Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 14d. 07:00

Smaragdinė pakrantė Sardinijoje: kur atostogas leidžia pasaulio turtingiausieji

Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr. / Smaragdinė Sardinijos pakrantė

Papasakosiu apie Sardiniją, tik ne tą, kuri daugelyje portalų apibūdinama „laukinė gamta, ramybė ir paprastumas“. Pasakosiu apie Sardiniją, kur statomos super-mega-jachtos, kur linksminasi pasaulio karaliai, Arabijos šeichai ir princai, Europos aristokratai, prezidentai, Rusijos energetikos šaltinių magnatai, Azijos milijardieriai, super žvaigždės ir šou pasaulio atstovai. Nesate girdėję apie tokią vietą? Gali būti, juk dideli pinigai mėgsta tylą. Tuo tarpu Sardinijos Smaragdinėje pakrantėje (it. Costa Smeralda), susirenka pasaulio „jet set“ – turtingiausi ir madingiausi.

Į jūrų uostą Porto Červo (it. Porto Cervo), suplaukia pasaulio didžiausios jachtos, labiau primenančios laivus-keltus. Taigi, sveiki atvykę į idilišką pasaulį! Tik idilė gali greitai baigtis, kai gultas su skėčiu nuo saulės ir rankšluosčiu, pirmoje eilėje sezono metu dienai gali kainuoti ir 160 Eur, rašoma Vestuvės Italijoje tinklaraštyje.

Sardai pasakoja, kad kai ismailitų princas Aga Khanas atvyko į Sardiniją, joje nebuvo nieko, net kelių. Bevaikščiodamas tarp akmenuotų uolų ir besigėrėdamas krištolinės jūros vaizdais, jis susiplėšė kelnes, o viena sardė jas susiuvo. Nuo to laiko jai gyvenime nieko nebetrūksta. Nuo to laiko pasikeitė ne tik Sardinijos istorija, bet ir kraštovaizdis. Vietoj akmenuotų uolų ir besiganančių avių išdygo vienas prabangiausių pasaulio kurortų ir jūrų uostų – Porto Červo. Smaragdinė pakrantė tapo prabangiu ir žinomu kurortu pasaulyje, kur vasarą susirenka pasaulio turtingieji.

Smaragdinė pakrantė – tai šiaurinė Sardinijos salos dalis, dvidešimties kilometrų pakrantė palei Jonijos jūrą, su sostine Porto Červo.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

Iš Olbia miesto pakeliui į Porto Červo bevažiuodami matome besiganančias avis. Nėra autostradų, mažos dviejų juostų gatvelės su saloms būdinga augalija. Netikėtai viskas keičiasi! Žydintys oleandrai puošia gatves, sutvarkyta aplinka, po kaire „Billionaire“ diskoteka ir tolumoje matomos superjachtos nuostabaus žydrumo vandenyje!

Pačiame uoste – „Dolce&Gabbana“ parduotuvė su rinktiniais modeliais, sukurtais specialiai Porto Červo. Ekspozicijoje pristatomi naujausi automobilių „Bugatti“, „Maseratti“ modeliai, o prieš nosį parkuojamos prabangiausios superjachtos. Privačios vilos susilieja su gamta. Kiekvienas statinys derinamas su „Costa Smeralda“ valdyba, kad nesudarkytų kraštovaizdžio. Uostas nenusileidžia Monte Karlo jūrų uostui. Dažniausiai jachtos plaukioja maršrutu Monakas – Porto Červo – Kapri sala ir prancūzų Žydroji pakrantė.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

Smaragdinė pakrantė

Porto Červo privatus jūrų uostas priklauso Aga Khanui ir jo investuotojams, sukūrusiems „Costa Smeralda“. Kur nebuvo nieko, dabar parkuojamos ilgiausios pasaulio privačios jachtos. Uolose kasami tuneliai su įplaukimais į namus. Statomos vilos su privačiais paplūdimiais. Ši pakrantė apipinta legendomis, kaip viso pasaulio turtingieji švaisto pinigus. Pavyzdžiui, vieną kartą žmogus esą paklausė picos kepėjo, kiek valandų, o šis neturėjo laikrodžio – tai greitai gavo dovanų „Rolex“. Žmogus, paklausęs valandų, buvo „Rolex“ savininkas.

Atrodydavo keista, kaip sodininkas ar paprastas virėjas čia važinėjo su prabangiomis mašinomis? Kol nebuvo populiarios mašinų nuomos, atvykę rusai ir arabai nusipirkdavo automobilius kasdieniniam naudojimui, o pasibaigus atostogoms juos dovanodavo.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

Naktiniame klube „Billionaire“ staliuko kaina prasidėdavo nuo 5000 eurų, tačiau italui Flavio Briatore pardavus akcijų paketą, klubas pradeda tapti eiliniu.

Aga Khanui priklauso ir antras pagal dydį privatus Europos aerouostas Olbia mieste. Penkių minučių nusileidimas privačiu lėktuvu kainuoja 30 000 eurų. Pasakoja, kad vienas arabas atvyksta dviem lėktuvais: viename jis, kitame – jį aptarnaujantis personalas, virėjas ir maistas.

Šių infrastruktūrų generuojamos pajamos Porto Červo savivaldybei neša dideles pajamas. Pagal gyventojų ir pajamų santykį ji tvirtai įsitvirtinus Europos penketuke. Ši vieta pakėlė visą Sardinijos salos ekonomiką, sukūrė daug darbo vietų salos gyventojams. Aga Khano dėka Sardinijos sala tapo žinoma visame pasaulyje.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

La bella vita

Šiame uoste parkuoti jachtą tapo prestižo reikalu, kurį sau gali leisti tik pasaulio turtingieji. 20 metų parkavimo vieta pačiam Aga Khanui kainavo 900 000 eurų. Turbūt tai niekis, žinant, kad jachtos pavadinimo raidės „Lady Moura“ iškaltos iš tikro aukso, iš visų trijų pusių!!!

Čia pat plaukioja viena didžiausių pasaulyje superjachtų „Dilbar“. 156 metrų jachta – rusų magnato nuosavybė. Deja, jis tik septynioliktas turtingiausių Rusijos žmonių sąraše. Jei jau skaičiuojam svetimus pinigus, tai kažin, kokio ilgio jachta to, kuris pirmas saraše? Klausimas ne pirmo būtinumo, bet visgi smalsu.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

Pono Abramovičiaus jachta priskiriama laivų kategorijai (išlaikymas metams kainuoja 50 mln. eurų), todėl prisiparkuoti Porto Červo uoste jam neleido. Beje, po skyrybų vila su privačiu pliažu ir 4 ha miško atiteko jo žmonai. Vila šiuo metu apleista, o italų gamtosaugininkai reikalauja priežiūros dėl gaisrų prevencijos.

Rusų turistais ypač džiaugiasi nekilnojamo turto agentūros, nes šiuo kriziniu laikotarpiu jie dažniausi pirkėjai. Nustebau, nes reklama – tik italų ir rusų kalbomis. Dažniausi pasiūlymai: „Vila, privatus paplūdimys, krištolinis vanduo ir vieta jachtai“. Kartais, beje, pasimetu, kur ta linija tarp balto ir juodo pavydo…

Keičiasi laikai, keičiasi ir pasaulio grietinėlė, todėl Porto Červo tampa prarastu rojumi. Prieš 30-40 metų labai turtingi dažniausiai buvo išsilavinę aristokratai ar kilmingieji. Dabar dažnai į šią grietinėlę įsimaišo turtingi ir tiek. Nebūtinai priklausantys elitui.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

1981 metais Anglijos princas Čarlzas su Diana praleido medaus mėnesį viename prabangiausių Smaragdinės pakrantės viešbučių „Cala di Volpe“. Dabar tame pačiame viešbutyje tuokėsi ir jaunavedžių apartamentus (14 000 eurų už parą) užsisakė kazachų milijonierius. Jis savo trijų šimtų draugų svitai užsakė trisdešimt „Mercedes“ klasės limuzinų, o visas vestuvių vakarėlis kainavo apie 5 mln. Tikėkimės, vestuvės bent baigėsi laimingai, nes jaunikiui pateiktas ieškinys dėl didžiulio masto prostitucijos verslo.

Porto Červo aikštėje įsikūrus gurmė parduotuvė-restoranas „Retrogusto“, kurioje parduodama viskas tik aukščiausios kokybės, liukso klasės – tai kas nematyta ir, svarbiausia, kur kaina nesvarbu. Vadybininkai keliauja per visą pasaulį ir ieško išskirtinių produktų, netradicinio gamybos būdo patiekalų. Todėl užeidami ten nenustebkite, jei pamatysite Madonną.

Norite tradiciškai pavalgyti? Tada siūlau paragauti omaro (it. Aragosta di Alghero). Vieni geriausių ir brangiausių omarų pasaulyje, pagaunami būtent Sardinijoje, Alghero miesto jūros zonoje. Labai mėgiami Anglijos karalienės ir ne tik. Kilogramas kainuoja nuo aštuoniasdešimt eurų. Kodėl tokie ypatingi? Nes įlankos dugnas, kuriame gaudoma, gausus įvairių ir sūrių žolių.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

Jeigu nenorite valgyti restorane, galite išsivirti patys. Sardo žvejo receptas: „Virti omarę ir omarą kartu sūriame vandenyje. Padažui panaudoti omaro vyro išskiriamas rudas išskyras, omarės moters kiaušinėlius, šaukštelį saulėgrąžų aliejaus, citrinos ir lašelį acto“.

Norisi ko nors saldaus? Paragaukite seadas – tai tipinis sardų saldumynas, valgomas ištisus metus. Sūris apvyniojamas tešla, paskui išverdamas taukuose ir apipilamas medumi. Gal ir neskamba labai skaniai visa procedūra, bet skonis super. Bandyti būtinai.

Italų Porto Rotondo

Jeigu Porto Červo yra pasaulinio „jet set“ vieta, tai čia pat esantis Porto Rotondo yra italų vasaros rojus. Čia vasaros rezidenciją su parku ir privačiu ežeru turi ir pats Berlusconi (Arzachena zona).

Italams yra madinga atostogauti Sardinijoje. Rugpjūtis yra sezono metas, ir kainos itin aukštos, bet čia atostogauti skuba italai iš visos Italijos. Tačiau vietas viešbučiuose patariama rezervuotis labai iš anksto.

Daugelis italų turi antrus namus – apartamentus, vilas ar vasaros rezidencijas. Jie itin vertina salos švarią jūrą, smėlėtus paplūdimius ir gerą, kokybišką maistą. Šviežios žuvies patiekalai čia itin populiarūs. O vidinėje salos dalyje ragaujamas žymus salos patiekalas porcheddu -keptas mažas paršiukas. Šis receptas mena tradicijas nuo 5000 amžiaus prieš Kristų ir net romėnų laikais jis buvo siunčiamas Romos imperatoriams.

Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė
Asm.archyvo nuotr./Smaragdinė Sardinijos pakrantė

Sardinijos neįmanoma neįsimylėti. Kartą čia atvykus ir pamačius jos 50 žydrųjų atspalvių, kai ateina laikas planuoti vasaros atostogas, mintimis grįžti vėl ir vėl. Tai trauka, kurią sunku sustabdyti. Užmerkus akis matai tą krištolinį vandenį, balto smėlio paplūdimį (tokio net Karibuose nėra. Patikrinau), oleandrų alėjas… Kol kas teko pažinti tik šiaurinę jos dalį, bet daugelis sako, kad vanduo nuostabus visur.

Vestuvės Italijoje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:30
00:20
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje