Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 22d. 08:58

Su namais ant ratų keliaujantys lietuviai: kaip jį paruošti ilgai kelionei ir kokį automobilį pirkti

Gyvenimas nameliuose ant ratų
Asm.archyvo nuotr. / Gyvenimas nameliuose ant ratų

Nors nameliuose ant ratų gyvename ir keliaujame dar tik antrąjį sezoną, tačiau jau pastebime tam tikrus būdo pokyčius, kurie susiformavo nuolat keliaujant ir gyvenant mūsų dešimties namelių bendruomenėje, gamtoje. Įdomu tai, kad be įprastų aplinkos, buities ir rutinos pokyčių (kurie įvyksta savaime), mūsų draugų kompanijoje atsirado ir seniai pamiršti bendravimo su žmonėmis, o tiksliau – kaimynais – ypatumai.

Apie pamirštus bendravimo ypatumus

Neabejotinai dalis 15min skaitytojų dar puikiai pamena pirmuosius metus po nepriklausomybės Lietuvoje, kuomet žmonės gyveno ir tarpusavy bendravo šiek tiek kitaip nei dabar. Kuomet kiekvienas artimai pažinojo kone visus savo kaimynus, kuomet skolintis iš jų druskos ar dalintis daiktais buvo įprastas kasdienos reiškinys, kuomet vaikai žaidė kiemuose kartu – paprastus, ne virtualius žaidimus...

Žinoma, apie tokius laikus visi pamiršome ir nesukdami sau galvos apie praeitį mokomės gyventi šia diena. Tačiau mūsų kompanijai sumanius laikinai pakeisti socialinę aplinką ir apsigyventi nameliuose ant ratų, netikėtai ėmė grįžti senosios artimo bendravimo su kaimynais manieros.

Gyvendami gamtoje ne tik kolektyviai gaminamės valgyti ar prižiūrime vieni kitų vaikus, bet ir nuolat tarpusavyje bendraujame: padedame vieni kitiems buityje, dalinamės daiktais, lankomės vieni kitų nameliuose ir pan. Tokiu būdu pastebėjome, kad nejučia sugrįžo pamiršti ir malonūs artimo bendravimo su kaimynais laikai, kuomet neprispausti didelių kasdienių rūpesčių vėl galime sau leisti paprastą žmogišką tarpusavio bendravimą, kurį jau buvome seniai pamiršę.

Mobili virtuvė lauko sąlygomis

Kaip ir kiekvienuose namuose, taip ir mūsų stovyklose, bene didžiausią laiko dalį žmonės praleidžia virtuvėje, kur skanauja maistą ir tarpusavy bendrauja. Daugelis namuose likusių mūsų artimųjų iki šiol negali patikėti, kad gyvendami laukinėje gamtoje, be stacionariai įrengtų komunalinių patogumų ir įprastos buitinės technikos, mes valgome ne tik pigiau, bet ir (mums bent taip atrodo) skaniau nei namuose. Klausiate, kaip atrodo mūsų virtuvė, kurioje nuolat gaminami įvairiausio skonio stebuklai?

Kadangi mūsų keliaujančią kompaniją sudaro beveik 30 žmonių (neskaitant svečių), maistą gaminamės centralizuotai, pamainomis. Taip sutarėme tam, kad didžiajai daliai keliautojų nereikėtų kas dieną rūpintis savo maistu. Pamainos dieną žmogus gamina (ar padeda gaminti) maistą, o likusias, pvz., septynias dienas, jis laisvas nuo maisto ruošos. Praktiška.

Kad kas dieną nereikėtų pernešinėti visų virtuvės rakandų į vis kitą namuką ant ratų (ir maisto ruoša trukdyti to namuko gyventojų), mes kas kartą atvykę į naują vietą apsistoti įsirengiame bendrą lauko virtuvę, kurioje būtų patogu ir gera ne tik ruošti maistą, bet ir bendrauti su likusiais keliautojais.

Pagrindiniai mūsų maisto gaminimo „ugnies“ šaltiniai yra trys: nešiojamas grilius, kuris yra lengvas ir pakankamai didelis, bei du „vulkanai“ – galingi mobilūs kaitintuvai, skirti lauko virtuvėms. Su šia įranga, prijungta prie dviejų standartinių buitinių propano dujų balionų, mes galime gamintis beveik bet kokius maisto patiekalus (prireikus dujinės viryklės, pvz., kibinams ar pyragams, patiekalą kepame namukuose).

Kad ugnis nebūtų blaškoma vėjo ar gesinama lietaus, dažnai savo virtuvės „sienas ir stogą“ apjuosiame neperšlampamu brezentu, kurį pririšame ir įtempiame tarp medžių. Prireikus, tą patį atliekame ir „valgykloje“. Tokiu būdu įsirengę, gaminamės ir valgome be jokios baimės dėl lietaus ar vėjo. O gamtoje gamintas ir valgomas maistas tampa ne tik skanesnis, bet ir sveikesnis.

Kaip namelį ant ratų paruošti ilgoms kelionėms

Ankstesniuose pasakojimuose minėjome, kad savo namelius ant ratų įsirengėme taip, jog juose juose būtų galima ilgai ir patogiai gyventi: dirbti, ilsėtis, keliauti. Dažniausiai kelionėms po laukinę gamtą pritaikyti nameliai turi 12 v. elektros, vandens ir dujų tiekimo sistemas. Taigi norėdami ne tik keliauti, bet ir visavertiškai gyventi ir dirbti savo nameliuose, turėjome kai kurias iš šių sistemų šiek tiek „patobulinti“.

1. Elektros energijos šaltinis. Standartiškai kelionėms po gamtą skirtuose nameliuose ant ratų visuomet yra sumontuota 12 v. elektros sistema, kurios šaltinis yra standartinio dydžio akumuliatoriaus. Deja, jo elektros energijos atsargų (nuolat naudojantis kompiuteriu) užtenka vos kelioms dienoms. Todėl kelionės metu norint jaustis kaip namuose, būtina pasirūpinti patogiu ir neišsenkančiu elektrą nameliui tiekiančio akumuliatoriaus įkrovimu.

Asm.archyvo nuotr./Elektros energijos šaltinis
Asm.archyvo nuotr./Elektros energijos šaltinis

Tam mes pasirinkome saulės baterijas, kurių šiais laikais Lietuvoje galima įsigyti pačių įvairiausių: nuo skelbimų portaluose pardavinėjamų sunkių, tačiau itin pigių dėvėtų baterijų iki specialiai jūsų išmatavimams gaminamų lengvų, tačiau brangiau kainuojančių. Bet kuriuo būdu susimontavę (darbui ar intensyviam naudojimui rekomenduojame bent dvi) saulės baterijas, būsite ramūs, kad namelio akumuliatorių kas dieną pildys iš nesibaigiančios saulės šviesos pagaminta elektros energija.

2. Elektros įvadai. Standartiškai (bent senesniuose, 17–25 metų senumo Jungtinės Karalystės gamybos nameliuose) 12 v. rozečių lizdai nėra panašūs į šiuolaikinius apvalius lizdus, montuojamus kiekviename automobilyje ar kelioniniame autobuse. Todėl juos teks įsirengti patiems, panaudojant perėjimą arba išmontuojant seną lizdą, o jo vietoje įmontuojant naują.

Asm.archyvo nuotr./12 v. perėjimas įrangai krauti
Asm.archyvo nuotr./12 v. perėjimas įrangai krauti

Nešiojamiesiems kompiuteriams, kurie negali krautis nuo „usb“ jungties, teks įsigyti specialų elektronikos parduotuvėse parduodamą įkroviklį. Mat elektros įtampos keitikliai (angl. – inverter), verčiantys iš 12 v. į 220 v., pasirodė itin neefektyvūs ir eikvojantys neproporcingai daug elektros energijos. Todėl visus prietaisus, įskaitant ir kompiuterius, kelionės metu teks krauti 12 v. elektros energija.

Asm.archyvo nuotr./Įkroviklis kompiuteriui
Asm.archyvo nuotr./Įkroviklis kompiuteriui

3. Dujos. Šis išteklis naudojamas kasdien: maisto gamybai, šaldytuvui, šildytuvui. Todėl vykdami į ilgą kelionę turite turėti bent po du dujų balionus kiekviename namelyje (prijungtą prie namelio sistemos ir atsarginį). Dėl savaime suprantamų priežasčių verta įsigyti kuo didesnės talpos balionus. Tačiau pirkdami būtinai patikrinkite, ar naujas balionas tikrai telpa į jūsų namelio bagažinę – nes jos yra skirtingų dydžių ir dėl to talpina skirtingos talpos balionus. Įsidėję balionus į namelio bagažinę įsitikinkite, kad jos dugnas yra geros būklės ir pakankamai tvirtas balionams laikyti. Galbūt prieš ilgą kelionę jį verta sutvirtinti?

Asm.archyvo nuotr./Dujos
Asm.archyvo nuotr./Dujos

4. Vanduo. Galintiems sau leisti papildomus 300 Eur išlaidų savo patogumui, patariame įsirengti specialius vandens bakus, montuojamus namelio viduje, po lovomis. Prisipylus 80 l baką ir naudojant jį taupiai, apie vandens papildymą galėsite pamiršti bent savaitei laiko. Tai jums labai pravers ilgoje kelionėje.

5. Kiti aksesuarai. Sąrašą papildomų priedų, kuriais galima palengvinti ar praturtinti savo kelionę, galima tęsti be galo. Tačiau neabejotinai kiekvienas įvertins savo poreikius ir pagal galimybes išbandys vienokius ar kitokius priedus, kuriais prekiaujama specializuotose Lietuvos ar namelių ant ratų gamintojų parduotuvėse. Be aukščiau minėtų aksesuarų, kai kurie mūsų draugai įsigijo dviračių laikiklius, romanetes, išlankstomus laiptukus, moto-judintojus (ang. – moto mover), skirtus parkuoti namelį ant ratų papildomo variklio pagalba ir kt.

Asm.archyvo nuotr./Kiti aksesuarai
Asm.archyvo nuotr./Kiti aksesuarai

Kokį automobilį pasirinkti

Dažnai iš besidominčių nameliais ant ratų susilaukiame klausimo – kokio automobilio reikia nameliui tempti? Mat sklando pačios įvairiausios nuomonės, susijusios su tempimui tinkamais ar netinkamais automobiliais, variklio dydžiu, pavarų dėžės rūšimi ir pan. Iš savo objektyvios patirties galime pasidalinti nebent šiais pastebėjimais:

  • Su automatine pavarų dėže tempti namelį ant ratų yra gerokai patogiau ir maloniau nei su mechanine. Apie tai, kad automatinės dėžės nėra pritaikytos namelio tempimui, mes duomenų neturime ir pakomentuoti nelabai galime. Didesnė dalis iš mūsų automobilių turi automatines greičių dėžes.
    Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas nameliuose ant ratų
    Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas nameliuose ant ratų

  • Geras automobilio pravažumas (aukšta pakaba, keturi varomi ratai), pakankama variklio galia (~200 kw) ir sukimo momentas (>300 Nm) yra svarbūs kriterijai renkantis tempimui tinkamą automobilį. Tačiau ne visi padidinto pravažumo automobiliai turi pakankamą sukimo momentą arba ne visi galingi visureigiai bus pakankamai ekonomiški ir patogūs juose keliauti. Todėl rasti pakankamai ekonomišką, galingą, patikimą ir sau patinkantį automobilį – nemenkas uždavinys, kurį iki šiol sprendžia dalis mūsų keliautojų.
  • Lengvi, nedidelio galingumo miesto automobiliai lygiu keliu taip pat gali (bandyti) tempti namelį ant ratų, tačiau tuo piktnaudžiauti nederėtų, nes tokios kelionės gerokai sutrumpins tempimui nepritaikyto automobilio tarnavimo laiką.
  • Rinkdamiesi automobilį, įvertinkite galimų kelionių maršrutus. Kalnuotose vietovėse keliauti reikės galingesnio automobilio nei lygumose ir atvirkščiai.
  • Nepamirškite, kad B kategorijos vairuotojo teisės leidžia jums vairuoti transporto junginį (automobilį ir tempiamą priekabą/namelį), kurio maksimali leidžiama masė ne didesnė nei 3500 kg. Vadinasi, Jūsų automobilio ir namelio maksimalių svorių suma neturi viršyti 3500 kg (šie svoriai nurodyti registracijos liudijimuose). Jeigu jūsų junginio masė viršija nurodytą svorį, tačiau yra mažesnė nei 4250 kg, jums užteks išsilaikyti B kategorijos „96 kodą“. Tam nereikės privalomai lankyti nei vairavimo mokyklos, nei laikyti „Regitros“ teorijos egzamino – jūsų lauks gan paprastas vairavimo su priekaba ar namuku ant ratų praktinis egzaminas.

Šiam sezonui – tiek. Jeigu turėsite konkrečių klausimų, teiraukitės mūsų feisbuko paskyroje ar nurodytais kontaktais. Svajonių išsipildymo Jums linkėdama – „Svajonių kelio“ bendruomenė.

tel.: +37060923927; el. p.: svajoniu.keliautojai@gmail.com,

facebook.com/SvajoniuKelias

www.lev.lt/category/svajoniu-kelias-2018

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje