Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 3d. 20:23

Romantiškiausias Indijos miestas – Udaipuras

Udaipuras
G.Lebednykaitės nuotr. / Udaipuras

Rūmų ir ežerų miestu vadinamas Udaipuras tituluojamas romantiškiausiu Indijos miestu. Tokios reputacijos suvilioti įsimylėjėliai dažnai jį renkasi vestuvėms arba medaus mėnesiui, o mums, jau ilgokai po Indiją keliaujantiems, ir vis prie jos chaoso nepriprantantiems užsieniečiams, Udaipuras tampa malonia staigmena – miestas šalies mastais nedidelis, palyginti švarus, ramus, ir toks gražus, kad norisi jį fotografuoti kiekviename žingsnyje.

Udaipuras krito į akis ne tik vestuvininkams ir keliautojams, bet ir kino kūrėjams – 1983 metais čia filmuotu filmu apie Džeimsą Bondą „Octopussy“ vietiniai iki šiol labai didžiuojasi – ne vienas restoranas ar viešbutis kas vakarą rengia nemokamus kino seansus, kuriuose rodo vis tą patį „Octopussy“.

Kur slypi miesto žavesys? Vaizduotę žadina vien skambūs epitetai – Udaipuras vadinamas ežerų ir rūmų miestu, Indijos Venecija, Radžastano perlu... Turbūt tai lemia keleto turizmui labai palankių veiksnių derinys: labai gražus senamiestis su baltais namų fasadais, siauromis vingriomis gatvelėmis, miestą supantys ežerai ir kalvos, įdomus kultūrinis paveldas.

Jei norėtume būti priekabūs, pasiskųstume naktinio gyvenimo trūkumu – jokių diskotekų ar kokteilių barų čia nėra, neseniai buvo uždrausti net kaljano barai. Pasak vietinių, Radžastano valdžia susirūpino smunkančia jaunimo dorove – nėra ko tingiai papsėti dūmą ir kitaip švaistyti laiką! Užsieniečiams belieka tenkintis romantiškais pasivaikščiojimais paežerėmis ar vakarojimais restoranuose – mieste pilna restoranų ant stogo, kurie visi kaip vienas žada gražiausią, neprilygstamą ir nepamirštamą vaizdą...

Tuo tarpu vietiniai gyventojai pramogauja žaisdami tradicinį stalo žaidimą karrom. Atlėgus dienos karščiui, karrom lentos išnešamos į kiemus ir gatves, ir jas tuoj apspinta azartiški žaidėjai.

G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras
G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras

Udaipuro pažiba neabejotinai yra didžiulis, tik iš dalies restauruotas karališkųjų rūmų kompleksas. Jis buvo statomas keletą šimtmečių – kiekvienas naujas valdovas vis pridurdavo naujų pastatų, išplėsdavo, patobulindavo tai, kas jau pastatyta, kol galų gale rūmai išaugo į didžiausią tokio tipo architektūrinį kompleksą visoje valstijoje. Komplekso teritorijoje telpa ir keletas muziejų, viešbučių, restoranų, ir suvenyrų parduotuvių, ir šventyklų.

Rūmai stovi ant Pičiolos ežero kranto. Ežeras – dirbtinis, labai gražus ir, deja, kaip įprasta Indijoje, labai nešvarus, nors, vėl gi, kaip įprasta Indijoje, miesto gyventojams tai – nė motais. Čia pat rūmų papėdėje nuo akmeninių krantinių į vandenį šokinėja ir linksmai turškiasi ir vaikai, ir suaugę, o moterys dar ir skalbia drabužius...

G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras
G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras

Udaipure aptinkam daugybę šventyklų ir šventyklėlių, dauguma jų mažutės, spraudžiasi tarp didesnių pastatų, slepiasi tarp medžių ar išdygsta lyg iš niekur, vos pasukus už gatvės kampo. Paprastai tokios „kišeninės“ šventyklėlės būna skirtos Hanumanui – beždžionių dievui, arba Ganešui – dievui dramblio galva, kuris Indijoje labai populiarus. Viena įdomesnių miesto šventyklų yra Sheetal Nath su sodriai ištapytomis sienomis ir veidrodžių mozaikomis. Ją fotografuoti draudžiama, bet mums pasiseka – geraširdis sargas pamerkęs akį mosteli ranka – kol niekas nemato, galim padaryti porą nuotraukų.

G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras
G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras

Vis dėlto didžiausią įspūdį Udaipure mums palieka ne religiniai pastatai, ir net ne vaiskiai balti puošnūs rūmų fasadai, prie kurių akis greit įpranta. Udaipure įdomiausia iš arčiau pažvelgti į vietos menininkų ir amatininkų tradicijas, kuriomis garsėja visa Radžastano valstija. Udaipuro senamiestis pilnas dirbtuvių-galerijų – jose eksponuojamos ir parduodamos ranka pieštos miniatiūros, odos dirbiniai, skulptūrėlės ir medžio raižiniai, tekstilė. Ryškios spalvos, įmantrios detalės, daug rankų darbo ir nemažos kainos – visos šios parduotuvės-butikai skelbia, kad parduoda autentiškus, vientinius, išskirtinius garsių vietos meistrų darbus. Kaip ten yra iš tiesų, nežinia, bet bevaikštant miesto gatvėmis atrodo, kad udaipuriečiai – tikrai meniška bendruomenė.

Mieste įprasta namų baltas pastatų sienas pagyvinti spalvingais tradicinio stiliaus piešiniais. Paprastai jie puošia priekinę namo sieną aplink duris, kartojasi vis tie patys motyvai – drambliai, šokėjos, muzikantai, įmantrūs augaliniai raštai. Spalvos – visuomet sodrios ir kontrastingos. Kartais namai tokiais piešiniais padabinami kokia nors proga, pavyzdžiui, per vestuves ar gimus kūdikiui, kuomet ir atvaizduojama atitinkama scena, bet dažniausiai taip daroma tiesiog dėl grožio.

Vien iš pardavimų turistams udaipuriečiai kažin ar pragyventų, todėl dauguma rimtesnių menininkų, kurie darbuojasi šeimomis, eksportuoja savo dirbinius į užsienį. Pakalbintas vienas toks miniatiūrų piešėjas didžiuodamasis pasakojo, kad jo ir jo šeimos bei mokinių piešti darbai keliauja į Kanados, Amerikos ir Australijos galerijas ir etno meno krautuvėles. Udaipure daug meno mokyklų, jų studentai savo darbus pardavinėja už kelias rupijas, tikėdamiesi ateityje pasiekti tokį meistriškumo lygį, kad galėtų savo kūrinius eksportuoti.

Udaipuro meistrai specializuojasi miniatiūrų tapyboje ant šilko, tekstilės dažyme ir odos dirbiniuose. Geriausia vieta įsigyti suvenyrų arba tiesiog paganyti akis ir prispragsėti spalvingų nuotraukų yra pačioje miesto širdyje esantis Bada Bazar turgus. Čia galima pasijusti lyg Aladino lobių oloje – visur mirga marga indiški audiniai, papuošalai, nosį kutena kvapnių aliejų ir prieskonių aromatai.

G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras
G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras

Turgaus pradžioje, aplink Džagdišo šventyklą – dailesnės, brangesnės, turistams skirtos parduotuvės, lendant gilyn į turgų daugėja žmonių, triukšmo, krenta ir kainos, ir kokybė – būriai moterų garsiai derasi dėl blizgių plastikinių apyrankių ar sintetinių sarių. Nenuostabu – net skurdžiausios indės kažkaip sukrapšto pinigų blizgiems auskarams, žiedams, šalikėliams ir karoliukams, taigi pigių, „šarkoms“ skirtų papuošalų ir aksesuarų rinka – didžiulė.

Apsiperkant derėtis reikia visur ir visada – kartais atrodo, kad vietiniai pardavėjai žaidžia žaidimą „Kas brangiau parduos turistui“? Pateikia pirmą į galvą šovusią kainą – už 50 vertės smulkmenėlę gali paprašyti ir 200, ir 300 rupijų. Beje, Džagdišo šventykla, aplink kurią verda prekybą, yra didžiausia ir svarbiausia miesto šventykla, dar vienas Udaipuro amatininkų meistrystės pavyzdys ją puošia gausybė preciziškai iškalinėtų akmens skulptūrėlių.

G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras
G.Lebednykaitės nuotr./Udaipuras

Udaipuras pelnytai sulaukia daug keliautojų ir užsieniečių, ir indų. Keletą dienų čia tikrai nebus nuobodu – galima lankyti salose įsikūrusius prabangius Ežero rūmus ir Džagmandiro rūmus, žavėtis miesto panorama nuo saulėlydžio kalvos – Dudh Talai ar pakilti į Aravali kalvas ir aplankyti Musono rūmus. Šie taip vadinami, nes iš jų valdovai kadaise galėdavo stebėti pažeme plaukiančius musoninių liūčių debesis. Dabar, kol rūmai rekonstruojami, juose šeimininkauja beždžionės, driežai ir šikšnosparnių kolonijos.

Dar galima plaukioti valtimis po Pičiolos ar Fateh Sagaro ežerus, pramogauti Gulab Bagh sode, lankyti tolėliau nuo miesto nutolusius senovinius fortus ir pilis, arba paskirti dieną kitą pirkiniams. Beje, labai modernus, didžiausias mieste prekybos centras „The Celebration Mall“ irgi panašus į rūmus, tiesa, su futuristiniu atspalviu – juokavom, kad turbūt ir šiomis dienomis statydami modernius pastatus udaipuriečiai negali apsieiti be jiems į kraują įaugusio įmantraus dekoratyvumo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Naujienos

Mokslas.IT

Kaip Marso kolonizatoriai gaminsis energiją?

Aktualu

Prezidentės pastabas dėl žurnalisto S.Skvernelis vadina bandymu veikti žiniasklaidą

Kultūra

Knygos apžvalga. Howardo Phillipso Lovecrafto „Tykantis tamsoje“

Gyvenimas

4 būdai, kurie padės įveikti žemą kraujospūdį

Sportas

„Atlantas“ nesugebėjo įveikti „Stumbro“

Vardai

Christina Aguilera po 6 metų pertraukos pristatė naują dainą: žiūrėkite erotišką vaizdo klipą

24sek

J.Valančiūno aplamdytos „Cavaliers“ žvaigždės bendražygis: „Priversiu tą žmogų sunkiai dirbti“

Dalis Seimo narių palaiko siūlomą vaistinių reklamos draudimą. „Mes už tai, kad vaistų iš viso nereikėtų naudoti. Noriu pasakyt savo nuomonę – aš prieš pardavinėjimą benzino kolonėlėse, aš už valstybines vaistines, bet aš prieš vaistų ir vaistinių reklamą“, – sako parlamentaras Algimantas Kirkutis.
Verslas

Seime daugėja vaistinių reklamos draudimo šalininkų – farmacininkai šokiruoti

Aktualu

Jungtinė Karalystė kvies kitas šalis stiprinti antirusišką aljansą

Aktualu

S.Šedbaras: E.Masiulio ir prezidentės laiškų paviešinimas gali padaryti žalos Lietuvai

Aktualu

Ukrainos ginklų sandėlyje siautėjo gaisras ir sprogimai

Gazas

Naujausi duomenys nustebino: kas lieka iš „Tesla“ baterijų nuvažiavus 250 tūkst. km

24sek

„Žalgirio“ nustebintiems graikams kilo galvosūkis: gal kam reikia 500 kambarių Belgrade?

15min recenzija Kultūra

Minčių homeopatija. Vytauto Viržbicko paroda galerijoje „Vartai“

Aktualu

15min paaiškina: kodėl buvo pasirašyta Gegužės 3-iosios Konstitucija ir kuo ji svarbi Lietuvai?

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: itališkas vištienos šašlykas. Pabaigai – karti cikorija

Gazas

Nenustebkite pamatę kiek kitokius automobilių valstybinius numerius

Sportas

Debiutui bušido narve pasirengęs M.Mizgaitis ukrainiečio nebijo: „Ilgai nesiterliosiu“

Verslas

Daugiau jokių privilegijų: Briuselis nori naikinti tradiciją – permokų sugrąžinimą, turtingos šalys niršta

Parduodama rašytojo Charleso Dickenso pajūrio vila Kente

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje