Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

5 dalykai, kuriuos verta nuveikti Kopenhagoje: Kristianijos ir Undinėlės tarp jų nėra

Anarchistų rajonas Kristianija, gražieji Tivoli sodai ir pramogų parkas bei Undinėlės paminklas – trys, ko gero, labiausiai žinomi Danijos sostinės simboliai ir lankytinos vietos, traukiančios turistus. Tačiau mums su drauge apsilankius Kopenhagoje pasirodė, kad į šį miestą verta vykti dėl visai kitų dalykų.
Danija
Kopenhaga, Danija / 123rf.com nuotr.

Trijų dienų apsilankymas šiame mieste baigėsi tuo, kad Kristianijoje praleidome penkiolika minučių, „Tivoli“ likome nusivylę, o Undinėlės net nepasiekėme. Bet supratome, kad Kopenhaga gali pasiūlyti dar daugiau.

Luizianos modernaus meno muziejus. Lankomiausias Danijos muziejus toks yra neatsitiktinai. Šis muziejus įsikūręs keliolika kilometrų nuo centro, jau už Kopenhagos ribų, ir iki jo tenka apie pusvalandį važiuoti traukiniu ir dar penkiolika minučių eiti. Tačiau tai padaryti išties verta.

Muziejus įrengtas iš išorės kaip gana neįspūdingas kaimo namas atrodančiame pastate, tačiau jo teritorija tęsiasi labai toli. Čia gausu tiek Danijos, tiek pasaulio menininkų modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių.

Kai lankėmės mes, jame buvo įrengta modernaus meno kūrinių ekspozicija „Being There“, pasakojanti apie tai, kaip skaitmeninis ir realus pasaulis susilieja, P.Picasso keramikos paroda ir nuolatinė ekspozicija. Kai kurie eksponatai žavėjo, kai kurie – stebino, kai kurie kėlė abejonių „ar čia tikrai menas?“, bet apskritai muziejus paliko labai stiprų įspūdį.

Ilmos Vienažindytės nuotr. /Luizianos meno muziejuje
Ilmos Vienažindytės nuotr. /Luizianos meno muziejuje

Daug rašyti apie eksponatus nesinori – nesu meno kritikas, perteikti įspūdį nėra lengva, žmonių, kuriems modernus menas atrodo nevertas dėmesio, nuomonės tai nepakeis. Tačiau visiems, kurie nori būti tiek nustebinti, tiek sužavėti, tiek šokiruoti, čia apsilankyti labai verta.

Ilmos Vienažindytės nuotr. /Luizianos meno muziejuje
Ilmos Vienažindytės nuotr. /Luizianos meno muziejuje

Danijos dizaino muziejus. Įsikūręs Kopenhagos centre, šis muziejus supažindina tiek su drabužių dizaino, tiek su baldų dizaino istorija. Pirmoji dalis man nebuvo ypač įdomi, tačiau norintys pasigrožėti istorinėmis suknelėmis ir sužinoti apie drabužių dizaino evoliuciją per pastaruosius pora šimtmečių čia ras ką veikti.

Tuo tarpu antrojoje dalyje trumpai ir įdomiai, iliustruojant įvairiais eksponatais pristatoma baldų dizaino istorija ir kintantis požiūris į dizainą apskritai. Paprasta, informatyvu ir sudomina. Tik, gaila, daugelio kėdžių patys neišbandysite – jos tėra eksponatai.

Ilmos Vienažindytės nuotr. /Danijos dizaino muziejus
Ilmos Vienažindytės nuotr. /Danijos dizaino muziejus

Stalo žaidimų kavinė „Bastard's Cafe“. Tai – kavinė, kur visi atėję gali išsinuomoti ir žaisti stalo žaidimus. O jų pasirinkimas čia įspūdingas – norint kasdien išbandyti po naują stalo žaidimą čia tekstų lankytis aštuonerius metus. Pati kavinė irgi labai didelė – vienu metu telpa keli šimtai žmonių. Nepaisant to, užsukę čia savaitgalio vakarą vietos nerasite. Nes visi žaidžia stalo žaidimus.

Kavinėje yra apie 2500 stalo žaidimų, pagal temą ir sudėtingumo lygį sau norimą ras kiekvienas. Pačių žymiausių žaidimų, tokių kaip „Monopoly“ ar „Ticket to Ride“, čia rasite po keliolika skirtingų versijų.

Dalis žaidimų – nemokami, norint išbandyti kitus tenka susimokėti, tačiau kaina – apie 25 kronas (maždaug 4 eurus) žmogui, tad gyventi galima. Be to, čia galima užsisakyti ir užkandžių, ir alaus, ir sidro, ir kokių aštuonių rūšių karšto šokolado, patiekiamo su grietinėle ir zefyrais.

Ilmos Vienažindytės nuotr. /Stalo žaidimų kavinėje „Bastard's Cafe“
Ilmos Vienažindytės nuotr. /Stalo žaidimų kavinėje „Bastard's Cafe“

„Ripley's Believe it Or Not“ muziejus. Tai muziejus, skirtas visokiausioms keistenybėms ir įdomybėms. Čia galite pamatyti aukščiausio kada nors gyvenusio žmogaus natūralaus dydžio statulą, barzdotą moterį, išvysti XIX a. vampyrų medžiotojų įrankių rinkinį, Tadž Mahalo modelį iš degtukų ar susitraukusias žmonių galvas iš Pusiaujo Gvinėjos. Kai kas atrodo kiek naivu ir juokinga, dėl kai kurių faktų mokslinio tikslumo kyla abejonių, bet apskritai daugelis eksponatų yra įdomūs ir bendra nuotaika smagi.

Muziejaus stilius yra labai neformalus ir nemuziejiškas: daug ryškių spalvų, triukšmo ir bendras jausmas toks, tarsi apsilankėte amerikietiškoje tarpukario mugėje. Tai pajusti galite jau iš jų internetinio puslapio: http://www.ripleys.com/copenhagen/ Vaikams čia tikrai patiks, bet patikti turėtų ir smalsiems suaugusiems.

Ilmos Vienažindytės nuotr. /Paveikslas iš skrebučių „Ripleys Believe It Or Not!“ muziejuje
Ilmos Vienažindytės nuotr. /Paveikslas iš skrebučių „Ripleys Believe It Or Not!“ muziejuje

„Smorebrod“ sumuštiniai. Galbūt rekomendacija suvalgyti sumuštinį skamba neįprastai, tačiau daniški atviri sumuštiniai, arba „Smorebrod“, kaip jie čia vadinami – verti dėmesio. Sumuštiniais lietuviška prasme juos netgi pavadinti sunku – ant jų ingredientų prikraunama tiek, kad duonos riekutės net nesimato, o valgyti tenka su peiliu ir šakute.

O ingredientai gali būti pakankamai neįprasti sumuštiniams: svogūnai, marinuoti agurkai, jaučio liežuvis, majonezas, krienai, lašiša, kepenėles, kepti kiaušiniai, grybai, garstyčios ir įvairūs šių bei kitų ingredientų deriniai. Tiesa, verčiau neskubėti valgyti tokio sumuštinio pirmoje pasitaikiusioje užkandinėje oro uoste – tik susigadinsite įspūdį. Verčiau skirti pora minučių „googlinimui“ ir rasti tokių sumuštinių, kuriuos danai ypač mėgsta per dienos pietus, vietą mieste.

Ilmos Vienažindytės nuotr. /Sumuštinis Kopenhagoje. Taip, čia – sumuštinis.
Ilmos Vienažindytės nuotr. /Sumuštinis Kopenhagoje. Taip, čia – sumuštinis.

Kodėl Kristianija ir Tivoli nesužavėjo?

Kodėl tarp penkių dalykų neatsirado nei Kristianijos, nei Tivoli sodų? Kalbant apie Kristianiją – galbūt dėl to, kad ten nuvykome ketvirtadienį dieną, bet pats rajonas įspūdžio nepaliko. Taip, jo susikūrimo ir vystymosi istorija įdomi, bet net ir ją žinant tai lieka rajonu, kurį galima lengvai apeiti per penkiolika minučių.

Marihuaną čia išties pardavinėja atvirai, nors visur ir matyti griežtai fotografuoti draudžiančios iškabos. Tad marihuanos mėgėjams pasirinkimas čia didelis. Bet, jei „apsipūsti“ nėra vienas jūsų kelionės į Kopenhagą tikslų, Kristianijoje, būnant turistu, tiesiog nėra daug ką veikti. Gali būti, kad tiesiog atvykome netinkamu metu ir pataikius į gerą koncertą ar atvykus čia vasarą, kai šilta, būtų kitaip. Bet dabar bendras įspūdis – toks.

Kristianija pernelyg nesudomino, bet Tivoli apskritai nuvylė. Žiemą čia veikė vos keletas atrakcionų, o jų daugelio įdomumas, nepaisant skambių aprašymų apie „žiemos stebuklus“, nesiskyrė nuo Palangoje kas vasarą atsirandančių atrakcionų. Tačiau Palangoje, žinoma, ir lūkesčiai būna mažesni. Vėlgi, tikėtina, kad situacija vasarą būna kitokia, bet žiemą viskas atrodo būtent taip.

Ilmos Vienažindytės nuotr. /Tivoli parkas naktį
Ilmos Vienažindytės nuotr. /Tivoli parkas naktį

Pats parkas – gražiai apšviestas, bet ko nors stulbinančio toli gražu nėra. Manęs bevaikštant neaplenkė įspūdis, kad per šventes, pavyzdžiui, Bernardinų sodas ar kalėdinis miestelis prie Vilniaus eglutės atrodo išties gražiau, o ir įėjimas gerokai mažiau kainuoja.

Parko viduje gausu kavinių ir parduotuvių, tad norint jaukiai pavakarieniauti ir rasti suvenyrų čia tai padaryti pavyks, bet į vieną seniausių Kopenhagoje atrakcionų parkų turbūt nedaugelis eina būtent to. Taip, šiame parke gražu, tačiau ko nors ypatingo čia tikrai nėra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius