Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gruodžio 4d. 21:11

Povandeninis Fidžio pasaulis – nuo pasakiškų iki baimę keliančių vaizdų

Baltapelekis pilkasis ryklys, Beqa saloje
Wira Wijoga nuotr. / Baltapelekis pilkasis ryklys, Beqa saloje

Gyvendama Balio saloje (Indonezijoje) jau įsitikinau, kad nelengva pasirinkti atostogų kryptį, nes ir taip gyvenu vietoje, į kurią daugelis atvyksta atostogauti. Todėl dabar renkantis kur keliauti, dažnai kryptį nulemia hobiai.

Šįkart hobis mane nunešė Fidžio link – vandens mylėtojų rojumi vadinamos šalies. Ši, iš daugiau nei 300 salų sudaryta šalis, įsikūrusi Ramiajame vandenyne netoli Australijos ir Naujosios Zelandijos. Fidžis tarp keliautojų pradėjo populiarėti tik XX a. 9-a dešimtmetyje ir prie to iš dalies prisidėjo garsūs holivudiniai filmai „Žydroji lagūna“ (angl. „Blue lagoon“), „Prarastasis“ (angl. „Castaway“), kurie buvo filmuoti būtent čia. Šiandien į Fidžį žmonės dažniausiai atvyksta dėl pasakiškų paplūdimių ir spalvingo povandeninio pasaulio.

Fidžis – minkštųjų koralų pasaulio sostinė

Toks titulas Fidžiui suteiktas ne be priežasties. Čia beveik visur, kur benuvyktum, plaukiodamas nuo kranto gali gėrėtis įvairiaspalviais minkštaisiais, kietaisiais, įvairiausių dydžių ir formų koralais. Fidžyje suskaičiuojama keli šimtai skirtingų koralų rūšių. Todėl čia apstu rifų, vienas didžiausių yra Didysis jūros rifas (angl. „Great Sea reef“), kuris tęsiasi beveik 500 km.

Wira Wijoga nuotr./Koralai Namenos rezervate
Wira Wijoga nuotr./Koralai Namenos rezervate

Yra nemažai ir atolų (žiedo pavidalo koralų salų, kurių viduryje yra lagūna). Jas dažnai galima stebėti ir iš paukščio skrydžio keliaujant iš vienos į kitą Fidžio salas.

Tačiau pats tikriausias Fidžio koralų grožis atsiveria giluminio nardymo metu. Vienos įspūdingiausių vietų Fidžyje pamatyti koralų karalystes yra šalia Beqa salos (netoli pagrindinės Viti Levu salos), Namenos rezervate (netoli Vanua Levu salos) bei šalia Taveuni salos – „Didžioji baltoji siena“ (angl. „Great white wall“). Sakoma, kad tai pati geriausia vieta visame Fidžyje pamatyti minkštuosius koralus. O tarp visų koralų akis džiugina ir įvairiausių rūšių didesnių ar mažesnių žuvų pulkai, kai kurių niekur kitur neteko matyti.

Wira Wijoga nuotr./Minkštieji ir kietieji koralai Namenos rezervate
Wira Wijoga nuotr./Minkštieji ir kietieji koralai Namenos rezervate

Nors 2016 m. pradžioje kai kuriose šalies vietose praūžė vienas stipriausių ciklonų Vinstonas, kuris suniokojo dalį koralų, tačiau per pusantrų metų, atrodo, kad po vandeniu neliko jokių ciklono pėdsakų. Tik galiu įsivaizduoti, kaip neapsakomai koralai atrodė prieš cikloną, nes net ir po jo vaizdai po vandeniu magiški.

Kartu mane džiugina, kad gyventojai supranta sveikų koralų svarbą vandenynui (ir šalies turizmui), nes prieš neriant ar tiesiog plaukiojant, visuomet informuoja, kaip reikia elgtis, kad nepažeistumėte koralų, iš kurios pusės yra povandeninės srovės ir kur nereiktų plaukti, kad srovė nenuneštų ant rifo, kaip nesinaudoti koralais norint atsispirti ir t.t. Kartais tokio rūpesčio pasigendu kitose šalyse.

Wira Wijoga nuotr./Minkštasis koralas Namenos rezervate
Wira Wijoga nuotr./Minkštasis koralas Namenos rezervate

Vandenyne karaliaujantys rykliai – tik stiprių nervų žmonėms

Tai viena iš vos keleto vietų pasaulyje, kur vienoje vietoje galima sutikti 8 skirtingas rūšis ryklių.

Tarp nardytojų Fidžis yra minimas kaip pasaulinės klasės nardymo vieta, nes tikrosios povandeninio pasaulio žvaigždės čia yra rykliai. Kadangi aplink Fidžio krantus yra uždrausta pramoninė žvejyba ir draudžiama žvejoti ryklius bei kitus didesnius žinduolius, vanduo čia toks švarus ir turtingas įvairių rūšių žuvų, jog pritraukia daugybę ryklių.

Beveik visose mūsų nardymo vietose susidūrėme su bent viena ryklių rūšimi (pavyzdžiui, rifinius ryklius galima pamatyti ir paviršinio nardymo metu). Tačiau pati įspūdingiausia ryklių vieta Fidžyje yra tarp Pacific Harbour (Viti Levu saloje) ir Beqa salos. Tai viena iš vos keleto vietų pasaulyje, kur vienoje vietoje galima sutikti 8 skirtingas ryklių rūšis: madagaskarinį naktinį ryklį (lot. Carcharhinus melanopterus, angl. Blacktip reef shark), rifinį ryklį (lot. Triaenodon obesus, angl. Whitetip reef shark), tamsiapelekį pilkąjį ryklį (lot. Carcharhinus amblyrhynchos, angl. Grey reef shark), rudąjį ryklį auklę (lot. Nebrius ferrugineus, angl. Tawny Nurse shark), baltapelekį pilkąjį ryklį (lot. Carcharhinus albimarginatus, angl. Silvertip shark), madagaskarinį aštriadantį ryklį (lot. Negaprion acutidens, angl. Lemon shark) ir du didžiausius vandenyno plėšrūnus – bukasnukį ryklį (lot. Carcharhinus leucas, angl. Bull shark) bei tigrinį ryklį (lot. Galeocerdo cuvier, angl. Tiger skark).

Įdomiausia tai, kad nardytojai, norėdami akis į akį susidurti su rykliais, nėra uždaromi į narvus. Viskas vyksta kaip bet kokio įprasto nardymo metu. Neriama į nardymo tašką, kuriame yra dirbtinai suformuota neaukšta akmenų tvorelė. Ryklių šėrikai plaukia prie maisto konteinerių ir iš ten maitina ryklius. Kad nebūtų trukdoma ryklių medžioklės įpročiams, maisto neduodama daug ir ne visiems atplaukusiems rykliams (o jų vienu metu susirenka daugiau nei 30).

Be to, tokio tipo nardymo išvykos organizuojamos tik tam tikromis dienomis (vėlgi, saugant ryklių įgimtus įpročius). Todėl norint nardyti su rykliais reikia iš anksto žinoti išvykų grafikus. Tarp ryklių ir nardytojų, neskaitant nedidelės sienelės, nėra jokios kitos apsaugos. Todėl stebint šeriamus ryklius iš priekio kartais net nesuvoki, jog tie patys rykliai plaukioja aplink tave ir iš nugaros.

VIDEO: Diving with sharks in Fiji (Pacific Harbour / Beqa island) with Aqua-Trek

Iš tiesų tokie susitikimai su rykliais – ne kiekvienam. Ypač mažiau nardymo patirties turintiems tokia akistata gali kelti siaubą. Kartu su mumis buvo keletas kitų nardytojų, kurie po pirmo panėrimo (įprastai per dieną neriama tik 2 kartus) verkė iš siaubo, kai kuriuos net ir pykino, todėl jie nebenėrė antrą kartą. O viena mergina po vandeniu apimta išgąsčio net paliko savo fotoaparatą ir keldama savo sveikatai pavojų skubiai plaukė į paviršių. Laimei, vienas iš nardymo instruktorių pastebėjo fotoaparatą ir paėmęs iš dugno jį grąžino nardytojai.

Kartu su mumis buvo keletas kitų nardytojų, kurie po pirmo panėrimo verkė iš siaubo, kai kuriuos net ir pykino, todėl jie nebenėrė antrą kartą.

Nors stebėti masyvius ryklius jų natūralioje aplinkoje kelia susižavėjimą, tačiau kartu ir tam tikrą baimę, nes ryklių (kaip ir kitų laukinių gyvūnų) elgseną sunku prognozuoti.

Iki šiol neteko girdėti jokių blogai pasibaigusių istorijų po nardymo su rykliais Fidžyje. Galbūt todėl, kad visi nardymo instruktoriai yra patyrę, dirba su rykliais dešimtis metų. Viso instruktažo metu ir iš organizacinės pusės – jautėmės saugiai.

Beje, kitoje vietoje – netoli Savusavu miestelio (Vanua Levu saloje) galima pamatyti ir bronzinį kūjaryklį (lot. Sphyrna lewini, angl. Scalloped hammerhead shark). Tačiau mūsų kelionės metu, kad ir kiek kartų bandėme jį pamatyti – nepavyko. Kaip ir neteko laimės pamatyti tigrinio ryklio, tačiau visas likusias septynias rūšis pamatėme vienu metu ir vienoje vietoje.

Wira Wijoga nuotr./Madagaskarinis aštriadantis ryklys, Bengos saloje
Wira Wijoga nuotr./Madagaskarinis aštriadantis ryklys, Bengos saloje

Kiti netikėtumai Fidžio povandeniniame pasaulyje

Fidžyje, be ryklių ir koralų, galima pamatyti rajas, jūrinius vėžlius, durklažuves, tuną, barakudas bei kitas žuvis. Kartais galima sutikti delfinų bei kuprotojų banginių. Man iš arti pasisekė pamatyti net penkis kuprotuosius banginius. Tai buvo netikėtas susitikimas, kai mėgavausi paviršiniu nardymu netoli Bengos salos. Niekas specialių turų stebėti banginių Fidžyje neorganizuoja, nes tai neprognozuojamas dalykas. Šie banginiai Fidžyje matomi liepos–rugsėjo mėnesiais, kai plaukia į Tongą (kitą valstybę, įsikūrusią Ramiajame vandenyne) dauginimosi sezonui.

Tad, sakyčiau, kad Fidžis yra puiki vieta pasimatymams su povandeninio pasaulio gyvūnais.

Wira Wijoga nuotr./Barakudų būrys, Savusavu
Wira Wijoga nuotr./Barakudų būrys, Savusavu

Ką reikia žinoti norintiems nardyti Fidžyje

Nors nardyti Fidžyje galima ištisus metus, tačiau balandžio–spalio mėn., teigiama, yra geriausias laikas. Vandens temperatūra svyruoja nuo 23 iki 29 laipsnių (priklausomai nuo mėnesio ir vietos), o matomumas po vandeniu gali būti nuo 10 iki 40 m.

Fidžyje nardyti gali tiek pradedantieji, tiek patyrę. Čia tiek daug nardymo vietų, kad išsirinks kiekvienas. Pavyzdžiui Viti Levu, Vanua Levu, Kadavu salose, skirtingose vietose, gali nardyti ir pradedantieji ir patyrę. Ypač pradedantiesiems rekomenduojama nardyti aplink Yasawa, Mamanudos salynus, labiau patyrusiems – aplink Taveūnio salą. Pastarosios salos labai tinkamos ir tingiam poilsiui prie gražiųjų Fidžio paplūdimių.

123rf.com nuotr./Fidžis
123rf.com nuotr./Fidžis

Kaip keliauti į Fidžį ir pačioje šalyje

Išties iš Lietuvos kelionė iki Fidžio Nadi oro uosto gali užtrukti apie 37 val. Skamba varginančiai ir ilgai? Tačiau tikiu, kad atvykę nepasigailėsite. Bet jeigu jau esate Pietryčių Azijoje, galite rasti trumpesnius skrydžius, tarkim, iš Singapūro iki Fidžio yra tiesioginis 10 val. skrydis. Iš bet kurios kitos valstybės Pietryčių Azijoje, tikėtina, kad teks skristi su persėdimu Australijoje. Būtent iš čia (kaip ir iš Naujosios Zelandijos bei Amerikos) atvyksta daugiausia keliautojų, todėl yra daugiau skrydžių pasirinkimų. Iš Australijos (Sidnėjaus) skrydis trunka apie 4 val., iš Naujosios Zelandijos – (Auklando) apie 3 val.

Tarp pačių salų Fidžyje galite keliauti privačiais arba viešais kateriais, skristi privačiais, mažais lėktuvais. O pačiose salose nuomotomis mašinomis arba kiek ribotai viešuoju transportu.

Sekti Balyje gyvenančios ir keliaujančios po Pietryčių Aziją Viktorijos gyvenimą galima jos interneto tinklalapyje http://lifeinbigtent.com, taip pat feisbuke.

123rf.com nuotr./Fidžis
123rf.com nuotr./Fidžis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Apie krizę nutylėjęs Rimantas Šadžius: mano atsistatydinimas nieko nebūtų pakeitęs

Gazas

Dar viena Kelių eismo taisyklių naujovė: keičiasi svarbi sąvoka

Sportas

N.Kesmino kirtis apie LFF permainas: „Lavonas pradėjo dvokti“

Aktualu

V.Ušackas piktinasi TS-LKD atvirais rinkimais: vadina juos imitaciniais

24sek

Į Europos taurės metraščius įsirašęs „Ryto“ 18-metis: „To net nesapnuodavau“

Aktualu

Dėl nedidelės avarijos „Edukologijos žiede“ Vilniuje susidarė didžiulės spūstys

Verslas

Lietuvos nacionalinis muziejus ketina rekonstruoti restauratorių „namus“

Aktualu

Birutė Davidonytė: Premjeras už jus nusprendė, ką galite žinoti, o ko ne

Vardai

Spalį Nerijaus Juškos šeimoje – net trys gimtadieniai: „Sūnus pradeda asmeninių pokylių maratoną“

Pasaulis kišenėje

Kitokia Čekija: koplyčios iš kaulų, kapinės ir unikalios katakombos

Gazas

„Regitra“ įspėja: neapsigaukite, šalyje padaugėjo sukčiavimo atvejų

Pasaulis kišenėje

Užgniauš kvapą: paskelbtos geriausios Jungtinės Karalystės peizažų nuotraukos

15min iš Stambulo 24sek

V.Micičius nuplėšė Šaro stebuklų skraistę: apie trenerio genialumą ir mįslingą išvykimą

Aktualu

Plungėje sprogus dujų balionui nukentėjo keturi žmonės

Aktualu

Kalėjimų departamentas pareikalavo Rasos Kazėnienės paaiškinti žurnalistams pasakytas frazes

Vardai

Monika Šedžiuvienė apie naują meilę: „Po skyrybų mano siela dar drebanti, bet esu labai laiminga“

Aktualu

Eksministrai neigia Sauliaus Skvernelio versiją: įrašai tikrai buvo saugomi

Aktualu

NEC: egzaminų pasirinkimus abiturientai galės koreguoti išimtiniais atvejais

Ruduo Vilniuje fotografo Alfredo Pliadžio akimis

Gazas

Didmiesčių problemos keliauja į kurortus. Ar pavyks išvengti?

Naujienos

Verslas

Apie krizę nutylėjęs Rimantas Šadžius: mano atsistatydinimas nieko nebūtų pakeitęs

Gazas

Dar viena Kelių eismo taisyklių naujovė: keičiasi svarbi sąvoka

Sportas

N.Kesmino kirtis apie LFF permainas: „Lavonas pradėjo dvokti“

Aktualu

V.Ušackas piktinasi TS-LKD atvirais rinkimais: vadina juos imitaciniais

24sek

Į Europos taurės metraščius įsirašęs „Ryto“ 18-metis: „To net nesapnuodavau“

Aktualu

Dėl nedidelės avarijos „Edukologijos žiede“ Vilniuje susidarė didžiulės spūstys

Verslas

Lietuvos nacionalinis muziejus ketina rekonstruoti restauratorių „namus“

Aktualu

Birutė Davidonytė: Premjeras už jus nusprendė, ką galite žinoti, o ko ne

Vardai

Spalį Nerijaus Juškos šeimoje – net trys gimtadieniai: „Sūnus pradeda asmeninių pokylių maratoną“

Pasaulis kišenėje

Kitokia Čekija: koplyčios iš kaulų, kapinės ir unikalios katakombos

Gazas

„Regitra“ įspėja: neapsigaukite, šalyje padaugėjo sukčiavimo atvejų

Pasaulis kišenėje

Užgniauš kvapą: paskelbtos geriausios Jungtinės Karalystės peizažų nuotraukos

15min iš Stambulo 24sek

V.Micičius nuplėšė Šaro stebuklų skraistę: apie trenerio genialumą ir mįslingą išvykimą

Aktualu

Plungėje sprogus dujų balionui nukentėjo keturi žmonės

Aktualu

Kalėjimų departamentas pareikalavo Rasos Kazėnienės paaiškinti žurnalistams pasakytas frazes

Vardai

Monika Šedžiuvienė apie naują meilę: „Po skyrybų mano siela dar drebanti, bet esu labai laiminga“

Aktualu

Eksministrai neigia Sauliaus Skvernelio versiją: įrašai tikrai buvo saugomi

Aktualu

NEC: egzaminų pasirinkimus abiturientai galės koreguoti išimtiniais atvejais

Ruduo Vilniuje fotografo Alfredo Pliadžio akimis

Gazas

Didmiesčių problemos keliauja į kurortus. Ar pavyks išvengti?

Gera keliauti kartu

Video

02:30
32:10
01:02

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje