Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 17d. 18:00

Šri Lanka: laimingas atsitikimas saloje

Šri Lanka
123rf.com nuotr. / Šri Lanka

Ašara, pakibusi po Indija. Švytinti žemė. Kontrastų šalis. Kokių tik epitetų ir vaizdingų aprašymų nėra parašyta apie Šri Lanką. Visa tai reiškia tik viena – viešnagė šioje valstybėje žada ryškių įspūdžių, ir, ko gero, laimingų, netikėtų atsitikimų. Anglų kalboje yra toks žmonių mėgstamas žodis – serendipity, Žodis kilęs, pasirodo, iš Šri Lankos, o kelionė ten būtent tai ir žada – palankų atsitiktinumą.

Vienas XVIII a. anglų rašytojas persų tautosakos motyvais sukūrė pasaką „Trys Serendipo princai“. Veikėjams viskas puikiai, gal net stebuklingai sekėsi. Po šio kūrinio išpopuliarėjo žodis, kuriuo persai kadaise vadino Šri Lankos salą.

Amžinos vasaros spinduliuose skendinčios arbatos plantacijos, nuostabūs paplūdimiai, daugybė gyvūnų rūšių, paslaptingi senovės civilizacijų paminklai – tokios kelionės į Šri Lanką tikisi turistai iš viso pasaulio.

Tai – sena žemė. Šri lankoje auga seniausias žmogaus sodintas medis. Figų medžiui, kurį žmonės vadina Sri Maha Bodhiya – jau virš 2300 metų. Sakoma, kad jis užaugintas iš sėklos, kurią davė kitas garsus medis, tas, po kuriuo Buda patyrė nušvitimą.

Nepaprasta ir jų vėliava su liūtu. Pirmą kartą ji buvo iškelta 162 metais prieš Kristų. Gražiai atrodė senovėje, puikiai tinka ir šiems laikams. Ko gero, nedaug perdėjo keliautojas Marco Polo, kadaise pavadinęs ją nuostabiausia planetos sala. Turbūt nesuklydo garsusis fantastinių pasaulių kūrėjas Arthuras Clarkas, pasirinkęs ją gyvenamąja vieta.

Kaskart keliaudamas po egzotišką salą regiu tarsi du tos pačios šalies veidus. Kelis dešimtmečius trukusi kova su tamilų sukilėliais lyg sunkus jungas alino Šri Lanką. Karas seniai baigėsi, tačiau didžiulės sumos iš skylėto šalies biudžeto vis dar skiriamos gynybai, todėl kitoms reikmėms nuolat trūksta finansavimo.

Tačiau panašių bėdų turi daugelis šilto klimato ir gražių peizažų valstybių, o Šri Lankai sekasi palyginti neblogai. Svarbiausia žinoti, kur ir ką pamatyti, į ką sutelkti dėmesį. Ir atsikratyti idėjos vienu sykiu (pavyzdžiui, per dvi savaites) pamatyti viską. Nusikamuosite patys, galbūt ir aplėksite lankomiausius objektus, bet pajusti ir suprasti jų tikrai nepavyks.

Šri Lankos miestuose ir keliuose gyvenimas verda visą parą. Vieni parduoda, kiti perka, visi skuba, signalizuoja, žybsi žibintais. 22 milijonai salos gyventojų kaip išmanydami kabinasi į gyvenimą, nes vidutinis atlyginimas šioje šalyje yra apie 200 eurų. Pragyvenimo lygis lėtai kyla, turistų daugėja, bet daugelis ten tebegyvena iš to, ką patys užsiaugina, išdrožia, sužvejoja ir parduoda.

Jie neturtingi, bet išdidūs. Ypač Šri lanka didžiuojasi išsilavinimo lygiu, kuris yra aukščiausias Pietryčių Azijoje – net 92 proc. gyventojų moka skaityti ir skaičiuoti. Jei su vietiniais šnekėsite apie istoriją, šie būtinai primins Sirimavo Bandaranaike, kurios vardu pavadintas tarptautinis oro uostas. Ji buvo pirmoji pasaulyje ministrė pirmininkė, į šį postą paskirta dar 1960 metais.

123rf.com nuotr./Šri Lanka
123rf.com nuotr./Šri Lanka

Ar didelė yra Šri Lanka? Žiūrint su kuo lyginsime. Jei su kitomis salomis – nepatenka į du pirmuosius dešimtukus. Jos plotas – kiek daugiau nei 65 tūkst. kv. kilometrų. Toks pat yra ir Lietuvos plotas. Tačiau pas mus – trys milijonai, o ten – dvidešimt du. Žmonių išties daugoka, keliai siauri, juose turi išsitekti ir autobusai, ir tuktukai, ir šventos karvės. Todėl 150 kilometrų kartais tenka keliauti 4 valandas ar ilgiau.

Dėl ilgai trukusio pilietinio karo šiaurė ir rytai yra gerokai mažiau išplėtoti turizmui, tačiau viskas ir ten sparčiai keičiasi, kasmet atsiveria vis naujų vietų svečiams. Nuvykus yra ką veikti. Tiesa, tų pasirinkimų tiek daug, o laiko palyginti mažai, tad planuojant vizitą tenka apsispręsti, ko labiausiai norisi. Svarbiausia nemėginti visko apžioti vienu kąsniu.

Kelionės į Šri Lanką

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje