Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tamsioji turizmo pusė – meno vertybių vagystės ir kontrabanda

Jei keliaujant teko lankytis kokiame nors garsiame muziejuje, greičiausiai plojote rankom iš džiaugsmo, kad po vienu stogu galite grožėtis eksponatais iš įvairiausių pasaulio šalių. Toks pat buvau ir aš. Bet kai išgirdau, kad vien JAV muziejai 2005–2010 m. skirtingoms šalims buvo priversti grąžinti meno vertybių beveik už 1 mlrd. dolerių, į paviršių iškilo labai nepatogi tema: kiek muziejų kolekcijose yra eksponatų, kurie buvo pavogti arba nelegaliai įsigyti, ir kiek tokių eksponatų turėtų būti išsiųsta atgal namo?

Kas, kur ir kaip vagiama

Pasakojama, kad traukdamasis iš Rusijos Napoleonas Bonapartas atsidūrė Vilniuje ir smarkiai susižavėjęs Šv. Onos bažnyčia pasakė, kad, jei tik galėtų, pasiimtų ją su savimi į Paryžių. Pasaulis dėl to nebūtų nustebęs, juk visur nuo senų senovės įprastu dalyku buvo laikoma praktika iš užkariautų kraštų namo parjoti su grobiais ir lobiais, įskaitant įvairiausias meno vertybes.

Tomo Baranausko nuotr./Angkoro šventyklos Kambodžoje yra didžiausias pasaulyje religinių pastatų kompleksas, kurioms viena didžiausių grėsmių – vagystės.
Tomo Baranausko nuotr./Angkoro šventyklos Kambodžoje yra didžiausias pasaulyje religinių pastatų kompleksas, kurioms viena didžiausių grėsmių – vagystės.

XIV a. taip nutiko Chmerų imperijos sostinei Angkorui (dabartinė Kambodža), kurį užkariavę tailandiečiai vežimais išsivežė beveik viską, kas buvo įmanoma. Po kelių šimtmečių, jau prancūzų kolonijiniu laikotarpiu (XIX a.), pastarieji iš Kambodžos į Prancūziją išsivežė „pasaugoti“ didelį kiekį statulų, kurios iki dabar laikomos Guimet muziejuje, Paryžiuje.

Angkoro šventyklų vietose apie 90 proc. statulų dabar yra be galvų tiesiogine to žodžio prasme.

Jau šiais laikais, maždaug nuo 1970-ųjų, nevaldomos vagystės Angkore vyko, siekiant patenkinti nepasotinamą Chmerų imperijos laikų skulptūrų paklausą tarptautinėje senovinių meno kūrinių rinkoje.

To rezultatas – Angkoro šventyklų vietose apie 90 proc. statulų dabar yra be galvų tiesiogine to žodžio prasme.

Todėl tokiose šalyse kaip Kambodža net ir šiandien dažnas keliautojas gali pasijausti Indiana Džounsu ar kapų plėšike Lara Kroft: atokesniuose šalies regionuose vis dar pakanka beveik nesaugomų, turistų menkai lankomų objektų (šventyklų, senovinių miestų griuvėsių), kuriuos nuo pašalinių akių kasmet dar labiau paslepia natūrali augmenija.

Vargingai gyvenantys vietiniai žmonės iš tokių vietų be didesnių pastangų gali nugvelbti daugiau ar mažiau vertingus daiktus, kurie atneša menką, tačiau greitą pelną.

Pervežtos per kelių valstybių sienas, kelis kartus pakeitusios „savininkus“, galiausiai vogtos meno vertybės atsiduria muziejų, privačių kolekcionierių ar aukcionų namų rankose. Jų kaina jau būna išaugusi iki kosminių aukštumų, o atsekti kilmės vietą tampa beveik neįmanoma.

Tomo Baranausko nuotr./Kai kurios Angkoro Šventyklos vietos primena paprasčiausią akmenų krūvą: įtaką daro laikas ir lankytojai.
Tomo Baranausko nuotr./Kai kurios Angkoro Šventyklos vietos primena paprasčiausią akmenų krūvą: įtaką daro laikas ir lankytojai.
vietos primena akmenų krūvą. Įtaką daro ir lankytojai.

Vagiama viskas, kas turi paklausą, ir tai nėra tik į kišenę telpantys niekučiai. 1998 m. „National Geographic“ žurnalistas, keliaudamas po Kambodžą su vietiniu gidu, užklupo būrį automatais ginkluotų Kambodžos karių, kurie, naudodamiesi didžiuliais diskiniais pjūklais, ardė senovinės šventyklos sieną.

Kai kuriose vietose ištisos 12 metrų ilgio sienos su unikaliais Chmerų imperijos laikų bareljefais jau buvo pavogtos arba negrįžtamai sugadintos. 1999 m. Tailando policija sulaikė du sunkvežimius, gabenančius 117 sunkių akmeninių blokų.

Vairuotojai pripažino, kad tai yra iš Banteay Chmar šventyklų komplekso šiaurės vakarų Kambodžoje pavogta siena. Pavieniai jos elementai būtų neturėję jokios vertės, tačiau visas „komplektas“ juodoje rinkoje vertas kelių milijonų JAV dolerių.

Lietuvoje šiais metais policija turėjo darbo, kai internetu buvo bandomas parduoti lobis – 19 senovinių monetų, kurios galėjo būti iškastos Vakarų Lietuvoje.

2001-aisiais visi šie akmeniniai blokai buvo iškilmingai grąžinti Kambodžai, tarsi dėlionė surinkti į vieną ir dabar eksponuojami Nacionaliniame Pnompenio muziejuje. Tačiau tai menka paguoda, nes iš viso buvo pavogta arba apgadinta apie 500 tokių akmeninių blokų.

Panašių atvejų, tik galbūt ne sunkvežimio kalibro, užregistruojama beveik visose šalyse, ir būtų naivu tikėtis, kad tai yra tik skurdžių trečiojo pasaulio šalių problema.

Štai prieš dvejus metus pora JAV turistų buvo sulaikyti Romos oro uoste, kai bandė išvežti iš senovinio Pompėjos miesto pavogtą akmeninį „suvenyrą“. O ir Lietuvoje šiais metais policija turėjo darbo, kai internetu buvo bandomas parduoti lobis – 19 senovinių monetų, kurios galėjo būti iškastos Vakarų Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius