį. Ši vieta nėra kažkuo ypatinga, bet kartais tiesiog užtenka paprastų dalykų – barmeno šypsenos, ramios aplinkos ir bokalo juodojo Airijos eksporto.

Pragaro virtuvė

Vienas žymiausių Niujorko istorinių airiškų rajonų – „Hell’s Kitchen“, Manhatane. Tiesa, kaip ir visame centriniame Niujorke, vietinius senuosius gyventojus seniai išstūmė pasaulio turtingiausieji, o vietoj senų daugiabučių čia stovi įspūdingi modernūs dangoraižiai.

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./Hell's Kitchen
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./Hell's Kitchen

Kodėl rajonas vadinasi taip grėsmingai – „Pragaro virtuvė“? Ši vieta iki Antrojo pasaulinio karo buvo vienas didžiausių Niujorko lūšnynų, kuriame apsistodavo ką tik atvykę airiai. Nieko keisto, kad didžiulis skurdas skatino žmones užsiiminėti nelegalia veikla. „Hell’s Kitchen“ rajone siautusių airių gaujų bijojo visas Manhatanas. Sklando legendos, kad vietiniai airiai nusikaltėliai nešiodavo iš policininkų atimtas uniformas. Taip jie parodydavo aplinkiniams savo neliečiamumą.

Ne visas „Hell’s Kitchen“ yra užstatytas dangoraižiais. Pavieniai mažesni namai dar primena, kad ne taip seniai šis rajonas buvo visiškai kitoks. Todėl čia visai smagu pasivaikščioti. Juolab, kad visai netoli, Hadsono upės prieplaukoje, stovi prišvartuotas muziejumi po atviru dangumi paverstas karto metų lėktuvnešis „USS Intrepid“.

Remigijus Kostrovickas, portalo ir mob. programėlės „Miesto Žirafos“ įkūrėjas

Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Intrepid“ lėktuvnešis
Remigijaus Kostrovicko, „Miesto Žirafos“ nuotr./„Intrepid“ lėktuvnešis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius