Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gruodžio 3d. 21:16

Pasaulio bambos ypatybės ir kelionė į ją laivu

Brukliną ir Manhataną jungiantys tiltai
Vaido Mikaičio nuotr. / Brukliną ir Manhataną jungiantys tiltai

Niujorkas turi gausybę pavadinimų. Man labiausiai patinkantis yra „pasaulio bamba“. Manau, šis pavadinimas tiksliai apibūdina visų pasaulio miestų miestą – jei būtų renkama pasaulio sostinė, neabejoju, kad ja taptų Niujorkas, įtakingiausias ir svarbiausias miestas pasaulyje. Tikra pasaulio bamba.

Esu buvęs jame daugybę kartų. Kaskart viešėdamas JAV įtraukiu jį į savo kelionės maršrutą, nors mano kelionės tikslas ir vieta būna visiškai nesusiję su Niujorku. Tiesiog negaliu kitaip – jei keliauju į JAV, Niujorką privalau aplankyti, kad ir kiek man tai kainuotų laiko ir pinigų.

Taip yra todėl, kad šis miestas turi užburiančią trauką. Jis niekada nenusibosta. Į jo, tarsi amžinojo variklio, sūkurį norisi pasinerti vėl ir vėl. Turbūt praeitame gyvenime turėjau glaudų ryšį su šiuo miestu, kad jis mane kaskart taip traukia, nors esu jame buvęs bent dvidešimt kartų.

Dažniausiai į Niujorką atskrendama lėktuvu. Miestas turi tris didelius oro uostus, tačiau dažniausiai europiečiai naudojasi dviem – J.F.Kennedy, esančiu Niujorke, ir Newark oro uostu, esančiu Naujojo Džersio valstijoje. Paradoksalu, bet būtent šis oro uostas, esantis kitoje valstijoje, yra arčiau Niujorko miesto širdies Manhatano nei Kennedy oro uostas, esantis pačiame mieste. Iš Niujorko į Manhataną traukinukas nugabena per dvidešimt minučių.

Viešint JAV į Niujorką galima nuvykti traukiniu ar autobusu. Savo automobiliu vykdami iš Niagaros krioklių planavome vykti į Meiną, tačiau važiuojant per Niujorko valstiją buvo tiek daug kelio ženklų, rodančių kryptis į Niujorko miestą, kad galiausiai palūžome – į Meiną nuvyksime vėliau, dabar važiuosime patikrinti, kaip laikosi galingiausias pasaulio miestas.

Niujorko miestą sudaro penki stambūs rajonai, kurių žymiausias yra Manhatanas. Tai centrinis Niujorko rajonas, kuris yra ne tik Niujorko, bet ir visų JAV širdis. Daugelis pasaulio žmonių Niujorko miestą tapatina būtent su Manhatanu. Jame yra sutelkta ir didžiausia dalis žymiausių Niujorko epizodų.

Orientuotis Manhatane labai paprasta, nes gatvės yra išdėstytos kvartalais ir sunumeruotos. Taigi, visada žinai, kurioje vietoje esi ir kur turi eiti. Tačiau, nepaisant lengvo susigaudymo, automobiliu lįsti į Manhataną nesiūlau, nes tai gali būti begalinis galvos skausmas. Čia vairuoti sudėtinga, yra daugybė vienos krypties eismo gatvių, tūkstančiai šviesoforų ir kitų eismo apribojimų. Eismas vyksta taip lėtai, kad žygiuojant gatve matai, kad automobiliai juda tokiu pat greičiu. Jau nekalbant apie pasistatymą. Jis yra ir brangus, ir sunkiai surandamas.

Vaido Mikaičio nuotr./Kažkur Manhatane
Vaido Mikaičio nuotr./Kažkur Manhatane

Manhatane automobilis yra našta. Net trys ketvirtadaliai rajono gyventojų išvis neturi automobilių, kai visose JAV šis skaičius siekia tik 8 proc. Jei kalbėtume apie visą Niujorką, tai, palyginti su kitais šalies miestais, kur 90 proc. žmonių į savo darbovietes važiuoja automobiliais, Niujorkas yra vienintelis JAV miestas, kuriame daugiau nei pusė šeimos ūkių jų išvis neturi.

Niujorko metro yra didžiausia greitojo tranzito sistema pasaulyje ir turi daugiau stočių nei bet kuris kitas didmiestis. Nenuostabu, kad juo patogu pasiekti bet kokį užkampį ir be automobilio.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Žmonės Niujorko metro stotelėje piko metu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Žmonės Niujorko metro stotelėje piko metu

Todėl, jūsų automobiliui artėjant prie Niujorko, siūlau daryti taip, kaip daro dauguma normalių amerikiečių – palikti automobilį kituose rajonuose ir į centrą vykti traukiniu. Kiti rajonai gali būti Bruklinas ar Bronksas, priklausomai, iš kurios pusės atvažiuosite. Bet geriausias variantas yra kitoje Hadsono upės pusėje esantis Naujasis Džersis. Iš čia Manhatanas yra pasiekiamas ranka ir naudojantis viešuoju transportu nereikia mokėti tilto mokesčių patenkant į jį. Savo akimis mačiau šimtus automobilių, stovinčių bet kurioje Naujojo Džersio traukinių stotelėje. Džersio gyventojai, dirbantys Manhatane, rytais savo automobiliu atvažiuoja iki traukinių stotelės, persėda į traukinį, vykstantį į Niujorką, o vakarais grįžta atgal.

Vaido Mikaičio nuotr./Praplaukiame Laisvės statulą
Vaido Mikaičio nuotr./Praplaukiame Laisvės statulą

Egzistuoja dar viena gana retai naudojama transporto priemonė patekti į Niujorką – laivas. Nors Niujorke lankiausi daug kartų, laivu dar nebuvo tekę atvykti, todėl norėjau ištaisyti šią klaidą būtent dabar. Ne, tai nėra okeaninis ar kruizinis laivas, plaukiantis į JAV. Tokią pramogą sau gali leisti tik daugybę laisvo laiko turintys žmonės.

Tai laivas, plaukiantis iš Naujojo Džersio į Manhataną. Jis yra daugiau pramoginio pobūdžio ir bilietai beveik dvigubai brangesni nei traukinio. Tačiau, gyvenant arčiau uosto esančio Highlands miestelyje, šis pasirinkimas gali būti visai neblogas, nes kelionė laivu yra greitesnė nei traukiniu, trunkanti apie 45 minutes. Taip yra ne dėl to, kad laivas plaukia greičiau, o todėl, kad jūros kelias trumpesnis ir laivas plaukia be sustojimų.

Ir pats didžiausias skirtumas – nuostabūs artėjančio Manhatano vaizdai, matomi kelionės metu. Keliaujant traukiniu šių vaizdų nepamatysi, nes artėjant prie Niujorko traukinys neria į požemius ir niekada iš jų nebeišlenda. Niujorko traukinių stotis yra po žeme.

Vaido Mikaičio nuotr./Manhatanas sparčiai artėja
Vaido Mikaičio nuotr./Manhatanas sparčiai artėja

Kelionės laivu kaina į vieną pusę yra apie 26 JAV dolerius. Kelionė į abi puses atsieina kiek pigiau. Laive galima įsitaisyti tiek viduje, tiek viršuje – atvirame denyje. Mūsų kelionės metu rugsėjo mėnesį oras buvo netgi labai vasariškas, todėl sėdėjome viršutiniame denyje ir be perstojo pyškinome visais aparatais, kuriuos tik turėjome.

Mano manymu, fotografavimas kelionėje atima didelę mėgavimosi dalį, nes į pasaulį dažniau žvelgi pro telefoną nei tiesiogiai savo akimis. Ir dar stresuoji galvodamas, kad tik ko nepraleidus ir ar gražios nuotraukos bus. Bet plaukiant Manhatano link nefotografuoti nebuvo įmanoma, nes norėjosi įamžinti kiek galima daugiau šių puikių vaizdų.

Vaido Mikaičio nuotr./Vidurinysis Manhatanas su „Empire state building“
Vaido Mikaičio nuotr./Vidurinysis Manhatanas su „Empire state building“

Laivas keleivius išleidžia rytiniame viduriniame Manhatane, visai netoli garsiojo „Empire State Building“.

Ir dar tas kvapas. Kvapas, kuris niekur kitur nejaučiamas, tik Niujorke.

Apie Niujorką ir jo įžymybes yra prirašyti ištisi tomai. Jų skaitymas yra laiko gaišimas, nes tą patį laiką galima išnaudoti tiesiog nuvykimui į Niujorką ir visko pamatymui nuosavomis akimis. Juolab kad lietuvių gyvenimas nuolat gerėja ir skrydžių bilietai pinga akyse.

Laisvės statula, „Empire State Building“, Centrinis parkas, Taimso aikštė, Rockfellerio centras, dangoraižių džiunglės, Penktoji aveniu, Brodvėjus, naujasis Pasaulio prekybos centras, visų pasaulio tautų katilas su savo atskirais rajonais, anglų kalba su akcentu, protestuotojai prie „Trump“ verslo centro, požeminis miesto gyvenimas, Harlemas, prabanga, skurdas, šiukšlės, triukšmas, vakarėliai, sudužusios ir išsipildžiusios imigrantų svajonės bei visos kitos Niujorko gėrybės ar blogybės lauks jūsų, jei pasiryšite atvykti. Čia pasaulio sostinė, čia rasite visko. Ir tą geriausia patirti ne per knygas, o realybėje.

Ir dar tas kvapas. Kvapas, kuris niekur kitur nejaučiamas, tik Niujorke. Tai sunkiai apibūdinamas kvapas, jį reikia pajusti. Vėliau prie jo pripranti, bet atvykus jis visada jaučiamas. Tai malonus pasaulio sostinės kvapas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Verslas

Ekologinio ūkio savininkas: man gaila, bet turiu absoliučiai viską eksportuoti

Mokslas.IT

Surastas paskutinis Marso vandenynas

Popiežiaus vizitas Aktualu

Vytautas Landsbergis: per popiežiaus vizitą Lietuva įgijo draugą

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Gazas

Atlikti „Tesla Model 3“ saugumo bandymai: ar elektromobiliai yra saugesni už automobilius su vidaus degimo varikliais?

Aktualu

Popiežius Kaune kvietė kunigus būti arčiau žmonių: „Sako: žmonės neateina. Eik juos atrasti“

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

24sek

Galingai puolę Prienų veteranai susitvarkė su „Lietkabeliu“

Gazas

Šiauliuose paaiškėjo „Geriausias Lietuvos vairuotojas 2018“

Vardai

Michaelas Jacksonas po mirties uždirba daugiau nei būdamas gyvas: jo giminaičiai maudosi prabangoje

Naujienos

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Verslas

Ekologinio ūkio savininkas: man gaila, bet turiu absoliučiai viską eksportuoti

Mokslas.IT

Surastas paskutinis Marso vandenynas

Popiežiaus vizitas Aktualu

Vytautas Landsbergis: per popiežiaus vizitą Lietuva įgijo draugą

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Gazas

Atlikti „Tesla Model 3“ saugumo bandymai: ar elektromobiliai yra saugesni už automobilius su vidaus degimo varikliais?

Aktualu

Popiežius Kaune kvietė kunigus būti arčiau žmonių: „Sako: žmonės neateina. Eik juos atrasti“

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

24sek

Galingai puolę Prienų veteranai susitvarkė su „Lietkabeliu“

Gazas

Šiauliuose paaiškėjo „Geriausias Lietuvos vairuotojas 2018“

Vardai

Michaelas Jacksonas po mirties uždirba daugiau nei būdamas gyvas: jo giminaičiai maudosi prabangoje

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje