Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2011 gruodžio 1d. 18:15

Stambulas – miestas pilnas dilemų

Sofijos soboras, kadaise buvęs Konstantinopolio bazilika
Motomanai negalėjo atsigrožėti Stambulu ir sau pažadėjo dar katą grįžti į šį miestą.

Turbūt daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų yra aplankę vieną iš labiausiai turistų lankomų šalių Europoje – Turkiją. Šiame savo pasakojime noriu trumpai pasidalinti romantiškomis istorijomis apie vieną iš didžiausių Artimųjų Rytų metropolių – Stambulą.

Kiekvienais metais šį gigantą aplanko maždaug 9 milijonai turistų. Geografiškai šis miestas priskiriamas Europai, tačiau didžioji jo dalis yra Azijoje. Pats Stambulas yra apsuptas dviejų jūrų:

Naktinis Stambulo gyvenimas. Kiekvieną dieną aventė
Naktinis Stambulo gyvenimas. Kiekvieną dieną šventė

Juodosios bei Marmuro, kurias skiria maždaug 30 km ilgio Bosforo sąsiauris. Kadaise buvęs Bizantijos sostine, šiandien Stambulas žinomas kaip prekybos, kultūros bei verslo centras.

Mieste gyvenimas verda dieną naktį. Pagrindinėje Taksim rajono gatvėje kiekvienu paros metu atrasite „gyvų“. Žmonės čia gyvena visą parą – dieną darbuojasi, o vakare mėgaujasi naktiniu Stambulo gyvenimu. Viešnagės metu paklausus vietinio turko kiek mieste gyvena žmonių gavau atsakymą „tikrai per daug“. Šiandien Stambule priskaičiuojama apie 15 milijonų gyventojų, o gal ir daugiau. Vieni dievai težino.

Kuo skiriasi turkiškas kebabas nuo lietuviško?

Stambulo pagrindinėse gatvėse gali rasti visko – nuo pasauliui žinomų prekių ženklų tokių kaip „Mc Donalds“, „Starbucks“, bet ir „milijoną“ vietinių restoranų. Turkai yra pakvaišę dėl savo kultūros, maisto, kilmės ir tuo velniškai didžiuojasi. Užėjęs į vieną iš daugybės restoranų greičiausiai gausi pasiūlymą paragauti gerai mums žinomų kebabų, tačiau neapsigaukime! Turkijoje kebabas atrodo, yra gaminamas ir  suprantamas visiškai kitaip nei Lietuvoje. Pats žodis „Kebap“ kilęs iš arabų kalbos ir reiškia mėsos patiekalą. Turkiškas kebabas gaminamas iš avienos arba vištienos, nes kiaulienos musulmoniškoje Turkijoje praktiškai su žiburiu nerasi. Patiekalas yra patiekiamas lėkštėje kartu su virtais ryžiais, svogūnais ir lavašu.

Turkiškoje kultūroje maistas užima garbingą vietą vertybių skalėje. Kaip patys turkai juokauja: valgydami pietus – galvoja, ką valgys vakarienei. Tad Stambule alkanas neliksi. Kas kelis metrus veikia visą parą dirbantys restoranai, kuriuose gali pigiai, greitai ir pakankamai skaniai pavalgyti. Tačiau tiems, kurių skrandis nėra pratęs prie kitoniško maisto, gali būti sunku surasti europietiško maisto pakaitalų. Vietiniai vietoj „Starbucks“ ar „Mc Donalds“ mieliau renkasi to paties produkto turkišką versiją. Vieną popietę nusprendėme užsisakyti itališką „ekspresso“, tačiau bandymas baigėsi visišku fiasko ir kreiva šypsena, sakančia, jog čia verdame tik turkišką kavą.

Turgaus kultūra

Grand bazaar labirintai
Grand bazaar labirinta

„Grand bazaar“ – gerai žinomas turgus ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Tai milžiniška rūbų, papuošalų, suvenyrų, batų, rakandų ir kitų gėrybių prekyvietė. Gali rasti praktiškai viską, kas prasideda nuo A ir baigiasi abecelės raide Z. Derybos – neatsiejama šio turgaus dalis. Dažniausiai pirminė kaina būna pakelta trigubai ar keturgubai – o už kiek nusipirksi priklauso nuo tavo derėjimosi įgūdžių. Pravartu turėtį vedlį turką, kad ne tik padėtų nusiderėti, bet ir išvestų iš šio turgaus labirintų. Pardavėjai draugiški ir šnekūs – pakalbins ir paklaus iš kur atkeliavai. O dažnai ir pasiūlys „tik TAU, MANO DRAUGE, specialią kainą“.

Bet kur einant šviesus lietuviškas gymis išduoda, jog esi turistas. Ne tik „Grand Bazaar turguje“. Dažniausia girdima frazė „I saved a table for you my friend“ (liaudiškai – „Aš tau „pasaugojau“ stalą, mano drauge“). Kasdieninės derybos dėl ledų ar apelsinų sulčių kainos seka kiekvieną išleistą lyrą. Galbūt tai šiek tiek vargina, tačiau tai dalis turkiškos kultūros, kurios Stambule neišvengsi.

„Aš pats nepasirinkau religijos, mano šalis vietoj manęs ją parinko“

Niekam nepaslaptis, jog Turkija – musulmoniška šalis. 90% turkų laiko save islamo šalininkais (daugiausiai sunitais). Netgi asmens tapatybės kortelėse yra įrašas apie religiją. Žmonės laikosi Ramadano, meldžiasi penkis kartus per dieną, moterys dengiasi plaukus ir nešioja šydus. Tačiau nėra taisyklių be iššimčių. Būtent taip galėčiau pasakyti apie Stambulą. Mieste pilna įvairiausio plauko žmonių, kurie išpažįsta skirtingas religijas, kas suteikia metropoliui daugiau vaivorykštės spalvų. Didžiojoje dalyje Turkijos (aš nekalbu apie turistines vietas tokias kaip Antalija ir pan.) bučiuotis atvirai gatvėje ar netgi moteriai su vyrui vaikštinėti susikibus už rankų yra griežtai draudžiama. Aišku, vargu ar už tai tave pasodins į kalėjimą, tačiau didelė tikimybė, kad susilauksi įvairių nemalonių komentarų ir užtrauksi nepagarbą visai savo šeimai.

Mėlynoji mečetė
Mėlynoji mečetė

Stambule kaip ir visoje Turkijoje šeima yra didelė vertybė. Todėl jauni žmonės, nors ir neišpažįstantys giliai širdyje islamo, renkasi save vadinti musulmonais. „Aš pats nepasirinkau religijos, mano šalis vietoj manęs ją parinko” – tokiais žodžiais galiu padėti tašką šioje pastraipoje.

Siautulingas 15 milijonų žmonių knibždelynas

Stambule eismas primena Vilnių, kuomet per šventes būna uždarytas Konstitucijos prospektas. Leiskite man priminti tą faktą, jog Stambule gyvena 15 milijonai žmonių, kurie vairuoja automobilius, todėl visas eismas panašus į beprotnamį. Tarp įprastų vakarietiškų mašinų zuja daugybė geltonų taksi automobilių. Taksi čia įprasta transporto priemonė, nes patogu, greita, o be to, ir kainuoja nedaug.

Musulmoniakasis Stambulo veidas
Musulmoniškasis Stambulo veidas


Kadangi miestą skiria Bosforo sąsiauris, viena iš būtinų transporto priemonių yra keltas. Bilieto kaina į vieną pusę yra vienas euras ir keltai kursuoja kas penkiolika minučių. Nuostabi proga leistis į pasimatymą Azijoje, kad ir fiktyviai, tačiau mergina vis tiek liks sužavėta. Azijietiškoje dalyje neberasite nei „Starbucks“, nei „Mcdonalds“ restoranų, pardavėjai šaukia garsiau norėdami parduoti prekę, o be to, ir angliškai nelabai kalba.

Bosforo tiltas jungiantis Aziją ir Europą
Bosforo tiltas jungiantis Aziją ir Europą

Europietiškoji dalis – išpuoselėta, prižiūrėta ir pulsuoja tolerancija kitoms kultūroms. Kitaip tariant čia Europa diktuoja savas madas.

Stambulas – romantiškas miestas, pilnas dilemų

Stambulas – miestas, pilnas dilemų, kaip vieni suvenyriniai marškinėliai, skelbia. „Unikalus,

Bosforo žvejai
Bosforo žvejai

chaotiškas, Europietiškas ar Azijietiškas, nepakartojamas, nenuspėjamas, dinamiškas, purvinas, piktas, istorinis, šaltas, įkvepiantis, triukšmingas, gąsdinantis, išprotėjęs, trokštamas, stebinantis, juokingas, spalvingas, niūrus, gigantiškas, romantiškas, turtingas, liūdnas ar linksmas“ – kiekvienas Stambulą atranda kitaip.

Mieste galima klaidžioti valandų valandas, dienų dienas ar net mėnesių mėnesius ir visada atsiras vietų, žmonių ar kultūrinių skirtumų, kurie padaro šį miestą ypatingą. Man šis miestas tapo ypatingu. Dėl ko? Tegul tai lieka paslaptimi, kad kiekvienas patirtų savo atradimo džiaugsmą.

Atvykti į miestą galima vandens, oro ar žemės transportu. Bet kokiu atveju kiekvieną pakeleivį pasitinka visiškas chaosas: penkiolika milijonų žmonių ir panašiai tiek mašinų. Gatvėse vienas paskui kitą zvimbia geltonos taksi mašinos ir daugybė kitų. Rodos, kelių eismo taisyklės čia neegzistuoja. Mašinos apie save praneša triukšmingu garsiniu signalu – tai tarsi yra neatsiejama Stambulo dalis.

Panaši situacija vyrauja ir pėsčiųjų gatvėse. Išprotėjęs gyvenimo ritmas mieste verda dieną naktį. Pagrindinėje Taksim rajono gatvėje žmonės verda visą parą – dieną darbuojasi, o vakare mėgaujasi naktiniu Stambulo gyvenimu.

Stambulo miestas
Stambulo miestas

Stambulas – gigantiškas miestas, kuris savo plotu užima beveik 2000 kvadratinių kilometrų. Tūkstančiai metų istorijos daro šį miestą unikalų ir dinamišką, savotiškai romantišką ir, be abejonės, nepakartojamą. Nors Stambulas vis dėlto yra musulmoniškas miestas, tačiau romantikos čia gali rasti daug. Netoli „Findikli parki“ yra kelių šimtų metrų laiptai, kur jaunimėlis mėgsta susirinkti išgerti alaus. Nuo ten atsiveria puikus vaizdas į Bosforo sąsiaurį su azijietiškąja bei europietiškąja žemynine dalimis. Šiek tiek paradoksalu tai, jog ši vieta itin mėgstama porelių, kurios mėgsta bučiuotis, nors peizaže gali suskaičiuoti daugiau nei dešimt mečečių bokštų ir kas kelias valandas pasigirsta malda iš nesuskaičiuojamų jų bokštų. Va čia tai tikra Stambulo romantika!

Kodėl Stambulas kelia dvilypius jausmus

Tiesą pasakius, negaliu pasakyti, kad baisiai mėgčiau turkišką svetingumą. Nesvarbu kurioje Turkijos vietoje beatsidurtum kartojasi ta pati istorija (prieš tai užsimerkiame ir mintyse

Stambulas
Stambulas

prisimename turkišką akcentą): „I saved a table for you my friend”, “Come come, I will offer you a nicer price”. Ne išimtis ir Stambulas. Pirmas dienas vis dar jautiesi ypatingas, bet ilgainiui, tai liaudiškai tariant, pradeda „užknisti“. Po kelių dienų viešnagės suradau visai neblogą strategiją kaip atsikratyti tų pačių įkyrių pasiūlymų parūkyti kaljaną už 40 lirų: koketiškas akies mirktelėjimas prajuokindavo net labiausiai užkietėjusį pardavėją. Kaži kaip tai veiktų, jei mirkteltų vaikinas?

Dar viena neatskiriama turkiškos kultūros dalis – derybos. Jos vyksta visur ir visada. Retkarčiais smagu išbandyti savo jėgas turguje, tačiau pastovi įtampa, kad apgaus ar apsuks, tiesa pasakius, vargina. Bendraudama su turkais vis pagalvodavau, jog dauguma iš jų, rodos, yra pasamdyti tos pačios kelionių agentūros pavadinimu „Turkija“, kuri jiems moka atlyginimą už šalies reklamą. Sutinku, jog šalis nuostabiai graži, turtinga ir įdomi, tačiau, jei valgai sumuštinius su vištiena kasdien, pasidaro nebeskanu.
 

Bosforo sąsiauryje
Bosforo sąsiauryj

Pabaigai, man šis miestas paliko dvilypius jausmus – iš vienos pusės tai nenupasakojai įkvepiantis ir stebinantis didmiestis, iš kitos – prieš pakartotinį vizitą norėtųsi šiokios tokios pertraukos. Kiekvienas nuotykis, kelionė, susidūrimas su turkiška kultūra nuspalvino mano patirtį skirtingomis spalvomis. Tiesa ta, kad pamatyti Stambule yra ką, tačiau priimti kultūrą ar ne – kiekvienas turi teisę nuspręsti pats. Svarbiausia – nenuteisti. Čia istorija persipynė su dvidešimt pirmuoju amžiumi, Europa gyvuoja šalia Azijos, demokratija diskutuoja su religija, tai tiesa ar mitai? Šis miestas primena didelę mozaiką, kurią kiekvienas dėlioja savaip.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Saugumas futbolo čempionate gali baigtis dar didesniais rusų laisvių suvaržymais

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Pasaulio čempionatas – Rusijos rinktinė baudžia Egiptą

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Gazas

„Hyundai“ pristatė ketvirtos kartos „Santa Fe“: turės mažiausiai dvi nematytas saugumo sistemas

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Pasaulis kišenėje

„The Guardian“ svetainėje – 10 įdomiausių Vilniaus vietų, kurias siūlo K.Sabaliauskaitė

Aktualu

A.Merkel neigia D.Trumpo pareiškimus apie nusikalstamumą Vokietijoje

Naujienos

Aktualu

Saugumas futbolo čempionate gali baigtis dar didesniais rusų laisvių suvaržymais

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Įspūdinga Rusijos pergalė – nukovė Egiptą ir yra arti aštuntfinalio

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Gazas

„Hyundai“ pristatė ketvirtos kartos „Santa Fe“: turės mažiausiai dvi nematytas saugumo sistemas

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Sportas

Liūdnas lenkų startas Maskvoje – įsimušė į savus vartus ir pralaimėjo

Pasaulis kišenėje

„The Guardian“ svetainėje – 10 įdomiausių Vilniaus vietų, kurias siūlo K.Sabaliauskaitė

Aktualu

A.Merkel neigia D.Trumpo pareiškimus apie nusikalstamumą Vokietijoje

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje