Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 8d. 13:01

Seniausias Vokietijos miestas, kurį be galo myli kinai

Tryras Vokietijoje
123rf.com nuotr. / Tryras Vokietijoje

Ką esate girdėję apie Tryrą? Nedidelis miestelis Vokietijos pietryčiuose, šalia pasienio su Liuksemburgu, pateikia ne vieną staigmeną, ir turėtų atsidurti būtinų aplankyti vietų sąraše, keliaujant po šį Europos regioną. Tam yra keletas priežasčių.

Pirmiausia, daugelio mokslininkų manymu, ši palyginti nedidelė gyvenvietė yra seniausias Vokietijos miestas, gyvuojantis daugiau nei 2 tūkst. metų. Iš pradžių tai buvo keltų genčių gyvenvietė, vėliau juos nugalėję romėnai miestą išplėtojo ir pavadino Trevorumu, o suklestėjęs jis tapo provincijos sostine, tam tikru laikotarpiu buvo net vienas didžiausių Romos imperijos miestų.

Tryras išlaikė reikšmingumą ir viduramžiais, kai buvo vyskupystės centras, o raganų medžioklės laikais vykdavo didžiuliai raganų teismai ir masinės egzekucijos. 1473 m. čia buvo įkurtas universitetas.

Dabar Tryras keliautojus traukia senoviniu palikimu, draugiška atmosfera (plačiai besišypsantys tryriečiai griauna mitus apie vokiečių santūrumą ir griežtumą), gražiomis apylinkėmis ir skaniu vynu (apie jį – kiek vėliau), o pasirinkus čia atkeliauti žiemą bus geriausia, jei apsilankymas sutaps su kasmetine Kalėdų muge – tyriečių teigimu, ji – viena gražiausių Vokietijoje.

Istorinis Tryro palikimas įspūdingas visais metų laikais. Ne veltui čia esančius romėnų laikų griuvėsius UNESCO paskelbė saugomais – impozantiškieji romėnų pastatyti miesto vartai Porta Nigra tikrai palieka įspūdį. Porta Nigra, arba Juodieji vartai, tokį pavadinimą gavo viduramžiais dėl patamsėjusio akmens, anksčiau statinys buvo šviesus ir skaistus. Po Porta Nigra vidines galerijas galima pasivaikščioti, o šiltuoju metų laikus ir užsisakyti ekskursiją su gidu, dėvinčiu romėnų centuriono uniformą.

123rf.com nuotr./Tryras Vokietijoje
123rf.com nuotr./Tryras Vokietijoje

Kitas miesto įžymybė – Tryro katedra, sujungta su imperatoriaus Konstantino laikais pastatyta bažnyčia. Joje saugoma, jei tikėtume legenda, Kristaus apsiausto atraiža. Ši katedra yra ir seniausia krikščionių bažnyčia Vokietijoje.

G.Lebednykaitės nuotr./Tryras
G.Lebednykaitės nuotr./Tryras

Nuo romėnų laikų liko ir Aula Palatina, arba Konstantino bazilika – dar viena didžiulė bažnyčia, tik anaiptol ne tokia daili kaip katedra. Jos stilius romėniškai pragmatiškas – kampuota, storasienė, funkcionali, lyg didelė raudonų plytų dėžė nutupdyta viduryje miesto, o prie šios bazilikos įdomiai „prilipęs“ visai kitokio stiliaus, bet nemažiau svarbus ir įspūdingas pastatas – buvę Tryro arkivyskupo rūmai. Dabar juose veikia įvairios visuomeninės įstaigos. Šalia yra skulptūrų parkas, kuriame galima pamatyti žymaus rokoko periodo vokiečių skulptoriaus Ferdinando Dietzo darbų.

Kaiserthermen – dar vienas antikos laikų palikimas, buvęs pirčių kompleksas, dabar šiuose griuvėsiuose kartais vyksta spektakliai ar koncertai. Tryre galima pamatyti ir romėnų amfiteatro griuvėsius, tiesa, iš jo nedaug kas beliko, bet didelis plotas byloja apie čia buvusį didingą statinį, istorikų teigimu, čia tilpdavo apie 20,000 žiūrovų.

Pagaliau, jei istorinių įdomybių dar nepakaknka, Tryre galima pamatyti ir seniausią Vokietijos tiltą, jungiantį Mozelio upės krantus. Jis apskritai yra seniausias iki šiol eismui tebenaudojamas tiltas šioje Alpių pusėje. Vėlgi – sukonstruotas romėnų II amžiuje, taip ir vadinamas – Römerbrücke, romėnų tiltu.

G.Lebednykaitės nuotr./Tryras
G.Lebednykaitės nuotr./Tryras

Nenuostabu, kad tokiame sename ir daug mačiusiame mieste įsikūręs ir vienas svarbiausių archeologijos muziejų Vokietijoje – Rheinisches Landesmuseum. Istorijos entuziastai jame gali praleisti visą pusdienį, nes pamatyti yra ką – eksponuojami radiniai nuo pat priešistorinių laikų, žinoma, daug romėniškojo periodo liekanų. Tiesa, informacija daugiausiai pateikiama vokiškai, mums net ne su visai muziejaus darbuotojais pavyko susikalbėti angliškai. Kita vertus, galima pasinaudoti nemokamu audio gidu anglų kalba.

Tryrą garsina ne tik istorinis paveldas, bet ir neabejotinai žymiausias tryrietis – ne kas kitas, o pats komunizmo tėvas, šios ideologijos pradininkas, viso pasaulio komunistų taip gerbiamas Karlas Marxas – taip, jis gimė būtent šiame mieste.

G.Lebednykaitės nuotr./Tryras
G.Lebednykaitės nuotr./Tryras

Antrojo pasaulinio karo išvakarėse jo namą buvo nupirkusi Vokietijos socialdemokratų partija, tačiau į valdžią atėję naciai jį konfiskavo ir pavertė spaustuve. Dabar name įkurtas muziejus, pasakojantis ir paties Karlo Marxo, ir apskritai socializmo bei komunizmo istoriją. Muziejų kasmet aplanko apie 32 tūkst. lankytojų, kurių maždaug trečdalį sudaro kinai, – šios oficialiai komunistinės šalies turistams toks muziejus yra vienas svarbiausių traukos objektų Vokietijoje! Kadangi šiemet sueina du šimtai metų nuo Karlo Marxo gimimo (jis gimė 1818 m.), ta proga prie muziejaus atidengtas naujutėlis paminklas komunizmo patriarchui.

Kad vokiečiai mėgsta alų, žinome. Tačiau Tryras yra tame Vokietijos kampelyje, kur karaliauja vynas – derlingo slėnio prie Mozelio upės mikroklimatas palankus vynuogėms auginti, turbūt ir Prancūzijos kaimynystė daro įtaką ilgaamžei vyno vartojimo tradicijai. Vyno rūšių daug (populiariausios vynuogės – Riesling ir Spaetburgunder), jis nebrangus ir geras. Būtent Tryro miesto ir apylinkių specializacija – sidras, tik čia vadinamas Apfelwein (obuolių vynu), arba, Tryro regione – Viez, kartais dar maišomas su citrinų sultimis (Viez-Limo), o žiemą geriamas karštas, su cinamonu.

G.Lebednykaitės nuotr./Tryras
G.Lebednykaitės nuotr./Tryras

Nepaisant lankytinų objektų gausos, Tryrą iš esmės galima pamatyti per dieną – senamiestis nedidukas, visus lankytinus objektus galima pasiekti pėstute. Jei norite aplankyti daugiau nei vieną muziejų ar kultūros paveldo objektą, galima įsigyti kompleksinį bilietą (angl. Trier Antiquity Card) į tris, keturis ar daugiau objektų, atitinkamai varijuoja ir kaina, tačiau visais atvejais apsimoka labiau nei pirkti bilietus į kiekvieną objektą atskirai.

Temos: 2 Vokietija Kelionės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:11
01:50
00:43

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje