Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 20d. 19:00

Postapokaliptinė Kuba: nuo senovinių automobilių iki 12 eurų atlyginimo

Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr. / Kelionė po Kubą

Vakarais, kai Havanoje sutemsta, šis miestas pradeda priminti postapokaliptinių filmų scenas. Gatvėmis tik retsykiais pravažiuoja koks nors automobilis, todėl pėstieji vaikštinėja viduryje kelio. Dešimtmečius nedažytų pastatų fasadus keičia išpuvusios durys ir sugriuvusios sienos. Kartais nosį ima riesti šiukšlių kvapas, kuriose kuičiasi maisto ieškantis šunėkas. Aplink tvyrančią tylą kartais pertraukia vaikus namo kviečiančių mamų balsai ar vienišos praeivių grupelės. Pro grotuotus namų langus žiba mėlyni televizorių ekranai.

Centrinėse Havanos gatvėse ši postapokaliptinė atmosfera išsisklaido. Jose jau pilna žmonių, daug triukšmo ir čia verda visiškai kitoks gyvenimas nei už kelių kvartalų. Visgi ana pusė man patinka labiau.

Kuba yra sustingusi laike. Gatvėmis važinėja XX a. vidurį menantys amerikietiški „Pontiac“, „Ford“ ir „Buick“ bei sovietiniai „žiguliai“ ir „moskvičiai“. Norint įsigyti interneto kortelę reikia laukti eilėje. Kai kurių parduotuvių prekystaliai visiškai pustuščiai, o šalimais trypčiojantys žmonės išduoda, kad ką tik atvežė naują prekių siuntą.

Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą

Kubos kelias į socializmą ir (ne)draugystė su JAV

6 dešimtmetyje Kuba Lotynų Amerikos standartais buvo ganėtinai išsivysčiusi šalis. Visgi JAV palaikomo šalies prezidento Fulgencio Batistos valdymo metu šalyje ėmė augti skurdas ir didėti socialinė atskirtis. Batista persekiojo savo politinius priešininkus, ribojo žodžio laisvę ir mieliau flirtavo su cukranendrių plantacijų savininkais, negu rūpinosi paprastai darbininkais.

1959 m. Kuboje įvyko revoliucija, po kurios valdžioje atsidūrė Fidelis Kastro. Nors JAV pradžioje revoliuciją rėmė, greitai ji suprato padariusi didžiulę klaidą. Naujasis Kubos vadovas pasiraitojo rankoves ir ėmėsi darbo. Jis nacionalizavo daugybę privačių įmonių ir uždraudė Kuboje užsieniečiams pirkti žemę. Stambiesiems žemvaldžiams priklausančios teritorijos buvo padalintos. Tuo pat metu pasipylė socialinės apsaugos, švietimo, kultūros ir kitos reformos. Ilgainiui sumažėjo ir nedarbas. Nereikia nė sakyti, kad Kubos darbininkų klasė buvo euforijoje.

JAV greitai nutraukė su Kuba bet kokius santykius ir pradėjo plataus masto puolimą, siekdama nuversti F.Kastro. Amerikiečiai ne tik norėjo sunaikinti Kubos socializmą, susigrąžinti jos valdžios atimtas įmones, bet ir, žinoma, nuversti naująjį lyderį. F.Kastro figūra Lotynų Amerikoje greitai tapo pasipriešinimo simboliu, todėl JAV vadovai pagrįstai nuogąstavo, kad jis gali įkvėpti sukilti ir kitas regiono šalis.

Po JAV paskelbtų ekonominių sankcijų, Kuba užmezgė glaudžius santykius su Sovietų Sąjunga. F.Kastro prašymu, Kuba pradėjo tiekti sovietams cukrų, o šie jiems kurą. Vėliau Kuba tapo vis labiau priklausoma nuo SSRS rinkos. Štai iš kur visi gatvėmis važinėjantys sovietiniai automobiliai. SSRS žlugus, Kubos ekonomika neišvengė didžiulio nuosmukio.

„Sovietų Sąjunga buvo labai gera šalis“, – sužinojęs, kad esu iš Lietuvos su šypsena veide savo istorines žinias demonstruoja mane užkalbinęs vietinis kubietis. Kubos revoliucijos muziejuje net yra speciali nuotraukų ekspozicija, kurioje vaizduojama, kaip rusai švenčia Naujuosius metus, ką valgo prie šventinio stalo, ir kaip atrodo Kremlius fejerverkų fone.

Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą

Menkas uždarbis ir maistas už korteles

Vidutinis kubietis per mėnesį uždirba apie 15 Kubos konvertuojamų pesų (12,2 euro), dar vadinamų „kukais“.

„Valstybė kiekvieną mėnesį suteikia gyventojams tam tikrą kiekį maisto, – pasakoja taksistu dirbantis Alfredo, – tačiau to maisto geriausiu atveju užtenka vos kelioms dienoms.“

Paklaustas, kaip tuomet kubiečiai išgyvena, jis tik gūžteli pečiais. Nors gatvėse galima pamatyti ir apynaujų vakarietiškų automobilių, Alfredo teigimu, paprastiems mirtingiesiems jie neįkandami. Tokius sau leisti įsigyti gali tik kino, sporto ar muzikos žvaigždės. Ir, žinoma, politikai.

Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą

Nauji automobiliai Kuboje kainuoja bent keletą kartų brangiau nei užsienyje. Norint nusipirkti vidutinės klasės automobilį šioje šalyje tektų pakloti apie 120–150 tūkst. eurų. Tačiau net ir turint tiek pinigų, be valdžios žinios tokių pirkinių neįsigysi.

Alfredo moka 75 „kukus“ per dieną už taksi automobilio nuomą. Taigi 5 vidutinius šalies atlyginimus. Jei per dieną tų 75 „kukų“ jis neuždirba, vadinasi, tenka mokėti iš savo kišenės. Pagrindiniai jo klientai yra užsieniečiai, nes vežiodamas vietinius jis vargiai ką nors uždirbtų.

Smirdinčios Kubos automobilių paslaptys

Kuboje gatvės pustuštės. Važiuojant greitkeliu kartais net po keletą minučių neprasilenki su jokiu automobiliu. Visi tie senoviniai automobiliai atrodo romantiškai ir traukia akį, tačiau jie smirdi. Viename tokių penkių valandų kelionę iš Havanos į Trinidadą ištvėriau tik užsidengęs nosį megztinio rankove.

Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą

60 metų ir daugiau skaičiuojančių automobilių varikliai neamžini, ir detalių jiems pataisyti nėra. Šią problemą Kubos valdžia išsprendė pradėdama vežti į šalį naudotus dyzelinius variklius iš Japonijos, Kinijos ir Pietų Korėjos. Kai gatve rieda raudonas blizgantis „Plymouth“, primenantis Stepheno Kingo „Kristinos“ ekranizaciją, tikėtina, kad po automobilio kapotu slepiasi kokio nors seno „Hyundai“ variklis. Blogiausia, kad tie varikliai velniškai teršia aplinką, tačiau alternatyvų, deja, nėra.

Dvi valiutos – du skirtingi pasauliai

Nors Kuba ir socialistinė valstybė, tačiau turizmas čia gyvena laisvosios rinkos sąlygomis. Vietiniame restorane galima pavalgyti už 1–1,5 euro, o turistams skirtose vietose kainos prasideda nuo 5 eurų. Šalies muziejai vietiniams kainuoja bent keliolika kartų mažiau. Neįsivaizduoju, ką turėtų galvoti eiliniai kubiečiai, kai vakariečiai už savo pietus lengva ranka pakloja jų vidutinį atlyginimą.

Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą

Kuboje yra dvi valiutos: jau minėti „kukai“ labiau naudojami stambesniems pirkiniams, o pesai – smulkesniems. Vos už 1 pesą (0,03 euro) galima nusipirkti porciją ledų, už 15 (0,46 euro) – nedidelę picą, o už 2 (0,06 euro) – stiklinę sulčių. Tiesa, nemaža dalis vakariečių nei tų ledų, nei picos neparagauja ir valgo tik turistinėse vietose. Negana to, ne visi ir turi tų pesų, tik „kukus“. Net keičiantis pinigus banke, jo darbuotojas lyg savaime suprantamą dalyką tiesia man pluoštą „kukų“, matyt, nenugirdęs, kad ne jų atėjau.

Taksi paslaugos vakariečiams irgi kainuoja keletą kartų brangiau nei vietiniams. Vairuotojai sunkiai leidžiasi į derybas, tačiau situaciją gelbėja centus kainuojantys vietiniai autobusai.

Dėl tokių kainų skirtumų visi trokšta dirbti su turizmu susijusiose srityse, nes tai skurdžiai gyvenantiems vietiniams atneša dar nematytus pinigus. Ir kubiečiai tuo naudojasi. Bene populiariausias būdas užsidirbti yra kambarių nuoma. Naktis pas vietinius kainuoja 10–30 „kukų“. Jei Havanoje nuomojami būstai paskęsta tarp kitų pastatų, tai šalies vakaruose esančiame Vinjalese jie rikiuojasi vienas po kito. Miesto centras, žinoma, pilna turistinių restoranų, ekskursijas siūlančių agentūrų ir barų. Taip sukuriama dirbtinė realybė, kurioje viskas pagrįsta tik besaikiu vartojimu.

Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą

Vinjaleso apylinkėse jau atsiveria autentiškoji Kubos pusė: kalnų fone žaliuoja tabako plantacijos, sukumpę senukai aria jaučiais žemę, o aplink stūkso nedideli pavieniai namai.

Kubietiško išgyvenimo receptai

Kubiečiai labai mėgsta eiles. Prie prekybos centrų ir bankų visada lūkuriuoja žmonės, nes į vidų vienu metu įleidžiamas tik tam tikras klientų kiekis. Ypač ilgos eilės nusidriekia prie vietų, kuriose parduodamos interneto kortelės. Vargšus vakariečius jose apstumdo, užlenda prieš nosį ir norint patekti vidun, reikia gerokai paplušėti pečiais.

„Carmela!“ – šūkteli parduotuvėje dirbančiai draugei eilėje stovinti moteriškė. Carmela paima iš jos pinigus ir netrukus atneša maišelį su pageidaujamais produktais. Pažintys Kuboje visada praverčia.

Sunki socialinė realybė kubiečius išmokė gyventi: jie maino, perka, parduoda, „kombinuoja“ ir taip gerina savo buitį. „Valdžia skiria žmogui tam tikrą kiekį degalų. Jeigu jam tiek nereikia, jis parduoda kam nors kitam už žemesnę kainą. Niekas iš mano pažįstamų degalų degalinėse nesipila“, – kubietiško verslumo subtilybes aiškina Trinidade gyvenantis Pedro.

Nors Kubos gatvėse vakarietiškų prekės ženklų daug nepamatysi, tačiau šalies gyventojai jau gyvena kitu ritmu. Havanos oro uoste galima išvysti vietinius, parsivežančius iš užjūrio plokščiaekranius televizorius, kompiuterius, statybinius įrankius ir įvairius rakandus. Nepaisant to, kad šie daiktai kainuoja vidutinio kubiečio vienerių ar net keleto metų atlyginimą.

Kuboje ant kiekvieno kampo vyksta daugybė neužrašytų istorijų, tokių tolimų daugumai į ją atvykstančių užsieniečių. Ši pseudosocialistinė atmosfera labiausiai ir masina aplankyti šalį, o ne iš atvirukų žvelgianti kolonialistinė architektūra ar smėlio paplūdimiai.

Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą
Viktorijos Samarinaitės nuotr./Kelionė po Kubą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje