Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 7d. 20:00

Visko turtinga ir spalvota Indija

Tradiciškai apsirengusi indų moteris
Novaturo nuotr. / Tradiciškai apsirengusi indų moteris

Kontrastų šalimi ne be pagrindo vadinama Indija savo milžiniškoje teritorijoje talpina dvi, tris, keturias – begalę „indijų“. Visos jos – atskiras ir savitas pasaulis. Ši šalis turtinga viskuo: gyventojų ir religijos įvairove, gamta, kultūra, istorija.

Indijoje net ir patyrusių keliautojų emocijas kursto netikėti kvapai, garsai ir vaizdai. Indija gali sužavėti, išgąsdinti, pravirkdyti ir čia pat nugramzdinti į maloniausių pojūčių jūrą. Šioje šalyje įmanoma viskas, išskyrus viena –  čia nepavyks išlikti abejingam.

Skirtingų religijų ir kultūrų sūkuryje

Stiprūs prieskonių aromatai ir akyse raibstantis spalvų margumynas – tokia Indija jau ne vieną šimtmetį piešiama europiečių vaizduotėse, vaikystėje girdėtų indiškų pasakų sukurti vaizdiniai persipina su kadrais iš Bolivudo filmų – Indija atrodo magiška, paslaptinga ir neišsemiama.

Keliauti į šią šalį būtina tam, kad visi šie įsivaizdavimai pasirodytų beesantys menki ir skurdūs tikrosios Indijos atspindžiai. Amžius skaičiuojanti seniausia pasaulyje iki šiol išlikusi civilizacija yra ne tik keturių didžiųjų pasaulio religijų tėvynė, bet ir prieglobstis ištisoms tradicijoms, papročiams ir kultūroms. Septintoje pagal dydį pasaulio valstybėje vietos užtenka induistams, krikščionims, musulmonams, senųjų tradicijų puoselėtojams ir naujų, vakarietiškų idėjų pranašams. Čia iki šių dienų tikinčiųjų lankomos šventyklos, įsikūrę moderniausi verslo centrai.

Novaturo nuotr./Spalvingos indų moterys prausiasi Varanasyje
Novaturo nuotr./Spalvingos indų moterys prausiasi Varanasyje

Nepaisant demokratinės valstybės sistemos ir spartaus vakarietiškos kultūros plitimo, Indijoje vis dar neretai galima pastebėti visuomenės susiskirstymo socialinėmis klasėmis pėdsakų. Tokia klasinė sistema dabartinėje Indijoje egzistavo ir buvo itin įsitvirtinusi ilgą laiką, todėl iki mūsų dienų išlikusios tradicijos, kai kuriose visuomenės gyvenimo srityse, vis dar skiria kilminguosius nuo kitų gyventojų. Kontrastai Indijoje sutinkami kiekviename žingsnyje. Ypač šalies lankytojus pribloškia indų gyvenimo lygio skirtumai: greta rikiuojasi baltu marmuru ir saulės atspindžiais brangiųjų metalų apdailoje spindintys rūmai bei, regis, nuo menkiausio vėjo gūsio sugriūti galinčios lūšnos. Tokia skirtinga vietinių Indijos gyventojų buitis palieka gilų įspūdį. 

Novaturo nuotr./Vėjų vieta Džaipūre
Novaturo nuotr./Vėjų vieta Džaipūre

Istorijos paminklai dangoraižių šešėlyje

Indijos kontrastingumo bei kultūrų įvairovės atspindys – šalies sostinė Delis. Miestas skiriamas į dvi, viena nuo kitos, kaip diena ir naktis besiskiriančias dalis – Senąjį ir Naująjį Delį, menančius pirmuosius žmonijos pėdsakus.

Senasis Delis – dešimtis kartų nusiaubtas, griautas, degintas, plėštas, o po kurio laiko naujakurių pagal savas tradicijas ir papročius atstatytas. Jis –  tūkstantmečius skaičiuojantis miestas. Delis yra skirtingų imperijų ir karalysčių sostinė, kurią šimtmečiais formavo dabartinės Indijos teritoriją užgrobti ar kolonizuoti mėginusios tautos, gentys ir dinastijos. Kaip tik todėl šis miestas – tarsi skirtingų spalvų bei tekstūrų skiautinys, kur persipina tradicijos, papročiai ir kultūra.

Novaturo nuotr./Indija
Novaturo nuotr./Indija

Čia stūkso istoriniai paminklai, kuriuos kadaise po savęs paliko skirtingi užkariautojai. Kiekvienas turistas gali nusikelti į šimtmečių ir tūkstantmečių senumo istoriją.  Pasivaikščiojimas Senojo Delio gatvėmis – tai tarsi kelionė laiku per visą mūsų civilizacijos raidą. O apsilankymas žymiausiame Senojo Delio pastate,  Raudonajame Forte, kuris yra kelis šimtmečius valdžiusios Didžiųjų Mongolų dinastijos palikti rūmai, leis pasijusti tarsi vaikystėje girdėtų egzotiškų rytietiškų pasakų herojumi.

Tačiau iš pasakų pasaulio akimirksniu sugrąžina Naujojo Delio šurmulys. Šis miestas – visiška savo pirmtako priešingybė. Jis alsuoja vakarietiška, modernia kultūra ir jau spėjęs užsikrėsti nuolatiniu skubėjimu gyventi. Naujasis Delis – tai šiuolaikinis verslo centras, talpinantis daugybę moderniausių Indijos įmonių bei tarptautinių korporacijų. Atsidūrę čia, keliautojai akimirkai gali visiškai pamiršti esantys seniausioje pasaulio civilizacijoje, nes Naujasis Delis pristato visiškai kitokią Indiją – vieną iš greičiausiai besivystančių ekonomikų pasaulyje, kuri sėkmingai ant kulnų lipa Vakarų valstybėms.

Novaturo nuotr./Bahai aventykla Naujajame Delyje
Novaturo nuotr./Bahai šventykla Naujajame Delyje

Užtenka aplankyti bei pamatyti dvi Delio puses, kad įsitikintum, kokia spalvinga, nenuspėjama ir kontrastinga yra Indija. Tačiau pasidairius už sostinės ribų, ši šalis gali nustebinti dar labiau: valstybėje, kurioje tik visai neseniai moterys ėmė užimti svarbesnę vietą visuomenėje ir kasdien įgyja vis daugiau teisių, didingiausias architektūrinis paminklas – Tadž Mahalas – skirtas būtent moteriai. Jis įspūdingas ne tik savo didybe ir prabanga, bet ir tobulomis konstrukcijų proporcijomis. Šiame tūkstančių turistų iš viso pasaulio kasmet lankomame mauzoliejuje, palaidota Didžiųjų Mongolų dinastijos valdovo žmona.

Novaturo nuotr./Tadž Machalas
Novaturo nuotr./Tadž Mahalas

Indijos spalvos

Kontrastų kupinas šioje šalyje ne tik kultūrinis žmonijos palikimas, įvairove stebina ir Indijos gamta. Vienoje pusėje aukščiausia pasaulyje kalnų grandinė – snieguotomis viršukalnėmis saulėje žėrintys Himalajų kalnai. Iš kitos pusės Indija ribojasi su bekrašte dykuma. Pietuose šalis savo lankytojus džiugina plačiais smėlėtais paplūdimiais, nusidriekusiais iki pat šiltos Arabijos jūros, Indijos vandenyno ir Bengalijos įlankos. Vėsoka ir atšiauri žemyninėje dalyje, pietuose Indija ištisus metus lepinama tropinio klimato ir gausių saulės spindulių. Būtent šios vietos yra itin pamėgtos ir kasmet lankomos turistų.

Novaturo nuotr./Žvejyba tinklu Indijoje
Novaturo nuotr./Žvejyba tinklu Indijoje

Gomuriui vis dar menant ryškius ir su niekuo nepalyginamus indiškų patiekalų skonius, ausyse tebeskambant tradicinei indiškai muzikai, o mintyse tebesikeičiant įspūdingiems Indijos gamtos vaizdiniams, kyla vienintelė mintis – sugrįžti čia dar ir dar kartą. Tiek, kiek tik prireiks, norint šią šalį perprasti ir prisijaukinti.

Skrydžiai į GOA su „Novaturu“  2012.12.27 – 2013.03.31.

Novaturo nuotr./Novaturas       Geriausi kelionių pasiūlymai čia.
Novaturo nuotr./Novaturas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje