Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 1d. 19:42

Neatrastos Vezuvijaus apylinkės: juodo smėlio paplūdimiai, skonio iššūkis ir pavojai turistams

Vezuvijaus ugnikalnis
„Scanpix“ nuotr. / Vezuvijaus ugnikalnis

„Daug keliavome po Europą, todėl man atrodo, kad turistų Neapolyje laukia tokie patys pavojai, kaip ir kituose dideliuose ir turistų gausiai lankomuose miestuose. Juose vagišiai laukia išsiblaškiusių turistų, kad nugvelbtų piniginę“, – portalui LRT.lt sako svečių namų „Il Giardino di Tonia“ savininkė Bruna Scafa iš Kampanijos regiono Italijoje. Būdama Neapolyje ji stengiasi neišsiskirti iš minios, o turistams pataria nesipuošti į akį krintančiais papuošalais, laikrodžiais, neiti į atokius miesto rajonus ir nevaikščioti tamsiomis gatvėmis naktį.

„Pietavome Tore Anunciatoje tiesiog ant jūros kranto. Visi sakėsi esantys laimingi gyvendami tose vietose ir be vaizdo į jūrą paprasčiausiai nebūtų galėję egzistuoti. O man užtenka sieloje išsaugoti prisiminimą apie tai“, – rašė Wolfgangas Goethe kelionės po Italiją dienoraštyje.

Vos pusvalandis kelio į pietus nuo Neapolio – ir jūs taip pat galite atsidurti Tore Anunciatoje, kur tvyro ramybė, prieplaukoje sūpuojasi laiveliai, o tolumoje stūkso Vezuvijus. Pagrindinėje miesto aikštėje stovi XIX amžiaus pastatas, kuriame įsikūrę svečių namai „Il Giardino di Tonia“, priklausantys Brunai Scafa ir Aldo Avvisati. Ne mažiau svarbi ir senelės Tonios figūra – ne tik svečių namai pavadinti jos vardu, bet Tonia jau 50 metų rūpinasi ir čia pat esančių citrusinių vaismedžių sodu.

Bruna – anglų kalbos mokytoja, Aldo – advokatas, bet, kaip dažnai nutinka Italijoje, jiedu nėrė į avantiūrą ir jau ne vienerius metus svečių širdis užkariauja nepaprastu nuoširdumu.

– Bruna, kaip jūsų, rodos, ir taip užimtame gyvenime, atsirado laiko svečių namams „Il Giardino di Tonia“?

– Į naują veiklą pasinėrėme šiek tiek iš poreikio, šiek tiek iš meilės. 2008 metais gavome paskolą iš banko ir įsigijome antrą mano vyro šeimai priklausiusio pastato pusę su nemažai kambarių. Prieš tai per dešimtį metų buvome išmaišę net tik Italiją, bet ir Europą, o keliaudami visuomet apsistodavome svečių namuose. Kartą pasakėme sau – „įkurkime svečių namus Tore Anunciatoje ir mes!“.

Pagalvojome, kad tokia veikla galėtų padėti sumokėti banko paskolos įmokas. Bet imtis naujos veiklos paskatino ne tik finansinės ir meilė mūsų miestui ir jo apylinkėms. Norėjome parodyti, kad turistai laukiami ir čia, ne tik Amalfyje, Kapryje ar Pozitane.

– Svečių namuose apsistoję turistai lieka sužavėti jūsų nuoširdumo. Kokiomis vertybėmis vadovaujatės darbe?

– Kadangi turime ir kitus darbus, į naują veiklą pasinėrėme tarsi į nepaprastą nuotykį ir su dideliu entuziazmu. Jaučiamės tarsi vykdydami misiją, tarsi būdami mūsų apylinkių ambasadoriais. Puikiai suprantame, kad Kampanijos regioną lydi neigiama reputacija – esame pristatomi, kaip blogi žmonės, o regionas kaip pilnas pavojų.

Tai žinodami visada stengiamės, kad mūsų svečiai jaustųsi gerai ir saugiai, kad galėtų pasimėgauti geriausiais neapolietiškos kultūros aspektais, nurodome kokias vietas verta aplankyti, ką reikėtų nuveikti. Ir tai nebūtinai visiems žinomos vietos ar pramogos.

Tačiau, kad galėtume tai daryti, pirmiausia turime užsitarnauti svečių pasitikėjimą, įveikti jų įtarumą. Stengiamės užmegzti asmeninį ryšį su kiekvienu. Vertiname paprastumą ir aiškumą, bendraudami tuo ir vadovaujamės. Manau, kad mums pavyksta, o mūsų svečiams nuo to tik geriau.

Puikiai suprantame, kad Kampanijos regioną lydi neigiama reputacija – esame pristatomi, kaip blogi žmonės, o regionas kaip pilnas pavojų.

– Dar vienas dalykas, krentantis į akis – ekologija jūsų namuose. Kaip puoselėjate aplinką?

– Mes su vyru labai mylime gamtą, taip pat puikiai suprantame, kad ateities kartoms turime palikti tai, ką gamta mums padovanojo. Ekologiją praktikuojame gyvenime konkrečiais veiksmais, ne tik žodžiais – naudojame saulės baterijas pagamintą energiją vandeniui šildyti, kaip kurių patalpų apšvietimui.

Naudojame tik aukščiausios energetinės klasės elektros prietaisus, pastato stogas padengėme specialia termine medžiaga, neleidžiančia švaistyti šilumos. Mūsų automobilis yra varomas metano dujomis, tačiau labai dažnai važinėjame viešuoju transportu arba einame pėsčiomis.

– O vietoj sodo neįrengėte automobilių stovėjimo aikštelės, kaip kažkas rekomendavo.

Ekologiją praktikuojame gyvenime konkrečiais veiksmais, ne tik žodžiais – naudojame saulės baterijas pagamintą energiją vandeniui šildyti, kaip kurių patalpų apšvietimui.

– Be citrusinių vaismedžių sodo tiesiog neįsivaizduojame mūsų pastato ir svečių namų – tai yra neatskiriama komplekso dalis, ją taip suprojektavo mūsų protėviai. Be to, šiais laikais išsaugoti sodą miesto centre reiškia išsaugoti „žalią plautį“. Dėl visų išvardintų priežasčių mūsų svečių namai gavo „Eco-Label“ sertifikatą.

– Bruna, minėjote neigiamą Kampanijos regiono reputaciją. Ir aš esu ne kartą girdėjusi perspėjimą nevykti į Neapolį tiek iš kitų turistų, tiek iš pačių italų. Ar iš tiesų čia taip pavojinga?

– Daug keliavome po Europą, todėl man atrodo, kad turistų Neapolyje laukia tokie patys pavojai, kaip ir kituose dideliuose ir turistų gausiai lankomuose miestuose. Visuose juose vagišiai laukia išsiblaškiusių ar neatidžių turistų, ieškodami progos nugvelbti piniginę ar telefoną.

Kai būnu Neapolyje, stengiuosi neišsiskirti iš minios – rengiuosi paprastais drabužiais, nesipuošiu į akį krintančiais papuošalais ar laikrodžiu. Žinoma, perspėjame neiti į atokius miesto rajonus arba nevaikščioti tamsiomis gatvėmis naktį.

Jei kalbame apie Tore Anunciatos miestą, vietų, į kurias nerekomenduojame eiti ar važiuoti, nėra.

– Ką rekomenduojate aplankyti Tore Anunciatos apylinkėse?

– Italija yra didelė ir graži, kupina vietų, kurias verta aplankyti, ir produktų, kurių būtina paragauti. Žinoma, reikėtų pradėti siūlyčiau nuo žymiausių ir kiek mažiau žinomų archeologinių vietovių – Pompėjos, Erkolano, Oplončio, Boskorealės, Stabijos. Galima net nuvažiuoti iki Paestum vadinamos įspūdingos graikų laikų šventyklos ant jūros kranto.

Privaloma aplankyti ir Neapolį. Pasivaikščiojimas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktame miesto centre paliks neišdildomą įspūdį – siauros gatvelės, įspūdingos aikštės, barokinės bažnyčios, baugūs Neapolio požemiai, pilys, nuo kalvų atsiverianti miesto ir Vezuvijaus panorama. Verta aplankyti Nacionalinį archeologijos muziejų, kuriame saugomi radiniai iš Pompėjos ir kitų archeologinių vietovių. Nacionalinis Kapodimontės muziejus taip pat vertas dėmesio, nes yra vienas didžiausių meno muziejų Italijoje.

Iš Tore Anunciatos nesunku pasiekti ir labai ypatingą geologiniu požiūriu zoną, itališkai vadinamą Campi Flegrei. (žodis „flego“ reiškia „degintas“). Pocuolio įlankoje esanti zona iš tiesų yra apie 12 km pločio iš dalies po vandeniu paniręs ugnikalnio piltuvas.

– Kampanijos regionas gali pasigirti įvairia virtuve. Ko reikėtų paragauti?

–„Geras maistas – gera sveikata“ – šis posakis tinka tiek visos Kampanijos, tiek ir mūsų namų virtuvėje. Visuomet renkamės vietinius produktus, jei tik įmanoma – ekologiškus. Tuo tarpu turistai, valgydami vietinius produktus ir patiekalus, gali dar geriau ir artimiau pažinti lankomą regioną.

Vezuvijaus apylinkėse siūlau paragauti daržovių ir vaisių: pomodorino del Piennolo del Vesuvio rūšies pomidoriukų, baklažanų, cukinijų, paprikų, brokolių, abrikosų, figų, vynuogių, obuolių ir t. t. Būtinai turiu paminėti šviežią žuvį ir buivolių pieno mocarelą, alyvuogių aliejų ir vyną.

Taip pat turime įvairios duonos ir makaronų, o Tore Anunciata praėjusiame amžiuje net buvo praminta „capitale dell‘arte bianca“, t. y. „baltojo meno sostine“ – tai yra aliuzija į makaronų ir duonos gamybą.

Svarbiausias neapolietiškos virtuvės bruožas, kad visus šiuos ir daugybę kitų šviežių ir kokybiškų produktų galima derinti tarpusavyje ir gauti nesuskaičiuojamą daugybę unikalaus skonio patiekalų.

– Ar jūsų sode augančios citrinos yra tik dėl grožio?

– Iš mūsų sode augančių citrinų senelė Tonia, mano vyro mama, namuose gamina limoncello, citrinų likerį. Juo vaišiname pas mus apsistojančius svečius ir metame jiems savotišką iššūkį – jei keliaudami po Kampanijos regioną rastų skanesnio limončelo, gali nusipirkti butelį, atsivežti jį pas mus, o mes grąžinsime išleistus pinigus. Iki šiol dar niekas neprašė grąžinti pinigų, tik senelės Tonios limončelo butelio.

– Vezuvijus buvimas justi visur – istorijoje, peizaže, kasdieniame gyvenime. Ar egzistuoja ypatingas ryšys tarp vietos gyventojų ir ugnikalnio?

– Nėra nė vienos dienos, kad bent kartą nepažvelgtume į Vezuvijų – bandome atspėti jo nuotaiką, planus. Jis – tarsi šeimos narys. Be to, kalbėjome apie mūsų teritorijos turtus, daržoves, vaisius – už visa tai turime dėkoti būtent Vezuvijui. Vulkaninis dirvožemis yra ypač derlingas.

Kalbant apie galimus pavojus – pasitikime geologijos tarnybomis ir tikime, kad būsime laiku perspėti apie pavojų. O dabar suprantame, kad Vezuvijus mums suteikia unikalumo, kurio ieško turistai iš viso pasaulio. Todėl atvykite, Kampanijos grožį ir svetingumą patirkite patys!

Lrt.lt
Temos: 2 Neapolis Italija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Griaunama atominė elektrinė užsimojo statyti naujas patalpas, nes kitos „morališkai pasenusios“

Vardai

15min studijoje – atvira ir jautri diskusija: apie valgymo sutrikimus kitokiu kampu

Aktualu

VTEK narys Virginijus Kanapinskas: politikai įtakos nedarė, tik liepė patiems išspręsti

24sek

Vėl sužvėrėjęs B.Daviesas – apie 2 milijonų nuotykį, K.Malone'ą ir Kauną

Verslas

Ramūno Karbauskio užantyje – išorinis ekouostas

Aktualu

Linas Kontrimas: O ko norime mes?

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ pergalės atgarsiai rūbinėje ir aikštėje – kokie pokyčiai buvo svarbiausi (3/5)

Sportas

Priversti keisti pavadinimą: parolimpinis komitetas virto paralimpiniu

Mokslas.IT

Galvą kelia naujas technologinis monstras: kol kas slepiasi ir ruošiasi smogti

Aktualu

Kęstutis Navickas: kertant Labanoro girią šiurkščių pažeidimų nebuvo

Aktualu

Panevėžį sudrebinęs sprogimas sugriovė šešis garažus, po nuolaužomis rastas vyro kūnas

Aktualu

Penktadienį 15min studijoje – kandidatas į prezidentus Petras Auštrevičius

Vardai

Supermodelis Karlie Kloss įsiliejo į Trumpų šeimą: ištekėjo už multimilijonieriaus Joshua Kushnerio

Maistas

Savaitgalio valgiaraštis: pradedame sotesnių patiekalų sezoną

Gazas

„Tesla Model 3“ testas: kaip atrodo pavarų dėžė, nuvažiavus 1,6 mln. kilometrų

Aktualu

Neįprastas šeimos pagausėjimas: Kauno klinikose gimė ketvertukas

Pasaulis kišenėje

Požeminė Ukraina: legendomis apipinta didžiausia katakombų sistema pasaulyje

Maistas

Deivydas Praspaliauskas bandys trečią kartą tapti geriausiu

Aktualu

Alytaus pataisos namuose bus permontuota mobiliojo ryšio blokavimo įranga

Vardai

Leonas Somovas naujame klipe tapo kunigu: įvertinkite jo dainą su Justinu Jaručiu ir KAIA

Naujienos

Aktualu

Tyrimas: pirmąjį sovietinės okupacijos dešimtmetį Lietuva buvo piniginė SSRS donorė

15min iš Berlyno Mokslas.IT

Metų naujiena iš „Huawei“: kuo ateinančius metus bus kapojami konkurentai?

Sportas

„Chelsea“ toliau žygiuoja be kluptelėjimų – įveikta „AFC Bournemouth“ vienuolikė

24sek

K.Pangosas – apie iššūkius ir savo vaidmenį Barselonoje: „Nebus labai sunku“

Verslas

Pačiame Vilniaus centre iškils biurų pastatas – automobilius nuleis liftu

Gyvenimas

Laukiamas proveržis plaučių vėžio gydyme: tikimasi, kad jis taps lėtine liga

Aktualu

Iš pradžių stebinęs mokyklos direktorės R.Mikienės elgesys tapo geros dienos pradžios ritualu

Aktualu

Rusijos grasinimas: separatistų lyderio nužudymas gali sužlugdyti Minsko susitarimus

Vardai

Po triumfo Kalnų parke SEL nusprendė pasirodyti dar kartą, šįkart – nemokamai

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: žąsis su obuoliais slyvose

Kultūra

Būties nuskaidrėjimai

Aktualu

Dauguma lietuvių mano, kad dūmų detektorių turėti svarbu, bet juos turi tik trečdalis

Aktualu

Per „Boko Haram“ reidą žuvo 30 Nigerijos karių

Vardai

Prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma mini 67-ąsias vestuvių metines

Aktualu

Suabejoję pareigūnų sąžine du šiauliečiai užsimanė emigruoti: „Gal jie už baudas premijas gauna?“

Aktualu

Plastiko, popieriaus ir stiklo atliekas siūloma tvarkyti geriau

Gazas

Kada lietuviai autobusuose įpras segtis saugos diržus

Aktualu

Dėl neteisėto ginklo laikymo sulaikytas Sakartvelo neonacių lyderis

Aktualu

Londono meras sulaukė atsako iš D.Trumpo gerbėjų: pakilo balionas, vaizduojantis jį su bikiniu

Aktualu

KTU bendruomenė Mokslo ir žinių dieną sutiko tarsi įspūdingame kino filme

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje