Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ypatingiausios pasaulio valstybės

Gaublys
Fotolia nuotr. / Gaublys
Šaltinis: 15min
0
A A

Kiekviena pasaulio valstybė kažkuo išskirtinė. Tačiau yra ir labai ypatingų šalių. Deja, ne visada žodis „ypatingas“ tariamas su teigiamu atspalviu. Tarkime, tas išskirtinis bruožas gali būti ir valstybės turtai, ir jos skurdas. Taigi, jūsų dėmesiui, – ypatingos pasaulio valstybės. Kiekviena šalis šiame sąraše yra kažkuo unikali.

► Mažiausia valstybė

Pati mažiausia pasaulio valstybė yra Vatikanas. Tai – miestas-valstybė, esanti Romoje. Sunku patikėti, kad Vatikano plotas – vos 0,44 km²! Maža to, ši valstybė turi savo armiją, ligoninę, valiutą, pasą ir kitų valstybei būdingų dalykų.

► Ilgiausiai gyvenančių žmonių valstybė

Japonijoje žmonės gyvena ilgiau nei kitų valstybių piliečiai. Statistiniais duomenimis, 2013-aisiais Japonijoje buvo 44 449 žmonės, peržengę šimto metų slenkstį. Beje, tarp ilgaamžių dominuoja moteriškosios lyties atstovės. Taigi vienam šimtą metų sulaukusiam žmogui tenka 2 900 japonų. Kol kas neaišku, ar japonų ilgaamžystei įtakos turi jų itin valgomos jūrų gėrybės, ar ypatingas šios šalies žmonių charakteris, ar itin pažengęs medicinos mokslas, tačiau faktas kalba pats už save.

► Didžiausia valstybė

Rusijos teritorijos dydis labai panašus į Pietų Amerikos. Užimdama 1-ąją vietą kaip didžiausia pasaulio valstybė, pagal gyventojų skaičių mūsų kaimynė puikuojasi tik 9-ojoje vietoje.

► Įdomiausios formos valstybė

Be abejonės, tai – Italija. Apie itališką batą nejuokavo turbūt tik pats tingiausias karikatūristas. Įdomiausia, kad itališka avalynė ypač vertinama visame pasaulyje. Matyt, kilmė neleidžia italams gaminti prastos kokybės batų.

► Skurdžiausia valstybė

Afrikos žemyne yra tokia valstybė Burundis. Ji laikoma skurdžiausia šalimi pasaulyje ir yra viena mažiausių ir tankiausiai apgyvendintų Afrikos valstybių. Čia bendrojo vidaus produkto lygis išties labai žemas. Vienam šios šalies žmogui per metus tenka tik 177 JAV doleriai. Burundžio ekonomikos pamatas – žemės ūkis, o pagrindinis eksporto produktas yra kava, kuri sudaro 80 proc. šalies mainų.

► Turtingiausia valstybė

Pagal žymaus žurnalo Forbes reitingus, turtingiausia 2013-ųjų valstybe išrinkta Kataras. Ši šalis yra pietvakarinėje Azijos dalyje ir kraunasi pasakiškus turtus iš naftos ir dujų. Kataras yra 3-iojoje vietoje pagal gamtinių dujų atsargas pasaulyje, 6-ojoje vietoje – pagal jų eksportą ir 21-ojoje – pagal naftos produktų eksportą. Per metus vienam žmogui čia tenka 88 222 JAV doleriai. Gražiame ir tiesiogine šio žodžio prasme prabangiame Katare beveik nežinomas žodis „bedarbystė“.

► Aukščiausia valstybė

Aukščiausia pasaulio valstybė yra Pietų Azijoje. Jos pavadinimas – Nepalas. Šios Azijos šalies aukštis yra apie 9 000 metrų virš jūros lygio.

► Daugiausia kalinių turinti valstybė

Kaip manote, kokioje šalyje daugiausia žmonių sėdi už grotų? Ogi Jungtinėse Valstijose! Kai reikalai pakrypsta apie kokio nors žmogaus pasodinimą į kalėjimą, šiai valstybei nėra lygių. JAV gyvena  5 proc. visų pasaulio žmonių ir 25 proc. pasaulio kalinių tupi už grotų būtent šioje šalyje – 2,2 mln. žmonių.  Beje, 2-ąją vietą užima Rusija – valstybė, kurioje yra mažiausias išteisinamojo nuosprendžio procentas civilizuotame pasaulyje – 1,5 mln. kalinių. 3-iojoje vietoje atsidūrė Kinija – 870 000 kalėjime sėdinčių nusikaltėlių.

► Storuliukų valstybė

Storiausių piliečių šalis – Nauru. Net 95 proc. šios nedidelės valstybės žmonių turi antsvorio. Kokia priežastis? Nieko ypatinga – Nauru gyventojai tiesiog laaaaabai daug valgo ir mažai juda.

► Daugiausia laiko juostų turinti valstybė

Šalis, kuri gali didžiuotis šiuo titulu, yra Prancūzija. Jei turėtume galvoje visą Prancūzijos teritoriją, įskaitant ir užjūrio, pasirodo, šią valstybę kerta net 12 laiko juostų. JAV išsidėsčiusi per 11, Rusija – per 9 laiko juostas.

► Ežeringiausia valstybė

Didžiausiu ežerų skaičiumi pasaulyje gali puikuotis Kanada. 60 proc. pasaulio ežerų yra būtent šios valstybės teritorijoje: daugiau nei 3 mln. ežerų užima 9 proc. Kanados žemių.

► Sausiausia valstybė

Pati sausiausia pasaulio šalis – Libija. Net 99 proc. šios šalies teritorijos dengia dykumos. Beje, kai kuriuose Libijos regionuose lietaus nebūna net dešimtmečiais!

► Daugiausia iškirstų miškų valstybė

Šis liūdnas titulas atitenka Haičiui. Miškai šioje šalyje praktiškai iškirsti. Tai puikiai matyti iš palydovo nuotraukų: tai nesunkiai galima įžvelgti, kur Haitis ribojasi su Dominikos Respublika, kurioje miškai, laimė, vis dar auga.

► Karingiausia valstybė

Pačia netaikiausia pasaulio šalimi galima vadinti Somaliu. Global Peace Index duomenimis, ši valstybė aplenkė net Iraką ir tapo karingiausia pasaulio šalimi, nuolat puldinėjančia kaimynines valstybes. Somaliečiai kone visą laiką gyvena karo ir beveik niekad nesibaigiančios revoliucijos nuotaikomis. Visa tai susiję su tuo, kad Somalis – viena vargingiausių pasaulio valstybių, kurios gyventojams net nepakanka maisto.

► Daugiausia kalbų turinti valstybė

Papua Naujoji Gvinėja – tarsi sraunus kalbų šaltinis. Nors anglų kalba šioje šalyje laikoma oficialia, iš tiesų tai tėra tik formalumas: angliškai čia kalba ne daugiau kaip 2 proc. valstybės gyventojų. Papua Naujosios Gvinėjos piliečiai kalba daugiau nei 820 įvairiausių kalbų, o tai sudaro net 12 proc. visų pasaulio kalbų.

► Jauniausia valstybė

Jauniausi pasaulio gyventojai – Nigerio. Kone pusė šios šalies piliečių turi mažiau nei 15 metų. Kadangi 80 proc. Nigerio teritorijos užima dykumos, tad panašu, kad vienintelis dalykas, kurį čia lieka daryti, tai „daryti“ vaikus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje