Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 21d. 22:00

Sicilijos dienoraštis (II dalis). Dvi Ragūzos ir auka šv. Jonui

Ibla
D. Smagurauskaitės nuotr. / Ibla

Pirmieji įspūdžiai, padovanoti kiek „laukinės“ Sicilijos, neblėsta, o kelias iš Agrigento salos pakrante vingiuoja Ragūzos link.

Šioje Sicilijos dalyje apie greitkelius galima tik pasvajoti; aš apie juos nė negalvoju – per daug įdomūs vaizdai pro automobilio langą, o ir adrenalino daugiau. Kodėl? Todėl kad vingiuotas kelias veda per Dželą (italų k. Gela). Senovėje tai buvo turtingas graikų valdomas miestas, dabar graikų architektūros likučius užgožė didžiulė naftos perdirbimo įmonė, o nepaprastas istorijas pakeitė naujienos kriminalinėje kronikoje, mat pirmuoju smuiku čia groja grupuotė Stidda (lietuvių k. Žvaigždė). Būtent Dželoje, kirsdama ne pačius jaukiausius kvartalus, patenku į neaišku kaip susidariusią automobilių spūstį. Užsirakinu automobilio viduje, rankinę pakišu po sėdyne ir, reikalui esant, nusprendžiu paaukoti navigatorių.

Artėjant prie Ragūzos, peizažas pamažėle pasikeičia. Į jį įsilieja vienas neįprastas elementas – akmeninės tvoros. Visi laukai, kalvos, pakelės ir kaimai išvagoti šių tvorų, tarsi nusėti ilgų šimtamečių randų. „Sausi mūrai“ (italų k. muri a secco) – taip šias keistas tvoras vadina italai, mat akmenys tiesiog sudėlioti vieni ant kitų nenaudojant jokios rišamosios medžiagos (toks žemės padalijimo ir atitvėrimo būdas atsirado XVI a.).

D. Smagurauskaitės nuotr./Ragūzos apylinkėse aptinkami mūrai
D. Smagurauskaitės nuotr./Ragūzos apylinkėse aptinkami mūrai

Ragūza mane pasitinka saulei artėjant horizonto link, švelnioje prietemoje paskendusiomis siauromis gatvelėmis, besileidžiančiomis žemyn, – bene visas miestas įsikūręs ant kalvų. Beje, nenustebkite radę dvi Ragūzas: Ragūza Ibla – senasis miestas, kuriame gyventa nuo neatmenamų laikų, o didžioji Ragūza įsikūrė šalia Iblos tik po 1693-iųjų žemės drebėjimo. Sukdama ratus ragūzų labirinte, netrunku pastebėti, kad miestas švenčia savo globėjo švento Jono Krikštytojo šventę. Tad viliuosi, kad išsipildys mano slaptas noras dalyvauti fantasmagoriškoje šventojo garbinimo procesijoje.

D. Smagurauskaitės nuotr./Kairėje - Ragūza, deainėje - Ibla
D. Smagurauskaitės nuotr./Kairėje - Ragūza, dešinėje - Ibla

Šį vakarą skiriu Iblai. Kad patekčiau į UNESCO saugomą miestelį, pirmiausia turiu nusileisti stačiomis Ragūzos gatvėmis, pereiti kelis tunelius, keliauti šalia ragūziečių namų slenksčių prilipdytais laiptais.

D. Smagurauskaitės nuotr./Ragūzos gatvės II
D. Smagurauskaitės nuotr./Ragūzos gatvės II

Kai atsirandu dauboje, prieš akis pasirodo į viršų kylantis senasis miestas, tad ilsėtis nėra kada. Ibla išvagota siaurų gatvelių, įspraustų tarp neaukštų puošnių namų, dabar jau aptrupėjusiais ir apkerpėjusiais barokiniais vingiais ir kriauklėmis. Čia glaudžiasi dešimtys barokinių bažnyčių, o elegantiškoji S. Giorgio katedra stiebiasi centrinėje miestelio aikštėje, kurios, beje, negalima palikti neužsukus į ledainę Gelati DiVini – tik iš natūralių produktų ten pat pagaminti ledai tiesiog tirpsta burnoje!

D. Smagurauskaitės nuotr./Procesijai skirtos žvakės
D. Smagurauskaitės nuotr./Procesijai skirtos žvakės

Beklaidžiodama Iblos gatvėmis, vis užtinku informacines lenteles apie tai, kokie filmai čia buvo filmuoti: Divorzio all’Italiana su žaviuoju Marcello Mastroianni, L’Uomo delle Stelle, Kaos ir kt. Tačiau Ragūza ir jos apylinkės labiausiai turėtų dėkoti neregėto populiarumo itališkam serialui „Komisaras Montalbanas“ (it. Il commissario Montalbano). Pirmiausia milijonų skaitytojų dėmesį patraukęs personažas persikėlė į televizijos ekranus ir išgarsino ne tik Iblą, bet ir Modicą, Scicli ir kitus aplinkinius miestelius (ištikimiausiems jo gerbėjams sudarytas net Montalbano kelias).

D. Smagurauskaitės nuotr./Ragūzos barokas
D. Smagurauskaitės nuotr./Ragūzos barokas

Rytinė kava bare, kurio interjeras nepasikeitė nuo 7-ojo dešimtmečio, man padovanoja nepaprastą spektaklį – suprantu patekusi į vietos „išrinktųjų“ užeigą – pirmiausia čia pasirodo finansinės policijos viršila (čekio man čia niekas nedavė) ir širdingai pabučiuoja savininką į abu skruostus, po kelių minučių užsuka ir visus mano stereotipus bei fantazijas atitinkantis „mafiozas“, kreivai pasižiūri į mano pusę ir pasveikina šeimininką. Mėgaujuosi šia scena, išgeriu kavą ir leidžiuosi į kelią – šiandien, prieš šv. Jono procesiją, noriu dar spėti išvysti senovinius urvus.

D. Smagurauskaitės nuotr./Ispikos olos
D. Smagurauskaitės nuotr./Ispikos olos

Tik išvažiavusi iš Ragūzos vėl pasijuntu apsupta akmeninių tvorų, kurios ne tik skiria sklypus, bet ir suspaudžia siaurą asfalto juostą nė nepalikdamos vietos pakelės žolynams. Klaidžiodama navigatoriaus parinktais žmonių pamirštais keliukais, pagaliau atsiduriu šalia Cave d’Ispica, arba Ispikos olų, – prieš kelis tūkstančius metų minkštoje uolienoje išskaptuotų gyvenviečių, šventyklų ir nekropolių, besitęsiančių 13 kilometrų.

D. Smagurauskaitės nuotr./Ispikos olose iaskabtuotos ertmės
D. Smagurauskaitės nuotr./Ispikos olose išskabtuotos ertmės

Vaikščiodama tarp jau apgriuvusių uolų, puikiai įsivaizduoju čia buvusius nedidelius kelių patalpų „butus“ (beje, jie buvo per kelis aukštus; iš vieno aukšto į kitą buvo patenkama per angas lubose naudojantis išskaptuotais laipteliais arba virvinėmis kopėčiomis). Kiekviename iš „butų“ buvo vieta ugniakurui, anga atliekoms išpilti ir gamtiniams reikalams atlikti, vėsi patalpa produktams laikyti. Išskaptuotos akmenyje buvo ir bažnyčios. Užsiropštusi į vieną iš erdvių, galvoju apie ilgus darbo metus skaptuojant, apie gyvenimą olose, apie priešų antpuolius ir būtinybę slėptis. Sutinku vietinį šunėką, atiduodu jam savo vandenį, o ant stulpo šalia olų pakabintas skelbimas byloja, kad „tam, kuris čia paliko septynis kačiukus, linkime septynerių nelaimių kupinų metų“.

D. Smagurauskaitės nuotr./Nekropolis Ispicos olose
D. Smagurauskaitės nuotr./Nekropolis Ispicos olose

Grįžtu į Ragūzą. Iš terasos išgirdusi gaudžiančius aplinkinių bažnyčių varpus suprantu – paslapties šydu ir žvakių liepsnomis apsigaubusi šv. Jono Krikštytojo procesija keliauja katedros link. Susiruošiu ir bėgu į artimiausią gatvę, kuria eis tikintieji. Iš toli pasigirsta varpelių skambėjimas ir tylios giesmės. Paskui pasirodo šviesiomis tunikomis apsirengę berniukai ir maldininkų minia. Kiekvienas rankose neša ilgutėlę degančią žvakę, sveriančią visą puskilogramį, jos liepsną supa raudonas maldomis išmargintas gaubtas.

D. Smagurauskaitės nuotr./Procesija I
D. Smagurauskaitės nuotr./Procesija I

Nusprendžiu užbėgti procesijai už akių ir keliauju katedros link. Čia susibūrusi minia laukia procesininkų ir šventojo. Galiausiai, visiems nekantraujant, pasirodo liepsnų jūra, o jos pabaigoje išnyra natūralaus dydžio šventojo statula ant raudonomis gėlėmis puošto, dvidešimties vyrų nešamo pjedestalo. Groja orkestras ir vyrai šūkčioja padrąsinimus vienas kitam, mat šventasis su pjedestalu sveria apie toną, o procesija trunka maždaug dvi valandas. Nešti svarbiausią šventės atributą – net tik nepaprasta garbė, bet ir tikras išbandymas.

D. Smagurauskaitės nuotr./Procesija III - `v. Jonas krikatytojas
D. Smagurauskaitės nuotr./Procesija - Šv. Jonas krikštytojas

Procesija sustoja priešais katedrą, ir dangų nušviečia fejerverkai, skamba muzika, žmonės, užvertę galvas, ploja ir meldžiasi. Danguje užgesus paskutinei liepsnai, visi suguža į bažnyčią ir prasideda šv. Mišios.

D. Smagurauskaitės nuotr./Fejerverkai
D. Smagurauskaitės nuotr./Fejerverkai

Beje, pasakojama, kad 1890-aisiais ragūziečiai, švęsdami šv. Jono Krikštytojo šventę, nusprendė jo garbei pasikviesti tuo metu visą Europą stebinusį Henry Blondeau – karšto oro balionų konstruktorių ir pilotą. H. Blondeau jau buvo atlikęs daugiau nei šimtą sėkmingų skrydžių, tad ragūziečiai tikėjosi nepakartojamo reginio. Nors paskutiniąją rugpjūčio savaitę oras Ragūzoje pasitaikė itin lietingas ir vėjuotas, rugsėjo 4-ąją visgi nušvito saulė ir kiekvieną miesto kampelį apskriejo žinia – balionas pakils šiandien! Pagrindinę aikštę užplūdo minia, žmonės įsitaisė balkonuose ir ant stogų. Staiga pakilo stiprus vėjas, ir H. Blondeau pareiškė negalintis pakilti, tačiau siciliečių pasipiktinimas buvo atšiauresnis už rudeninį vėją. Galiausiai H. Blondeau pasiryžo – atsisveikino su žmona ir vaiku, nubrėžė ore kryžiaus ženklą, atleido balioną laikančius lynus ir, pagautas stipraus vėjo gūsio, pradingo debesyse. Vėlyvą vakarą oro baliono liekanas ir jo paties kūną rado maždaug už 20 kilometrų. Tokia buvo ragūziečių auka šv. Jonui...

I Sicilijos įspūdžių dalis. Šventyklų slėnio paslaptys

III Sicilijos įspūdžių dalis. Svečiuose pas ugnikalnį

IV Sicilijos įspūdžių dalis. Palermas – žavus ir šokiruojantis

Tekstas Dalios Smagurauskaitės

Temos: 1 Sicilija
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

O dešimtas badas: daliai amatininkų ir ūkininkų pensijos užteks tik duonos kriaukšlei

Interviu 24sek

Dainius Adomaitis – apie „Ryto“ permainas, naują kultūrą Vilniuje ir R.Kurtinaitį

Aktualu

Regina Statkuvienė: „Kas ne su mumis, tą ir dul**nam“

Vardai

Juodaodžių apdovanojimų „BET Awards“ svečių stilius: kuo ekstravagantiškiau ir seksualiau

24sek

Ballų šeimynai – dar vienas smūgis iš NBA

Sportas

Pirmadienį pasaulio čempionate – mūšiai ir dėl pirmos vietos, ir dėl išlikimo

Pasaulis kišenėje

Londono Stanstedo oro uostas pakeitė taisykles čia naktį leidžiantiems keleiviams

Gyvenimas

Giluminis lūpų drėkinimas – procedūra be jokių adatų ir skausmo

15min tema Verslas

Paskutinis firminis dūmas: jau netrukus visi cigarečių pakeliai gali būti vienodi

Maistas

Ryškiaspalvių vyšnių bei trešnių sezonas: ką iš jų virti ir kepti?

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Gazas

Ar egzistuoja filme „Ratai 2“ profesorių Zündappą suvaidinęs automobilis su labai neįprasta sėdynių konfigūracija?

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

R.T.Erdoganas Turkijos prezidentu perrinktas per pirmąjį turą

Everesto link: ko tikėtis iš nakvynės vietų Himalajuose

Verslas

Ministerija: vaiko pinigai jau mokami didžiajai daliai vaikų

Vardai

Joninių atgarsiai socialiniuose tinkluose: vainikai, laužai ir Rytis Cicinas su Jonu Valančiūnu

Aktualu

Sėkmingai karjerai vienos užsienio kalbos jau nebepakanka. Kodėl?

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Aktualu

Kova dėl sankcijų: kas ir kodėl skalbia nešvarius Rusijos oligarchų baltinius?

Naujienos

Verslas

O dešimtas badas: daliai amatininkų ir ūkininkų pensijos užteks tik duonos kriaukšlei

Verslas

Nėra darbuotojų: šiemet atlyginimai augs sparčiau, nei tikėtasi

Kaip Konstitucinis Teismas apgynė žiniasklaidos laisvę ir uždraudė politikams slėptis nuo visuomenės

Vardai

Didžėjaus mirtis sukrėtė jo bičiulius: „Modestas nesuvokė, kad serga, jis bendravo su kitu pasauliu“

Interviu 24sek

Dainius Adomaitis – apie „Ryto“ permainas, naują kultūrą Vilniuje ir R.Kurtinaitį

Aktualu

Regina Statkuvienė: „Kas ne su mumis, tą ir dul**nam“

24sek

Ballų šeimynai – dar vienas smūgis iš NBA

Sportas

Pirmadienį pasaulio čempionate – mūšiai ir dėl pirmos vietos, ir dėl išlikimo

„Vieni vartai“: labanaktis lenkams, maištas Argentinos rinktinėje ir galutinės kovos dėl išlikimo pradžia

Pasaulis kišenėje

Londono Stanstedo oro uostas pakeitė taisykles čia naktį leidžiantiems keleiviams

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Gyvenimas

Giluminis lūpų drėkinimas – procedūra be jokių adatų ir skausmo

15min tema Verslas

Paskutinis firminis dūmas: jau netrukus visi cigarečių pakeliai gali būti vienodi

Vardai

Juodaodžių apdovanojimų „BET Awards“ svečių stilius: kuo ekstravagantiškiau ir seksualiau

Maistas

Ryškiaspalvių vyšnių bei trešnių sezonas: ką iš jų virti ir kepti?

Gazas

Ar egzistuoja filme „Ratai 2“ profesorių Zündappą suvaidinęs automobilis su labai neįprasta sėdynių konfigūracija?

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

Lietus kol kas sausros nemažina

Aktualu

Policija ragina neskubėti dalintis atostogų akimirkomis

Everesto link: ko tikėtis iš nakvynės vietų Himalajuose

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje