Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 lapkričio 22d. 20:48

Per 10 mėnesių apkeliavę beveik visą pasaulį kuprinėtojai lankosi pas lietuvius „Šikagoje“

Mums nespėjus nė mirktelt, Amerikos lietuvis jau išspausdina straipsnį
Evelinos ir Karolio nuotr. / Mums nespėjus nė mirktelt, Amerikos lietuvis jau išspausdina straipsnį
Vilis ir Džeraladinė iš Saskačevano (Kanados), kuriame lygumos tokios lygios, kad anot vietinių tolumoje gali pamatyti prieš tris dienas pabėgusį šunį, keliaudami žemyn į JAV, mus paėmė iki pat Čikagos. Tad 2600 kilometrų mes įveikėme per dvi dienas. Nežinantiems apie mūsų kelionę, mes priminsime - pradėję sausio mėnesį keliauti, autostopu įveikėme Artimuosius Rytus ir Aziją, Australiją, Aliaską ir Kanadą, o dabar pakeliui į Čikagą. Čia ketiname lietuvių konsulate keisti pasus (senuosiuose jau nebedaug puslapių vizoms), pasirengti netikėtam naujam iššūkiui - kelionei kanoja Fokso, Ilinojaus ir Misisipės upėmis, pasidalinti savo įspūdžiais su Amerikos lietuviais, ir tiesiog šiek tiek pailsėti. Ir, be abejo, kiek pasibastyti Šikagoje (kaip vietiniai tai taria). Nuotykių prisikaupė tiek, kad į vieną straipsnį nesutalpinsime. Pradedame. Viešnagė pas Amerikos lietuvius Čikagoje.

Pirmosios lietuviškos akimirkos

Su kitais keliautojais pasišnekame – didmiesčiai mus žavi retai, dažniausiai jaučiamės patogiai mažuose jaukiuose miesteliuose, kur artimiau galime susipažinti su vietiniais žmonėmis. Tad į Čikagą atkeliaujame su dviem jausmais kišenėje. Nenorim, nes bedvasės gatvės mums dažnai lieka nejaukios. Smalsu susipažinti su kai kuriais lietuviais, su kuriais užmegzta draugystė pakeičia mūsų kelionės eigą bei paplepėti su senais draugais. 

Evelinos ir Karolio nuotr./Kunigaikačių užeigoje
Evelinos ir Karolio nuotr./Kunigaikščių užeigoje

Kanadiečių šeima mus pristato prie pat Dalios, dar lietuviškų laikų kaimynės, namų. Dalia supranta mūsų nostalgiją lietuviškam maistui, tad jau tą vakarą išsvajota silkė su bulvėmis. Kitą vakarą netikėtai vaišinami Kunigaikščių užeigoje, kurioje apsilanko ne viena lietuviška žvaigždė ar žvaigždinas. Sukirtus cepelinus ir bulvių plokštainį, smalsus ir svetingas šeimininkas jau neša desertą, trejas devynerias, ir didžiulę knygą, į kurią rašosi minėtieji žvaigždinai ir garsūs asmenys. Mūsų kelionė neypatingesnė nei kitų keliautojų, įveikiančių panašius ar didesnius atstumus, bet su malonumu palinkim išlikti alkainais pažinti pasaulį.

Evelinos ir Karolio nuotr./Antano kampas - buvusi užeiga Market Parke, anksčiau buvusioje Mažojoje Lietuvoje
Evelinos ir Karolio nuotr./Antano kampas - buvusi užeiga Market Parke, anksčiau buvusioje Mažojoje Lietuvoje

Visai nesitikime tokio Amerikos lietuvių dėmesio, nors galėjome ir iš Australijos patirties pasimokyti, kad svetur gyvenantys lietuviai gali būti labai dosnūs ir svetingi. Mums nė nenutuokiant, jau „Amerikos Lietuvis“ išleidžia straipsnį apie mūsų kelionę. Dalintis mums smagu. Tad netrukus pradedame dalinimosi patirtimi maratoną.

Evelinos ir Karolio nuotr./Vandens ir saulės žaismas
Evelinos ir Karolio nuotr./Vandens ir saulės žaismas

Lietuvių mokykla Čikagoje

Kiekvienas prisimename, kaip mokėmės svetimos kalbos. Kur kas keisčiau matyti savos kalbos mokyklą, kurioje lietuviukai šeštadieniais susirenka pasimokyti savo šaknų kalbos. Praeidami nugirstame, kad kai kurie per pertrauką žaisdami mieliau kalba angliškai. Mokykla vis tik gera galimybė sužinoti apie protėvių kultūrą, papročius, galų gale pasikalbėti tarpusavyje. Kai kurie tėvai (Australija tai būtų, ar Amerika) stropiai namuose kalba tik lietuviškai, kai kuriems – ypač mišrioms šeimoms – lietuvybę išsaugoti sunku.

Evelinos ir Karolio nuotr./Čikagos dangoraižiai
Evelinos ir Karolio nuotr./Čikagos dangoraižiai

Susirinko pilna salė jaunų žmonių. Kiek nedrąsu mums. Juk kalbėsime apie savo kasdienybę, bet ar pasieksime jų širdis, sunku pasakyti. Vaikai smalsiai žiūri, kaip degam savos gamybos viryklėlę, ateina išbandyti mūsų kuprinių. Klausinėja apie sunkumus ir nuotykius, o mes su užsidegimu pasakojame, kaip išsigandome grizlių šeimos, kaip sekėsi valgyti jaučio skrandį su kiniečių verslininkais arba kaip mumis rūpinosi turkų policininkai ar greitosios darbuotojai. Nustebo, kad mūsų biudžetas tik penki doleriai per dieną. Mokyklos pavaduotoja Audronė Sidaugienė džiūgauja – vaikai per pristatymą nesnaudė ir tarpusavyje neplepėjo, o jų gausūs klausimai rodė susidomėjimą. Labai gerai!

Bunkeris

Jau kitą dieną, kiti patyrę keliautojai – Žilvinas ir Diana (apie juos išsamiau kiek vėliau) – sukviečia į Bunkerį (dėkui Audrai Januškienei už tokį svetingą mūsų priėmimą) susidomėjusius Amerikos lietuvius. „Pati tikrai negalėčiau taip daryti, bet jūs šaunuoliai, kad taip keliaujate“, – mūsų keliavimo stiliaus paprastumas kai kuriuos baugino, kai kurie džiūgavo, bet visi palaikė. Ne tik emociškai, bet gausiai finansiškai. Dėkui visiems prisidėjusiems prie mūsų kelionės – mums tai labai svarbu!

Amerikos lietuviai, keliavę dviračiais per Amerikas

Žilvinas ir Diana – garsūs Amerikos lietuvių tarpe. Jie dviračiais nuo Čikagos pasiekė patį piečiausią Pietų Amerikos tašką, ir jei ne šeimyninės aplinkybės, būtų apvažiavę ir visą pasaulį. Ne vieną vakarą susėdę mes dalijomės patyrimais, kurių juokingiausi vis tik išlieka skaudžiai komiškos „tualeto istorijos“. Nors mūsų keliavimo stilius skiriasi, tačiau patirtas žmonių gerumas labai panašus. Besidomintiems keliavimo istorijomis jų internetinis puslapis www.vnextstop.com, galbūt ir jūs sumąstysite kokį žygį. Kaip tik jie ir pasiūlo mūsų iššūkiui naują keliavimo priemonę – kanoją. Šiaip šie aktyvūs žmonės jau dabar rengia naujus projektus „You go wild“ (angl.).

Čikaga

Evelinos ir Karolio nuotr./Trampo dangoraižis
Evelinos ir Karolio nuotr./Trampo dangoraižis

Užverčiame galvas. Čikagos dangoraižiai – Sierso ar Trampo – įspūdingi tiek stovint šalia, tiek nuo Mičigano ežero pakrantės. „Trampas (bene garsiausias verslininkas) matyt pastate, jo sraigtasparnis ant stogo galėtų nusileisti“, – lietuvis Pijus mums paaiškina.

Evelinos ir Karolio nuotr./Naktinė Čikaga
Evelinos ir Karolio nuotr./Naktinė ČikagaČikagos muziejai – ne biudžetą saugantiems keliautojams. Nuolaidas gaus tik vietiniai gyventojai. „Penktadienį nemokamas Čikagos simfoninio orkestro koncertas „Karmina Burana“. Nesvarbu, kad vos įžengus į Tūkstantmečio parką pradėjo pliaupti lietus, žmonės ir toliau ant pievelės ar kėdžių teškant lašams klausėsi įspūdingos klasikos. O kai kurių paprastų, bet žavių akimirkų joks turas nesuorganizuos, pvz. vėjo ir fontanto purslų žaismo saulei leidžiantis.

Market parkas – buvusi Mažoji Lietuva

Evelinos ir Karolio nuotr./Prie Dariaus ir Girėno paminklo Market Parko parke
Evelinos ir Karolio nuotr./Prie Dariaus ir Girėno paminklo Market Parko parke

Tačiau viena Čikagos dalis lietuviams buvo itin artima. Market parko rajonas, į kuri mus ir nusiveža Dalia. „Lithuanian plaza“ – lietuvių gatvė atmena tuos laikus, kai čia buvo Mažoji Lietuva. „Galėjai čia gyventi nemokant anglų kalbos“, – pasakoja savanorė, ruošdama parapijos salę sekmadienio renginiui. Lietuviška mokykla ir ligoninė, bankas ir parduotuvės. Už surinktus pinigus jie pastatė nepaprasto grožio bažnyčią, kuri ir dabar dar surenka lietuvių likučius. Deja, visi lietuvių namai dabar perimti kitų žmonių. Pradėjus į šiuos rajonus keltis kitos rasės žmonėms, teliko vos viena kita šeima ir nebedirbanti užeiga „Antano kampas“. Ir žinoma paminklas Dariui ir Girėnui, garbingai įsitaisęs greta esančiame parke.

Evelinos ir Karolio nuotr./Gyvieji dangoraižiai - iaraiakas keičiantys fontanai
Evelinos ir Karolio nuotr./Gyvieji dangoraižiai - išraiškas keičiantys fontanai

Pailsėję, atgavę jėgas, mes galiausiai pasirengiame naujam mūsų nuotykiui, apie kurį – kitame straipsnyje. Daugiau vaizdo ar garso įrašų galite rasti  mūsų puslapyje www.itervitae.me ir feisbuke Iter Vitae puslapyje.   

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje