Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prieš žygį dviračiais Himalajuose: paskutinis atokvėpis, aklimatizacija ir ekskursijos Tibeto sostinėje Lasoje

Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje
Ekspedicijos dalyvių nuotr. / Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje
Šaltinis: Neverest ekspedicija 2012
0
A A

Šeštadienis, rugsėjo 8 – aštunta kelionės diena, skrendam į Tibetą! Skrydis 11:30, iš viešbučio dėl visa ko pajudam 08:00. Didžioji svorio dalis – dviračiai, papildomas bagažo vienetas su „Air China“ kainuoja 150 USD, tai dauguma daiktų sudedam į dviračių maišus ir rankinį bagažą plius bendrai surenkam 1 ekspedicinį „Marmot“ krepšį. Dviračių krepšiai aišku sveria daugiau nei leistina (23 kg), bet išsisukam už viską papildomai sumokėję tik 200 dolerių.

Lėktuve kartu skrenda 4 vokiečių kompanija, pasiryžusi važiuoti tuo pačiu maršrutu kaip ir mes bei į pažintinę kelionę susiruošusi vyresnio amžiaus švedų grupė. Įlaipinimas prasideda gerokai anksčiau ir 11:00 mes jau riedame pakilimo tako link – nors oficialus skrydis tik 11:30 – gal ir gerai, kad anksčiau atvykome į oro uostą.

Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje
Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje

Skrydis trunka apie valandą – sėdintys kairėje (vieta A) gali pro langus grožėtis Everesto panorama, dauguma mūsų perbėga į tą pusę dar nepakilus lėktuvui. Skrendant virš Tibeto snieguotas viršūnes pakeičia parudusios plikos aukštikalnės – tikrai kitas pasaulis. Nusileidus Gokghar oro uoste, praeiname migracinę tarnybą ir muitinės kontroles, papildomai specialiu prietaisu per atstumą išmatuojama kiekvieno atskridusio temperatūrą – turbūt dar paukščių gripo panikos palikimas. Beje, muitinėje iš švedų grupės vadovo muitininkai paėmė Lonely Planet vadovą apie Tibetą – kadangi mes dar tęsiame kelionę po Tibetą, nesiimsime svarstyti kodėl.

Ekspedicijos dalyvių nuotr./Per lėtuvo langą
Ekspedicijos dalyvių nuotr./Per lėktuvo langą

60 km nuo oro uosto iki Lasos neprailgo – šnekėjome kaip kas su mūsų Tibeto gidu, dėliojomės tolimesnę programą. Gaila, bet turbūt prie Everesto bazinės stovyklos nepavyks nuvažiuoti – Kinija vėl uždarė užsieniečių patekimą į šį regioną – girdėjome gandus, kad kažkoks užsienietis Rongbuk vienuolyne (esančiame visiškai netoli Everesto bazinės stovyklos) iškėlė Tibeto vėliavą su žodžiais „Laisvę Tibetui“ - dėl to šiek tiek keičiasi tiek mūsų, tiek daugelio kitų keliautojų planai – Everesto bazinė stovykla įtraukta į daugumos keliautojų po Tibetą planus.

Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje
Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje

Lasa anot mūsiškio Arvydo, buvusio čia anksčiau, pasitinka mus pasikeitusi – pristatyta daugiau modernių namų, aikštė priešais Potalos rūmus aptverta metaline tvora, įėjimas tik per patikros postus, didesnėse sankryžose ir svarbesnėse Lasos vietose pastatyti policijos postai, matosi daug armijos ir policijos – juos draudžiama fotografuoti, jei pastebėtų – kiltų didelių problemų tiek mums, tiek mūsų partneriams Tibete atsiuntusiems iškvietimus, tiek ir visiems lietuviams.

Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje
Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje

Šeštadienį laiko lieka tik vakarienei ir pasivaikščiojimui po Lasos centrą – gyvenimas verda, prekyba vyksta, bet niekas įkyriai į akis nelenda ir nesiūlo pirkti šio ar ano – čia ne Nepalas ar Indija. Malonu.

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį šiek tiek pazvimbia galvose – vis dėlto čia 3600 m virš jūros lygio, o pusryčiams užlipus į 5 viešbučio aukštą, širdelė stuksena kaip prabėgus nemažą distanciją. Gal ir gerai, kad išvažiuosime su dviračiais antradienį – bus daugiau laiko aklimatizacijai.

Sekmadienį pirmas sustojimas – „Bank of China“ bankas – jame vieninteliame užsieniečiams galima pasikeisti užsienio valiutą. Pildoma viena forma, tada kita forma skirtingoms valiutoms – keičiantis eurus ir JAV dolerius, reikia užpildyti viso tris formas plius reikia paso kopijos. Be pusvalandžio nieko nesigauna. Po pietų eisime į Jokhang šventyklą (http://en.wikipedia.org/wiki/Jokhang_Temple), na o likusį laiką po banko praleidžiame Potalos aikštėje.

Aikštėje 2001 pirmais metais yra pastatytas ir naujas paminklas – bet aišku Potalos rūmai užgožia viską – tai tikrai įspūdingiausias žmogaus rankų darbo statinys kokį yra tekę matyti. Rūmai keri tiek dieną, tiek naktį – pažiūrėti į apšviestus rūmus vakare susirenka nemažai žmonių – plius prie paminklo yra įrengti muzikos/šviesos/vandens fontanai (veikia tik vakare) – tikrai verta ateiti ir praleisti valandą kitą, ką mes ir padarėme vakarop.

Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje
Ekspedicijos dalyvių nuotr./Ekspeicijos pradžia Tibeto sostinėje Lasoje

Po pietų einame į Jokhang šventyklą – švenčiausią vietą Tibete. Aikštė prieš šventyklą aptverta, įėjimas per patikrinimo postus – čia mums problemų neiškyla. Šventykla tikrai stulbinanti – 4 aukštų, 25100 kv. m. ploto įspūdingas kompleksas. Pačioje švenčiausioje salėje fotografuoti draudžiama, bet ir be oficialių draudimų, pati atmosfera to neleidžia daryti. Man tik kaip gamtos mėgėjui, visur per daug žmonių – tiršta turistų tiek iš kitų Kinijos regionų, tiek iš kitų šalių (vietiniai sakė, kad kai buvo įvestas reikalavimas leidimui į Tibetą paraišką pildyti minimum 5 tos pačios pilietybės žmonėms, turistų iš užsienio ženkliai sumažėjo). Aplink šventyklą esančioje teritorijoje šurmuliuoja turgus – galima įsigyti visokių gėrybių.

Vakare beliko nueiti į Potalos aikštę – kaip minėjau, Potala tiesiog hipnotizuoja – galima atsisėsti ant grindinio (draudžiama – atbėga policininkas ir liepia atsistoti) ir sėdėti valandą kitą, tai belieka iš lėto vaikščioti ir grožėtis tiek rūmais, tiek fontanais kitoje aikštės pusėje. Pirmadienį 13:00 jau turime bilietus į Potalos vidų – tai beliks pasigrožėti rūmais iš vidaus, susirinkti dviračius ir antradienį iš rytoj minti pirmuosius kilometrus. Bus smagu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje